Погребище
палац Жевуських
"Ми всі віддані цьому нашому дому; ми всі пам’ятаємо ті дні, коли дітьми бігали по старих кімнатах і з цікавістю вдивлялись у портрети чоловіків і жінок, приклад яких нам веліли наслідувати" [Катерина з Жевуських Радзивілл, 12].
"Було вже майже надвечір'я, коли дощ вщух і ми вирушили на запряжених конях, наданих місцевим економом, з болотистого Дзюньківа на ночівлю у Погребище. Коротка, але складна подорож поганою дорогою видалася нам довгою й дуже виснажливою. Коли після години їзди ми здалеку побачили знайомі з минулого палацові та церковні мури, а також розташоване навколо них поселення над водами річки й ставка, на серці нам полегшало. Перетнувши греблю та кинувши побіжний погляд то на старовинний єврейський кіркут на вершині високого пагорба, то на двоповерховий млин і стародавню синагогу, засновану Вишневецькими, що стояла за греблею, ми в’їхали в самий центр невеликого містечка, а потім у браму графського палацу. Біля під’їзду нас чекав із офіційною поставою старого служаки доглядач палацу, говіркий, хоча й щирий Краков'як, і одразу провів нас до заздалегідь підготовлених двох гостьових кімнат. Графи чекали на нас із обідом до третьої години, але, не дочекавшись, попросили через управителя, пана Романовського, щоб ми обов’язково заїхали до Верхівні після завершення наших справ у Погребищі. Самі ж вони вирушили перед вечором.
Наступного дня чудово розпогодилося; ми встали рано і після сніданку взялися ретельно оглядати обидва палаци. Однак, поки старий Краков'як пішов за в'язкою ключів, нам захотілося зазирнути на хвильку вглиб парку, де ми знайшли кілька цікавих об’єктів, про які варто згадати. У обрамлені груш і старих яблунь височів курган із хрестом, під яким, за місцевими переказами, лежали рештки воїнів, полеглих під час повстання Хмельницького. В іншому місці на схилі палацового узвишшя височіла мармурова альтанка чи комора, під якою у склепінчастих підземеллях довгі роки тримали військовополонених. Нарешті, з правого боку на краю паркового пагорба відкривався чудовий вид на величезний ставок, звивисті вигини села та високі шпилі церковних веж. Під моторошним враженням від могильних курганів і підземних в’язниць ми не помітили, як дійшли до стін старого палацу, що стояв у тіні вікових в’язів.
Дзюньків, Наполеон Орда 1871
Його зовнішній вигляд з боку парку видався нам найвражаючим. Хоча ця одноповерхова споруда більше нагадує старосвітський двір, аніж магнатський палац, проте своїми контрфорсами, які виступають у різні боки будівлі, центральною терасою садового фасаду та крилами, вигнутими підковою з двох боків головного корпусу, вона відразу створює перед очима образ справжньої панської резиденції давніх могутніх володарів. Перш ніж увійти до старого будинку, нині переобладнаного на мавзолей родинних пам’яток, варто сказати кілька слів про історію цього місця та його власників.
До минулого століття Погребище, назва якого походить від печер і схованок, що простягаються під селом і містечком на кілька верст, належало до великих володінь князів Вишневецьких. Перед поділом Речі Посполитої ці землі перейшли через шлюб до [Михайла] Радзивілла, відомого як Рибонька, який був одружений із [Урсулою Францішкою] Вишневецькою. Радзивілл був батьком князя Кароля, відомого як Пане Коханку, воєводи віленського. Донька Рибоньки [Катерина Кароліна], рідна сестра князя несвізького, вийшла заміж за його соратника по Барській конфедерації, Станіслава Фердинанда Жевуського, і принесла в дім чоловіка великі маєтки на Україні. Таким чином, родина Жевуських, що походила з Підляшшя, через з’єднання з родами Конєцпольських і Радзивіллів стала володарем двох величезних статків — підгорецького в Червоній Русі та погребищенського на Україні, не враховуючи маєтків у старостві холмському, подарованих гетьману Вацлаву Петру Августом II, та на Волині, посагу кількох князівен Любомирських, які вийшли за Жевуських.
Синагога у Погребищі, Наполеон Орда 1871
Галицький статок значно послабив своїм ексцентричним життям Вацлав, відомий як Емір, племінник Станіслава Фердинанда. Його син [Леон] добровільно передав цей маєток чужій йому родині графів Сангушків, залишивши тільки підгорецький архів своєму кузену, генералу Адаму Жевуському. Маєток у Погребищі також був занедбаний сином Станіслава Фердинанда Адамом Вавжинцем, каштеляном вітебським, але син каштеляна генерал Адам, нинішній власник, як власним зусиллям, так і старанням своєї третьої дружини [Ядвіги з Ячевських] не лише звільнив зменшений батьківський спадок від боргів, а й викупив у Ернеста [Жевуського] Дзюньків. Окрім того, він придбав розлогі володіння у своєї племінниці, графині [Анни з Ганських] Мнішех, яка постійно мешкала в Парижі, і таким чином чудово підтримав колись занепалу велич гетьманського роду.
Накресливши ці кілька вступних слів, повертаємося до оглядин старої резиденції Жевуських. Увесь цей довгий і вузький одноповерховий будинок поділяється на дві амфілади, що лежать одна поруч з іншою. З лівого краю їх сполучає колишня домова каплиця, а з правого – їдальня. З боку головного в’їзду, за старосвітською брамою та порослим травою подвір’ям, входять у обкладені білим мармуром сіни з гербами різних родин, споріднених із Жевуськими, на стінах. Тут зустрічає перший ряд амфілади, що складається з колишньої каплиці, двох спальних кімнат, двох невеликих салонів, зали їдальні та портретної зали. У кімнатах цього ряду нашу увагу привертають такі предмети. У білому салоні – красиві й візерунчасті мозаїчні стіни, старовинні меблі, оббиті жовтим японським атласом, портрет батька генерала часів після поділу Речі Посполитої роботи Лампі, портрет першої дружини генерала, яка померла в 1825 році, та кілька дуже старих годинників. У спальні – червонодереве ліжко з балдахіном і гербами, датоване 1574 роком, родинна реліквія дому Жевуських. У кабінеті поруч із білим салоном – портрет генерала з молодих років, а також другої його дружини, матері княгині [Катерини з Жевуських] Радзивіллової з Познанщини.
Погребище, класицистичний і неоготичний (башта праворуч) палаци Жевуських з боку ріки Рось, Наполеон Орда 1871
В залі їдальні – дуже старовинний інкрустований перламутром годинник із курантами та кілька великих полотен італійської школи. Нарешті, у портретній залі – стародавні портрети: гетьмана Вацлава Петра Жевуського, його сина гетьмана Северина, Радзивіллів "Рибоньки" та "Пане Коханку", барського конфедерата Станіслава Фердинанда Жевуського, а також його дружини [Катерини Кароліни Жевуської] з Радзивіллів, плоцького єпископа Жевуського [Гервеліуса, який жив у 1120 році; цей портрет Адаму Жевуському у 1831 році подарував тогочасний плоцький єпископ], Богдана Хмельницького та багатьох інших.
Переходимо до другої амфілади, розташованої з боку саду, яка становить найоздобленішу частину старої будівлі. У ній лише три кімнати, але всі вони просторі та величні. Перша з них – бібліотека квадратної форми, обставлена заскленими шафами зі збіркою давніх класичних творів та белетристики нової епохи. Над шафами розміщено численні олійні портрети, які зображують членів родини Жевуських, інших споріднених з ними родів, а також кількох польських королів. З бібліотеки з лівого боку можна потрапити до бальної зали, оздобленої білою ліпниною та розділеної в двох місцях рядами колон. Між колонами розміщені на п'єдесталах чотири алебастрові урни великої краси; у кутках зали стоять гіпсові бюсти генерала Адама, його брата Генрика та їхнього батька каштеляна вітебського. Однак головною окрасою зали безперечно є численні портрети, що зображують у натуральну величину найважливіших членів родини, а також сцени з їхнього суспільного життя.
Погребище, бальна зала, 1881
Одразу біля входу з бібліотеки, з правого боку, бачимо портрет гетьмана Станіслава Конецпольського, вдягненого у пурпуровий кунтуш і делію, власника 170 міст і 740 сіл на Україні, чия дочка принесла в дім Жевуських славнозвісні Підгірці [йдеться про дещо поширений на той час наратив, що Жевуські отримали Підгірці через шлюб Ельжбети Фебронії Жевуської з Яном Олександром Конецпольським, який автор наводить з помилкою і який не відповідає дійсності]. З лівого боку від входу – чудової роботи портрет протектора Жевуських, Моріца Саксонського [яку протекцію має автор на увазі не зрозуміло]. На головній стіні, навпроти дверей, що ведуть на садову терасу, розташовано низку картин і портретів, серед яких заслуговують на увагу: епізод битви Собеського під Віднем, де польські воїни несуть на плечах тяжко пораненого Михайла Флоріана Жевуського, підскарбія великого коронного; портрет у повний атлетичний зріст Августа II Сильного у довгому кунтуші; оборона Гданська від штурму військ Петра I, якою керувала відважна полька княгиня з Жевуських [?] Масальська – цінний твір Смуглевича; портрет ідеально вродливої, у чорній газовій накидці, генеральши Жевуської, написаний у 1858 році в Петербурзі; епізод з облоги Москви Пожарським і Мініним у 1612 році [йдеться про кінний портрет Станіслава Жевуського, згаданий Ядвігою Жевуською, 1], друге не менш цінне полотно Смуглевича; а також майстерно виконаний Лоренценом портрет каштеляна вітебського Адама Вавжинця Жевуського, батька автора "Листопада" і нинішнього власника Погребища, у парадному посольському вбранні. На протилежній стіні, навпроти входу з бібліотеки, розташовані вишукані портрети двох Жевуських часів саксонської епохи: одного у сталевому панцирі та кольчузі, другого – в такій же броні та пурпуровій, хутром підбитій делії.
Після огляду старого палацу ми вирушили до нового, в якому розмістилися. Оминувши красивий виноградник, обгороджений високим цегляним муром з південного боку, ми опинилися біля входу до нової резиденції графів Жевуських. Цей невеликий палацик, збудований у готичному стилі з бійницями, нішами та зубчастими баштами, був збудований генералом для його третьої дружини, графині Ядвіги з Ячевських, у той час, коли старий палац став тимчасово складним для проживання. У цьому невеликому, поспіхом збудованому будинку граф оселився з невеликим колом родини та мешкав тут, поки не придбав у племінниці розкішну резиденцію Ганських у Верхівні, куди зазвичай приїжджає з Петербурга на літні місяці. Заходимо до палацику. Малий коридор веде до буфетної, вестибюля, зали їдальні, двох салонів, кабінету і двох вбиральних кімнат генерала, подружньої спальні та трьох кімнат для дітей. Нагорі розташовані дві гостьові кімнати. Зала їдальні є дуже оригінальною та цікавою.
Погребище, неоготичний і класицистичний (праворуч) палаци Жевуських з в'їзного боку, 1881
У великому салоні, що йде за нею, привертають увагу кілька чудових полотен великих майстрів, зокрема: "Дівчина з глечиком" Тіціана, "Богоматір" [Бартоломе Естебана] Мурільйо, "Магдалина" того ж автора, а також велика картина [Жана-Батіста] Греза, подарунок Августа III його улюбленцю гетьману Вацлаву Петру Жевуському. Картина зображає надзвичайно майстерно виконану групу саксонської королівської родини, що тоді правила у Варшаві та Дрездені. У меншому салоні та кабінеті генерала заслуговують на увагу: колекція акварелей Орловського, які зображають вершників і їхніх коней, виконаних з надзвичайною майстерністю, а також обладунки різного гатунку, як європейські, так і азійські, панцири та кольчуги.
Після огляду парку та двох палаців у Погребищах нам залишалося ще відвідати місцевий парафіяльний костел, збудований нещодавно генералом Адамом на основі давнього храму Вишневецьких і Радзивіллів, із гробницями родини Жевуських. У костельній скарбниці ми бачили дві мармурові плити з епітафіями: одну для барського конфедерата Станіслава Фердинанда Жевуського, який помер 1786 року в Погребищах, а пізніше був похований поряд із батьком, гетьманом Вацлавом Петром, у Холмі; другу – для його сина, вітебського каштеляна Адама Вавжинця, який помер і був похований тут. У самих склепах, до яких ведуть окремі двері від церковного цвинтаря, ми нарахували дев’ять трун. В одній із них спочиває згаданий раніше батько генерала Адама та письменника Генрика, колишній блискучий посол до Данії, каштелян, сенатор, а після поділу Речі Посполитої маршалок шляхти губернії. У юності він навчався в Несвіжі під опікою свого дядька князя Кароля, під наставництвом Нарушевича. З його старих нотаток, зроблених у Несвіжі, чимало потім матеріалів почерпнув його син, автор "Спогадів Сопліци", а приказка про нього досі на Литві ходить, похвальна для його інтелектуальних якостей:
"З Хрептовичем жити,
З Радзивіллом пити,
З Огінськими їсти,
А з Жевуським говорити."
Далі стоять труни інших членів родини. До родинного комплекту бракує тут лише останків покійного Генрика, який народився в Славуті, а помер у маєтку Чуднів на Волині, що тепер продається, і був похований там разом зі своєю дружиною Юлією з Грохольських на парафіяльному кладовищі" [3].
За Лаврентієм Похилевичем, 1864
"ПОГРЕБИЩА, містечко дуже давнє, при річці Росі, за 70 верст від Бердичева. Мешканці за переказами стверджують, що воно в давнину мало назву місто Рокитня; перейменовано ж на нинішню назву після того, як місто було зруйноване монголами, і довгий час пам’ятками колись процвітаючого міста залишалися лише руїни погребів біля колишніх жител. За тим же переказом, у давній Рокитні було багато церков, місця яких і тепер вказуються мешканцями. Під час козацьких воєн Погребища, яке вважалося містечком, було відоме під своєю теперішньою назвою. Його було спалено, а мешканців вирізано князем Вишневецьким, який відступав із поляками за Дніпро від Хмельницького. У 1653 році остаточне розорення здійснив відомий Чарнецький, який несподівано напав на Погребище під час ярмарку та передав тиранічній смерті всіх чоловіків, жінок і дітей. З давніх пам’яток Погребища нині залишилися лише руїни замчища, що прилягає до двох ставків. Кому належало це місто, і чи належало комусь, окрім Вишневецького, до відновлення польського панування на нашому боці Дніпра – ми не знаємо. Після відновлення польської влади Погребищенський ключ у дуже широких межах, що простягалися на схід до Володарки, польський уряд віддав князям Вишневецьким, з яких у народі залишилася пам’ять про Януша та Михайла. З 1762 року Погребищенський ключ, значно зменшений, став належати, ймовірно, через родинні зв’язки з Вишневецькими, Станіславу-Фердинанду графу Жевуському, потім його синові Адаму, а нині – синові останнього, генерал-лейтенанту Адаму Адамовичу (латинського обряду, народженому 1806 року), резиденція якого знаходиться тут у вільний від служби час. Нині до Погребищенського маєтку, окрім самого містечка Погребище, належать також містечко Дзюньків і села Наказне, Роскопане та Адамівка з 14 367 десятинами землі. У містечку мешкає населення обох статей: православних – 1958, римо-католиків – 174, євреїв – 1030. У Погребищах є: римо-католицький кам’яний костел, збудований батьком нинішнього власника, і дві православні церкви – Успенська, кам’яна, 5-го класу, і Михайлівська, дерев’яна, 6-го класу. Перша збудована в 1820 році на місці згорілої дерев’яної. Попередня Успенська церква, як зазначається у візитації, була дубовою, з опасанням, покритою ґонтом. До її приходу належали 71 двір у Погребищах і 15 у Гордіївці. Дзвіниця також кам’яна, збудована в 1847 році. Землі їй належить 44 десятини. Про Михайлівську Погребищенську церкву у візитації 1746 року сказано, що вона "post incendium від удару блискавки у стару – нововибудувана на фундаменті старої". Проте нинішня Михайлівська церква була збудована через старіння попередньої у 1785 році, а нещодавно відновлена та зміцнена кам’яним фундаментом і кам’яними колонами. Дзвіниця при ній також кам’яна, на її другому поверсі в 1829 році облаштовано теплий приділ на честь Усіх Святих. Землі разом із хутором цієї церкви належить 78 десятин" [10].
За Антонієм Урбанським, 1928
"Погребище лежить над Россю, на землі бердичівській, в Україні. Загадковою є назва Погребища. Вона може походити від "погребів" – льохів, підземних підвалів, або від окопища, кладовища. У всякому разі, в руських документах XVI століття вже зустрічаємо "городні погребиська". Були городня горна і дольня, на дольній йшли склепінчасті коридори з отворами на поворотах. На кутах були гурдиції, підвішені на кам’яних кронштейнах. Коридор городні виходив аж у степ. Такий степ, де козак користувався птахами і вдень, і вночі. Стежив за орлом і слухав посвист сови. Часом зловісний пугач закликав. Той степ простягався від Погребищ до "Біскупщини" і землі брацлавської. Тоді Погребище було гніздом Погребицьких, проте вже у 1591 році переходить у володіння Збаразьких. Серед сіл погребищенського ключа тоді були Підгороддя (Городок), Ліщини (Ліщинці), Вощанка (Воскодавинці) та багато інших. Після Збаразьких Погребище переходить до спорідненого роду Вишневецьких. Януш Вишневецький з бойовими "погребищанами" розбивав татар, потім ішов на Поділля проти Абази-паші. Літописець каже, що "відчувши його рішучість, ординець припинив набіги". Також Вишневецький не щадив і козаків, коли ті "задля військового промислу" підходили до Погребищ. Після Вишневецьких у Погребищі з'являються Радзивілли, а з 1759 року — Жевуські. Вони добре дбали про стан Погребища. Тут вони збудували костел із вівтарями та епітафіями, а в погребищенському палаці зібрали цінні колекції. За Жевуських тут був старосвітський мурований двір із крилами у формі підкови, оточений клумбами та старими деревами. Поруч зі старим двором височів палацик у стилі англійської готики. Він мав різьблені вежі та меандрову лінію орнаменту. У двох палацах були зібрані колекції картин і архіви. Чільне місце займали картини Тіціана "Напівлежача жінка" та Мурільйо "Богоматір". Окрім них були твори Анжеліки Кауфман, Ґрьоза, Лоренцена, Лампі, Смуглевича. Частина цих картин перейшла до інших резиденцій Жевуських. Так виглядало Погребище над Россю. Свою назву воно отримало від поховань, але над похованнями у ньому був Мурільйо" [7].
Погребище, неоготичний палац, сучасний стан, фото з інтернету
Ядвіга Жевуська, "Wielka rodzina w wielkim narodzie" (1879)
Jan Duklan Ochocki "Pamiętniki Jana Duklana Ochockiego" T2 (1910)
Edward Chłopicki "Wędrówka po guberni kijowskiej" (1881)
Roman Aftanazy "Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej" T10-A (1991)
Roman Aftanazy "Dzieje rezydencji na dawnych kresach Rzeczypospolitej" T11 (1997)
Antoni Urbański "Podzwonne na zgliszczach Litwy i Rusi" (1928)
Tadeusz Stefan Jaroszewski "O siedzibach neogotyckich w Polsce" (1981)
Jacek Poletyło "Nieznani Rzewuscy. Przyczynek do historii rodu" (2023)
Лаврентий Похилевичъ "Сказанія о населенныхъ мъстностяхъ Кіевской губерніи" (1864)
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich Т8 (1887)
Catherine Radziwill "My recollections" (1904)