Анна з Жевуських Платер, Едме Кенеді 1809, Музей Чапських у Кракові MNK
Анна з Жевуських Платер, Едме Кенеді 1809, Музей Чапських у Кракові MNK
Анна Жевуська вийшла за латвійського графа Августа Гіацинта Броель-Платера (або Плятера, 1750-1803), з яким мешкала у Краславі. Якщо шлюби Францішки Жевуської і її дітей можна пояснити родинними та політичними зв'язками Дому Радзивіллів, то Платери не підпадають під таку логіку: старший брат нареченого Казимир Константин Платер, найбільш політично активний діяч у родині, був прихильником Станіслава Понятовського, запеклим противником Барської конфедерації, а пізніше членом Постійної ради. Сполучною ланкою родин були сімейні зв'язки з родом Вишневецьких.
Платери були великим і розгалуженим родом, що походив з Вестфалії, частина якого осіла у Балтиці. Від моменту приєднання Інфлянтів (Латгалії) до Речі Посполитої на початку XVII століття Платери вважали себе польською родиною і часто опинялися в авангарді патріотичних рухів. У 1729 року Ян Людвік Броель-Платер староста інфлянтський і динабурзький придбав невеличке містечко Краслава на 46 будинків, яке вирішив зробити не лише родовою резиденцією Платерів, а й культурним та суспільним центром Латгалії. Платери володіли Краславою близько 200 років. Після Яна Людвіка Платера її розбудову продовжив його син Константин Людвік (1722–1778), який звів ратушу, трактир, величний костел для інфлянтської катедри та будівлю для семінарії. Він же розпочав будівництво великого нового палацу замість старого дерев'яного, а також окрему будівлю для бібліотеки. Його дружина Августа з Огінських по матері походила з Вишневецьких і привезла у Краславу намет короля Михайла Вишневецького, балдахін з якого став місцевою реліквією і використовувався для святкових богослужінь. Від неї ж за посагом Платери отримали Дашівський ключ на Поділлі.
Сам Август Гіацинт Платер ще підлітком підписався за обрання Станіслава Понятовського, але загалом не був активним у політичних питаннях. Він успадкував Краславу і продовжив розбудову резиденції та міста, до чого долучилася і його дружина Анна. За них було завершено новий палац, який зберігся до наших днів, а в старому влаштовано придворний театр. У 1778 граф Платер звернувся до папи римського з проханням передати у Краславу мощі щойно канонізованого мученика святого Доната, папа дозволив, і відтоді Краслава стала популярним місцем паломництва. Через наплив паломників виникла потреба побудувати для зберігання мощей додаткове приміщення, і Анна фінансувала для цього будівництво каплиці зі своїх коштів, а після смерті і сама була в ній похована. Окрім того Анна зафундувала 10 000 злотих у будівництво лікарні і монастиря сестер милосердя для її обслуговування, які стали першою лікарнею і єдиною жіночою обителлю у регіоні.
Краслава з палацом Платерів, Наполеон Орда
Краслава ненадовго стала "важливим центром польського суспільного та патріотичного життя для всього Двінського, Браславського і Дзішнінського повітів. Багато шляхетських та аристократичних родин, навіть з віддалених районів, мали тут свої доми. Раз на рік, під час карнавалу, влаштовувався бал у великій двоповерховій залі колишньої бібліотеки, на який з'їжджалася численна шляхта з Інфлянтів, Курляндії, Литви та Білорусі" [42]. Важливі події записувалися у палацовій книзі "Хрониці Краславській", яка не дійшла до наших днів і відома лише з цитат; Анна Платер брала участь у цих записах.
У 1785 році, ще до смерті Станіслава Фердинанда Жевуського, відбувся розподіл спадщини, за яким Анна отримала маєтки: Велика Березна, Морозівка, Шапіївка, Товсте, Бурківці, Круподеринці, Порчинці, Рогачі, Босий Брід і Попівці. Поки тривали процедури, подружжя Платерів провело у Несвіжі кілька років [29], заставши у серпні-вересні 1784 року візит короля Станіслава Августа Понятовського, який був значною світського та політичною подією. Вони також послідували за королем у Снов, на прийом у маєтку Францішки з Жевуських Рдултовської, сестри Анни [55, 56].
У 1792 році Август Гіацинт Платер "приєднався до Торговицької конфедерації і став її маршалком у Браславському повіті. За словами Гедемана, він був "справжньою психологічною загадкою", адже, гаряче підтримуючи Торговицю, одночасно виступав захисником дрібних шляхтичів у повіті від росіян. Цю загадку певною мірою пояснює запис, зроблений його дружиною в домашній книзі в Краславі ("silva rerum" під назвою "Хроніка Краславська"). Цей опис у сучасній транскрипції подано наступним чином: "Під час Торговиці гетьман Коссаковський увірвався зі своїми козаками до Краслави, майже викрав Августа Платера, який чинив опір, посадив до карети і відвіз за Двіну до Литви, до Браслава, щоб той маршалкував на конфедерації Торговицькій у Браславській землі. Анна Платер три дні провела у тривозі, не знаючи про долю чоловіка. На третій день Август повернувся з цієї неприємної місії до Краслави". Після поділу країни він став маршалком дворянства в Дінабурзі" [29].
Резиденція Платерів у Краславі, Наполеон Орда
Невдовзі після поділу Речі Посполитої московська цариця померла, і оскільки у палацевій боротьбі за трон її спадкоємиць Павло подолав фаворитів матері не без підтримки деяких впливових поляків, його прихід до влади сприймався зі стриманим, як скоро стало зрозуміло, марним оптимізмом. На коронацію царя були запрошені представники усіх окупованих земель, і оскільки Платер проявив себе як захистник від росіян, його обрали делегатом від Плоцької губернії. Анна поїхала на коронацію разом із чоловіком і занотувала свої враження у "Щоденнику подорожі до Москви в 1797 році" [49]. Цей щоденник дає уявлення про Анну як про уважну спостерігачку, здатну підмічати деталі побаченого та рефлексувати враження, а також охочу і здібну до того, щоб формулювати думки на письмі. Побачене в дорозі і у Москві свідчить про культурну і ментальну різницю між росіянами та народами Речі Посполитої, про токсичну атмосферу російського двору з його "вертикаллю влади", що робить усіх придворних ворогуючими суперниками за увагу царя, залежними від змін його настрою.
Анна з Жевуських померла 18 серпня 1800 року, місце її поховання у Краславі збереглося. Відомо про її парадний портрет невідомого автора, який знаходився до 1939 року у її нащадків у Грушневі; а також про мініатюрні портрети Августа Гіацинта Платера і Анни, що перебували в колекції Тадеуша Платера-Зиберка (1906-1978 ) у Бельгії. Менш ніж за півроку Август Гіацинт Платер одружився з сестрою Анни — Теофілією, а через рік 4 лютого (за іншими джерелами 13 травня) 1803 року помер у Погребищі, де гостював у свого швагра Адама Вавжинця Жевуського [29].
Анна і Август Гіацинт Платери мали багато дітей, що спричинило поділи величезного маєтку на дрібні. Августа Марія (1782-1834) за Пієм Тишкевичем; Кароліна (1784-?) за кузеном Яном Платером; Юзефа Маріанна Ізабелла (1787-1817) за Францішеком Бєлікевичем; Вацлав (1789-1811) одружений з Феліціанною Мориконі, яка надовго пережила чоловіка і активно брала участь у громадській діяльності; Адам Антоній Онуфрій (1790-1862) одружений з Людвікою Грабовською; Марія (1792-1866) за Каролем з Конопниці Грабовським; Северин Тадеуш Міхал Бенедикт (1794-1824) одружений із Софією Бжостовською; Юзеф Казимир Донат (1796-1852) одружений з Антоніною Перешвит-Солтан; Казимир Конрад (1798-1863).
Двоє з братів відзначилися громадською та просвітницькою діяльністю. Адам Платер, спадкоємиць Краслави, був куратором шкіл повіту, очолював проєктну комісію з розкріпачення селян, був визначним археологом, істориком і природознавцем. Залишив багато праць і статей, найважливішою вважається ілюстрований "Опис гідрографії Двіни та риб, що в ній живуть" (1861). Юзеф Платер, що успадкував Комбули біля Красилави і збудував там резиденцію, був знавцем сільського господарства та письменником, публікував практичні порадники з ведення господарства, ботаніки, садівництва, зоотехніки, гідрології, краєзнавства тощо.
Адам Платер, Едме Кенеді 1809, Музей Чапських у Кракові MNK
Після поділів Речі Посполитої Латгалія підпала під контроль російської імперії, яка влаштувала адміністративний центр регіону у Даугавпілсі і перейменувала його на Двінськ. У зв'язку із цим Краслава втратила панівне становище і почала провінціалізуватися.
Комбули, маєток Платерів, Наполеон Орда
Нащадки Анни не брали участі у польському повстанні 1831 року, але у ньому відзначилися представники іншої гілки Луціян, Фердинанд, Цезарій і, головне, Емілія Платер, яка стала національною героїнею і була прославлена у поемі Адама Міцкевича "Смерть полковника". Ця слава спричинила напругу у стосунках Платерів з російською окупаційною владою, яка й без того впроваджувала політику "обрусения края" і прагнула витіснути польську шляхту з регіону, зокрема підбурюючи проти неї місцевих росіян-старообрядців. Усе це вилилося у криваву різанину під час повстання 1863 року, в результаті якої було замордовано старого Казимира Конрада Платера, а Леона Платера (1836–1863), сина Юзефа-письменника, як ідеальну жертву для показової каральної акції, страчено. Ці події змалювала сестра Леона Людвіка Платер (1821-1897), письменниця-драматург, у "Драмі без назви" [46, 50]; спогади залишив брат Євгеніуш Платер (1826-1915), а підсумував племінник ксьондз Леон Платер (1897-1980). Сучасне дослідження у роботах Дороти Самборської-Кучук [48].
Леон Жевуський як кореспондент краківської газети "Час" був присутній на страті троюрідного племінника і написав репортаж: "Леон Платер загинув як жертва польських інфлянтів, за свободу всієї Польщі! Ми були далеко, але бачили, як улюблене дитя всієї Інфлянти не злякалося катів, як після зачитування вироку (а зачитування тривало 14 хвилин) Леон став на коліна, помолився, поцілував свого сповідника; як сам вдягнув сорочку — вбивці зав'язали йому очі капуром і так провели понад 40 кроків; як він сміливо йшов, як непохитно стояв біля смертного стовпа. Пролунали постріли, ми зі сльозами на очах піднесли мовчазну молитву на прощання і побажання вічного спокою. Незабаром вбивці підбігли до тіла, кинули його в яму, засипали і виставили варту! Так розправлялися з мучениками перших століть, боячись беззахисних християн, викрадаючи тіла мучеників" [48].
Леон Платер
Kazimierz Bartoszewicz, "Radziwiłłowie. Początek i dzieje rodu" (1928)
"Listy księcia Karola Stanisława Radziwiłła "Panie Kochanku" (1751-1790)" (1906)
Adam Kucharski, "Instrukcje rodzicielskie Wacława Rzewuskiego dla syna Seweryna oraz córek Teresy i Ludwiki z lat 1754 i 1763/64" [Батьківські настанови Вацлава Жевуського] (2017)
Adam Kucharski, Stanisław Roszak, Agnieszka Wieczorek, "Guwernerzy Rzewuskich na Podhorcach w XVII–XVIII wieku – szkic do portretu" (2018)
Marcin Matuszewicz, "Pamiętniki Marcina Matuszewicza kasztelana brzesko-litewskiego 1714-1765" (1876)
Walery Bubień, "Sejmik nowogródzki, słuczorzeski i stwołowicki w czasach panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego 1764-1795" (2007)
Jazep Januszkiewicz, "Diariusz z XIX stulecia Dzienniki bpa Michała Hołubowicza z lat 1858-1860" (2003)
Filip Kucera, "Wacław Emir Rzewuski (1784-1831) podróżnik i żołnierz" (2016)
Леон Жевуський, "Підгорецька хроніка" (1860)
Ядвіга Жевуська, "Wielka rodzina w wielkim narodzie" (1879)
Regina Jakubėnas, "Rozprawa Litwy z Polską. O Jaśnie Oświeconą Księżniczkę Karolinę Katarzynę Radziwiłłównę" (2023)
Roger Pierrot, "Lettres de la comtesse Rosalie Rzewuska a Eve Hanska" (1995)
Архів Станіслава Фердинанда Жевуського (акти сімейні і майнові) (1784-1814)
Jan Duklan Ochocki "Pamiętniki Jana Duklana Ochockiego" T2 (1910)
Kazimierz Pułaski, "Kronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy: monografie i wzmianki", T. 1 (1911)
Stanisław Kazimierz Kossakowski "Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich" T2 (1860)
Архів Вацлава Петра Жевуського (1732-1779)
Henryk Rzewuski "Pamiątki JPana Seweryna Soplicy, cześnika parnawskiego" - "Станіслав Жевуський"
Henryk Rzewuski "Pamiętniki Bartłomieja Michałowskiego" Oddz. 1 t. 3 (1857)
Архів Станіслава Фердинанда Жевуського (акти сімейні і майнові) (1784-1814)
Jerzy Jędrzejewicz "Noce ukraińskie albo rodowód geniusza: opowieść o Szewczence" (1966)
Єжи Єнджеєвич "Українські ночі або Родовід генія: біографічний роман про Шевченка" (1966)
Roman Aftanazy "Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej" T2 (Снов, Ліпа, Своятичі) (1992)
Roman Aftanazy "Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej" T1 (Станьків) (1991)
Szymon Konarski "Platerowie" (1967)
Edward Bonifacy Pawłowicz "Wspomnienia: Nowogródek, więzienie, wygnanie" (1887)
Paweł Rdułtowski "Rdułtowscy ze Snów" (2019) — не опрацьовано
Seweryn Uruski, "Rodzina: herbarz szlachty polskiej. T. 15, Przanowski-Rzyszko" (1931)
Maria Czapska "Europa w rodzinie i czas odmieniony" (2014)
Edward Czapski "Ze wspomnień sybirskiego zesłanca" (1893)
Emeryk Czapski-Hutten "Spis rycin przedstawiających portrety przeważnie polskich osobistości w zbiorze Emeryka harbiego Hutten Czapskiego" (1901)
Stanisław Morawski "Kilka lat młodości mojej w Wilnie 1818–1825" (1924)
Tadeusz Bobrowski "Pamiętniki Tadeusza Bobrowskiego" (1900)
Emeryk Czapski-Hutten "Katalog zbiorów hr. Emeryka Hutten-Czapskiego" (1904)
Наталія Черкаська "Документи Дубенського архіву Любомирських з колекції Київського відділу Російського військово-історичного товариства" (2018)
Наталія Черкаська "З історії Чуднівського архіву Жевуських" (2013)
Roman Aftanazy "Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej" T5 (Лаврів) (1994)
Roman Aftanazy "Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej" T3 (Краслава, Комбули) (1992)
"Przewodnik po Muzeum im. hr. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie" (1902)
Louis-Philippe de Ségur "Memoirs and Recollections of Count Segur: Ambassador from France to the Courts of Russia and Prussia" T2 (1826)
Antoni Maziarz "Bractwo Najświętszych Serc Jezusa i Maryi przy kościele parafialnym w Połocku w świetle Księgi brackiej z lat 1794-1818" (2018)
Dorota Samborska-Kukuć "Działalność literacka Platerów kombulskich – rekonesans" (2012)
Dorota Samborska-Kukuć "Leona Platera droga do bohaterstwa: z dziejów powstania styczniowego za Dźwiną" (2013)
Jarosław Czubaty "Droga na koronację Anny z Rzewuskich Platerowej podróż z Krasławia do Moskwy" у "Społeczeństwo w dobie przemian. Wiek XIX i XX" (2003)
Ludwika Broel-Plater "Dramat bez nazwy: obraz sceniczny w pięciu aktach: na tle wypadków roku 1863" (1874)
Juliusz Strutyński "Dwie babki: pamiętnik Berlicza Sasa. 1, Pani kasztelanowa Trocka" (1876)
"Biblioteka Warszawska; Pismo poświęcone naukom, sztukom i przemysłowi" (1877)
Polski Słownik Biograficzny, "Franciszek Ksawery h. Szreniawa", Emanuel Rostworowski
Teresa Rączka-Jeziorska "Hrabianka w białym kornecie: o dwóch powołaniach Celiny Plater z Kombula (1839–1864)" (2013)
Adam Naruszewicz "Dyjaryjusz podróży jego Królewskiej Mości na Sejm Grodzieński" (2008)
Edward Raczyński "Bytność Stanislawa Augusta w Nieświeżu" (1843)