Михайло Флоріан Жевуський, 1684-1687, з Підгорецького замку, Львівська галерея мистецтв (далі ЛГМ)
Михайло Флоріан Жевуський, 1684-1687, з Підгорецького замку, Львівська галерея мистецтв (далі ЛГМ)
"Михайло Флоріан Жевуський, чоловік, без сумніву, хоробрий, досяг гідності за Яна ІІІ. Наша історія не згадує жодного Жевуського до нього. За правління Августа II прекрасне потомство Флоріана почало підніматися через шлюби з родиною Любомирських, перебираючи на себе значні староства і купуючи з їхніх прибутків спадкові маєтки. Таким чином, вони стали володіти значними багатствами, почали обіймати високі посади і навіть гетьманську булаву, але передусім зростали в марнославстві і просопопії, не підкріплені жодним талантом" [Юліан-Урсин Нємцевич, 11].
Піднесення роду Жевуських розпочалося з Михайла Флоріана. Цей надзвичайно здібний і амбітний чоловік розпочав діяльність з типово дрібношляхетської посади львівського підвоєводи, яку він обійняв у 1663 році, але з часом йому судилося посісти найвищі державні посади. Передовсім це просування було пов'язане з його військовими здобутками. Михайло Флоріан брав участь у всіх кампаніях свого часу і завжди з відзнакою. Його першою битвою стало найбільше бойовище Хмельниччини — Берестецька битва 1651 року, де виступив у козацькій хоругві Адама Войни. Брав участь у Жванецькій битві 1653 року, у битві під Ґоломбом зі шведами 18 лютого 1656 року, а також у поході проти Московії, зокрема в битві під Полонкою 28 червня 1660 року. Солдат панцирної хоругви воєводи Станіслава Мишковського, який брав участь у цій битві, Якуб Лось, згадує, як ворожі піхотинці, "зібравшись докупи, відійшли на добру півмилі, де в березняку на кштал мурашника окопалися, розтягнувши всю піхоту і гармати, і краще оборонялися, на велику нашу шкоду, ніж у битві; там хорунжему Михайлу Жевуському, тоді крайчему, а нині старості холмському, вибили зуби" [4]. А у Каспара Несецького можна знайти уточнення: "був поранений кулею в обличчя" [19]. Під час повстання Єжи Любомирського у 1665 році Михайло Флоріан воював на боці короля Яна Казимира.
Михайло Флоріан здобув славу "людини великих і воістину героїчних чеснот" [6], він був хоробрим і не боявся приймати рішення, тому йому довіряли відповідальні завдання. Одне з найскладніших було йому дане під час походу проти татар і козаків Петра Дорошенка в 1671 році. Тоді Жевуському доручили облогу Могилева на Поділлі, а після капітуляції міста і замку він отримав посаду головного командира коронних військ, під його розпорядженням перебували 4 хоругви і 3 піхотні полки.
У 1672 році він брав участь в експедиції Яна Собеського проти татарських чамбулів (мобільних загонів кінноти), після чого гетьман згадав про нього в листі до короля Михайла Корибута Вишневецького, пишучи про офіцерів, які особливо відзначилися в битві під Немировом. Прославився Жевуський і під Хотином у 1673 році, там він командував гусарською хоругвою Вацлава Лещинського.
На елекційному сеймі (виборах короля) 1674 року Михайло Флоріан голосував за Яна Собеського. Восени того ж року брав участь у облозі Бара, де прийняв командування над козаками Василя Гоголя, які перейшли на бік Речі Посполитої. Як комендант Могилева здійснював звідси рейди для блокади Кам'янця, де дислокувалися турки, відвоював Рашків, Кальник, Брацлав і Немирів.
Михайло Флоріан Жевуський, XVIII, з Підгорецького замку, Музей Тарнова
Собеський, побачивши в Жевуському видатного воїна, наступного 1675 року доручив йому керувати операціями на Подністров'ї в тилу турецької армії паші Ібрагіма Шишмана, що насувалася на Львів. Жевуський чудово проявив себе, його війська ускладнили туркам постачання і розбили їхні дрібні загони, зокрема Ахмета башу під Рашковом. На той час він вже був призначений королівським полковником. Ще одного успіху Михайло Флоріан досяг під Чигирином, де звільнив ясир — захоплених татарами полонених, відбивши їх у синів хана [5].
Заслуги Жевуського були визнані руською шляхтою, яка доручила своїм депутатам на коронаційному сеймі просити для нього винагороди. Коронаційний сейм, який Ян Собеський, попри те, що правив вже два роки, відкладав через скрутне становище країни, відбувся у 1676 році. На ньому Михайлу Флоріану, першому з роду Жевуських, було надане холмське староство, колишній королівський домен. Це пожалування не лише принесло йому значний дохід, а й підвищило престиж і становище родини. Цю позицію зміцнили вигідні шлюби, Жевуський був одружений тричі: з Анною Дзежек, донькою розмежівського каштеляна, з Анелею Оборською, донькою підляського каштеляна сенатора Марціна Оборського, і, нарешті, з Анною Потоцькою, донькою дідича Чорткова каштеляна кам’янецького Павла Потоцького, сестрою примаса Теодора Анжея Потоцького [7]. Матір Павла Потоцького Марія Амалія з Могил була кузиною митрополита Петра Могили.
Михайло Флоріан Жевуський, з Підгорецького замку, втрачено
У тому ж році Жевуський воював проти татар на Поділлі та Волині. Під Заславом (Ізясловом) він розбив чамбул Ураз-мурзи і знов звільнив полонених. Під Дунаєвом "вирізав вщент 3 000 турків" [19], а потім вирушив до Журавно, яке турки узяли в облогу, і, прорвавшися вночі крізь вороже військо, привів до табору підкріплення. Імовірно, допомогав холмському воєводі Яну Гнінському в перемовинах про умови перемир'я з турками, яке було укладене 14 жовтня 1676 року.
Журавненський мирний договір перервав військові дії з Портою, але він потребував офіційного підтвердження. З цією метою Ян III Собеський навесні наступного 1677 року направив до Константинополя (Стамбула) велику делегацію на чолі з Яном Гнінським, до якої увійшов і Михайло Флоріан Жевуський: "призначений Гнінським секретарем посольства у Стамбулі, брав участь в укладанні договорів" [16]. Був присутній на аудієнції у візира Кара Мустафи, також привітав від імені посольства нового кіхая (спікера) зі вступом на посаду. У грудні Михайло Флоріан тяжко захворів і, за словами Гнінського, "півроку не вставав з ліжка", "він більше страждав від посухи, ніж від духоти". Під час перебування в Константинополі Жевуський на власні кошти викупив багатьох бранців з турецької неволі, що принесло йому славу і визнання, хоча витрати, які він тоді поніс, були відшкодовані після повернення на батьківщину у 1679 році. Звітуючи про результати посольської місії, Гнінський високо оцінив роль Жевуського, назвавши його "другим послом" [7, 16].
Посольство до Константинополя 1677-1678 років, П'єр Поль Севен 1679
Шлях посольської місії проходив через Молдову, яка перебувала у залежності від османів: Михайло Флоріан залишив подорожні нотатки про цю поїздку, опубліковані у перекладі румунською [17].
Укладене перемир'я було тимчасовим, і невдовзі війна розпочалася наново. У визначальній битві під Віднем 12 вересня 1683 року Михайло Флоріан Жевуський командував гетьманським полком, відзначився результативною атакою, під час якої був поранений [8]. Ось що пише про нього Людвік Дембіцький: "Флоріан займає перше крісло краківського каштеляна в сенаті і бере участь у віденській експедиції" [9]. 9 жовтня у битві під Парканами на чолі того ж полку Жевуський розбив ворожий стрій, змусивши турків тікати, і захопив у полон бейлербея (губернатора) Сілістрії Мустафа-пашу. Собеський описав у листі до дружини розмови Михайла Флоріана з полоненим турецьким пашею, де він переконував бранця, що Річ Посполита не поступиться і не закінчить війну з Туреччиною [5].
У 1684 році біля Теребовлі Жевуський організував коронні війська для відсічі російській армії, яка мародерствувала на Поділлі. Узяв участь у поході Собеського, який завершився звільненням Язловця від 12-річної турецької окупації. У 1685 році узяв участь у плануванні і проведенні молдавської експедиції, де знов відзначився. У серпні 1686 році чолі авангарду коронних і литовських військ (4000-4500 чоловік) Михайло Флоріан здобув перемогу над головними татарськими силами під Лопушнею, але зазнав великих втрат у людях, а один з його синів Станіслав Матуеш отримав поранення руки [8]. 1 жовтня того ж року війська під командуванням Жевуського розбили татар і молдавську армію під Сучавою.
Михайло Флоріан Жевуський, XVIII, зі збірки Красицьких у Дубецьку, ©Королівський замок у Варшаві ZKW/1633/ab, фото Małgorzata Niewiadomska, Andrzej Ring
Михайло Флоріан Жевуський раптово помер у 1687 році, коли брав участь у підготовці до облоги Кам'янця: "Під час підготовки війська з гетьманом Станіславом Яблоновським і королевичем Якубом Людвіком Собеським, за яким Жевуський мав доглядати за дорученням короля, його звалив параліч на полі бою, і його відвезли до Львова, де він і закінчив своє життя" 14 жовтня [10]. Кажуть, що Ян Собеський плакав, коли почув про його смерть, "як за мудрим і хоробрим лицарем" [5]. Поховано небіжчика було у Роздолі, в родовій усипальні при костелі кармелітів. Кульмінацією його кар'єри була посада надвірного підскарбія коронного.
Михайло Флоріан Жевуський з полоненим пашею, з Роздолу, ЛГМ
Від шлюбу з Анною Дзежек (померла 1676) у Михайла Флоріана залишилися діти:
Адам Михайло Жевуський (?-1717) продовжив гілку Жевуських у Роздолі.
Станіслав Матеуш Жевуський (1662-1728) започаткував гілку у Підгірцях.
Маурицій Жевуський (?-1699) був старостою чернейовським та орховським, помер молодим.
Юзеф Жевуський (?-1718), староста вільхівський, стольник мельницький, володів частиною Ориня біля Кам'янця. Був одружений на онуці українського гетьмана Івана Виговського Маріанні, від якої мав сина Вінцента Жевуського (1710-ті-1747). За заповітом Станіслава Матеуша від 1728 року відомо, що Вінцент у той час був ще підлітком: дядько опікувався його освітою і заповідав своїм синам продовжувати її [12]. Від свого батька Вінцент отримав посаду старости вільхівського і в тому ж стані і помер у Львові, не зробивши кар'єри і бездітним. Своє майно він заповів монастрям, найбільшу суму 30 000 злотих — монастирю кармелітів у Роздолі, де його тіло мало бути покладене "до могили моїх предків" [13].
Ельжбета Фебронія Жевуська (?-1722) — з 24 червня 1685 року дружина брацлавського воєводи Яна Олександра Конецпольського (1635-1719), останнього представника свого роду. Дітей вони не мали, але жили з порозумінням, про що свідчать слова вдячності дружині у заповіті Конецпольського "за терпіння і вірність у важкі часи" [14]. Цікаво, що попри визначне прізвище чоловіка, Ельжбета підкреслювала власне походження, підписуючись "Helena de Rozdół Koniecpolska" [15].
Маріанна Жевуська (?) — монахиня-бенедиктинка у Львові.
Від другого шлюбу з Анелою Оборською (?) — донька Анеля Жевуська (?), заміжня за Стефаном Карчевським, сином галицького каштеляна. Відомий лише один їхній син Михайло (Міхал) Карчевський, який прожив довге життя аж до 1793 року.
Від третього шлюбу з Анною Потоцькою (?-1724):
Елеонора Анна Жевуська (1685-?) — дружина (щонайменше від 1703 року) холмського каштеляна Кароля Красицького. Її онук — примас Ігнацій Красицький (1735-1801), видатний письменник і поет, якому сучасники надали почесне прізвисько "князь поетів".
Францішек Жевуський (1688–1730) народився вже після раптової смерті батька — староста чулчицький, полковник королівський, у 1719 році одружився з Маріанною з Лубовецьких (?-1723). Вона має цікаву передісторію, адже до того була першою дружиною Яна Тарло, в подальшому одного з найвпливовіших магнатів та соратника Жевуських з підгорецької гілки. Подружжя не мало дітей і довгий час намагалося розлучитися: Маріанна повернулася до батьків у 1715 році, а анулювати шлюб вдалося лише у 1717 році під приводом, що священник, який провів обряд вінчання, не мав належних на те повноважень. Справжня причина не відома, досідники припускають конфлікт через невиплачений посаг, бо заради весілля з Жевуським Маріанна наробила боргів, щоб самотужки зібрати на посаг, який складав 150 000 злотих [14]. Однак, фінансові питання не завадили Яну Тарло, який одружувався ще тричі, побратися з останньою дружиною Софією з Красінських, яка була значано бідніша за нього; він подарував їй маєток Ополе, який успадкувала Розалія Жевуська. Після смерті Маріанни Францішек, у свою чергу, одружився вдруге з Анною Куницькою (?-1766), донькою Мацея Куницького ловчого жидачевського, холмського.
Елеонора Анна з Жевуських Красицька, зі збірки Красицьких
Після смерті Михайла Флоріана його вдова Анна Потоцька вийшла заміж вдруге за чернігівського підчашого Каспара Куницького, теж вдівця. Станіслав Матеуш Жевуський побрався з Людвікою Елеонорою, донькою Куницького від його першого шлюбу з Маріаною з Беневських; а Францішек Жевуський другим шлюбом одружився з племіннецею Каспара, донькою його брата Мацея. Від Куницького Анна з Потоцьких народила доньку Агату, яка вийшла заміж за Стемпковського каштеляновича брацлавського, та двох синів, що зробили кар'єру під патронатом дядька примаса Теодора Анджея Потоцького [20]:
Юзеф Марек Куницький (?-1742/3) став хорунжим панцерної хоругви примаса, старостою рудзінським, з 1738 підкоморієм холмським. Відігравав певну роль у конфлікті Людвіки Елеонори з її синами. Був одружений з Констанцією Вижицькою, але помер бездітним, тому його спадок розділили вдова, брат і Жевуські.
Михайло Ігнацій Куницький (1698-1751) став значним церковним діячем, краківським архідияконом-суфраганом, єпископом арсіоненським, а з 1733 року дипломатичним представником Речі Посполитої у Ватикані. В свою чергу опікувався племінником Ігнацієм Красицьким і переконав того обрати церковний шлях.
Адам Михайло Жевуський, ЛГМ
Маурицій Жевуський, ЛГМ
Юзеф Жевуський, ЛГМ
Францішек Жевуський, ЛГМ
Вінцент Жевуський, ЛГМ
Ще одна пригода спіткала Михайла Флоріана через 300 років.
Після Другої світової війни, з приходом комуністів, монастир у Роздолі було розорено і поховання Михайла Флоріана пошкоджено. У 1980 році в недіючому Василіанському монастирі в Христинополі створили філію Львівського музею історії релігії та атеїзму, і забальзамоване тіло Жевуського було виставлене як один з музейних експонатів. У 1989 році приміщення храму повернули греко-католикам, а музей переїхав до Палацу Потоцьких. Після здобуття Україною незалежності пропагандистські експонати (а рештки були представлені в антирелігійному контексті) вилучили з експозиції і мумію зберігали у підвальному фондосховищі.
У 2010-х музей звертався до адміністрації Роздолу з пропозицією повернути тіло Жевуського до його родового склепу, проте очільники міста не зацікавилися поверненням його колишнього дідича. 3 листопада 2017 року тіло Михайла Флоріана Жевуського було перепоховане у Христинополі у каплиці родини Вишневських. Можна зауважити, що на черепі не видно помітних слідів пошкодження обличчя внаслідок поранення 1660 року, про яке було згадано на початку сторінки.
Filip Kucera, "Wacław Emir Rzewuski (1784-1831) podróżnik i żołnierz" (2016)
Леон Жевуський, "Підгорецька хроніка" (1860)
Adam Kucharski, Stanisław Roszak, Agnieszka Wieczorek, "Guwernerzy Rzewuskich na Podhorcach w XVII–XVIII wieku – szkic do portretu" (2018)
Polski Słownik Biograficzny, "Michał Florian Rzewuski H. Krzywda", Miroslaw Nagielski
Tomasz Święcki, "Historyczne pamiątki znamienitych rodzin i osób dawnej Polski" (1858)
Kazimierz Pułaski, "Kronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy: monografie i wzmianki", T. 1 (1911)
Jadwiga Rzewuska під псевдонімом Ludwik-Piotr Leliwa, "Wielka rodzina w wielkim narodzie" (1879)
Ludwik Zygmunt Dębicki, "Portrety i sylwetki z dziewiętnastego stulecia" (1905)
Stanisław Kazimierz Kossakowski "Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich" T2 (1860)
Julian Ursyn Niemcewicz, "Żywoty znacznych w XVIII wieku ludzi" (1904)
Katarzyna Paduch, "Wizerunek staropolskiego magnata Stanisława Mateusza Rzewuskiego (1662–1728) w świetle jego zapisów testamentowych" (2021) [переклад]
Bożena Popiołek, "Woli mojej ostatniej testament ten: testamenty staropolskie jako źródło do historii mentalności XVII i XVIII wieku" (2009)
Bożena Popiołek, "Kobiecy świat w czasach Augusta II: studia nad mentalnością kobiet z kręgów szlacheckich" (2003)
Stanisław Tylus, "Krasiccy i Ledóchowscy na Wołyniu: materiały genealogiczne na podstawie metryk" (2001)
Franciszek Pułaski, "Źródła do poselstwa Jana Gnińskiego wojewody chełmińskiego do Turcyi w latach 1677-1678" (1907)
"Călători străini despre Țările Române", T 7 (1980)
Kasper Niesiecki, "Herbarz polski Kaspra Niesieckiego powiększony dodatkami z późniejszych autorów, rękopismów, dowodów urzędowych i wydany przez Jana Nep. Bobrowicza", T 8 (1841)
Adam Boniecki "Herbarz polski" T13 (1909)
"Битва під Віднем", Мартин Альтомонте, 1688. Серед воїнів зображений і Михайло Флоріан Жевуський
Обладунки Михайла Флоріана Жевуського (b)
Родина Красицьких: вдова Яна Божого Красицького, сина Елеонори з Жевуських (його портрет на тлі), та іхні діти, в т.ч. Ігнацій Красицький (за кріслом матері), Миколай Тереінський 1753, з Дубецька, Архієпархіальний музей у Перемишлі