Северина Юзеф Жевуський, Гіацинт Олесинський, з Підгорецького замку, Музей Тарнова
Северина Юзеф Жевуський, Гіацинт Олесинський, з Підгорецького замку, Музей Тарнова
Северин Юзеф Жевуський був старшим сином Станіслава Матеуша Жевуського та його другої дружини Людвіки Елеонори з Куницьких. Рік його народження не відомий, але відомо, що після дитинства у Роздолі та навчання у колегіумі він вирушив у освітню подорож Європою у 1720-1723 роках. Це був традиційний для заможної шляхти етап навчання, який зазвичай розпочинали у віці 16-20 років (молодший брат Вацлав Петро вирушив у свою подорож у 18). З цього можна зробити припущення, що Северин Юзеф народився близько 1702 року. Близьким товаришем дитинства Северина Юзефа був Михайло Казимир Радзивілл "Рибонька", який також народився у 1702 році.
Програмою європейської подорожі Северина Юзефа опікувався його наставник, відомий вихователь шляхетної молоді Марцін Кавецький. Оскільки Кавецький був палким прихильником французької культури, це визначило основне місце навчання — Париж. Маршрут до нього проходив через Вроцлав, Дрезден, Берлін, Ганновер і Брюссель, де робилися зупинки, наносилися візити, відвідувалися заходи. Ще не діставшися до Парижу Северин Юзеф потрапив у інцидент, який поставив під загрозу узгоджений план навчання: в ніч з 26 на 27 січня 1721 року у Брюселі він зійшовся на дуелі з візником Матьє дю Жарданом, поранив його шпагою і був заарештований. Через кілька днів стало зрозуміло, що поранений одужує, і дуелянта відпустили, але судові клопоти зайняли ще багато часу і спричинили незаплановані витрати. Цікаво, що історія з дуеллю майже один в один повторилася у навчальній подорожі його двоюрідного племінника Казимира Жевуського, однак у випадку Казимира вона була проявом системної поведінки, а у Северина Юзефа одиничним випадком, який не мав продовження.
У Парижі Северин Юзеф вступив до академії Франсуа Герін'єра, розташованої неподалік Люксембурзького палацу. Окрім програми академії Жевуський брав додаткові уроки з фортифікаційного мистецтва, танців, фехтування, вивчення мов та юриспруденції. Важливою метою поїздки було завести корисні знайомства та налагодити контакти. Із цим завданням Северин Юзеф впорався якнайкраще, бо познайомився з представниками саксонського, берлінського, англійського та французького дворів і навіть був присутній на церемонії коронації Людовіка XV. Що ж до освіти, то у листах Станіслав Матеуш дорікав синові на те, що той надає перевагу читанню любовних романів замість корисних книжок, та на великі витрати на модний французький одяг. Після Парижу Северин Юзеф з наставником відвідали Італію, де робили зупинки у Римі, Больньї та Венеції, і через Відень на початку 1723 року повернулися додому [13].
У 1726 році Северин Юзеф був призначений коронним камергером і 27 серпня того ж року у Яновці під Любліном одружився. Його дружиною стала Барбара Шембeк (1712–1735?), донька Магдалени Тарло від першого шлюбу з Францішеком Шембеком, двоюрідна сестра Францішки Жевуської з Роздолу. Ініціатором шлюбу був Станіслав Матеуш Жевуський, який обґрунував свою пропозицію тим, що панна Барбара виявила прихильність до його сина. Однак уже за рік після весілля з'являються повідомлення про те, що вона нещасна з чоловіком, і невдовзі шлюб було розірвано. Казимир Бартошевич натякав на те, що розлучення відбулося через зраду дружини [3]. Однак сучасники вважали її психічно неврівноваженою, а не розпусною [8]. Її мати Магдалена вбачала причину нещастя у надто ранньому шлюбі доньки, проте і другий її шлюб з Яном Клеменсом Браницьким, укладений у 1732 році, також протривав недовго. Францішка Урсула Радзивілл писала до чоловіка "Рибоньки": "Я збентежена поведінкою пані хорунжої коронної, через яку пан хорунжий вже вирішив публічно не жити з нею: страх писати, що тут діється" [9]. Потому Барбара вийшла заміж і втретє, за Вольдемара графа Ловендаля [8], але невдовзі померла.
Северин Юзеф Жевуський, з костелу кармелітів у Роздолі, ЛГМ
У 1728 році Станіслав Матеуш Жевуський помер. За його заповітом спадщина не була розподілена між синами: вони мали самостійно учинити між собою поділ за допомогою "богобоязних і чесних" друзів [10]. Попри таку невизначеність, сприятливу до суперечок, брати виявили повну злагоду. За результатом їхньої домовленості, Северин Юзеф отримав Олесько, Рожнятів, Рейовець, а також доходи з королівських маєтків і староств: любомльського, новосільського і холмського. Королівська кам'яниця та інша нерухомість у Львові за записами належала "спадкоємцям пана Жевуського", однак з податкових реєстрів випливає, що фактично володів нею також Северин Юзеф; йому ж належала і сусідня Шембеківська кам'яниця (площа Ринок, 7) [11]. Такої злагоди, як поміж братами, не було з їхньою матір'ю Людвікою Елеонорою з Куницьких. Суперечки розпочалися відразу після смерті батька і дійшли до судової справи за маєток Ленчна, що розглядалася у 1735-1736 роках у люблінському гродському суді. У результаті маєток відійшов до братів, але Вацлав Петро відступив свою частину братові. Ленчна була значним торговим містом, але дуже пошкодженим масштабною пожежою. Северин Юзеф не тільки доклався до відбудови, а й значно посприяв розвитку місцевої торгівлі.
2 вересня 1731 року у Королівській кам'яниці у Львові урочисто відбулося друге весілля Северина Юзефа Жевуського. Його дружиною стала Антоніна Потоцька (бл. 1715–1795) з Христинополя, донька стражника великого коронного Юзефа Потоцького і Теофілії з Цетнерів. Юзеф Потоцький був зведеним братом Анни Потоцької, третьої дружини Михайла Флоріана Жевуського, а його син Францішек Салезій Потоцький (1700-1772), брат Антоніни, був одним із претендентів на корону і найбагатших магнатів країни. Цей шлюб був вдалий, однак бездітний.
У 1738 році Северин Юзеф став коронним референтом, а в 1750 році волинським воєводою, але попри високі посади не відзначівся у політичних справах. Зате він залишив по собі ряд фундацій. Головною резиденцією Северина Юзефа та Антоніни Жевуських був замок в Олеську, який вони суттєво перебудували: будівельні роботи тривали аж до 1745 року. Інтер'єр було прикрашено ліпниною та скульптурами; відомо, що в одній з кімнат на першому поверсі був камін зі сценою Суду Париса, який, як і деякі скульптури в замковому саду, виготовив видатний скульптор Юзеф Леблас.
Олеський замок, камін "Суд Париса"
Олеський замок і монастир, Наполеон Орда
Найважливішою фундацією Северина Юзефа Жевуського вважається костел і монастир капуцинів у Олесько. Ініціатива його будівництва розпочалася вже у 1730-х роках, але завершили його у 1749 році. Автор проекту невідомий, але в монастирському літописі зазначено "призначили капуцина отця Анджея [у інших джерелах Мартина] Добравського, майстра-будівельника, головувати над будівництвом монастиря і костелу". Згідно з суворим чернечим принципом капуцинів дотримання бідності, храм не мав розкішного оздоблення, але сам комплекс, розпланований надзвичайно гармонійно, зробив його найгарнішим монастирем капуцинів у Речі Посполитій. Периметр муру, що оточував монастирську територію, мав дорівнювати розміру базиліки Святого Петра в Римі. У монастирському саду було збудовано п'ять каплиць, прикрашених розписами, а посередині саду були два рибні ставки, розділені дамбою. Дамба вела до круглого ставу.
У монастирській хроніці записано, що Северин Юзеф Жевуський був дуже прихильним до монахів: "Наш олеський фундатор [...] часто розмовляв з отцями і братами нашими монахами [...], щедро і щорічно роздавав милостиню зі своїх олеських маєтків", — і навіть брав участь у філософських диспутах монахів [6]. На честь засновників капуцини назвали монастир іменами святих Йосифа та Антоніни.
Окрім фундацій у Олеську Северин Юзеф Жевуський заснував бароковий костел і шпиталь у Рейовці, який не зберігся; відбудував після масштабної міської пожежі зруйнований парафіяльний костел святої Марії Магдалини у Ленчні, а також ратушу, дві ринкові площі і створив третю; у селі Лущув біля Ленчні, яке було відомим місцем поклоніння святій Варварі, завершив будівництво та оздоблення невеличкого костелу. Частина інтер'єрів костелів у Ленчні та Лущуві зберіглися з часів Северина Юзефа, а у Ленчні розміщений його фундаторський портрет [6].
Жевуські завжди підтримували гарні стосунки з греко-католицькою церквою, і Северин Юзеф продовжував цю традицію: зокрема профінансував вівтарі для уніатської дерев'яної цервки у селі Кані, що входило до його рейовецького маєтку (зараз вони зберігаються у місцевому костелі).
Северин Юзеф та Антоніна Жевуські відіграли роль у розвитку культу святого Яна з Дуклі у Львові, який згодом став вшановуватися як покровитель міста. Це був ченець бернардинського монастиря у Львові, якого було беатифіковано 1 січня 1733 року. У 1735 року було видано декрет про дозвіл почитання нового святого, і вже у 1736 році подружжя Жевуських встановили колону з фігурою Яна з Дуклі перед костелом бернардинів, яка згодом стала відомою пам'яткою міста (знищена у 1950-х роках).
Святий Ян з Дуклі, фігура на колоні перед костелом бернардинів у Львові
Северин Юзеф протектував місцевих художників, зокрема Гіацинта (Яцека) Олесинського з Гумниська та василіянина Антона Грушецького. Обидва вони залишили його портрети і обидва працювали також у Підгорецькому замку, де Гіацинт Олесинський провів багато років як придворний художник.
У ніч на 1 січня 1755 року Северин Юзеф Жевуський помер у Олеському замку, 21 квітня відбувся його похорон у костелі капуцинів. Згідно з заповітом, він був похований як терціярій: особа, що не живе у монастирі, але дотримується правил чернечого ордену в тій мірі, наскільки обставини світського життя це дозволяють. Як фундатора його було поховано під головним вівтарем, там же згодом було поховано і його дружину Антоніну Жевуську.
"Великий вівтар, щойно зведений від фундаменту до верху, з архітектурою, виконаною за останнім словом моди, з potiori militari [військовими ознаками] і розмальований маляром так добре, що здавалося, ніби він був зроблений з каменю. Великий вівтар прикрашала свічка, чотири високі колони з фігурними зображеннями, які освітлювали оливкові лампади. Увесь ківорій був вкритий чорним оксамитом, рясно оздобленим помпонами та срібними китицями. Карнизи в церкві всі у фестонах, а над вівтарями густе сяйво свічок і лампад. Над аркадами чотирьох каплиць висіли чотири табулатури, ніби вирізьблені в камені пензлем художника".
У церкві був встановлений катафалк "у формі троянди, оббитий малиновим оксамитом і оздоблений широкими золотими галонами, в три яруси, на яких стояли величезні срібні свічники з 32 семифунтовими свічками і чотири позолочені герідони, кожний з яких тримав по одній 12 фунтовій свічці. На вершині ярусів стояв постамент, вирізьблений з дерева, навколо якого були розміщені різні мілітарні відзнаки, які підтримували чотири римські лицарі, розміщені по кутах. Усі деталі були позолочені, на карамзинову підніжжі вилитий девіз: "Laborum scutum, cum armis tibi lectulus ades / Victor scande Polu, tam superasti Dolum". На тім п'єдесталі, на чотирьох великих золочених орлах, стояла оксамитова труна, обшита золотим галуном і оборками, оздоблена великими срібними гаптуваннями, вироблена за модним фасоном. Збоку труни, на п'єдесталі, стояли дві фігури, повністю позолочені, кожна з яких тримала в одній руці свої інсигнії (атрибути відзнаки), які вони представляли, а іншою рукою над труною підтримувала портрет покійного пана воєводи в золотій рамі, вкритий карамзиновим оксамитовим покровом із золотими галонами, а над портретом пара позолочених геніїв тримала інсигнії славного дому з короною. Перед катафалком стояли три оксамитові табурети, кожен з яких був дощенту вкритий золоченими галонами. На середньому був багато експонований орден [Білого Орла], на другому — золота булава, а на третьому — багата шабля.
Поруч із катафалком стояли чотири колони, ніби зі справжнього алебастру у вигляді пірамід, на постаментах з такими ж золоченими накладками, оперезані лавровими гілками і з написами та символами на вершинах. На першій піраміді був символ Globum Mundi — земна куля, яку вимірює циркулем рука з хмар. Напис натякав на новий рік, в якому небіжчик почав жити вічно. Друга піраміда містила символ колони у хмарах, що сяє між зірками. Це алюзія як на людину, чиєю колоною була вітчизна, так і до ясного стовпа світла в небі, який бачуть вмираючи. На третій піраміді був символ — лебідь, що втрачає свідомість, з відкритим ротом, ніби для співу. Цей напис натякає на те, що небіжчик відходить після мирного життя і з чистим сумлінням. Четверта піраміда мала символ Фенікса, що злітає з попелу до нового життя. Ця інскрипція дає знати, що з похованого праху до безсмертної слави вилітає життя" [6 з посиланням на 12].
Олесько та деякі інші маєтки перейшли до молодшого брата Вацлава Петра Жевуського: "У 1754 році помер старший брат Вацлава Северин, волинський воєвода, спадкоємець Олеська і засновник тамтешнього монастиря Капуцинів. Через бездітність померлого Вацлав успадкував Олеський ключ, який у купі з Підгорецьким становив дуже великий маєток, що згодом розпався на цілу купу дрібних" [Підгорецька хроніка]. Новий господар перевіз найбільш цінні речі з Олеського замку в Підгорецький, але продовжував утримання монастиря та оздоблення костелу, зокрема у 1762-1765 роках профінансував створення тринадцяти картин і зображення святого Йосифа для головного вівтаря, автором яких був його придворний художник Шимон Чехович. Костел став родовою усипальнею Жевуських, тут було поховано дружину Вацлава Петра Анну Жевуську та їхніх дітей, що померли у дитинстві, а решта родини з Підгірців регулярно відвідували монастир п'ять разів на місяць. Так тривало до 1767 року, коли Жевуського було викрадено росіянами та відправлено у політичне ув'язнення до Калуги. Під час заслання відбувся перший поділ Речі Посполитої, і після звільнення Вацлав Петро не повернувся до маєтків, що відійшли до складу імперії Габсбургів, а оселився в Сельці (Седлиську) на Холмщині — в маєтку, який також успадкував від брата. Після смерті Вацлава Петра Олесько було продане для погашення заборгованості кредиторам, що набігла під час його політичного ув'язнення.
Антоніна Жевуська з Потоцьких у похилому віці, ЛГМ
Щодо Сельця, то він в свій час потрапив до Северина Юзефа Жевуського за посагом дружини Антоніни з Потоцьких, і після смерті Вацлава Петра Жевуського повернувся до неї. Відомо, що тут у 1787 році вона двічі приймала у себе короля Станіслава Августа Понятовського під час його подорожі до Канева на зустріч із царицею Катериною (ця подія згадана на сторінці Северина Жевуського): на шляху у Канів король зупинився у воєводини на каву з варенням, а на зворотньому шляху завітав до місцевої церкви, де натрапив на співи "обряду руського" [18]. Незадовго до смерті у 1793 році Антоніна Жевуська продала Селець родині інших, не споріднених Жевуських, що походили з дрібної шляхти Підляшшя: вони володіли ним до націоналізації.
Антоніна Жевуська, Вілянівський музей
Антоніна Жевуська, з Підгорецького замку, Музей Тарнова
Северин Юзеф Жевуський, Антон Грушецький 1752-1755, з Підгорецького замку, ЛІМ
Антоніна Жевуська у похилому віці, Вілянівський музей
Леон Жевуський, "Підгорецька хроніка" (1860 )
Filip Kucera, "Wacław Emir Rzewuski (1784-1831) podróżnik i żołnierz" (2016)
Kazimierz Bartoszewicz, "Radziwiłłowie. Początek i dzieje rodu" (1928)
"Енциклопедія Львова", під ред. Андрія Козицького, стаття "Жевуські" авторства Леонтія Войтовича (2008)
"Український портрет XVI-XVIII століть. Каталог-альбом" (2006)
Irena Rolska, "Fundacje sakralne wojewody wołyńskiego Seweryna Józefa Rzewuskiego (po 1694–1755)" (2019)
Antonina Rzewuska, "Zwolnienie ze służby wojskowej wydane Janowi Wesołowskiemu" (1772) — Звільнення від військової служби, видане Яну Весоловському, затверджене вдовою волинського воєводи Антоніною Жевуською, уродженою Потоцькою, надане 26 листопада 1772 року у Любомлі; затвердження дозволу – 15 березня 1775 року у Сельці.
Bożena Popiołek, "Magdalena z Tarłów Lubomirska (zm. 1728), wojewodzina krakowska" (2013)
Bożena Popiołek, "Kobiecy świat w czasach Augusta II: studia nad mentalnością kobiet z kręgów szlacheckich" (2003)
Katarzyna Paduch, "Wizerunek staropolskiego magnata Stanisława Mateusza Rzewuskiego (1662–1728) w świetle jego zapisów testamentowych" (2021) [переклад]
Андрій Фелонюк, "Магнатська власність у Львові XVIII ст. (на прикладі роду Жевуських)" (2007)
Patryk Remigiusz Jankiewicz, "XVIII-wieczne klasztory kapucyńskie na Ukrainie" (2014)
Henryk Palkij, "Troski ojca wysyłającego synów po edukację za granicę w świetle korespondencji Stanisława M. Rzewuskiego, wojewody podlaskiego, z lat 1720-1727" (2019)
Adam Naruszewicz, "Dyaryusz podrozy Nayiaśnieyszego Stanisława Augusta krola polskiego na Ukrainę i bytnosci w Krakowie aż do powrotu do Warszawy dnia 22 lipca roku 1787" (1787)
Małgorzata Myślicka "Королівська кам'яниця у Львові: її власники та мешканці"