"Самовпевнений, хоробрий і при тому вродливий, він був відомий як дуелянт не лише на батьківщині, а й за кордоном. Сучасники охоче писали про нього на сторінках щоденників, мемуарів, у листах і в пресі" [19]. Юліан Урсин Нємцевич, який не мав до нього симпатії, писав: "Найгарніший з юнаків, настільки ж обмежений в розумі, наскільки й пихатий і зарозумілий; настільки ж скорий до дуелей, як і до уникнення небезпеки у бою" [46]. Подібно озивалася про нього Розалія Жевуська: "Він був безглуздим чоловіком, якого кілька дуелей, гарне личко та купа грошей надихнули на фатальну зухвалість. [...] Марнославство, занадто велике, щоб коли-небудь бути вдоволеним, спонукало його до непристойностей" [40].
Казимир Жевуський, Антон Графф 1790, Королівський палац у Варшаві
"Його політична та урядова кар'єра не набрала значних обертів. Він дослужився лише до коронного польного писаря (1774) — відносно низької посади за мірками його родини, а особливо у порівнянні з родичами Підгорецької гілки. Його політична орієнтація вважалася неоднозначною і нестабільною" [18]. Власне, і до польного писаря Казимир не "дослужився", а замістив на цій посаді брата Францішека. А коли Францішек намагався просунути Казимира на посаду великого камергера через свого союзника Штакельберга, король відповів: "Цей молодший Жевуський вже має два ордени та посаду з річним доходом у 30 тис. флоринів; дуже непопулярний у публіки, він не має інших заслуг, окрім того, що є братом старшого, маршалка" [50]. Після того, як Францішек покинув двір і виїхав з країни, Казимир опинився в лавах опозиції. У 1788 році на подільському сеймику очолив антикоролівську партію і був обраний депутатом на сейм, але "своїми пропозиціями до проєкту збільшення армії марно гаяв час, бо всю увагу спрямував на дріб'язкові формальності щодо обмундировання тощо" [24]. А у 1792 році, під кінець Чотирирічного сейму, перейшов на бік реформаторів, підтримавши Конституцію 3 травня.
Полем справжньої діяльності Казимира Жевуського були світські салони та масонські ложи, де він досяг більшого успіху, ніж у парламенті, але в силу приватності цих сфер оцінити його важко. Найбільше сучасники згадують його у контексті дуелей, перша з яких сталася у Страсбурзі 1766 року під час його навчальної подорожі до Європи і спричинила скандал, описаний на сторінці Францішека Жевуського. Попри настанови батька і заступництво брата, Казимир не облишив такого стилю поведінки, а навпаки, охоче виступав і учасником поєдинків, і експертом — як знавець кодексу честі, що регулював їхній перебіг. Постійним секундантом Жевуського був Ян Дрогоєвський, "давній сеймиковий рубака" [46].
"У 1775 році, перебуваючи у Франції, Жевуський бився на дуелі через паризьку красуню, якусь мадам Барб'є, дружину військового комісара. Через рік він посварився з Тадеушем Козловським, генерал-ад'ютантом короля Понятовського. Причиною конфлікту, який спричинив серію дуелей, нібито стала одна з актрис варшавського театру. В результаті посередництва родини та друзів, а також втручання самого короля, Козловський зобов'язався назавжди покинути Варшаву в 1777 році. Однак, коли він порушив своє слово і повернувся до столиці у 1782 році, писар польний коронний викликав його на дуель. Вона відбулася 28 листопада в Острозі. Жевуський двічі вистрілив у генерала, сам залишився неушкодженим. "Першим пострілом він легко поранив Козловського в ногу. Оскільки у них була ще й друга пара пістолетів, то дійшло до другого пострілу. Вдруге пан Козловський був тяжко поранений у руку, так що куля розтрощила йому кістку від суглоба до ліктя. [...] Подейкують, що, оскільки пан генерал не може добре вилікувати прострілену руку, то при наступній зустрічі вони обидва стрілятимуть з лівої руки", — інформував читачів своєї газети Теодор Островський ["Poufne wieści z oświeconej Warszawy"]. Однак наступна дуель не відбулася. Француз Юбер Вотрен занотував у своєму щоденнику: "Зрештою, щоб заспокоїти сумління цих двох персонажів в очах Європи, король і сенат оголосили взаємні образи залагодженими" [25].
Казимир Жевуський, Національний музей у Варшаві
Наприкінці 1791 року сенсацією у Варшаві стала дуель між Жевуським та Євстахієм Сангушком, майором національної кавалерії. Суперечка навколо Конституції 3 травня розгорілася на засіданні сейму 9 грудня. Під час гострої перепалки Жевуський, прихильник конституції, образив її противника волинського воєводу Ієроніма Сангушка. Останній викликав Жевуського на дуель. Після цього старший син Сангушка, Євстахій, хоча й підтримував конституцію, зайняв місце батька у двобої. Дуель на шпагах відбулася вночі, при місячному сяйві, в саду палацу Станіслава Костки Бєлінського, коронного чашника. Під час сутички Жевуський, "який дуже цінував своє гарне обличчя", отримав три порізи, а Сангушко був легко поранений в руку [Еліза фон дер Реке, 25]. Після дуелі пани помирилися і разом пішли вечеряти" [19].
У спогадах Яна Дуклана Охоцького (1766|8-1848) ця подія описана дещо інакше: "У справах честі, коли йшлося про чиюсь гідність, не скликали жодних судів, не залучали супер-арбітрів, бо кожен, будучи охоронцем своєї честі, покровителем і суддею своєї гідності, не піддавав би її жодному рішенню в світі. Наведу тут приклад лише одного випадку між князем Євстахієм Сангушком та Казимиром Жевуським. Обидва ці молоді на той час чоловіки були у великій дружбі, коли одного разу, на багатолюдних зборах, Жевуський, не бажаючи пропустити вдалий жарт, дозволив собі різкий випад проти князя воєводи волинського. Тоді ж до нього підійшов князь Євстахій і лаконічно запитав: "Або битися, або вибачитися". Жевуський так само коротко відповів: "Битися".
Були вже пізні сутінки, але не відкладали до завтра. Негайно обидва вибрали собі по одному секунданту, посилати за шаблями не було потреби, бо кожен тоді незмінно носив зброю при собі. Наказали людям взяти смолоскипи, вирушили одразу за Вольські ворота; там вони зійшлися, князь Жевуському пустив кров, і вони розійшлися зі взаємною повагою один до одного. Наступного ранку, щойно пристойність дозволила, Жевуський поїхав до князя воєводи волинського і, віддавши шану поважному сенатору, сам зізнався в своєму проступку. Князь сердечно обійняв його і на завершення сказав: "Прошу вас, пане, завтра на обід".
На цьому обіді була більша частина тогочасного найвизначнішого варшавського товариства; вони щиро попиячили, давня гармонія відновилася, і всі захоплювалися шляхетними супротивниками. Через кілька днів після цього випадку, приїхавши до столиці, я натрапив на загальні балачки про цю подію" [44].
Казимир Жевуський, Андреа Аппіані 1806, Королівський палац у Варшаві
До масонських лож Казимир Жевуський потрапив у 1780-х роках, під час їхнього розквіту у Речі Посполитій. Тоді їхніми членами були найвищі урядовці країни, а діяльність принаймні зовні мало відрізнялася від придворних та парламентських перегонів: з тією лише різницею, що складно оцінити плоди цієї бурхливої внутрішньої активності. Ложі німецької, французької, англійської традицій конкурували між собою, вибудовували ієрархію, укладали устави та закони. У 1781 році Казимира було обрано великим дозорчим великої ложі "Катерина під Полярною зіркою", великим магістром якої був Ігнацій Роман Потоцький (1750-1809), один зі співавторів Конституції 3 травня, а серед членів Юліан Урсин Нємцевич. Як і уряд, ложа мала свої комітети: казначейський, поліцейський, канцелярський та опікунський; та займалася укладанням конституції, яка мала регулювати діяльність усіх масонських лож. Як і травневий акт, під керівництвом Потоцького конституція тяжіла до централізації. Дозорчі, яких було двоє, мали заступати магістра під час розробки акту, і через їхню недосвідченість та через опозицію централізації у деяких ложах робота гальмувала до 1784 року. Після ухвалення конституції ("Acte déclaratoire et statut du Grand Orient du Royaume de Pologne et du Grand Duché de Lithuania") було утворене загальне представництво лож "Великий Схід народів Польщі", і Казимир став його великим дозорчим, а з 1789 року намісником — заступником великого магістра [29].
Ян Дуклан Охоцький згадує епізод однієї з "ініціацій", влаштованої Жевуським, характеризуючи його як "вибрики", притаманні його епосі.
"За моїх часів у Варшаві з'явився юнак з провінції, чий батько нещодавно отримав шляхетство за привілеєм Станіслава Августа. Заможний татко щедро забезпечив сина грошима на життя в столиці, тож у нього було з чим і як показатися пристойно. Знайшлися способи пробитися в краще товариство, і хоча в ньому помітно відчувалася недосвідченість, сліди занедбаного виховання, він старанно намагався компенсувати це зовнішнім виглядом та тим, що підхопив зі світських манер. Однак однолітки прибулого, люди більш шляхетного походження, з якими він зійшовся, неохоче терпіли його фамільярність та сміливість, з якою він до них просувався. Але що робити з нав'язливим?
Знайшлася нагода принизити його, яку він сам і влаштував. У той час поширювалася масонерія, товариство те було в моді, захотілося йому стати масоном, і звернувся з цим бажанням до Казиміра Жевуського, просячи, аби йому в тому допоміг. Жевуський, вже маючи на думці план, спершу почав виставляти великі труднощі, залякував необхідністю зректися релігії, богохульними церемоніями, клятвами ненависті до духовенства тощо. Незважаючи на це, гаряче прагнучий посвяти кавалер не лише погодився, а й дав письмово підписку, що зрікається усілякої віри та інше, і передав цей документ до рук Жевуського. Той ще раз попередив його про великі й страшні випробування, які потрібно буде пройти, але нічого не злякавшись, ініціант заявив, що готовий на все, підкоряється випробуванням і зобов'язується їх витримати. Раптом двері відчинилися, увійшли шестеро дужих холопів, двоє з нагайками. Його розтягнули на простирадлі й відрахували йому сто ударів за зречення Бога та віри. На цьому закінчилася церемонія ініціації, після якої кавалер вибіг як ошпарений з лазні. Таємниця такої пригоди зберегтися не могла, авантюра стала відомою, і не минуло доби, як всі знайомі по черзі привітали його з ініціацією. Бідолаха занадто пізно зрозумів кривавий жарт, який над ним вчинили, і поспішив покинути Варшаву, щоб більше туди ніколи не повертатися.
Жевуський, щоб відшкодувати таке суворе покарання легковажності, знаючи, що юнак так само палко бажав отримати титул камергера, як і стати масоном, згодом домігся для нього королівського привілею і відправив до його села. Ініційований певно мусив тим задовольнитися" [44].
13 травня 1774 року Казимир Жевуський одружився з Людвікою Пелагеєю Потоцькою (1742-1783), на вісім років старшою за нього. Вона була дочкою Францішека Салезія Потоцького, племінницею Антоніни Жевуської з Потоцьких та сестрою Станіслава Щенсного Потоцького (1751-1805), в подальшому одного зі співзасновників, разом із Северином Жевуським, Торговицької конфедерації (1792). Цей вигідний шлюб зміцнив матеріальний та суспільний стан Казимира, з його нагоди король Станіслав Август Понятовський нагородив нареченого орденом Святого Станіслава. Однак, це не завадило Казимиру вже наступного року битися на дуелі за мадам Барб'є. У 1776 році Людвіка Пелагея народила доньку Людвіку, яка стала спадкоємицею Роздолу. Померла Людвіка Пелагея у 1783 році у Варшаві, не залишивши по собі цікавих спогадів.
Найбільш відомою жінкою в житті Казимира стала Ізабела Флемінг Чорторийська (1746-1835). Ця постать втілила в собі яскраві прояви та крайнощі аристократії доби Просвітництва: серед піонерок жіночої емансипації активно втручалася в політику, була письменницею, меценаткою та колекціонеркою мистецтва, жила у вільних стосунках в дусі лібертинажу, що сформувався в аристократичних колах в умовах договірних шлюбів без емоційного зв'язку. У віці 15 років її видали заміж за Адама Казимира Чорторийського (1734-1823), рідного брата Ізабели Любомирської з Чорторийських. Наречена нещодавно перехворіла на віспу: "На весілля вона прийшла з обличчям, вкритим виразками і червоними плямами, і з перукою на голові, оскільки втратила все своє волосся. Княгиня Ізабела Любомирська була в розпачі і знепритомніла від думки, що її брат матиме таку потворну дружину; і хоча вона мала велику владу над батьком, цей вплив, однак, не завадив сімейному союзу, який вважався дуже корисним, і після укладення якого моя мати, повністю одужавши, незабаром досягла вишуканої краси" [26]. Такий початок шлюбу заклав між подружжям дистанцію, яка лише через роки змінилася на порозуміння та дружбу. Вже на наступний рік після весілля у Чорторийського з'вився позашлюбний син Адам Клеванський. У подальшому обидва Чорторийські вільно мали коханців.
Ізабела Флемінг Чорторийська, 1774
Вважається, що всі діти Ізабели були позашлюбними, але чоловік, уникаючи скандалів, визнавав їх своїми. На це зокрема натякає Джакомо Казанова, який познайомився з Ізабелою у 1765 році, коли вона вже була матір'ю, і записав у "Мемуарах...": "Князь одружився на дуже гарній жінці, але ще не має від неї дитини, бо вона для нього надто худа". Ця історія була б лише пікантною сімейною подробицею, якби не інтерес Ізабели до політики, через який її коханцями ставали найвизначніші посадовці доби. Першим коханцем Ізабели став її кузен, в подальшому король Станіслав Август Понятовський, його донькою вважається Марія Анна Чорторийська (1768-1854); потім російський посол Микола Репнін, батько Адама Єжи Чорторийського (1770-1861). Через цю послідовність Ізабела мимоволі посприяла фатальній події у долі Жевуських з Підгірців: в розпал "сейму Репніна" 1767 року Понятовський попросив Ізабелу влаштувати таємну зустріч з Репніним, щоб домовитись про протидію опозіціонерам, якими були Вацлав Петро та Северин Жевуські і двоє єпископів. Результатом цієї змови стало їхнє викрадення з Варшави і вивезення у Калузький полон. Серед подальших коханців Ізабели були Алоїзій Брюль, Францішек Ксаверій Браницький, лозанський герцог Арман Луї де Гонто, від якого народився Констанцій Адам Чорторийський (1773-1860), та інші. Францішеку Жевуському також приписується ймовірний роман з Ізабелою.
Констанцій Адам Чорторийський, 1811
У 1787 році у Парижі Ізабела Чорторийська народила доньку від Казимира Жевуського. Цього разу її чоловік не міг узаконити дитину — перешкодою стало те, що подружжя понад рік мешкало у різних країнах. Тому донька у якості прізвища отримала придомок (додаток до прізвища) Жевуських Бейдо, яким цей рід ніколи не послуговувався і який за останніми дослідженнями стосується однофамільців [51]. Отже, дівчину назвали Сесилія Бейдо (1787-1851). Її віддали на виховання невідомій французькій родині і, певно, планували так і лишити у Франції, але в буремних подіях французької революції евакуювали до Польщі. Вона опинилася в палаці Чорторийських у Пулавах, де її взяла під опіку старша сестра Марія Чорторийська.
Походження Сесилії так би і залишилося таємницею, якби у неї не зав'язався роман із Констанцієм Адамом Чорторийським. У 1809 році пара вирішила заручитися, і Ізабела Чорторийська була змушена розповісти, що вони є зведеними братом та сестрою. Після почутого у Сесілії стався нервовий зрив, унаслідок якого, як згадують сучасники, на все подальше життя вона дістала психічне порушення: Розалія Жевуська характеризувала його як "чорна меланхолія". Вона так і не вийшла заміж, хоча отримувала пропозиції. У 1820 році Казимир Жевуський помер і заповів доньці значний спадок, який її забезпечив.
Сесилія Бейдо, 1799
У 1831 році, під час Листопадового повстання, Пулави опинилися в зоні активних бойових дій. Через інтенсивність обстрілів Чорторийські не могли евакуюватися і перебували під загрозою. Драматизму ситуації додавало те, що Адам Єж Чорторийський очолював повстанський польський уряд, а російським військом, яке штурмувало Пулави, командував син Марії Чорторийської Адам Віртемберський. Зрештою Ізабела з Марією та Сесилією вибралися з Пулав пішки. Унаслідок повалення повстання усі маєтки Чорторийських на контрольованій росіянами територї були конфісковані. У 1838 році, після смерті матері, Марія та Сесилія переїхали до Парижу і оселилися в Hôtel Lambert, який став центром місцевої польської діаспори. Там Сесилія померла 21 липня 1851 року і була похована на цвинтарі в Монморансі, а через кілька років її перепоховали разом з Марією у мавзолеї Чорторийських у Сеняві.
Сесилія Бейдо та Марія Чорторийська, 1799
Зі спогадів Анджея Едуарда Козьмяна:
"Третьою з дам пулавського товариства була панна Сесилія Бейдо. Її походження, перші роки виховання і подальше життя, її нещастя, її страждання колись можуть стати захопливою темою для якогось романіста. Ні для кого не було таємницею, що вона була дочкою писаря Жевуського, який навіть заповів їй 40 000 дукатів. Залишаю майбутньому письменникові розкриття тієї таємниці, що огортала перші роки життя цієї нещасної, настільки загадкової, а водночас святої істоти, яка зазнала мучеництва і тілом, і душею. Скажу лише, що після народження, чи то покинута, чи то вивезена за кордон, вона не знала ні батька, ні матері й жила у цілковитій самотності. Її розквітаюча краса наражала її на постійну небезпеку. Коли вона досягла юності, княгиня Вюртемберзька прихистила її з материнською ніжністю, привізши до себе та взявши на виховання. Нещасна сирота називала її матір’ю до кінця своїх днів, бо лише в ній знайшла справжню материнську турботу. Залишаючись поруч із княгинею, вона стала частиною пулавського товариства й була однією з його окрас. Її краса, її чарівні очі, які відображали всю глибину її душі, пробуджували почуття не в одного. Вона ж юним серцем покохала одного юнака шляхетного походження, з яким, утім, через важливі обставини так і не змогла поєднати свою долю. Це кохання зросло до такої пристрасті, що постала потреба відкрити їй таємницю її народження. Невинна істота, глибоко релігійна та щиро віруюча, з жахом дізналася, що її почуття є кровозмішенням. Оточена ніжністю всієї родини, майже прийнята до неї, вона вже не могла знайти ні спокою, ні душевної рівноваги й зрештою піддалася страшній хворобі — чорній меланхолії, яка щозими поверталася, відлучаючи її від суспільства, відгороджуючи від світу. Проте вона була особою надзвичайно цікавою і гідною кохання. Окрім усіх чеснот і талантів, якими відзначалося пулавське товариство, вона мала ще одну рису, що збереглася в ній до кінця життя: це був здоровий і ясний розум, поєднаний у хвилини душевного спокою з певною силою характеру. У своєму середовищі вона була шанованою, її слухали, з нею рахувалися. Навіть серед найбільших ілюзій і мрій вона завжди зберігала тверезий погляд на речі й наполегливо боролася з оманами. Найтяжча недуга, рак, виснажила її сили та довершила її мученицьку долю на вигнанні. Вона була вже не молодою, коли я її зустрів, але красу її рис усе ще можна було розгледіти, і вони свідчили про те, якою вона була в юності. А її виразний погляд ніби боязко розповідав всю трагедію її життя. " [47].
"Ковзанка на Повонзках, влаштована Казимиром Жевуським на честь Марії Чорторийських та Гелени Радзивілл, 10 лютого 1782 року", Жан-П’єр Норблен де ла Ґурден 1785
Окрім нехтування усталеними нормами Ізабелу Чорторийську та Казимира Жевуського поєднувала любов до мистецтва. Ізабела увійшла в історію як засновниця першого польського музею, який знаходився в Пулавах. Казимир, який, як згадувалося в описі його освітньої подорожі, з усіх занять цікавився лише малюванням, вважався знавцем мистецтв і за дорученням Станіслава Понятовського займався купівлею картин для королівської галереї. А після смерті Понятовського придбав у 1815 році 37 картини з цієї колекції. Колекція картин Жевуських роздільської гілки за нього почала перетворюватися з провінційної на одну з кращих в Європі. Лянцкоронські, нащадки Казимира, примножили її, а найбільшого розквіту вона сягнула за Кароля Лянцкоронського. Але найдорожчі картини колекції, що заклали її ядро, були придбані саме Казимиром. Його картини Рембрандта (знаходяться у Варшаві) та "Дама з горностаєм" да Вінчі з музею Ізабели (Краків) зараз вважаються націннішими картинами у Польщі, а втрачений під час Другої світової війни "Портрет юнака" Рафаеля з Пулавів — найціннішим твором зі знищених нацистами. Серед авторів картин з колекції варто виділити Жана-П’єра Норблена, у якого Казимир не лише купував готові картини, а й робив замовлення.
Провівши більшу частину життя у Варшаві, після другого поділу Речі Посполитої Казимир Жевуський замешкав у Відні, але більше часу став проводити у Львові. Тут він став одним із лідерів світського життя, яке у політично буремні для поляків 1790-ті роки у Львові розквітло буйним квітом.
"Тут я мимоволі мушу зауважити, що ще зовсім нещодавно у Варшаві я був свідком зовсім іншого духу, звичаїв і занять. Як жінки, так і чоловіки щодня жили іншим життям. Тут, у Львові, попри наплив поляків з різних країв, які заполонили майже все місто і здавалося, що всі провінції мали тут своїх представників; попри те, що це зборисько складалося з найзаможніших, найкраще вихованих, найосвіченіших і найвищого становища осіб — ніхто навіть голосу не подавав про загальні лиха, про країну і її становище. Здавалося, що немає ані минулого позаду, ні завтрашнього дня попереду, немає чого оплакувати, немає чого боятися, немає чого досягати. Були вечірки без кінця, кохання до скону, як я вже казав, гра в карти без пам'яті, смертельні п'янки і шаленство, як за старих добрих часів. Але така свята згода панувала в цьому натовпі ненаситних, така милість і єдність братерська, що, хоча я провів майже півтора року в цій безодні, я не зустрів і не бачив жодної колотнечі, дуелі, суперечки чи авантюри.
Казимир Жевуський, польний писар коронний, і Міхал Велгорський, генерал, якимось чином взяли владу і керівництво над усією молоддю і чоловічим товариством, і якщо виникало непорозуміння, то вони негайно виступали в ролі примирителів, гасили невчасні запали, об'єднували і зближували руки посварених сторін. Було багато відомих відкритих домів, таких як: губернатора пана Урмені, архієпископа Кіцького, панства Потоцьких воєводства белзького, пані [Анни] Гумецької, пані Коссаковської, графів Мієрів, графів Баворовських, пані Ґолашевської, Домініковства Дульських, Казимира Жевуського, Міхала Велгорського, графів Забельських, графів Ольшевських і так далі. В усіх цих домів були свої котерії [гуртки], які не тільки одна одній не шкодили, але завжди гуртувалися з однією метою — добре веселитися і безперервно розважатися. Ніякого "паштету" не було ані між котеріями, ні між окремими особами. Ця стагнація, ця байдужість до загальної долі, як мені здавалося, походили від того, що кожний на певний час ніби знаходив тут схрон, притулок і спокій, а повна свобода діяльності давала можливість забути, що діється у світі. Людські ідеї часто схожі на затверділі пружини, чим сильніше на них тиснути, тим сильніше вони відскакують і ранять.
Від 1791 року і до дати, про яку я пишу [1794-1795 роки], я бачив, як світ наш [суспільство] постійно змінював своє обличчя відповідно до зовнішніх обставин і почуттів, які ним владали. Відомо, що після мацейовської битви обмовляли князя Адама Понінського, тодішнього генерала, який вчасно не прибув з підкріпленням до Костюшка, і тому поразку приписали князю. Князь Адам Понінський прибув до Львова майже разом зі мною, в один час, і спочатку його ігнорували; не тільки не запрошували, але в деяких великих домах ввічливо уникали його присутності, молодь також трималася від нього подалі.
Не знаю, чи він просив про те панів Жевуського і Велогорського, чи вони за власним натхненням те зробили, але одного разу на великому обіді у Казимира Жевуського підняли цю тему. Жевуський сказав, що, якщо є на те загальна згода, він з паном Велгорським запросили б досвідчених офіцерів, що є у Львові, аби обговорити це питання і остаточно вирішити: чи була то провина, чи випадковість? — Просимо! — вигукнули всі. Після обіду, коли пляшки вже гучно брязкали, увійшов Понінський, а пан Жевуський і Велогорський обговорили з ним це питання. Понінський не лише погодився на цей суд, але й усіх запросив бути арбітрами для заслуховування справи і призначив на наступний день, у величезній залі у Гехта. Наступного дня все, що тільки могло вміститися у цьому великому приміщенні, було там, аж до того, що на галереях так затисло дам, що більше не дозволили впускати. Близько двадцяти осіб, офіцерів вищих рангів, сіли за великий стіл. Понінський голосно викладав свою справу, виклав надані йому накази, контрнакази і всі тисячі різних паперів цієї справи, які пояснювали навіть найдрібніші деталі. Його слухали у повній тиші. Потім, після розгляду фактів, було оголошено рішення, що Понінський діяв у всьому згідно з наказами начальника і ні в чому не був винний, зберігаючи незаплямовану військову честь. Дами плескали в долоні, чоловіки вигукували: "Вітаємо!" Почалося пиятика, яка тривала до пізньої ночі. Можу впевнено сказати, щонайменше тисячу пляшок шампанського вина було випито, крім того їжа, котлети, сири, різноманітна печеня, незміірна кількість устриць; не розумію, як вони могли все це дістати. Носили кілька годин без перерви, чого б хто не забажав. Цей день, певно, коштував князю Понінському щонайменше дві тисячі червоних золотих. У наступні дні пан Жевуський або Велогорський почергово возили Понінського з візитами. Отже, він увійшов у товариство, відкрив свій дім і, граючи дуже вдало, утримував його на розкішному і показовому рівні. Цьому випадку і цим двом людям, які були до нього прихильні, князь був зобов’язаний своїм повним виправданням і поверненням до публічного життя. Щасливіший однак той, хто ані виправдовуватися, ні розбиратися ні в чому не мав потреби.
З Жевуським, коронним польним писарем, я мав добре знайомство ще з Варшави, через мої зв’язки з вітебським каштеляном [Адамом Жевуським], а тепер, мешкаючи у Львові, я наблизився до нього. Я добре їздив верхи, а він був великим любителем коней і верхової їзди, що дало мені змогу потрапити до його поля зору. Майже щодня він їздив верхи з іншими молодими людьми, і якось сказав про мене: "Якби я не їздив верхи так, як їжджу, хотів би триматися на коні, як Охоцький", — це дало мені величезне реноме. Крім того, що я завжди сміливо і добре їздив, я ще брав уроки у відомого тренера, який перебував тут зі своєю трупою. Часто в тому ж манежі їздив і пан Жевуський; за уроки платили три злоті за годину, але було стільки охочих, що напередодні треба було замовляти квиток і номер. Пан Жевуський майже щодня бував на манежі, це був час популярності, якій і він мусив піддатися; однак на тлі його доступності все ж пробивалася вроджена гординя, хоча він так прудко її стримував, що навіть найпильніше око не могло її помітити.
Щодо публічних забав, то вони були розмаїтими: було два театри — польський і німецький, де грали опери, комедії, балети, пантоміми, вистави маріонеток; була галерея воскових фігур, розташована в трьох залах, антреприза пана Маті, цирк і великий манеж диких звірів, і в усіх цих місцях був величезний натовп" [45].
Історик Казимир Коссаковський у дослідженні шляхетських родин характеризує Казимира трьома словами: "відомий дуелянт і музикант" [24], на музикальній складовій акцентує також "Біографічний лексікон Австрійської імперії": "Казимир Жевуський [...] був великим меценатом і знавцем музики" [42], однак у спогадах сучасників музичні здібності не згадуються. Проте відома його меценатська участь у театральному житті Львова: підтримував видатного театрального діяча Войцеха Богуславського і надав кошти на будівництво амфітеатру в саду Яблоновських у 1796 році [42]. А особливо популярним у містян його зробило те, що коли австрійська влада запровадила заборону на азартні ігри, Казимир Жевуський продовжував збирати у себе у Львові охочих пограти в карти. Втім, Розалія Жевуська ставилася до популярності Казимира скептично: "Успіх цього чоловіка був би мало імовірним, якби життя не показало, що краса, багатство, жага насильства та нахабство роблять людину нездоланною та більш вабливою" [40].
"Народна слава" Казимира Жевуського спричинила те, що львівські історики кінця XIX століття романтизували його образ: "Попри п’ятий хрестик [десяток] завжди беручкий чи то до справ політичних, чи до забави, покровитель масонерії, пристрасний вершник, верховода серед гультяйської молоді" [41]. "Перелічуючи найвидатніші постаті львівського товариства, треба згадати дві головні фігури заможних та відкритих домів, двох диктаторів модного світу, які тримали ключ до товариства. Були то Казимир Жевуський і Міхал Велгорський. Обидва ці панове уособлювали вже однак світ нових понять і західну реформу звичаїв; були представниками французьких манер, французького скептицизму і французького тону. Пан Казимир Жевуський був палким прихильником масонства. Був то перший франкомасон у Львові. Він тут майже заснував масонську ложу під назвою "Схід Львівський". Була це модна на той час забава, і не лише молоді паничі, а й старші особи, приваблені таємничістю ложі і чаром містичних форм та обрядів, прагнули вступити до братерського союзу. Без пана Казимира важко було пройти ініціацію, а тим більше потрапити аж до самої ложі Соломона, що, однак, деяким головам здавалося величезною честю. Мав пан Жевуський також багату бібліотеку, якою, втім, у ті часи апатії до наук і бурхливого життя у Львові мало хто користувався. Це була, можливо, єдина значна бібліотека у Львові, до якої мав доступ кожен, бо пан Жевуський був у цьому відношенні надзвичайно люб’язним. Лише пізніше з Відня надіслали бібліотеку Гареллі, яку уряд розмістив при університеті і передав для публічного користування.
Казимир Жевуський, копія за Андреа Аппіані, з Роздолу, ЛГМ
Товариш і приятель пана Казимира Жевуського, Міхал Велгорський, був типом зфранцуженого поляка. Усі його погляди були непольськими, хоча з погляду патріотизму йому нічого не можна було закинути. Колись він був послом від Барської конфедерації до Франції і там перейнявся духом енциклопедистів; теж став енциклопедистом душею і тілом. Заприятелював сердешно з Жаном-Жаком Руссо, якому подав ідею написання відомих "Зауважень про Польщу", особисто познайомився з найвидатнішими французькими письменниками того часу; навіть Маблі, як відомо, він привіз із собою до Польщі, до Охорова [ймовірно, "до Горохова", маєтка Велгорських]. Вченістю, чи принаймні універсальною ерудицією, витонченістю, дотепністю та становищем Велгорський умів задавати тон усьому львівському товариству, а кому не видав "паспорта", той не легко міг потрапити до заможніших і видатніших домів" [49].
"У залах єзуїтського саду відбувся блискучий бал, влаштований Станами галицькими в липні 1817 року на честь імператора Франца I, який відвідав Львів із дружиною. Цесарське подружжя в'їхало до міста від церкви Святого Юра, де зупинилося в архієпископській резиденції для переміни одягу. Їхало під радісні вигуки народу, під арками, утвореними з квітів, до будинку Краттерів (нині губернаторський палац). Військовий парад, бали у воєводині Потоцької та в князів Понінських зробили кількаденне перебування імператорських гостей у Львові ще приємнішим.
Міхал Велгорський (1730-1814), Августин Рітт 1790, Музей у Варшаві
Усі ці прийоми затьмарив, однак, пишнотою вже згаданий становий бал, перед початком якого відбулася гостра словесна перепалка між Альбертом Мієром і Казимиром Жевуським. Останній, нещодавно призначений разом із графом Мнішехом сеймовим комісаром, став біля вхідних дверей зали, наполягаючи, що йому належить першість у привітанні монаршої пари. Але й граф Мієр, як таємний радник і командор ордена святого Стефана, висував подібні претензії. Від слів до слів дійшло до сутички між Жевуським і Мієром, що набула розголосу в країні й згодом подавалася по-різному. Справжній перебіг суперечки розгорнувся таким чином.
Пан писар, побачивши наближення придворних екіпажів, сказав своєму супротивнику: "Пане графе! Це не місце для суперечки. Розберемося пізніше..." — "Авжеж", — відповів Мієр з натиском і відступив до решти товариства, серед якого вже шепотіли про дуель на пістолетах як єдиний спосіб вирішення цієї сварки. Однак імператриця, дізнавшись про непорозуміння ще під час балу, викликала обох посварених наступного дня на одну годину до себе. Жевуський і Мієр з’явилися в призначений час, не знаючи один про одного. Їх одночасно ввели до імператриці через протилежні двері, і за її наказом вони мусили потиснути одне одному руки. Було це тим простіше, що і Жевуський, і Мієр не вперше з’ясовували питання честі зі зброєю в руках" [41].
Казимир Жевуський, кінець XIX, ЛІМ
За рік до смерті, у 1819 році, Казимир Жевуський отримав графський титул. Він не відзначався таким інтересом до господарювання, як його батько, але за спадком дружини та брата Францішека примножив свої статки. А також доклався до розбудови Роздолу і, ймовірно, був лояльним паном (можливо, під впливом Ізабели Чорторийської, яка пропагувала благодійність), бо у 1864 році на межі Роздолу та села Березина мешканці встановили йому пам'ятник як "Фундаторови запомог громадзкихь, правдивому Благодателю и Отцу народа рускаго взнакь вдячности", який дійшов до наших днів.
Sophie de Korwin-Piotrowska, "Balzac et le monde slave: Madame Hanska et l'soeuvre balzacienne" (1933)
Filip Kucera, "Wacław Emir Rzewuski (1784-1831) podróżnik i żołnierz" (2016)
Kasper Niesiecki, "Korona polska przy złotey wolnosci starożytnemi wszystkich kathedr, prowincyi y rycerstwa kleynotami", T. 3 (1740)
Kasper Niesiecki, "Herbarz polski Kaspra Niesieckiego powiększony dodatkami z późniejszych autorów, rękopismów, dowodów urzędowych i wydany przez Jana Nep. Bobrowicza", T. 8 (1841)
Jerzy Sewer Dunin-Borkowski, "Genealogie żyjących utytułowanych rodów polskich" (1914)
Леонтій Войтович, "Розділ: столиця "Української Швейцарії" (2012)
Мирон Капраль, "Міста Жидачівського повіту XIV–XVI ст". (2021)
"Енциклопедія Львова", "Жевуські", Леонтій Войтович (2008)
Ядвіга Жевуська, "Wielka rodzina w wielkim narodzie" (1879)
Polski Słownik Biograficzny, "Stanislaw Rzewuski h. Krzywda", Miroslaw Nagielski
Polski Słownik Biograficzny, "Adam Rzewuski h. Krzywda", Miroslaw Nagielski
Polski Słownik Biograficzny, "Michal Jozef Rzewuski h. Krzywda", Henryk Palkij
Polski Słownik Biograficzny, "Franciszek Rzewuski h. Krzywda", Jerzy Michalski
Polski Słownik Biograficzny, "Jan Rzewuski h. Krzywda", Maria Czeppe
Юрій Овсінський, "Маєтковий комплекс Жевуських у Подільському воєводстві Речі Посполитої в XVIII столітті" (2009)
Dorota Wiśniewska, "Nic w świecie nie jest w stanie przekonać mnie do powrotu" – Franciszek Rzewuski wobec konfederacji barskiej" (2018)
Adam Kucharski, Agnieszka Wieczorek, "Kontakty listowne i kręgi korespondencyjne w podróżach edukacyjnych Rzewuskich na Podhorcach i Rozdole w XVIII wieku" (2020)
Adam Kucharski, "Blaski i cienie peregrynacji w cudzych krajach. Podróż edukacyjna Kazimierza Rzewuskiego (1766-1768)" (2019)
Małgorzata Ewa Kowalczyk, "To dziecko jest miłe, odważne i mądre, ale jego rodzice uczynili błąd…". Zagraniczna edukacja Kazimierza Rzewuskiego w latach 1766-1768" (2015)
Anna Markiewicz, "Bernard architekt, srebrny kałamarz i tarnosolis. Kilka uwag o rachunkach Rzewuskich z połowy xviii wieku" (2021)
Konrad Niemira, Michał Przygoda, "Trzy nieznane obrazy Marcella Bacciarellego z kolekcji ukraińskich" (2021)
Marcin Matuszewicz, "Pamiętniki Marcina Matuszewicza kasztelana brzesko-litewskiego 1714-1765" (1876)
Dorota Dukwicz "Sekretne wydatki rosyjskiej ambasady w Warszawie w latach 1772-1790" (2010)
Stanisław Kazimierz Kossakowski, "Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich" T.2 (1860)
"Polska stanisławowska w oczach cudzoziemców" T.1-2 (1968)
Kazimierz Rzewuski, "Manifest Kazimierza Rzewuskiego, Pisarza Polnego Koronnego, Orderow Polskich Kawalera, Posła Chełmskiego, Do Akt Podany" (1786)
Kazimierz Rzewuski, "Głos Jasnie Wielmoznego Kazimierza Rzewuskiego, Pisarza Polnego Koronnego, Posła Chełmskiego w Izbie Poselskiey Na Rugach Miany" (1786)
Jadwiga Grzejszczak-Kondratowicz, Henryk Kondratowicz, "Zarys historii wolnomularstwa polskiego w rzeczypospolitej szlacheckiej 1738-1795" (2000)
Ludwik Hass, "Wolnomularstwo w Europie środkowo-wschodniej w XVIII i XIX wieku" (1982)
Adam Jerzy Czartoryski, "Pamiętniki i memoriały polityczne 1776-1809" (1986)
Tomasz Walerian Aleksandrowicz, "Pierre Corneille: Herakliusz. Tragedia z francuskiego na polski wytłomaczona. Jaśnie Wielmożnej Annie z Rzewuskich Humieckiej, miecznikowej koronnej dedykowana" (1749)
Michał Bajer, "Tragedia i dwór: Stan faktyczny oraz polemiczne użycie stereotypu w historii polskich przekładów Corneille'a i Racine'a" (2018)
Michał Bajer, "Lustra królowej. Obraz tragedii w perytekstach staropolskich i oświeceniowych przekładów Corneille'a i Racine'a" (2015)
Polski Słownik Biograficzny, "Antoni Józef Lanckoroński h. Zadora", Jerzy Kowecki
Stanisław Schnür-Pepłowski, "Obrazy z przeszłości Galicyi i Krakowa (1772-1858)", T1 "Lwów i Lwowianie" (1896)
Constant von Wurzbach, "Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich" (1874)
Stanisław Załęski, "O masonii w Polsce od 1738 do 1822: na źródłach wyłącznie masońskich" (1908)
Jan Duklan Ochocki "Pamiętniki Jana Duklana Ochockiego" T1 (1910)
Jan Duklan Ochocki "Pamiętniki Jana Duklana Ochockiego" T5 (1910)
Julian Ursyn Niemcewicz "Pamiętniki czasów moich: dzieło pośmiertne Juliana Ursina Niemcewicza" (1880)
Andrzej Edward Koźmian, "Wspomnienia Andrzeja Edwarda Koźmiana", T2 (1867)
Polski Słownik Biograficzny, "Rzewuski Kazimierz h. Krzywda", Łukasz Kądziela
Władysław Łoziński "O Towarzystwie Lwowskiem przy schyłku XVIII stulecia" (1872)
Jacek Poletyło "Nieznani Rzewuscy. Przyczynek do historii rodu" (2023)
Eustachy Antoni Iwanowski "Wspomnienia lat minionych" Т2 (1876)