Людвіка з Жевуських Лянцкоронська, 1830-ті, Національний музей Андрія Шептицького у Львові [42]
Людвіка з Жевуських Лянцкоронська, 1830-ті, Національний музей Андрія Шептицького у Львові [42]
Попри те, що Михайло Юзеф та його дружина Францішка мали семерих дітей, на поколінні цих дітей рід Жевуських перервався. Останньою Жевуською на Роздолі стала Людвіка, донька Казимира та Людвіки Пелагеї з Потоцьких.
На зламі 1793-1794 років Людвіка Жевуська вийшла заміж за Антонія Юзефа Лянцкоронського (1761-1830), ротмістра кавалерії, масона та прихильника Конституції 3 травня. Під час Чотирирічного сейму він відзначився застосуванням "політтехнологій": напередодні голосувань збирав однопартійців на секретні збори, щоб узгодити, за що і як голосувати, а також збирав на голосування купку підсадних "глядачів", які за його сигналами освиствували виступи опозиції [35]. Але коли після проголошення конституції опозиція зібрала проти неї повстання (Торговицьку конфедерацію), то участі в боротьбі не узяв, а виїхав до Відня, де перечекав на завершення бойових дій, — і по поверненні побрався з Людвікою. Подружжя володіло великими маєтностями в Україні, до яких входили Ягільниця, Жванець, Струсів, Монастирисько, Ходорів, Яворів, Комарно. Після весілля Лянцкоронський збудував палац у передмісті Комарно — Хлопи (з 1945 року Переможне), який ще донедавно був цілий і слугував школою, але після пожежі був занедбаний і майже повністю зруйнуваний за останні роки.
Людвіка Жевуська, у заміжжі Лянцкоронська, була придворною дамою та інтелектуалкою, тримала один із найвідоміших салонів у Варшаві. Саме вона поклала початок роздільської бібліотеки, зібравши тут книжкову колекцію, тематика якої виходила далеко за межі типової провінційної садибної збірки [37].
Нещадна Розалія Жевуська так згадувала про Людвіку: "Пані Лянцкоронська користувалася репутацією елегантної жінки. Її впевненість у собі, вільні манери, ретельний догляд за собою та щедрі витрати імпонували віденському суспільству. Але невблаганний плин часу поклав край цим світським успіхам. Пані Лянцкоронська, охоплена подагричним темпераментом, який висушив навіть її сльози, зазнавала нападів меланхолії, що робило її нервовою та примхливою до тих, кого вона любила. Незважаючи на її прекрасні та добрі якості, вона, як і її батько Жевуський, з дитячим марнославством вимагала до себе уваги демонстративністю та показною величчю" [40].
Розалія також згадує, що Людвіка Лянцкоронська з Жевуських дуже вподобала цвинтар у Зальцбурзі і мріяла бути там похованою, попри те, що мешкала на схилі життя у Відні, а родова усипальня знаходилася у Роздолі. Це її бажання було втілене.
Людвіка з Жевуських Лянцкоронська, Софі де Тотт 1800
Подружжя Лянцкоронських мало чотирьох дітей:
Людвік Лянцкоронський (1795–1819)
Анна Аполонія Лянцкоронська (1797–1812)
Кароль Міхал Лянцкоронський (1799–1863)
Казимир Вінцент Лянцкоронський (1802–1874)
Старші брат з сестрою померли юними. Найкращу кар'єру зробив Кароль Міхал Лянцкоронський, королівський камергер, директор віденського придворного театру, за визначенням Розалії: "більш віденець, ніж самі віденці". Він успадкував Розділ, але не мав дітей, тому після нього маєток перейшов до Казимира Вінцента Лянкоронського. "Ввічливий та вихований, рано облисів і виглядав старим змолоду" [40], він розширив бібліотеку матері, збагативши її новими надходженнями. А розквіту і бібліотека, і колекція картин Роздолу досягли за його сина Кароля Лянцкоронського (1848-1933). Донька Кароля Кароліна Лянкоронська (1898-2002) стала останньою представницею родини. Ту частину витворів мистецтва з Роздолу, яку вивезли за кордон під час Другої світової війни, вона передала до польських музеїв. Найбільш цінні полотна експонуються у королівському замку у Варшаві [39]. Те, що залишилося в Україні — переважно в Львівській галереї мистецтв та у музеї Дрогобича [38].
Людвіка з Жевуських Лянцкоронська, Жан-Батист Ізабе 1814
Антоній Юзеф Лянцкоронський, Юзеф Грассі 1791
Антоній Юзеф Лянцкоронський, Йоганн Баптист Лампі молодший 1817
Діти Антонія Юзефа Лянцкоронського та Людвіки Жевуської, Карл Гуммель 1805
Надгробок Людвіки з Жевуських Лянцкоронської, Зальцбург
Кароль Міхал Лянцкоронський
Казимир Вінцент Лянцкоронський, Йозеф Кріхубер
Леонія Потоцька, дружина Казимира Вінсента, з сином Каролем, Карл фон Блаас 1852
Кароль Лянцкоронський, Казимир Похвальський 1906
Навколосвітня подорож Кароля Лянцкоронського, листівка
Навколосвітня подорож Кароля Лянцкоронського, листівка
Портрет Кароля і Малгожати Лянцкоронських, Яцек Мальчевський 1905, з Роздола, ЛГМ
Портрети родини Кароля Лянцкоронського, Яцек Мальчевський 1900, з Роздола, Дрогобицький музей
Малгожата Лянцкоронська з донькою Кароліною Лянцкоронською, Яцек Мальчевський 1900, Дрогобицький музей
Кароль Лянцкоронський
Кароль і Кароліна Лянцкоронські
Sophie de Korwin-Piotrowska, "Balzac et le monde slave: Madame Hanska et l'soeuvre balzacienne" (1933)
Filip Kucera, "Wacław Emir Rzewuski (1784-1831) podróżnik i żołnierz" (2016)
Kasper Niesiecki, "Korona polska przy złotey wolnosci starożytnemi wszystkich kathedr, prowincyi y rycerstwa kleynotami", T. 3 (1740)
Kasper Niesiecki, "Herbarz polski Kaspra Niesieckiego powiększony dodatkami z późniejszych autorów, rękopismów, dowodów urzędowych i wydany przez Jana Nep. Bobrowicza", T. 8 (1841)
Jerzy Sewer Dunin-Borkowski, "Genealogie żyjących utytułowanych rodów polskich" (1914)
Леонтій Войтович, "Розділ: столиця "Української Швейцарії" (2012)
Мирон Капраль, "Міста Жидачівського повіту XIV–XVI ст". (2021)
"Енциклопедія Львова", "Жевуські", Леонтій Войтович (2008)
Ядвіга Жевуська, "Wielka rodzina w wielkim narodzie" (1879)
Polski Słownik Biograficzny, "Stanislaw Rzewuski h. Krzywda", Miroslaw Nagielski
Polski Słownik Biograficzny, "Adam Rzewuski h. Krzywda", Miroslaw Nagielski
Polski Słownik Biograficzny, "Michal Jozef Rzewuski h. Krzywda", Henryk Palkij
Polski Słownik Biograficzny, "Franciszek Rzewuski h. Krzywda", Jerzy Michalski
Polski Słownik Biograficzny, "Jan Rzewuski h. Krzywda", Maria Czeppe
Юрій Овсінський, "Маєтковий комплекс Жевуських у Подільському воєводстві Речі Посполитої в XVIII столітті" (2009)
Dorota Wiśniewska, "Nic w świecie nie jest w stanie przekonać mnie do powrotu" – Franciszek Rzewuski wobec konfederacji barskiej" (2018)
Adam Kucharski, Agnieszka Wieczorek, "Kontakty listowne i kręgi korespondencyjne w podróżach edukacyjnych Rzewuskich na Podhorcach i Rozdole w XVIII wieku" (2020)
Adam Kucharski, "Blaski i cienie peregrynacji w cudzych krajach. Podróż edukacyjna Kazimierza Rzewuskiego (1766-1768)" (2019)
Małgorzata Ewa Kowalczyk, "To dziecko jest miłe, odważne i mądre, ale jego rodzice uczynili błąd…". Zagraniczna edukacja Kazimierza Rzewuskiego w latach 1766-1768" (2015)
Anna Markiewicz, "Bernard architekt, srebrny kałamarz i tarnosolis. Kilka uwag o rachunkach Rzewuskich z połowy xviii wieku" (2021)
Konrad Niemira, Michał Przygoda, "Trzy nieznane obrazy Marcella Bacciarellego z kolekcji ukraińskich" (2021)
Marcin Matuszewicz, "Pamiętniki Marcina Matuszewicza kasztelana brzesko-litewskiego 1714-1765" (1876)
Dorota Dukwicz "Sekretne wydatki rosyjskiej ambasady w Warszawie w latach 1772-1790" (2010)
Stanisław Kazimierz Kossakowski, "Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich" T.2 (1860)
"Polska stanisławowska w oczach cudzoziemców" T.1-2 (1968)
Kazimierz Rzewuski, "Manifest Kazimierza Rzewuskiego, Pisarza Polnego Koronnego, Orderow Polskich Kawalera, Posła Chełmskiego, Do Akt Podany" (1786)
Kazimierz Rzewuski, "Głos Jasnie Wielmoznego Kazimierza Rzewuskiego, Pisarza Polnego Koronnego, Posła Chełmskiego w Izbie Poselskiey Na Rugach Miany" (1786)
Jadwiga Grzejszczak-Kondratowicz, Henryk Kondratowicz, "Zarys historii wolnomularstwa polskiego w rzeczypospolitej szlacheckiej 1738-1795" (2000)
Ludwik Hass, "Wolnomularstwo w Europie środkowo-wschodniej w XVIII i XIX wieku" (1982)
Adam Jerzy Czartoryski, "Pamiętniki i memoriały polityczne 1776-1809" (1986)
Tomasz Walerian Aleksandrowicz, "Pierre Corneille: Herakliusz. Tragedia z francuskiego na polski wytłomaczona. Jaśnie Wielmożnej Annie z Rzewuskich Humieckiej, miecznikowej koronnej dedykowana" (1749)
Michał Bajer, "Tragedia i dwór: Stan faktyczny oraz polemiczne użycie stereotypu w historii polskich przekładów Corneille'a i Racine'a" (2018)
Michał Bajer, "Lustra królowej. Obraz tragedii w perytekstach staropolskich i oświeceniowych przekładów Corneille'a i Racine'a" (2015)
Polski Słownik Biograficzny, "Antoni Józef Lanckoroński h. Zadora", Jerzy Kowecki
Stanisław Schnür-Pepłowski, "Obrazy z przeszłości Galicyi i Krakowa (1772-1858)", T.1 "Lwów i Lwowianie" (1896)
Оксана Жеплинська "Власниця палацу у Роздолі. Експертиза портрету Людвіки Лянцкоронської" (2024)