Підгорецький замок:

планування та інтер'єри

  

  

 

Підгорецький замок має три поверхи: цокольний у масиві бастіонів і двоповерховий палац над бастіоном з північного боку, а також підвали зі складськими приміщеннями. За часів Жевуських на цокольному поверсі розміщувалися господарчі приміщення, такі як "кімната сторожа", "кав'ярня", "кондитерська", і кімнати для придворних і гостей. Інколи призначення кімнат змінювалося, з огляду на ситуативні потреби: так, в описі 1754 року позначені "пологова" і "дитяча" кімнати; 1768 року "кімната капелана" і "кімната пана маршалка"; 1769 року кімната Юзефа Жевуського, де він зупинявся, відвідуючи батьківський дім, а також кімнати "капуцинів", "де зупинився Яроцький", "пана Івановського". У кімнаті, розташованій під Золотою залою, знаходився Старий архів. 

План Підгорецького замку, перший поверх: 1 — Каплиця; 2 — Китайський кабінет; 3 — Кармазинова зала;

4 — Столова зала; 5 — Золота зала; 6 — Дзеркальна зала; 7 — Мозаїчний кабінет; 8 — Зелена зала;

9 — Жовта зала; 10 — Західний передпокій; 11 — Східний передпокій

Перший поверх являє собою анфіладу парадних залів, до яких примикають каплиця і кімнати господарів з передпокоями. Навіть зараз, коли інтер'єри залів втрачені, можна відрізнити парадні зали від приватних за оздобленням порталів і камінів: в парадних залах вони виготовлені з чорного мармуру, а в приватних з білого (рожевого). Саме парадні зали станом на 2023 рік відкриті для відвідувачів. Піднявшись центральними сходами, гості замку, як і в часи Вацлава Петра Жевуського, потрапляють до Китайського кабінету, обабіч якого розташовані вітальні Золота і Кармазинова зали, через останню пролягає шлях до головної парадної зали — Столової.

Каплиця Підгорецького замку, Тадеуш Юліан Яровський 1912

Зелена зала з Західним передпокоєм була приватною кімнатою господаря, Жовта зала зі Східним передпокоєм — господині Анни Жевуської, яка тримала в ній канарок та інших декоративних птахів. В передпокоях чергувала замкова варта. Каплиця, вхід до якої з боку Китайського кабінету суворо тримали зачиненими за винятком годин служби, слугувала також сполученням між кімнатами подружжя. 

За Конецьпольських головним мотивом Каплиці був мотив "Богоматері Скорботної". Жевуські перенесли її вівтарне зображення у Західний передпокій, замінивши на "Ecce Homo" Шимона Чеховича, і переоздобили Каплицю на тематику "Страстей Христових", представлену чотирма сценами роботи Гіацинта Олесинського. Головною ж особливістю каплиці була переважаюча кількість світських портретів: за описом 1768 року, 38 портретів з 53 картин, розташованих в Каплиці. Окрім Жевуських на них були зображені їхніх предки і далекі родичі Любомирські, Потоцькі, Мнішехи, а також Ян ІІІ і Марія Казимира, Август ІІІ, єпископи, державні сановники і навіть маловідомі урядовці і духовні особи. Імовірно, Леон Жевуський мав ідею створити в Каплиці пантеон родинної слави: він не тільки замінив більшість картин портретами Жевуських, а й розмістив тут фамільну зброю: обладунки, щит і булаву Михайла Флоріана Жевуського. Ще однією реликвією Каплиці були мармурові столи з Олеського замку, на одному з яких, за переказом, хрестили Яна Собеського. 

Китайський кабінет

Китайський кабінет був першою кімнатою, оздобленою Жевуськими після придбання замку. У 1727 році його стіни були цілковито вкриті панелями з художнім декором на чорному тлі, що імітував китайський лак, із зображенням пейзажів, жанрових сцен, птахів і квітів. Їхній автор Юзеф Роговський. "Фортепіано королеви Марисеньки", яке прикрашало Китайський кабінет і було популярним експонатом замку у XIX столітті, за сучасними дослідженнями, не могло належати королеві, бо виготовлене у 1750-х роках

Найбільш приватним і водночас найбільш затишним помешканням першого поверху був Мозаїчний кабінет, відокремлений від парадних залів галереєю — Дзеркальною залою. І мозаїчне оздоблення кабінету, і дзеркала в Дзеркальній залі (51 за описом 1768 року) з'явилися за Жевуських. Кабінет був призначений для усамітнення і використовувався як спальня. Відомою його окрасою було ліжко з балдахином, яке у XIX столітті почали називати "ліжком Яна III Собеського", можливо воно було перевезене, разом із іншими меблями Собеських, з Олеського замку. 

Розміщення кімнат другого поверху залишається нез'ясованим. Вони найбільше постраждали під час занепаду палацу ще у XIX столітті і під час подальших реставрацій ремонтувалися, але не відновлювалися в колишньому вигляді. 

Люстра Кармазинової зали, Стефан Заборовський 1909

Найбільш цікавими приміщеннями цього поверху були зала Придворного театру Вацлава Петра Жевуського і Алхімічна лабораторія. За Владиславом Кричинським [2], першим дослідником замку, Придворний театр розташовувся над Жовтою залою, а Лабораторія над Кармазиновою. Однак за інвентарним описом 1768 року виходить навпаки: в кімнаті над Жовтою залою, окрім кількох театральних реквізитів ("чотири олов'яні обладунки, один з яких позолочений; чотири паперові шоломи, два з червоним пір'ям, третій з синім пір'ям, четвертий з червоним пір'ям"), переважають інструменти для фізико-хімічних експериментів, які можна пов'язати з лабораторією ("чотири закриті скриньки, в яких знаходяться речі для служіння математиці"; "камера обскура, в якій вночі показуються різні речі", "дві пляшки, в яких вода різного кольору для позначення чотирьох елементів", "дві дерев'яні електрики ("elektryk"?), одна зі скляним куполом, друга без купола" та два мікроскопи). Водночас у кімнаті над Кармазиновую залою за описом 1768 знаходився "невеликий дерев'яний театр, зроблений і розписаний паном Смуглевичем" [1]. Також із опису випливає, що Лабораторія, яку приписують Северину Жевуському, виникла ще за Вацлава Петра, і була присвячена не так алхімії, як дослідам з природничих наук загалом — поширеному "хобі" інтелектуалів доби просвітництва. 

На другому поверсі знаходилися також Верхній гардероб і Бальна зала, яку Кричинський розташовує в своєму описі над Зеленою залою, але припускають її розташування і над Столовою. Імовірно у східному крилі розміщувалися кімнати дітей Вацлава Петра і Анни Жевуських, а у кімнаті над Китайським кабінетом була Скарбниця, де окрім готівки зберігали важливі архіви. Як і на першому поверсі, на другому також було багато картин, хоча ймовірно менш вартісних: 227 за описом 1768 року, з них 145 — у Верхньому гардеробі. 

Підгорецький замок мав Колекцію картин, велику навіть порівняно з іншими магнатськими резиденціями: за інвентарними записами 1768 року нараховується понад 900 найменувань. Інтер'єри Підгорецького замку ґрунтовно досліджені в книзі Яна Юліуша Островського і Єжи Тадеуша Петруса. Сучасний вигляд Підгорецького замку на окремій сторінці.

Стільці у Зеленій залі

Підгорецький замок з боку парку, Едвард Тшемеський 1880 

Підгорецький замок, головний фасад, Едвард Тшемеський 1880 

Костел Знесіння святого Йосифа, Едвард Тшемеський 1880

Брама замку, Едвард Тшемеський 1880

Брама з боку двору, Едвард Тшемеський 1880

Замкова каплиця, Едвард Тшемеський 1880

Китайський кабінет, Едвард Тшемеський 1880

"Фортепіано королеви Марисеньки", Едвард Тшемеський 1880

Золота зала, Едвард Тшемеський 1880

Кармазинова зала, Едвард Тшемеський 1880

Столова зала, Едвард Тшемеський 1880

Столова зала, Едвард Тшемеський 1880

Східний передпокій, Едвард Тшемеський 1880

Жовта зала зі зростовим портретом Розалії Любомирської, Тадеуш Юліан Яровський 1909

Мозаїчний кабінет з "ліжком Яна Собеського", Едвард Тшемеський 1880

Дзеркальна зала, Едвард Тшемеський 1880

"Турецький намет з-під Хотина", Едвард Тшемеський 1880

Зелена зала, Едвард Тшемеський 1880

Китайський кабінет, 1910

Зелена зала, Едвард Тшемеський 1880

Кармазинова зала, Едвард Тшемеський 1880

Золота зала, Стефан Заборовський 1909

Золота зала, Стефан Заборовський 1909

Столова зала, Стефан Заборовський 1909

Кармазинова зала, Стефан Заборовський 1909

Кармазинова зала, Едвард Тшемеський 1880

Дзеркальна зала

Зелена зала

Золота зала

Столова зала

Каплиця замку, Стефан Заборовський 1909

Кахельна піч з гербом Кривда, Стефан Заборовський 1909

Анфілада парадних залів, Стефан Заборовський 1909

Золота зала, Олександр Гридлевський 1871

Кармазинова зала, Олександр Гридлевський 1871

Золота зала, Олександр Гридлевський

Колодязь, Олександр Гридлевський 1871

Кармазинова зала, Олександр Гридлевський

Дзеркальна зала, Тадеуш Юліан Яровський 1906

Золота зала, Тадеуш Юліан Яровський 1906

Зелена зала, Тадеуш Юліан Яровський 1906

Мозаїчний кабінет, Тадеуш Юліан Яровський 1906

Столова зала, Едвард Тшемеський 1880

Східний передпокій, Тадеуш Юліан Яровський 1906

Золота зала

Карамзинова зала, 1906

Східний передпокій, 1906

Турецький намет, Ян Мунзар 1916/7

Підгорецький замок, Ян Мунзар 1916/7

Карета Ізабели Любомирської,  Ян Мунзар 1916/7

Після першої світової війни

Зброя зі Столової зали, Стефан Заборовський 1909

Житлові приміщення на цокольному поверсі, Стефан Заборовський 1909

Подвір'я замку, Стефан Заборовський 1909

Брама замку, Стефан Заборовський 1909

Вид на парковий фасад замку, Стефан Заборовський 1909

Колодязь замку

Колодязь замку, Стефан Заборовський 1909

Подвір'я замку, Стефан Заборовський 1909

Західна галерея, Стефан Заборовський 1909

Брама з боку подвір'я, Стефан Заборовський 1909

Східна галерея, Стефан Заборовський 1909

Фрагмент оздоблення Жовтої зали

Фрагмент оздоблення Зеленої зали

Фрагмент оздоблення Східного передпокою

Фрагмент оздоблення Зеленої зали, Стефан Заборовський 1909

Автопортрет Августина Міріса, Стефан Заборовський 1909

"Милосердний самарянин" Якоба Йорданса, Стефан Заборовський 1909

Портрет Анастасія Шептицького, Стефан Заборовський 1909

Портрет Станіслава Потоцького, Стефан Заборовський 1909

Фрагмент намету з Підгорецького замку, Стефан Заборовський 1909

Костел Знесіння святого Йосифа

Фрагмент оздоблення Західного передпокою

Брама Підгорецького замку

Верхня тераса парку, Григорій Синевський 1938

Горіхове дерево на балконі Мозаїчного кабінету 

Брама Підгорецького замку, Ян Мунзар 1916/7

Сонячний годинник над центральним входом

Брама Підгорецького замку, Ян Мунзар 1916/7

Центральна алея до замку

Підгорецький замок

Костел Знесіння святого Йосифа

Підгорецький замок, Альбін Фрідріх 1890-ті

Підгорецький замок, 1938

Підгорецький замок, 1912

Підгорецький замок

Костел Знесіння святого Йосифа

Підгорецький замок

Архітектурні деталі Підгорецького замку, Петро Стахевич 1879

Паркова споруда Підгорецького замку, Петро Стахевич 1879

Дерево у парку Підгорецького замку, Петро Стахевич 1879

Стілець з Підгорецького замку, Юзеф Смолінський 1904

Замальовка портрету Вацлава Петра Жевуського з інтер'єрів замку, Юліуш Коссак 1872

Обладунки з колекції Підгорецького замку, Олександр Лессер

Обладунки з колекції Підгорецького замку, Олександр Лессер

Обладунки з колекції Підгорецького замку, Олександр Лессер

Польський панцир, голова татарина, реквізит XVII століття з Підгорецького замку, Владислав Чахорський 1870

Замальовка портрету Вацлава Петра Жевуського, Войцех Ґерсон 1870

Декоративна кінська збруя у Жовтій залі, ескіз для фільму "Богдан Хмельницький", Іван Іванець 1940

Вежа Підгорецького замку, німецький малюнок 1916-1919

Підгорецький замок, Юзеф Мацей Водинський, до 1910

Карамзинова зала, ескіз декорацій для фільму "Богдан Хмельницький", Іван Іванець 1940

План городища Пліснесько, Фелікс Ян Щесний Моравський

Джерела