Северин Жевуський, 1773/74, з колекції Підгорецького замку, Окружний музей Тарнова 

Северин Жевуський 

(1743-1811)

"Гетьман був високий і добре збудований, мав шляхетну статуру, чарівну усмішку, велику освіченість, впевнений і тонкий літературний смак. Він досконало знав латину, легко висловлювався у віршах і прозі кількома мовами. Його промови і сьогодні вважаються взірцем красномовства. Він не надавав їм жодного значення, так само, як і чарівним віршам, які він складав. Він цінував успіхи лише як державний діяч. Влада, якою він користувався, повага, якою його оточували, сприяли підвищенню його власної думки про себе. Переконаний, що на його життя було кілька замахів, він пояснював свою втечу від ворогів божественним втручанням. Але якою б не була його впевненість у своїй долі, він носив із собою, як і в часи громадянських воєн, пістолети, заряджені кулями" ["Мемуари графині Розалії Жевуської", 10].

Северин Жевуський народився 13 березня 1743 року в Підгірцях, найменший син Вацлава Петра та Анни Жевуських. Його батько писав до невідомого адресата: "Хвала богові, дружина моя щасливо розродилася сином. Я хотів вчора в той же день поспішити припасти до її ніг, але сильна нежить з кровотечею і мокротою затримала мене на деякий час вдома" [1]. Хлопчик "з ранніх років виявляв живий розум, надзвичайну пам'ять і рідкісну дотепність" [7]. 

Вихованням Северина і його братів опікувався та керував їхній батько. Він особисто укладав для них розпорядок дня, розклад занять, інструкції щодо правил поведінки, а також брав їх із собою на політичні та світські заходи і у поїздки до резиденцій, щоб молоді Жевуські були долучені до справ і набиралися відповідного досвіду на його прикладі. Окрім практичних навчок таке навчання мало на меті виховати характер, манери та принципи відповідно до ідеалу шляхетного кавалера та майбутнього державного діяча. Оскільки сам Вацлав Петро був постаттю різнобічною, то його сини отримали всебічну освіту, але в подальшому старший Станіслав Фердинанд зосередився на військовій кар'єрі, середній Юзеф обмежився літературою та колекціонуванням творів мистецтв, а саме Северин виявився налаштований на політичну діяльність, що у купі з потягом до містицизму призвело зрештою до відчуття власного месіанства. До домашнього навчання були долучені наставники. У 1752-1754 роках гетьманських синів навчав математиці та фортифікаційному мистецтву Ян Лукаш де Ту де Сальверте, артилерійський офіцер та провідний масонський діяч у Речі Посполитій. Припускають, що це він прищепив вихованцю інтерес до алхімії, проте варто зважати, що на час його перебування у Підгірцях Северину було 9-11 років. 

Шкільну освіту Северин Жевуський здобув у колегіумі театинів у Варшаві. Школа мала елітарний характер і через високу плату за навчання призначалася для дітей заможної шляхти і магнатів. У ній викладали всебічно освічені вчителі, переважно італійці. Найвідомішими з них були Юзеф Калатерса, Ян Баптист Ротінго, Юзеф Торі, Ігнатій Россеті. Це була типова лицарська академія, що виховувала в молодих людях такі якості, як честолюбство, почуття честі, презирство до страху, вміння вести за собою людей.

"Молодь, яка там навчалася, брала уроки танців, фехтування та верхової їзди; хоча варшавські монастирі не мали власної школи верхової їзди, але знайшли зручне місце у саксонському палаці, де можна було проводити такі важливі для них заняття. Для танців і фехтування тримали спеціальних вчителів" [2]. Відомо про участь Северина у двох шкільних театральних виставах: 26 вересня 1754 року він з'явився в адаптації італійської трагедії "Тітове милосердя" (П'єтро Метастазіо) в ролі одного з восьми римських солдатів, а ще через два дні зіграв жіночу роль Гортензії, дочки Річарда, у французькій комедії "Буркотун" (Давид-Огюстен Брюес і Жан Палапра). 

Роки навчання Северина у театинів припали на період їх найбільшого розквіту. Чудову освіту, яку він отримав, в подальшому неохоче відзначали навіть ті, хто критикував його діяльність. Наприклад, Юліан Нємцевич: "Єдиною перевагою Жевуського було те, що він досконало володів мовою. Він говорив і писав з чистотою неперевершеного [Петра] Скарґи".

Колегіум театинів на вул. Длугій, друга будівля з правого краю, не зберіглася

16 грудня 1756 року Вацлав призначив сина капітаном свого драгунського полку коронної польної булави, проголосивши: "До відома всіх вищих і нижчих офіцерів війська Королівського Короного, з огляду на похвальні здібності та щире пагнення до військової служби мого сина Северина Жевуського, воєводича подільського, вирішив надати йому чин капітана хоругви у моєму драгунському полку коронної польної булави з усіма відповідними субвенціями та прерогативами" [1]. Це підвищення аж ніяк не означало завершення освіти молодого аристократа: нею продовжував займатися і сам його батько, і домашній наставник Луї Антуан Караччолі, у супроводі якого Северин здійснив дворічну (1759-1761) освітню подорож Європою. Їхній маршрут пролягав з Відня через Рим до Парижа, включаючи візит до колишнього короля Станіслава Лещинського у Люневілі, і назад через Страсбург, Мюнхен і Відень до Кракова. По поверненні до Підгірців у березні 1761 року, у віці лише сімнадцяти років, Северин отримав патент генерал-майора коронного війська. У грудні 1766 року батько передав Северину староство долинське, а невдовзі він отримав і стуленське. Відтоді разом із батьком він брав участь у громадському житті. 

Під час Конвокаційного сейму 1764 року Северин був депутатом на вибори і дотримувався інструкцій, отриманих від батька. У той час Жевуські підтримували саксонського кандидата Фридриха, а після його смерті Яна Клеменція Браницького. Був у числі восьми депутатів, які проголосили маніфест про незаконність виборів під силовим тиском російських військових, про що залишив спогади. Жевуські були проти кандидатури Понятовського, але після коронації визнали його монархом, бо не бачили реальної можливості для опозиції. Однак і після формального визнання продовжили відстоювати свої політичні погляди і критикувати короля за самовпевненість та слабкість, а головне за безсилля перед російським впливом. Вже у 1765 році Северин гострим пером засудив політику короля в анонімному друкованому виданні під назвою: "Iter Polydori ad Arcem quae vocatur Deigratia" ("Подорож Полідора до цитаделі під назвою Божаблагодать"). "Станіслав дізнався про авторство і присягнув автору в такій ненависті, яку тільки міг собі дозволити такий жіночний персонаж" [9]. 

Після коронації Понятовського Річ Посполита ставала дедалі більш залежною від росії, що знайшло своє відображення у так званиій "справі дисидентів", або іновірців. Під лозунгом віротерпимості Катерина роздмухувала релігійний конфлікт, щоб поглибити вплив на внутрішні справи Речі Посполитої. Питання дисидентів росіяни висували ще на коронаційному сеймі, але тоді воно не мало ефекту. Тому його знову висунули на сеймі 1766 року, і цього разу російські представники вимагали не лише поступок, а й зрівняння дисидентів у правах. У серпні Катерина прислала на засідання сейму свої інструкції і розраховувала, що сейм ухвалить рішення відповідно до них. Северин Жевуський був депутатом у Кам'янці. Він голосно протестував проти втручання іноземної держави у внутрішню політику Речі Посполитої. Після його протестів листи Микити Паніна та Миколи Репніна не були взагалі зачитані, а один із цих листів він сам розтоптав перед депутатами. Северин закликав депутатів сейму виступити проти російських вимог. Цей виступ, підсилений молодістю, показною зовнішністю і красномовством оратора, зробив його героєм антиросійської опозиції. У полум'яній промові Северин Жевуський оголосив про боротьбу з російським пануванням: "Я ніколи не дозволю цього [щоб дебати проходили під російську диктовку], і якщо на те божа воля, я і мої колеги впадемо завтра мертві в костелі, але дамо слово захисту вільній нації, рівній монархам. Дасть бог, будемо жити або помремо. Москва страшна тим, хто не любить свою вітчизну. Ми її не боїмося" [12].

Микола Репнін (1734-1801) 

Російський посол Репнін був обурений цим вчинком і вирішив залякати Жевуських, для чого використовував різні форми тиску. Він писав командувачу російських військ у Речі Посполитій генерал-майору Петру Кречетникову: "Зухвалість Подільського воєводства настільки велика і непристойна, що, звичайно, не може залишитися без відповідного покарання [...]. Не знаю, яких заходів може бути вжито проти Жевуського, долинського старости, який найбільше заслуговує на покарання, бо він не має жодного майна у власному володінні, оскільки все його майно є власністю його батька, краківського воєводи. Відтак прошу послати до цього воєводи толкового офіцера, щоб розтлумачів, що я вкрай незадоволений діями його сина, і додав, що якщо його син і він сам не зобов'яжуться урочисто в письмовій формі в усьому надалі дотримуватися моїх наказів, а долинський староста не вибачиться переді мною письмово в найпокірніших виразах за свої дії на Подільському сеймі, — то всі села краківського воєводи негайно захоплять наші війська і будуть безоплатно експлуатувати їх на свою користь" [1].

Для тиску також послідували репресії. 22 серпня 1766 року був заарештований Фелікс Чацький, чернігівський депутат, коронний підчаший, який також виступав проти "справи десидентів" у палкій прокламації, виданій на сеймі. Через кілька місяців подібна доля спіткала Францішека Кожуховського. Після арешту Чацького Северин Жевуський, незважаючи на небезпеку, таємно відвідав його в місці утримання — Порицьку (нині Павлівка). Він зробив це замасковано, маючи план звільнення в'язня, однак той, побоюючись за свою родину і майно, відмовився скористатися допомогою. Згадку про ці події можна знайти в драмі "Чеснота пригноблена, свобода утиснена" ("Cnota uciemiężona, Wolność obarczona"), авторство якої приписують Ігнацію Лопачинському, писарю скарбовому литовському. У першій сцені п'ятого акту Северин Жевуський, який виступає під прізвищем Обронський, так розповідає про долю заарештованого: "До нього [Фелікса Чацького, який фігурує в драмі під прізвищем Моцноверський] навіть не пускають нікого, забороняють листування, ледве дали написати до Одстепського [князя Кароля Радзивілла] і Подсцівецького [Вілогурського, кухмістра литовського], які поїхали до двору пана Пшемоцького [Репніна], щоб хоча б поклопотатися про його звільнення звідти. Я був у нього, але довелося переодягтися по-лакейському і пішки пройти милю, щоб відвідати в'язня, заарештованого за захист віри і вітчизни".

Фелікс Чацький (1723-1790)

Під час сейму 1767 року, відомого як Репнінівський сейм, Северин продовжував антиросійський курс. Він рішуче виступив проти Репніна та його втручання в справи Речі Посполитої. Батько і син Жевуські, а також єпископи  Юзеф Анджей Залуський і Каєтан Солтик виголосили протест проти російського тиску на депутатів парламенту. Репнін усвідомлював, що їхні промови можуть підбурити народ, тому після тижня роздумів вирішив їх позбутися силовим методом. 

"У вівторок вночі близько опівночі нас: мого батька Вацлава Жевуського, на той час воєводу краківського, коронного польного гетьмана, і мене, тоді старосту долинського, подільського депутата, 14 жовтня викрали з Варшави за наказом князя Репніна, посла великоросійського, і вивезли до Смоленська, а потім до Калуги. Там в жорстокій неволі ми перебували упродовж п'яти років і чотирьох місяців. Дяка Богу і за неволю. Маршалки Лютеранської конфедерації Грабовський і Гольц підписалися під тим, аби нас забрали. Того ж самого дня, вночі, забрали краківського єпископа Солтика і київського єпископа Залуського і також повезли до Смоленська, а потім до Калуги. Все це було справою рук короля Понятовського" [Северин Жевуський, 9]. 

Калузький полон Вацлава і Северина Жевуських докладно описаний на окремій сторінці. Час ув'язнення Северин присвятив підготовці до майбутньої політичної діяльності, перекладаючи твори Монтеск'є, Фоларда, Шувалова тощо. Цікавим є зашифроване листування бранця з Міхалом Яном Пацем, яке свідчить про винахідливість Жевуського та майстерність у володінні словом [47]. 

Северин Жевуський, копія Підгорецького портрету XVIII, "націоналізовано" росією Смоленська художня галерея

Медаль з зображенням Северина Жевуського, 1776

Після Першого поділу Речі Посполитої, коли опозиціонери перестали бути загрозою для російського впливу, у січні 1773 року Жевуських було звільнено. Опинившися на кордоні, Северин написав подільському воєводі Яну Замойському: "Суворий і довгий полон любові до віри та свободи, хвала Богу, в мені не зменшив. Я повернувся на вітчизну таким, яким був до арешту, і гноблення моєї особи протягом такого тривалого часу не мало іншого ефекту, окрім того, що любов до вітчизни і моя невинність проявилися ясно і перед світом. Тим, хто намагався мене поневолити, я пробачаю від щирого серця, хоча вони цього не потребують. Тим, хто боровся за мою свободу, я вдячний, хоча не знаю, хто вони. Хто буде діяти заради вітчизни, я буду з ним; хто буде діяти проти вітчизни, я не буду прихильний до нього. Я все життя вчився чеснот під оком свого батька, я не можу інакше мислити. Такі мої справи. А як же вітчизна? Яка її доля? Чого нам чекати? Тут проливаються сльози з тих очей, що висохли від гніту п'ятирічної неволі" [1]. У Варшаві Жевуських зустріли як героїв. Адам Єжи Чорторийський пише про Северина в цей час: "Жевуського поважали як людину, до якої належало звертатится в першу чергу, коли хтось мав намір працювати на благо вітчизни та її свободи" [48]. 

Северин Жевуський, 1774, з Підгорецького замку, Окружний музей Тарнова

8 лютого 1774 року Северин Жевуський став польним гетьманом коронним. Це призначення відбулося за результатами домовленості між Вацлавом Петром Жевуським, великим гетьманом коронним, та польним гетьманом коронним Францішеком Ксаверієм Браницьким (1730-1819): Вацлав Петро передав велику булаву Браницькому за умови, що той передасть польну булаву Северину. Таким чином Северин став третім поспіль гетьманом в роду Жевуських — і, як це виявилося пізніше, останнім в історії Речі Посполитої. 

Попри те, що політичні супротивники дорікали Северину за те, що він отримав найвищу військову гідність, не бравши участі у бойових діях, треба зазначити, що він добре розумів політичну значущість цієї посади як противажеля до централізації влади в руках короля і збереження республіканського устрою. Як ніхто з його попередників Северин захищав цю роль гетьманської булави під час подальших реформ, за що львівський історик Валеріян Калінка влучно прозвав його "Дон Кіхотом булави": "Відновлення гетьманської влади стало єдиною метою його життя з 1776 року" [50]. Призначення, за допомогою якого Станіслав Август Понятовський прагнув привернути Жевуських на свій бік, врешті зробило їх ще більшими супротивниками — з 1776 року, коли король розпочав обмежувати гетьманську владу.

Далі буде

Северин Жевуський, 1776, Національний музей у Варшаві

Северин Жевуський, з палацу у Ланьцуті, приватна колекція Марека Потоцького

Северин Жевуський, 1780-ті, з Підгорецького замку, Львівська галерея мистецтв

Северин Жевуський

Анна Цетнер, Елізабет Віже-Лебрен 1791

Сторінка у процесі підготовки

Джерела