Вацлав Петро Жевуський, з Підгорецького замку, Львівська галерея мистецтв (ЛГМ)

Вацлав Петро Жевуський 

(1706-1779)

"Вацлав Петро Жевуський, пан роздольський і підгорецький, син Станіслава Матеуша Жевуського, гетьмана великого коронного, і Людвіки Куницької, народився в день битви при Каліші 29 жовтня 1706 року" [41]. "Того самого дня, коли його батько, розбивши ліве крило шведів, забезпечив перемогу короля Августа ІІ" [1]. 

Майбутній великий коронний гетьман народився в родовому гнізді у Роздолі, але його дитинство не було спокійним, припавши на період внутрішньополітичних конфліктів, повстанських гайдамацьких рухів і загроз зовнішнього вторгнення. За тогочасним звичаєм, Вацлаву вже в дитинстві присвоїли звання хорунжого в драгунському полку. Юнаком він здобував освіту в піарівському колегіумі у Варяжі під Белзом. Продовжив освіту в Любліні, також у піарівському колегіумі. Як хорунжий, він навчався військовому ремеслу під керівництвом свого батька, набувши тих знань про військове мистецтво, які згодом застосовував, вносячи корисні зміни в організацію війська. Красномовству, яке втілилося в подальшій ораторській та літературній діяльності Вацлава Петра, його навчав придворний капелан Жевуських Ян Дамаскін Калінський, відомий своїм захопленням античною культурою.

У 1718 році Станіслав Матеуш купив Підгорецький замок, який став відтоді фамільною резиденцією Жевуських. Етап опанування маєтку, формування планів щодо нього, добору придворних і слуг припав на роки дорослішання Вацлава Петра, імовірно, що він був дотичний до цих процесів. Про це свідчить хоча б той факт, що під час його освітньої подорожі Європою відбувався рекрутинг європейських майстрів на роботу у Підгірцях [8]. 

Вацлав Петро з сестрою, 1710, з Підгорецького замку, Окружний музей Тарнова

Цю європейську подорож Вацлав Петро здійснив у 1724-1727 роках у компанії наставника старого лицаря Марціна Кавецького. Вони відвідали Німеччину, Францію, Нідерланди, Англію та Італію. Під час мандрівки проявилася схильність молодого Вацлава до музики, яку не схвалював його батько, так само як і захоплення художньою літературою [52]. В цей час, за "Мемуарами графині Розалії Жевуської", Вацлав Петро пристрасно закохався у Франції в Марію Казиміру де Бетюн, згодом де Бель-Іль: "Її портрет, розміщений в одній з кімнат Підгорецького замку, був об'єктом поклоніння гетьмана".  В Турині він мав змогу бачити завершення будівництва базиліки ді Суперга, яку, за поширеною гіпотезою, пізніше взяв за взірець для Підгорецького костелу. 

Після повернення з подорожі Вацлав Петро став завідувати батьковою військовою канцелярією. Але вже за рік, 4 листопада 1728, Станіслав Матеуш Жевуський помер, залишивши сину і Підгорецький двір, і свою панцирну хоругву, і знаменитий заповіт, яким той сумлінно керувався: "Залишаю тебе в Речі Посполитій, вільній і керованій мудрими законами. Нехай завданням твого життя буде передати своїм онукам те, що заснували твої батьки. Поважайте рівність шляхти, захищайте свободу. Будьте завжди готові пролити кров за святу віру, за свободу виборів, за гетьманську владу в усій її повноті та за liberum veto. Це чотири стовпи Речі Посполитої" [1]. Вацлав Петро успадкував величезні батьківські статки і справи у 22 роки — у віці, коли так легко було б виявитися не готовим до керування таких мастабів або схибити у політичних зв'язках. Однак показав себе як відповідальний, ба більше, здібний продовжувач сімейної справи. 

Портрет з Підгорецького замку, у опису 1812 позначений як "Портрет де Бетюн" (в описі 1768 "Портрет французької дами"); Ян Островський [6] піддає атрибуцію сумніву, ЛГМ

"24 липня 1732 року в Переворську Вацлав увінчав свій 26-й рік життя весіллям з Анною Любомирською, батьком якої був Юзеф воєвода чернігівський, а матір'ю — Тереза, Єжи Мнішекa, великого маршалка коронного донька. Однак мир для молодят тривав недовго, оскільки через сім місяців після весілля їх вразила звістка про смерть Августа ІІ, яка сталася у Варшаві 1 лютого 1733 року. Громадянські війни знову поставили Річ Посполиту на межу прірви" [1]. 

Міжкоролів'я 1733-1735 увійшло в історію як Війна за польську спадщину і поклало гучний початок державній діяльності Жевуського. На трон претендували син покійного короля Фридрих Веттін, майбутній Август III, і Станіслав Лещинський, якого як поляка, уродженця Львова, підтримувала більшість, вбачаючи в цьому запоруку незалежність від іноземних політичних впливів. Ядро його найбільш завзятих прихильників становило близьке оточення покійного Станіслава Матеуша Жевуського, включаючи примаса Теодора Потоцького, Яна і Адама Тарло, Юзефа Потоцького; до них долучився і Вацлав Петро. Натомість прихильники Веттіна потребували зовнішньої підтримки, і звернулися по неї до московської цариці Анни, яка скористалися нагодою втрутися в справи сусідів, спрямувавши в Річ Посполиту своє військо. 

Вацлав Петро Жевуський, з Підгорецького замку, Василь Петранович, ЛГМ

Важливим осередком прихильників Лещинського було Поділля, і під загрозою російського вторгнення було важливо, щоб військо у Кам'янці очолювала надійна людина. Саме тому коронний регіментар Юзеф Потоцький 24 лютого 1734 року призначив комендантом фортеці Вацлава Петра Жевуського, і це призначення виправдило себе найкращим чином. Фортеця потребувала укріплення, а умови були складними: в цей час Лещинський зібрав усі сили у Гданську, де мала відбутися найбільша битва, тож на оборону Кам'янця не вистачало ані людей, ні коштів. 

Вацлав Петро Жевуський на тлі Кам'янця, Кшиштоф (Юрій) Радиловський 1735, з Підгорецького замку, ЛГМ

Вацлав Петро власним коштом ремонтував укріплення фортеці і утримував п'ятитисячне військо упродовж дев'ятнадцяті місяців. Увесь цей час йому доводилося бути насторожі: "Ворог поводився як завжди, його війська бавилися грабунками, залишаючи по собі руйнування і селянські бунти" [3]. З Жевуським перебували молода дружина Анна і її овдовіла матір; йому допомогав подільський воєвода Стефан Гумецький. Окрім союзників у замку перебували і заручники з числа прихильників Веттіна: коронний хорунжий Ян Клеменс Браницький та сини воєводи мазовецького Станіслава Понятовського, в тому числі майбутній король Станіслав Август, якому було дише два роки. За дивною грою долі перший з них, майбутній великий гетьман коронний, у подальшому став найближчим союзником Жевуського, а другий полонений, ставши королем, сприяв його ув'язненню. 

Досвід коменданта фортеці, та ще й в надзвичайних умовах, сприяв розвитку практичного мислення та навичок вибудовувати ієрархію і формулювати розпорядження. Окрім заходів з укріплення фортеці Жевуський впроваджував правила поведінки і безпеки для мешканців міста, серед яких є і неочевидні. Так, він заборонив молоти борошно на млинах за межами міста, наказав містянам зробити запаси води і хліба; ті, хто мали прибуток від оренди житла, мусили платити збір на освітлення фортеці; нарешті, видав наказ тримати в будинках напоготові засоби для гасіння пожежі, причому фільварки без достатного запасу води для гасіння погрожував спалити [50]. У цих наказах, особливо щодо правил протипожежної безпеки, простежуються стиль і далекоглядність майбутніх "диспозицій" Підгорецького замку. 

Розпорядження Жевуського мали гарний результат, що сприяло укріпленню загальної мотивації дати ворогу відсіч: "Справедливість була подана скривдженим, гарнізон у великому підпорядкуванні охороняв вали вдень і вночі, пильнуючи за ними" [4]. 20 квітня 1734 року Вацлав Петро писав до великого маршалка коронного: "Москва наступає на Кам'янець за великодніми яйцями, але з божою поміччю ми пригостимо її залізними, яких вона не перетравить" [1]. 28 квітня шляхта, що зібралася в місті, видала маніфест з наміром боронити Кам’янець, скільки вистачить сили. У такому стані захисники зустрічали ворога, який до лютого 1735 року окупував значну територію Поділля, але не наважувався штурмувати Кам'янець. 

Тим часом основну битву під Гданськом вже було програно, і прихильники Лещинського один за одним переходили на бік Веттіна, в тому числі й наближчі до Жевуського Теодор та Юзеф Потоцькі, воєвода Стефан Гумецький. Командувач російської армії Людвиг Гессен-Гомбурзький закликав коменданта Кам'янця здатися, але той відмовився, і його рішучість змусила росіян облишити намір брати фортецю штурмом. До Кам'янця прийшла слава "непереможної фортеці, вежі, зведеної божою рукою". 22 лютого вже Юзеф Потоцький віддав Вацлаву Петру наказ здати фортецю, але він не послухав і його. Фридрих Веттін, вже коронований як Август ІІІ, призначив від себе кам’янецьким комендантом Стефана Гумецького, але, попри обіцянку "батьківської ласки" і збереження усіх привілеїв, містяни відмовилися складати йому присягу. У квітні сам Станіслав Лещинський, який після поразки під Гданськом виїхав за кордон, писав Жевуському, що дякує за героїчну вірність і звільняє від присяги та обов'язку утримувати фортецю, але той протримав її ще аж до 1 червня 1735 року. 

Тотально зробивши усе можливе задля перемоги і зазнавши поразки через непідвладні чинники, Вацлав Петро міг би потрапити у сценарій реваншизму, але він скористався набутою популярністю, щоб порозумітися з новим королем і покласти край громадянському конфлікту, який вже не було сенсу продовжувати. 

Король Август ІІІ (1696-1763) у молоді роки, з Підгорецького замку

Багато хто піддавали сумніву законність приходу Августа III до влади. Щоб вгамувати напругу в суспільстві і налагодити стосунки з оппонентами король скликав пацифікаційний сейм, і ідеальним кандидатом на роль маршалка сейму став Жевуський як авторитет з табору Лещинського. І його обрання, і весь подальший сейм під його керуванням пройшли в нечуваній для Речі Посполитої злагоді та одностайності.  Король, "пам'ятаючи більше про послуги, надані Речі Посполитій, ніж про особисті образи", відзначив Жевуського орденом Білого Орла, а наступного року призначив його подільським воєводою. "З такою славою подільський воєвода усамітнився після кількалітніх неспокоїв у своєму родинному Підгорецькому замку, де в 1737 році його дружина народила первістка Станіслава [Фердинанда]" [1].  

Скоро Жевуський довів новому королю свою надійність і продемонстрував навички, якими відзначався його батько, нейтралізовувати заколоти та військові загрози. Коли у 1739 році країні загрожувало повстання Потоцьких у змові з Туреччиною, Вацлав Петро відіграв ключову роль у зриві цих планів. Потоцькі відправили до Константинополя свого агента Анджея Гуровського, де той запросив військової допомоги, і на Річ Посполиту вирушило багатотисячне кримьско-татарське військо (60 000  за "Підгорецькою хронікою"). Але Жевуський запобіг вторгненню, відправивши до хана посланця Юзефа Лопуського з відкупом зі своїх власних статків: "600 000 злотих, всі свої хутра та срібні речі" [1]. Певний час після цього столи в Підгорецькому замку довелося накривати глиняним посудом. Цей вчинок відзначив привітанням папа римський Климент XII. Сам Вацлав Петро тим часом повіз до Варшави Анджея Гуровського, який розкрив королю таємниці переговорів, які він вів від імені Потоцьких у Константинополі. 

Аж до кінця 1741 року Жевуський наглядав за депутатами, щоб запобігти утворенню ними опозиційної конфедерації, а також організував низку виступів шляхти проти повстанських намірів. Більше того, завдяки зусиллям Вацлава Петра холмський маршалок Кшиштоф Романовський, якого Потоцькі бачили на посаді генерального маршалка своєї конфедерації, оголосив про свій вихід з неї. 

Вацлав Петро Жевуський, Гіацинт Олесинський 1752–1753, з Підгорецького замку, ЛГМ

У тому ж буремному 1739 році до Вацлава Петра Жевуського звернувся Джеймс Френсіс Стюарт, відомий як "Яків III, Старий претендент", єдиний син англійського короля Якова II та його другої дружини Марії Моденської. Він був претендентом на англійський трон у вигнанні та чоловіком онуки короля Яна III Собеського Марії Клементини. Приводом звернення був поділ спадщини Яна Собеського, в якому англійський претендент просив Жевуського представляти його інтереси. На згадку про цю справу у Підгорецькому замку залишилися портрети англійського короля Карла I, діда Джеймса Стюарта, та його матері, Марії Моденської. 

Лист Джеймс Стюарт до Вацлава Петра Жевуського, воєводи подільського.

"3 січня 1739 року з Риму.

Ясновельможний пане воєвода подільський. 

Отець Коста неодноразово писав про Пана, не тільки з належною пошаною, а й з похвалою до тієї ревності, яку ви виявили в моїй справі. Тому я взяв на себе сміливість сподіватися, що Пан не відмовиться бути моїм представником у Польщі разом із графом Яблоновським, який зараз перебуває при мені, і з третім паном, якого ви із графом самі зволите призначити. Граф має намір бути в Польщі до кінця березня. З великим задоволенням доручаю свої справи такому шляхетному і видатному чоловікові, як Ясновельможний Пан. Ще більше буду зобов'язаний і вельми щасливий, якщо зможу засвідчити Пану свою пошану і особливу вдячність. Наостанок прошу Бога, аби зберіг Пана Воєводу Водільського, під своїм святим покровом, 

Яків, король" [1]. 

У 1752 році король віддячив воєводі, надавши йому посаду коронного гетьмана польного. У цей період родина Жевуських майже щорік поповнювалася: в Підгірцях народилися Юзеф, Тереза Кароліна, Северин, Людвіка Марія і ще п'ятеро дітей, що померли в дитинстві. "Польний гетьман розважався благоустроєм свого замку, господарськими справами, написанням віршів, музикою і, нарешті, вихованням синів, якими він дуже опікувався" [1]. "Він сам керував вихованням своїх дітей, давав їм щоденні завдання, з деспотичною точністю спрямовував їхню діяльність, прогулянки і навіть визначав харчування" [2]. Батько готував синів до військово-політичної кар'єри, але в основі виховання було гартування характеру, манер та принципів відповідно до ідеалу шляхетного кавалера. Воно передбачало дисципліну та відповідальність, а зокрема налагодження контактів із підлеглами соціальними верствами, сільським середовищем, для чого молоді Жевуські вивчали русинську (українську) мову [6]. 

Вацлав Петро Жевуський, Гіацинт Олесинський 1740, з Підгорецького замку, ЛГМ

Як гетьман Вацлав Петро Жевуський виступав за продаж армії з аукціону. Він підіймав це питання ще на Гродненському сеймі в 1744 році, де запропонував збільшити армію в два етапи: так званий малий аукціон відразу, і другий, більший, після перевірки і складання нових податкових тарифів. Коли він побачив, що аукціон наштовхується на труднощі через неефективність роботи сейму, то став прихильником зміцнення армії за рахунок розширення загального війська, яке вважав рятівним у такій ситуації. Гетьман стверджував, що чисельність війська має становити 160 000 чоловік, і що набагато більше значення, ніж кількість воїнів, має їхній моральний дух. Тому військо, що складається тільки зі шляхти, буде особливо небезпечним для ворогів тим, що за власним переконанням боротиметься за віру і вітчизну. 

Цікавою спробою створення навчального посібника для виховання цього морального духу є "Історичні п'єси..." [30], написані гетьманом і видані під іменем його сина Юзефа для викладання в шляхетському колегіумі у Львові. Це вільний і захопливий переказ історичних подій, спрямований передовсім на виховання європоцентризму та патріотизму. Автор "формував освітньо-виховний та інтерпретаційний канони. Відкривши "Zabawki dzieiopiskie…", шляхтич не так дізнавався, що відбувалось в минулому, як учився "правильно" розуміти та інтерпретувати події минулого, а відтак і сьогодення" [44]. 

Вацлав Петро Жевуський, Василь Петранович, з Підгорецького замку, ЛГМ

"Під наглядом гетьмана перебували два кінні полки, що складалися виключно зі шляхтичів, один полк піхоти, один драгунський, один легкої кавалерії та одна рота угорської піхоти. Спочатку в них він провів реформи, скасував шляхетські відзнаки та запровадив сувору субординацію, а потім поширив ті ж зміни на всю свою дивізію. Незабаром великий гетьман коронний наслідував цей приклад і зробив те ж саме в полках гвардії, згодом до них приєднався великий гетьман литовський князь Радзивілл — і так за короткий час була реформована вся армія Речі Посполитої. Капітан [Самуїль] Бродовський, дуже працьовитий офіцер, допомагав польному гетьману, як видно з виданого ним "Corpus Juris Milituris" [42], зі збірки "Історії гетьманів" [41] та сотень листів, які залишилися в Підгірцях" [1].

Окрім політичних і військових питань, Вацлав Петро Жевуський приділяв багато уваги літературній творчості. Він писав трагедії, комедії, риторичні та історичні твори. Цінувалася чистота його мови, "яку він звільнив від іноземних слів". "Зрештою, Вацлава Жевуського не можна не згадати як першого, хто розробив драму з польської історії у формі французьких трагедій. З них відомі дві: "Владислав під Варною" [18] і "Жолкевський" [16], написані у віршах" [48]

У 1762 році Вацлав Петро Жевуський став краківським воєводою. Обіймав староства Холмське, Новоселецьке, Стулінське, Свинюхинське, Уланське та Романівське. Але роки миру і добробуту добігали кінця. У 1763 році померла Анна Жевуська, а через кілька місяців після неї король Август III. "Після 30 років зовнішнього миру Річ Посполиту спіткали жорстокі шторми, з яких жоден керманич не виявився здатним вивести її до безпечної пристані" [1].

Ян Клеменс Браницький (1689-1771), з Підгорецького замку, ЛГМ

Ще до смерті короля шляхта розділилася на два табори. Партія "Фамілія", утворена князями Чорторийськими, вбачала послаблення держави в демократичних засадах республіканського устрою і прагнула реформ з централізації влади за зразком абсолютистських монархій на чолі зі своїм родичем Станіславом Понятовським. Ці реформи передбачали обмеження шляхетських вольностей і зокрема влади гетьманів, яка і слугувала важелем проти централізації влади. Друга партія прагнула зберегти конституцію Речі Посполитої, обмежившись нагальними реформами. Її очолювали апарат чинного короля Августа ІІІ та гетьмани Ян Клеменс Браницький і Вацлав Петро Жевуський, серед магнатів — Мнішеки, Любомирські, Потоцькі, Радзивілли та інші. Їхнім кандидатом до майбутніх виборів був син Августа III королевич Фридрих Кристиан Саксонський, і відповідно партія називалася "саксонською". 

Яскравим представником партії був Кароль Станіслав Раздивілл "Пане Коханку", віленський воєвода і очільник дому Радзивіллів. Союз Жевуських з Радзивіллами був зміцнений шлюбами: ще у 1758 році старший син Вацлава Петра Станіслав Фердинанд одружився з Катериною Кароліною Радзивілл і став близьким союзником Кароля Станіслава, проект ще одного шлюбу середнього сина Юзефа із Теофілією Констанцією Радзивілл не склався.

"Саксонську" партію підтримувало коронне військо, духовенство, та й простий народ був більше до неї прихильний. Це спонукало партію "Фамілія" вдатися до пошуку підтримки за кордоном — у російської цариці. Ще до смерті Августа III Вацлав Петро Жевуський застерігав проти конфедерації Чорторийських з росіянами у "Листі Вітчизни до синів коронних про конфедерацію" [23] та "Листі Вітчизни до коронних синів щодо звичаїв" [24], виданих анонімно у 1763 році. В них він попереджав, що конфедерація може призвести до громадянської війни, входження в країну іноземних армій і врешті поділу Речі Посполитої. Водночас гетьман намагався стримати від ескалаційних вчинків Кароля Станіслава Раздивілла. Йому він радив утриматись від дій, які б дали привід російскій армії втрутитись на захист "Фамілії", натомість готувати до облоги свої маєтки і звернутися до варшавського двору по допомогу". 

Почувши про смерть Августа ІІІ, Жевуський підтвердив свою лояльність саксонській партії і радив своїм союзникам "війни уникати, корону не купувати і не продавати", з конвокаційним сеймом, де мали обрати нового короля, не квапитись: відкласти його на пізніший термін і не обмежувати заздалегідь його тривалисть. Цим він прагнув створити передумови для численних перемовин і дискусій щодо реформ, щоб уникнути збройних конфліктів. Керуючись власним принципом "рятуйся пером", видавав прокламації, де розгортав своє політичне бачання. Зокрема застерігав проти російського впливу і передбачав загостреня релігійних питань, яке згодом втілилося в "справі дисидентів": "Росія, якщо вона сильміць призначить нам короля, неминуче спричинить розкол в усій Русі".

Прокламація Вацлава Петра Жевуського щодо правил проведення сеймів, 1764

Удару саксонській партії завдала раптова смерть її кандидата Фридриха Саксонського від віспи 17 грудня 1763, лише за пару місяців після смерті його батька. На трон почали претендувати молодші сини Августа ІІІ Франц Ксавер і Карл Християн, свою кандидатуру висунув Ян Клеменс Браницький, що послабило партійне єдинство щодо кандидата, але не поглядів на устрій: відтоді вона частіше згадується як "республіканська", "гетьманська" або "консервативний табір".  

Конвокаційний сейм з обрання нового короля відбувся 7 травня 1764 року. На ньому партія "Фамілія" за допомогою російських військ силоміць відтіснила представників консервативного табору. У зв'язку із цим 22 сенатори і 46 депутатів подали маніфест про незаконність виборів. Жевуський був автором і одним із підписантів цього маніфесту. Опис перебігу виборів і сейму з "Підгорецької хроніки" наведений окремою сторінкою.

До політичного протистояння додалися сімейні мотиви. На тлі виборчих перегонів представники "Фамілії", спираючись на військову підтримку росіян, зібрали конфедерацію проти Кароля Радзивілла, що лишила його займаних посад. За підтримкою "Пане Коханку" приїхав у Підгірці, де 8 квітня 1764 року одружився зі старшою донькою гетьмана Терезою Кароліною, і після весілля подався у Варшаву збирати військо для збройного опору конфедерації "Фамілії". 26 червня відбулася битва під Слонімом, де Радзивілл зустрівся з переважно російським військом, яке виставила проти нього "Фамілія", зазнав поразки і мусив виїхати за кордон у Пряшів. Разом із ним у вигнанні опинилися Станіслав Фердинанд і Тереза Кароліна. Відтоді Вацлав Петро Жевуський мав не тільки відстоювати свої політичні погляди, а й клопотатися про долю вигнанців.

Кароль Станіслав Радзивілл "Пане Коханку" (1734-1790), з Підгорецького замку, ЛІМ

Тим часом партія короля почала перебирати на себе владу, зокрема генерал коронних військ Август Чорторийський видав наказ з вимогою, щоб коронні війська підпорядковувалися виключно йому, таким чином відсторонивши гетьманів від командування військом. На 20 червня у Жевуського лишилися "тільки хоругва угорської піхоти і сорок драгунів", як він повідомив у листі до Кароля Радзивілла. Республіканська партія намагалися створювати конфедерації у провінціях, план, за словами Жевуського, полягав у тому, щоб "укласти конфедерацію і домовитися з прусським королем, а нашу долю віддати Богові, оскільки немає ані війська, ні грошей, ні справжньої єдності". Але ініціативи виявилися марними. Жевуський сподівався, що "іноземні двори підтримають нашу сторону пір'ям і кабінетами" і здав свій драгунський загін до табору переможців, прагнучи уникнути ескалації конфлікту. 

У цей час Вацлав Петро Жевуський перебував переважно у Підгірцях, довіривши просувати інтереси у Варшаві синові Северину, якому надсилав детальні інструкції. 

Лист Вацлава Петра Жевуського до Северина Жевуського, 10 серпня 1764, з Підгірців:

"1 . Прибувши до Варшави, першим ділом будь у краківського єпископа і передай йому мого листа. 

2. Потім будь у князя стражника [Станіслава Любомирського, брата Анни Жевуської] і передай йому мого листа. 

3. Потім будь у воєводи подільського [Михайла Юзефа Жевуського]; оскільки воєвода подільський найближчий до мене, то, якби він був удома, я мав би спочатку бути у нього; передати йому мого листа і нічого від нього не приховуй, маючи до нього найбільшу прихильність. 

4. Потім передай мої листи іншим, а найбільше прислухайся до порад львівського архієпископа [Вацлава Сєраковського], і якщо він буде виступати в сенаті, то найбільше підтримуй його серед наших приятелів і намагайся зробити його якомога популярнішим. 

5. Підтримуй, наскільки це можливо, проект, який висуне Радванський, але пам'ятай, що не починай нічого наодинці або в меншості: тобі потрібно принаймні три надійних і довірених друга, які б впевнено підтримали те, що скаже мій син. 

6. Будь уважний і судити за обставинами, чиєї думки слід підтримати; якщо думки розділяться, я раджу дотримуватися думки архієпископа львівського. 

7. Якщо будеш говорити, сину, стеж, щоб не випало жодного пустого слова, бо скромність найбільше цінується серед молоді.

8. Я буде найбільше тобі зобов'язаний, сину, якщо вестимеш справу Радзивілла, якомога старанніше і практично, і долучи до неї всіх, а найбільше князя стражника, який має пам'ятати про чоловіка своєї племінниці. Архієпископа, що є довіреним другом князя, а також пана воєводу подільського, зрештою, і коронний писар [Францішек Жевуський] мав би підтримати чоловіка своєї сестри. Буде там і пан староста Жіловський, з ним треба бути терплячим у всьому."

Лист Северина Жевуського до Вацлава Петра Жевуського, 28 серпня 1764, з Варшави:

"Monseigneur et tres-cher Pere! Пан воєвода подільський [Михайло Жевуський], вимагаючи присутності тут Пана Добродія, наказав мені вислати до вас найшанобливішу особу з листом. Роблю це лише з послуху цьому наказу і додаю до нього, Батькові Добродію, те, що відбувалося упродовж цих кількох днів. Я передав ваші листи подільському воєводі, краківському єпископу і київському воєводі. Щодо інших, то я не міг цього зробити, оскільки вони вже схилилися на інший бік. Про лист від пана полковника [Шимона Кортічеллі], я ще нікому не говорив, чекаючи рішення, чи передавати його після номінації; бажаючи знати, яка остаточна думка єпископа з цього приводу, я написав йому, не повідомляючи його, однак, про лист. Те, що він мені відповів, я надсилаю Панові Добродію. Про те, що буде далі, я не забуду повідомити Пана Добродія, а тепер з укліном до батьківських ніг Monseigneur de Votre Excellence, Северин Жевуський" [1].

Через Францішека Жевуського та генерала Штофельні, очільника російських військ, партія "Фамілія" висувала до гетьмана пропозиції, щоб схилити його на свій бік або бодай вселити розбрат з великим коронним гетьманом Браницьким, але марно. Проте вже у вересні, не вбачаючи перспектив для швидкого протистояння і сподіваючись заспокоїти впертість переможців щодо свого зятя Радзивілла, Жевуський визнав обрання Станіслава Августа Понятовського. 

Лист Вацлава Петра Жевуського до Северина Жевуського, 1 вересня 1764

"Після номінації і проголошення короля лист мій або сам, якщо зможеш, або через того, кого обереш за своїм розумінням, віддай королю; найкраще, якби ти передав його сам, у цьому тобі князь стражник [Станіслав Любомирський] або князь воєвода руський допомогти можуть, і король напевно буде радий його отримати. Стольник литовський [посада Станіслава Понятовського до коронації] рано приймає, тож якщо він стане королем, легше буде лист передати з рук в руки. Якщо запитають, чи не висуваю я умов щодо визнання його вступу на престол, відповідай, що не маю звичаю їх висувати, і що не висував їх і до покійного короля при вступі його на престол; що моїми умовами є і були: слава господу богу, добро батьківщини і милість королівського серця. Так було з покійним королем, такими і тепер є мої умови; інших не маю, і господу богу з його милосердям ввіряю долю.

Щодо відступу так скажу: Я, нижчепідписаний, свідчу в цій відмові, що оскільки не можу обрати короля, не підписавши відмови від маніфесту про недійсність конвокації 7 травня цього року у Варшаві, який був мною написаний, тому я відмовляюся від згаданого маніфесту, віддаючи інтереси вітчизни божою милістю звеличеному королю. 

Твій гаряче люблячий батько і т.д."

До клопотів щодо справ Кароля Радзивілла як вагомого політичного союзника скоро додалися сімейні клопоти: Тереза Кароліна, донька гетьмана, покинула чоловіка з підозрою у подружній зраді і втекла до Варшави, де її поведінка стала темою для пліток і приводом для скандалів. Вацлаву Петру довелося виступати миротворцем як на політичній, так і на сімейній арені, але ці зусилля не мали успіху. Подружжя примирилося (тимчасово) лише після повернення Радзивілла до країни на початку 1767 року. А до того 1 січня 1766 року у Підгірцях справили весілля другої доньки Людвіки Марії з супротивником Радзивілла Яном Миколаєм Ходкевичем, імовірно з метою заручитись союзником з іншого політичного табору. 

Ані визнання обрання Понятовського, ні цей шлюб не передбачали зміни власного політичного курсу Вацлава Петра. Після коронації Станіслава Августа опозиція проти короля продовжила формуватися, і гетьман Жевуський став одним із перших її представників. Монарха звинувачували в основному в тому, що він прийшов до влади за помазанням Катерини II, з якою нібито мав роман. У середині січня 1766 року російський посол у Варшаві Микола Репнін писав міністру закордонних справ Микиті Паніну: "Безсилля короля настільки вражає, що його не визнають навіть ті, хто знав його як приватну особу. Сам Жевуський у довірливій розмові зі мною заявив, що якби він знав, що до цього дійде, то відрадив би королю висувати себе на таку відповідальну посаду". 

Вацлав Петро Жевуський, з Підгорецького замку, Окружний музей Тарнова

Ескалація політичних подій у вигляді "справи дисидентів" та кульмінація на сеймі 5 жовтня 1767 року, який отримав назву "сейм Репніна", призвели до ув'язнення Вацлава Петра та Северина Жевуських за наказом російського посла та вивезення їх у полон до Калуги. "Там в жорстокій неволі ми перебували упродовж п'яти років і чотирьох місяців" [Северин Жевуський, 1]. Ці події докладно описані на окремій сторінці.  

Повернення супротивників росії стало можливим лише після її перемоги — Першого поділу Речі Посполитої. Наприкінці січня 1773 року в'язнів вивезли з Калуги, 4 березя їх вітали у Вільні, а Великодні свята вони зустріли на території Польського Королівства. За результатами поділу країни, Підгірці опинилися у складі Австрійської імперії, і Вацлав Петро ніколи більше їх не побачив. Він оселився на ще підконтрольній Речі Посполитій території на Холмщині у своєму маєтку у Сельці. Цей маєток з невеликим замком XVI-XVII тоді називався Седлисько і був населений переважно українцями [53]. 

На батьківщині Жевуських зустріли як народних героїв: їхню появу незмінно супроводжувало вітання натовпу, про них складали поетичні твори, громадським коштом була відлита медаль із їхніми зображеннями, а Папа Римський Климент XIV привітав патріотів спеціальною буллою. Зокрема відзначалося, що звільнення політичних в'язнів відбулося без будь-яких прохань з їхнього боку. 

Король не міг лишитись осторонь суспілної думки і 9 квітня 1773 року надав Вацлаву Петру номінацію на посаду великого коронного гетьмана, на яку той давно вже претендував. Деякі історики вважають, що Станіслав Август зробив це під тиском громадськості, деякі — що прагнув таким чином прихилити на свій бік або принаймні нейтралізувати потенційну опозицію. Дуже скоро Вацлав Петро знайшов порозуміння з Францішеком Ксаверієм Браницьким, який став його наступником на посаді польного гетьмана. Не минуло року, як Жевуський поступився йому Великою Булавою за умови, що польним гетьманом стане його син Северин. Це призначення було втілено 8 лютого 1774 року. 

Вацлав Петро Жевуський, 1773, Вілянівський музей

Через довготривалу відсутність господаря під час перебування у полону, а також через поділ країни і відповідно введення у дію нового законодавства, статки Жевуських зазнали суттєвих втрат. Щоб компенсувати їх хоча б частково, Станіслав Август подарував їм королівське володіння Ковельське староство на Волині, яке включало три міста: Ковель, Вижби (Стара Вижівка) і Миляновичі та 30 сіл. Вацлав Петро подякував королю листом у теплих виразах. 

Промова короля: "Внутрішні обставини не дозволили нам гідно відзначити заслуги Вацлава Жевуського, воєводи краківського, який від юності до глибокої старості був вірний нашим найславетнішим попередникам Августам, королям Речі Посполитої, на численних посадах у лицарському стані, а потім у сенаті та міністерстві, зарекомендував себе похвальними вчинками, а за нашого правління за хоробре відстоювання святої віри та національної свободи провів п'ять років у неволі разом зі своїм сином Северином Жевуським, нині коронним польним гетьманом, через насильство сусідів. Тому, щоб виявити справедливу повагу до вищезгаданих його заслуг, ми, король, також даруємо йому Ковельське староство, яке було надане нам у спадок від Королівства Польського... згаданому Вацлавові Жевуському, воєводі краківському, і його наступникам у спадок на віки вічні, і бажаємо зберегти цей спадок недоторканним" [43].

Вацлав Петро Жевуський, з Підгорецького замку, ЛІМ

У цей час король продовжував реформи з централізації влади у Речі Посполитій — те, проти чого зокрема виступали Жевуські до полону. Але в нових обставинах, після поділу країни, Вацлава Петра більше хвилювала зовнішня загроза подальших поділів. Тому він не лише сам відійшов від політичної активності, надавши королю свободу дій, а й застерігав Северина від роздмухування внутрішньополітичного конфлікту. Наприклад, від 30 серпня 1776 року він писав: "Ми повинні однаково дякувати Господу Богу за добробут і нещастя, він здатний перетворити зло на добро. Конфедерація не може лише бентежити серця тих, хто любить вітчизну. Мої поради наступні: 

1) Не відмовлятися від підтримки вітчизни через негаразди, які вже сталися, а краще міркувати і намагатися запобігти подальшому злу. 

2) Намагатися перетворити зло на добро, і думати, як це зробити, бо отрута — це ліки, а максима політиків — in melius convertere fata [змінити долю на краще], і хто мислить, той вимислить. 

3) Кожна дія має leur fort et leur faible [свою силу та свою слабкість] — дивитися, чи не можна le prendre par leur faible [скористатися її слабкістю] і використати її для вітчизни" [1].

В останні роки життя Жевуський відійшов від політичного життя, хоча й продовжував надсилати дітям свої коментарі щодо актуальних подій та намагатися примирити зятів, які сперечались між собою. Але брав участь у громадських питаннях. Зокрема намагався посприяти відновленню ордену єзуїтів, який було скасовано папською буллою, входив до комісії з підрахунку зовнішньої заборгованості Речі Посполитої та до групи, яка працювала над питаннями шпиталів. У 1778 році Вацлав Петро отримав значущу посаду краківського каштеляна, яку прийняв з почуття обов'язку: "Великий маршалок коронний і пан маршалок коронних судів писали мені, що я повинен обов'язково прийняти каштелянство; я пішов за божою волею, відмовився від воєводства, пам'ятаючи, що Горацій хвалить того, хто honestum praetulit utili (віддає перевагу тому, що правильне, а не тому, що корисне)" [у листі до Северина, 1]. 

Останнім вагомим політичним актом Жевуського можна вважати "Лист ... на сеймик ... 1776 року" [34], в якому він підсумовує свій досвід у вигляді порад до депутатів. У цьому зверненні він закликав до коригування старої законодавчої системи замість розбудови нової, застерігав проти створення Постійної ради і просив принаймні не розширювати її повноваження, а натомість повернути їх гетьманам, нагадуючи про їхні заслуги перед Річчю Посполитою і про їхню роль як єдиного бар'єру на шляху абсолютистських прагнень короля. 

Вацлав Петро Жевуський, Юрій Шимонович-Семигиновський, Національний музей у Варшаві 

До останнього колишній гетьман плекав надії на відродження Речі Посполитої, принаймні у своїх зверненнях до інших: "Треба мати доброчесних депутатів і працьовитих сенаторів та міністрів, і чи не воскресить пан бог Річ Посполиту, яка вже давно померла, тільки забула лягти горілиць?" [1].  Однак сам-один, в поезії, його вирази просякненені песимізмом, як видно з вірша, написаного за пару років до смерті, фрагмент якого зберігся в зошиті Ігнація Перекладовського:

"... І дні, і ночі перебуваю в хворобі,

Бо проживши понад сімдесят років, знаю

Що смерть гострить косу по мою шию.

Моїх двух булав дві дюжини років 

Я прожив під звуки гармат, литавр, барабанів,

Тепер я дійшов до усамітненого кутка,

Безсилий, хворий, беззубий старець,

Непридатний для світу, на схилі віку

Я сховався від нього в глибині своєї хатки.

...

Як мені не сховатися в тінь від поглядів, 

Проливаючи сльози з очей, 

Хіба ж можна сухими бачити очима 

Гнівний небесний суд над моєю вітчизною."

Замок у Сельці, Адам Леруе, 1850

Вацлав Жевуський помер 27 жовтня 1779 року в Сельці о восьмій годині ранку. Біля нього був середній син Юзеф, який не займався політичними справами і мешкав з батьком в останні його роки. "Вацлав, який упродовж семи місяців тяжко хворів на водянку, приготувався до смерті, викликавши до себе священика, якого давно знав з монастиря Франциска Строгого в Холмі. За прикладом свого діда, Михайла Флоріана Жевуського, він сам вступив до францисканського ордену і одягнув чернечу рясу. І от 27 жовтня о 7 годині ранку, після 16 годин страждань і святих таїнств, він віддав душу богові. Його тіло в чорній дерев'яній труні без пишного похорону поклали до фундаторської могили Реформаторської церкви, де воно й спочиває донині. Всі єпископи вшанували його пам'ять красномовними пастирськими листами.

Медаль з зображенням Вацлава Петра Жевуського з нагоди повернення його з Калузького полону, 1776

Клод-Карломан де Рюльєр [автор "Історії анархії в Польщі та розчленування Речі Посполитої"] добре написав про нього, і цими словами ми завершимо нашу оповідь: "Жевуський був чоловіком праведним, патріотом своєї вітчизни, прихильником давнішніх інституцій, безстрашним у своїх починаннях, але без жодного перебільшення чи грандіозності, доброчесним без блиску чесноти. Рідкісні якості серед його співвідчизників! Скромність приглушувала його славу, і тільки після його нещасть, згадавши весь перебіг його життя, співгромадяни говорили про нього, що він був найрозсудливішим в усій Речі Посполитій" [1].

Тіло Вацлава Петра Жевуського було поховано в костелі реформаторів у Холмі, будівництво якого він фінансував у 1753-1763 роках, а нутрощі за тогочасним звичаєм покладено до родової усипальні в монастирі капуцинів в Олеську. Через певний час тіло перевезли до Кумова (біля Сельця), де помістили в каплиці, збудованій на цвинтарі місцевого костелу. Похорон, згідно з останньою волею небіжчика, був надзвичайно скромним з огляду на його поважні посади: "Хай при моєму похованні не буде ніякого обряду, тільки чотири свічки хай горять біля непокритої труни, але тільки пофарбовані чорною фарбою". 

Літературний доробок Вацлава Петра Жевуського включає латиномовні та польськомовні вірші, комедії, трагедії та переклади. Його літературним дебютом вважається некролог на смерть короля Августа ІІ 1733 року [10]. У 1754 році Юзеф Анджей Залуський включив вірш Жевуського "Трагедія у божественному саду" ("Na sądu boskiego tragedią") до третього тому "Збірки ритмів" ("Zebrania rytmów"). Відомі також його принагідні вірші на смерть королеви Марії Юзефи 1757 року [15] та до весілля Августа III ("Felicitas Poloniae rex incolumis...", 1763). З 1758 року почали щороку публіковатися п'єси Жевуського, в яких сучасні літературознавці зазначають як слабкі боки моралізаторство, брак драматичної напруги в трагедіях та наївність інтриг в комедіях, а як сильні — риторично ефективні монологи, ліричні пасажі та вільну, милозвучну мову. Нарешті, Жевуський першим ввів у літературу Речі Посполитої жанр історичної драми і, попри недоліки драматургії, його творчість вважається найвидатнішим літературним досягненням його часу

У 1762 році п'єси Вацлава Петра були зібрані в добірку "П'єси віршовані та красномовні" [22], що містила також теоретичні статті, які дослідники вважають важливим етапом в історії літератури Речі Посполитої. У ессеї "Про науку красномовства" він висловився, поміж іншим, проти пишномовства барокового стилю, а "Про науку віршування" дослідники називають першим маніфестом класицизму в Речі Посполитій [51]. 

Вацлав Петро Жевуський, "Жолкевський", трагедія 1758 року [16]

У 1766 році було опубліковано "Історичні п'єси, або добірка чудових історій" [30] — нарис всесвітньої історії та зокрема історії Речі Посполитої, який використовувався як навчальний посібник у львівському Шляхетському колегіумі (Collegium Nobilium) при Львівському колегіумі єзуїтів [44]. Тут варто згадати, що окрім власної інтелектуальної работи гетьман сформував навколо себе відповідне оточення: в той самий час у Підгорецькому замку писав посібник з воєнної справи Самуїл Бродовський, зі шляхетського виховання Луї Антуан Карачоллі, а Йоганн Філіп Кірнбергер виношував думки для трактатів з музики.  Усі свої твори Вацлав Петро видавав під іменами своїх синів: політичні — під іменем Станіслава, літературні — Юзефа. Подібна доля оминула Северина, на думку сучасних дослідників, через те, що той змолоду розпочав власний літературний шлях під своїм іменем.  

Перебуваючи в Калузькому полоні, Вацлав Петро займався перекладом польською мовою псалмів, який був опублікований 1773 року під назвою "Вірші на сім покаянних псалмів" [32] і мав кілька перевидань. У Підгорецькому архіві збереглися рукописи перекладів багатьох інших псалмів. Останнім літературним твором, надрукованим за життя Жевуського, став латиномовний вірш 1773 року "Ода до втрати Товариства Ісуса" [33] з нагоди заборони ордена єзуїтів (у наш час з'явилося кілька польськомовних перекладів). Серед рукописів Вацлава Петра є також переклад "Од" Горація, "Щоденник подорожі по Польщі", "Щоденник подорожі з Любліна до Дрездена", "Сім промов про релігію" та багато віршів декілька з них опубліковані в антології "Польська барокова поезія" ("Poeci polskiego baroku") 1962 року. 

Вацлав Петро Жевуський, "П'єси польським віршем", добірка 1760 року [20]

Літературознавчий аналіз творчості Вацлава Петра Жевуського наведений у монографії "Поезія пізнього бароко" професора Марека Прейса [51].

"Елементи рококо з'явилися у письменників, чия творчість припала на початок доби Просвітництва. Найвидатнішим представником цього перехідного етапу був Вацлав Жевуський (1706-1779), великий коронний гетьман, визнаний нащадками як праведний громадянин та патріот (хоча й консервативний у своїх поглядах), засновник театру в Підгірцях. Жевуський належить до течії раннього просвітництва передусім як драматург. Хоча його трагедії "Жолкевський" ("Żółkiewski", 1758) та "Владислав під Варною" ("Władysław pod Warną", 1760) не є вдалими з точки зору сюжету (наприклад, трагічний конфлікт вирішується в перших сценах), з точки зору стилю Жевуський розробив модель класицистичної трагедії з її шляхетним тоном, витонченими фразами та розмовним тринадцятискладовим віршем. Те саме можна сказати і про його комедії "Незваний гість" ("Natrętem", 1759) та "Дивак" ("Dziwakiem", 1760), які сприяли популяризації мольєрівської моделі. Особливо в тексті другого з цих творів очевидні зв'язки з "Мізантропом" Мольєра. 

Зовсім по-іншому постає перед нами Жевуський як поет. Хоча його вірші "Гай" ("Gaj"), "Джерело" ("Źrzódło"), "Луг" ("Łąka") та "Ніч" ("Noc"), написані до 1760 року, наслідують зразки французької пасторальної та любовної лірики XVII століття, вони вже є проявами зрілої літератури рококо, головним чином завдяки акценту на категорії естетичного гедонізму — головній темі цього напрямку. Інші вірші Жевуського цього періоду, такі як "Про рівність минущого щастя" ("O równości szczęścia doczesnego") або "Життя людини" ("Zycie człowieka"), — навпаки, мають пізньобароковий характер. Останній, до того ж, є типовим представником поезії тимчасовості усього матеріального і працює на одному з поширених мотивів "vanitas", говорячи про мізерність людського життя. 

"Покаянні псалми", написані між 1768 і 1772 роками в Калузі (куди Жевуський був викрадений послом Репніним за виступ на сеймі проти проекту рівноправності дисидентів), продовжують барокову модель покаянної елегії. Однак, на відміну від поетів XVII століття, автор "Дивака" досить поміркований у використанні стилістичних прийомів і сумлінно дотримується взірця Давидових псалмів. У цій збірці "Вірші на сім покаянних псалмів" (виданій 1773 року одразу в кількох містах: Вільнюсі, Львові, Любліні, Варшаві) міститься також переклад "Магніфікату" ("Magnificat") під назвою "Пісня до Богородиці" ("Pieśń do Matki Boskiej"). Завдяки ним збірка набула ефекту цілісного твору, який, однак, важко ідентифікувати з точки зору її естетичної спрямованості і який, відверто кажучи, є дещо прісним.

У "теоретичних" творчих наробках Вацлава Жевуського навіть пропорції розподілені по-іншому. Есей "Про науку поезії" ("O nauka wierszopiska"), написаний, ймовірно, між 1760 і 1762 роками, безперечно, є першим маніфестом класицизму в Речі Посполитій XVIII століття (категорії чистоти, пропорційності, "ясності" в поезії, правило трьох єдностей у драматургії), але окремий розділ про так звану "пасторальну пісню" (відмінну від "міської" поезії Вергілія) можна, певно, порівняти з власне рококовими спробами Жевуського. З іншого боку, фрагмент "хвала Шекспіру" можна розглядати як предтечу теоретичних положень класицизму постстаніславівської доби" [51].

Загальна думка сучасників про гетьмана була доброю. Францішек Карпінський: "У Львові я зробив багато знайомств, першим з яких був Вацлав Жевуський, тодішній польний гетьман коронний; милий, скромний пан, найкращий з громадян, найкращий з мужів і батьків, якому мене як автора віршів, теж письменника і вже відносно відомого, представили єзуїти" [45]. 

У подібному ключі написані спогади Анджея Кітовича, в яких описується підготовка до надзвичайного сейму 1750 року, на якому посаду маршалка мав зайняти Вацлав Жевуський: "пан великого розуму, лагідної вдачі, справжній любитель громадського добра, який користувався великою пошаною як при дворі, так і в домі "Фамілії"" [4].

Самуїл Бродовський: "Поєднував цей чудовий чоловік усі чесноти, які прикрашають праведного громадянина, також видатні якості розуму; ніколи не зловживав гордістю чи гнівом і не мав звички ненавидіти своїх ворогів чи говорити про них погано. На згадку про свої страждання за Вітчизну він до самої смерті носив бороду, вирощену в неволі" [41].

Попри поширену думку, що борода Жевуського була відрощена ним у полоні, Джакомо Казанова, судячи з його відомих "Мемуарів", бачив її вже в 1766 році: "Це був міцний старий, що носив довгу бороду, аби показати друзям своїм, якої прикрості завдають йому новітні зміни, що збурюють Вітчизну. Людина він був багата, вчена, побожна до забобонів, ввічлива до надзвичайності".

Вацлав Петро Жевуський, 1778, Люблінський музей

Станіслав Август Понятовський, який ще до того, як став королем, у 1761 році відвідав Підгірці, згадував "суворість господаря до залежних від нього людей, церемоніальність побуту, фанатичну побожність гетьмана, його прихильність до сарматських політичних забобонів" [47]. Інструкції гетьмана до його дітей та слуг свідчать про прагнення до порядку та дисципліни, про скрупульозність до деталей. Проте вони не мають ознак ультимативності чи деспотизму. Його настанови сформульовані в форматі "а якщо не так, то отак", що говорить про здатність делегувати повноваження, залишаючи виконавцю ступінь свободи для дій на власний розсуд. Також вони характеризують Жевуського як далекоглядного та завбачливого батька та господаря.  

Через три роки після смерті Вацлава Петра, у 1782 році, Луї Антуан Карачоллі написав першу його біографію [39], яка є цінним джерелом інформації, оскільки автор провів кілька років у родині Жевуських і продовжував спілкування з ними до кінця життя. Зокрема, він ставить у заслугу гетьмана те, що той першим привіз до Речі Посполитої електричні машини, а потім подарував їх одній зі шкіл. Наступна оповідь з'явилася 1787 року у серії книжок про життя видатних людей, автор якої Сюльпіс Імбер де Ла Платьер [40]. 

Вацлав Петро Жевуський, з Підгорецького замку, ЛІМ

Але найбільш містким та цікавим життєписом Вацлава Петра є "Підгорецька хроніка", яка є результатом дослідження родинних архівів праонука гетьмана Леона Жевуського: "Про Вацлава Жевуського, гетьмана великого коронного і каштеляна краківського, вже писали раніше — про чоловіка, наділеного тими чеснотами, які колись були національними, тобто безмежною відданістю Речі Посполитій і вірі католицькій. [...] Сумна доля тих, чия діяльність припадає на кінець суспільства, якому вони служать. Вацлаву пощастило служити Вітчизні в ті часи, коли відступати від ухвал сейму не було потреби; коли виконання і захист існуючих прав і обов'язків, причому ревне, вважалося заслугою; коли, нарешті, між традиціями минулих віків і надіями на майбутнє не пролягала прірва недосвідчених реформ" [1].

Згадує славного предка у мемуарах і Розалія Жевуська: "Почесне місце в історії заслужив гетьман Вацлав Жевуський, якого поважали всі сторони, що розділили вітчизну. [...] Несправедливість і забуття довгий час перешкоджали пошані, яку народ мав би віддати пам'яті патріота, однаково відданого своїй вірі і своїй країні. Він був видатним літератором, вченим латиністом, шанованим перекладачем, і під час ув'язнення перекладав псалми. [...] На кількох портретах гетьман зображений у сарматському вбранні з бородою, яку він відростив під час свого ув'язнення в Калузі. Його обличчя мало шляхетний вираз. Його опуклі очі передалися у спадок і досі зустрічаються у його нащадків у четвертому поколінні, і навіть пра-пра-правнуки, Оноре Каетані та Ходкевичі, все ще схожі на нього" [2]. 

Вацлав Петро Жевуський, ЛГМ

Вацлав Петро Жевуський, 1763, Люблінський музей

Вацлав Петро Жевуський, помилково атрибутується як Станіслав Матеуш, Сільвестр де Меріс, ЛІМ

Замальовка портрету Вацлава Петра Жевуського, Войцех Ґерсон 1870

Вацлав Петро Жевуський, 1794

Вацлав Петро Жевуський, до 1767, з Підгорецького замку, ЛГМ

Вацлав Петро Жевуський, замальовка з портрету ліворуч, Юліуш Коссак 1872

Вацлав Петро Жевуський, з Підгорецького замку, ЛІМ

Вацлав Петро Жевуський, Замок Вавель, Краків

Вацлав Петро Жевуський, з палацу у Роздолі, ЛГМ

Вацлав Петро Жевуський, Національний музей у Варшаві

Вацлав Петро Жевуський, ЛГМ

Вацлав Петро Жевуський, ЛІМ

Чернетка довіреності Вацлава Петра Жевуського до уповноваженої особи представляти його інтереси в Брацлавському воєводстві, квітень 1746

Джерела