Леон Жевуський, Юліуш Коссак 1872, Національний музей Кракова
Леон Жевуський, Юліуш Коссак 1872, Національний музей Кракова
"Це [атмофсера Підгорецького замку] мало навіювати дещо урочисте і майже благоговійне почуття, незалежне від будь-якої рефлексії, щоб безтурботний веселий юнак, завітавши заради розваги в Підгірці, раптом став задумливим і усамітнився в своїй кімнаті, оточений сімейними портретами і уламками величі. Він зняв капелюха, відклав сигару і почав писати і читати серйозні речі" ["Мемуари графині Розалії Жевуської", 1].
Останнім нащадком роду Жевуських у Підгірцях став Леон, другий син Вацлава "Еміра" і Розалії Жевуських. Він народився 13 квітня 1808 року у Відні і виховувався разом зі старшим братом Станіславом (докладніше на його сторінці); а меньші Каліста і Вітольд окремо. Станіслав, надзвичайно обдарований юнак, був лідером їхнього дружнього кола, великі надії покладила на нього і родина, і викладачи; Леон же згадується передовсім як веселий і жвавий: "Мій старший син, Станіслав, незабаром здобув прихильність керівників спеціалізованого училища. Він вирізнявся своїми здібностями, освітою, скромністю і доброзичливістю. Леон, молодший і жвавіший, з честю виправдав блискучі надії, які на нього вже тоді покладали" [1]. Разом із братом Леон навчався спочатку у Парижі (1822-1824), потім у Варшаві (1824-1826), у спеціалізованому воєнному училищі. Поміж навчанням, улітку 1824 року, брати відвідали батька у його маєтку в Саврані.
Після складання випускних іспитів варшавського училища 19 вересня 1827 року Леон був призначений підпоручником до 2 легкої кінної артилерійської батареї, що дислокувалася в Ленчиці (з осені 1829 року у Седльці). У цей час "молодший Леон ще був дуже молодим, його характер і розум ще не були сформовані, почуття та погляди лише бурлили і формувалися; але Станіслав, попри свій молодий вік, уже був зрілим чоловіком" [43]. Напередодні революційних подій Листопадового повстання 1830 року Леон підтримував політичні починання Станіслава і входив до його консервативного гуртка, так званої "фракції графів", яка складала противагу радикальному Патріотичному клубу. Брати були проти повстання і намагалися стримати його розгортання: "Вони будували майбутнє на релігійному відродженні та соціальній роботі" [6]. Однак коли повстання спалахнуло, обидва Жевуські узяли в ньому активну участь.
Почувши про початок повстання, Леон негайно поспішив з Седльця до Варшави, куди прибув 3 грудня. Вже наступного вечора він брав участь у розгоні засідання Патріотичного клубу: "На цьому засіданні мала бути ухвалена організація клубу, і коли секретар товариства Францішек Гримала вскочив на стіл щоб зачитати ухвалу, кілька озброєних молодих людей та офіцерів, зокрема Малаховський, Стадницький, Жевуський, раптом увірвались до зали, погасили свічки і, погрожуючи палашами, кричали, що товариство розпускається і що всі повинні негайно розійтися. Мовець хотів підняти голос зі столу, але Леон Жевуський перекинув стіл разом із ним, важке тіло впало на землю в темряві, і перелякані члени клубу, хоч і озброєні, потислися до дверей, поспішно рятуючись втечею. Переможці ж, розігнавши всю цю юрбу, закрили редутні зали [місце зібання], не дозволяючи зібратися знову" [43].
Причини та перебіг протистояння встановленого уряду та Патріотичного клубу докладно описані у спогадах Анджея Козьмяна. Інший сучасник подій Наталія Кіцька, чиї симпатії та погляди були на боці клубу, описала їх, відповідно, в інакших барвах: "Коли молодий Леон Жевуський привів із Груйця до Варшави першу батарею артилерії, якою він командував, Хлопіцький промив йому вуха, вилаяв, назвав демагогом, якобінцем. Ображений Жевуський, щоб довести несправедливість звинувачення, буцімто ним можуть керувати якісь інші мотиви, а не любов до вітчизни, попросив дати йому наказ, важкий для виконання. "Іди, закрий "Гоноратку"", — сказав диктатор. Вона заважала Хлопіцькому; йому здавалося, що створений там патріотичний клуб розвивався за зразком французьких клубів 1787 року. І справді, він був сповнений галасу, часто й крайніх поглядів, але ті, хто його складав, безсумнівно, любили вітчизну й завжди були готові пожертвувати собою заради неї. Роздратований Жевуський узяв кількох солдатів, прибіг до "Гоноратки", оголосив присутнім, що за волею диктатора клуб має припинити своє існування, і закрив його — без жодного опору чи галасу. Усі спокійно, без нарікань, розійшлися. Біля дверей "Гоноратки" залишився лише поставлений Жевуським вартовий. Пізніше пан Леон голосно жартував з того, яким легким було це завдання" [44]. Привертає увагу неточність: "Гоноратка" — це назва кав'яні, що розташовувалася у флігелі кам'яниці Олександра Ходкевича, в якій збирався клуб вже після його розгону Жевуським.
Засідання клубу не були такими безневинними, якими змальовує їх Кіцька: "Кав’ярня "Гоноратка" закарбувалася в пам’яті нащадків за описом історика Листопадового повстання [Станіслава] Баржиковського. Фракцією [Йоахима] Лелевеля стало коло завзятих клубістів, яке всіма можливими засобами вирішило боротися з диктатурою Хлопіцького, а не маючи змоги діяти відкрито, задумало підбурювати таємно — виголошенням палких промов і розклеюванням підбурювальних закликів на вулицях Варшави. [...] Зі спогадів та згадок очевидців можна відтворити образ зборів у "Гоноратці" в найгарячіші миті Листопадового повстання. Спочатку там збиралися на філіжанку кави, склянку пуншу і на тиху бесіду за столиками. А згодом — почали уголос зачитувати виступи депутатів сейму, декламувати патріотичні вірші, співати національні пісні, а з цієї нагоди виникали гучні політичні розмови, і найцікавіші новини пускали в обіг. Зібрання ставало щораз гучнішим у місті — а отже, і підозрілішим. Варшава в той час була заповнена сільським панством і студентською молоддю. З різних куточків приїздили до столиці, і незвичність становища країни приваблювала всіх сюди. Крім того, потреба в озброєнні, в уніформі, цікавість, надія здобути посаду — все це штовхало до Варшави, аби, особливо взимку, приємно проводити вечори в теплому приміщенні у "Гоноратці". Зібрання — як описує Баржиковський — були настільки численними, що зали не могли їх вмістити. Оскільки початок вдався, вирішено було йти далі. Фракція не зупинилася на віршиках і пісеньках, на поширенні чуток і пліток, а взялася за дебати. Незабаром стіл, висунутий на середину, став трибуною. До нього тиснулися, проривалися серед штовханини, поштовхів і кулаків численні охочі. Спочатку промови були скромні, невинні, щедрі лише на гучні декларації та дари, слова, складені на вівтар вітчизни. Роздавали маєтки, яких не мали, на користь громадську або для пригноблених, і таким чином шукали для себе популярності. Згодом почали критикувати уряд і вчинки диктатора. З трибуни-столу лунали різкі вислови в бік влади, і хоч усе це мало вигляд кав’ярні, а волоть була найбільш доречною емблемою таких зібрань, проте ці зусилля не залишалися без наслідків. Фракція мала свої таємні зв’язки і друк, численне охолення; завдяки цьому могла сильно впливати на громадську думку, розпалювати пристрасті, сіяти підозри, розлад, а влада диктатора слабшала і втрачала довіру" [45].
З 8 січня 1831 року Леон служив у штабі генерала Юзефа Хлопіцького, військового головнокомандувача і очільника "диктатора" повстання. Леон Жевуський став його ад'ютантом. 11 лютого в околицях села Хрущувка йому були доручені перемовини з російським парламентарієм, у якого він мав запитати: "Чому б нам не потиснути по-братньому руки за відновлення нашої і вашої свободи?" [36]. "За дивним збігом обставин, у офіцері, що супроводжував його до генерала-командувача, він вперше побачив свого родича Адама Жевуського, який служив у російській армії і мав у подальшому дослужитися до генеральських погонів. Коротка була розмова між родичами, яку Леон завершив словами: "A demain mon cousin" ("до завтра, кузене"), бо наступного дня вони мали зустрітися з двох сторін на полі битви" [6]. Генералом-командувачем росіян у той час був Ян де Вітт, коханець Кароліни з Жевуських, а Адам Жевуський служив його ад'ютантом.
"Битва під Гроховом", Войцех Коссак 1930. Один із вершників за другому плані Леон Жевуський
25 лютого 1831 року відбулася битва під Гроховом — найкривавіша битва повстання біля села Грохув (нині у складі Варшави), в результаті якої поляки відкинули російські війська до кордонів Королівства Польського. Під час бою Леон Жевуський відзначився хоробрістю: "Коли дві польські гармати застрягли в безпосередній близькості від ворога і замерзли, Жевуський, взявши дванадцять добровольців, поїхав з ними верхи, очистив гармати від льоду під вогнем кількох батарей і, не втративши жодної людини, забрав їх з собою" [9]. За цей подвиг 3 березня Леон одним із перших був нагороджений Золотим хрестом Virtuti Militari другого класу: його хрест мав порядковий номер 7. "Цей акт мужності послужив натхненням для Юліуша Коссака, який створив чудову акварель, де з майстерністю відобразив схожість постатей і рухів" [6] — мається на увазі картина "Зміна позиції" (відома також під назвою "Артилерія під Вавром").
"Зміна позиції", Юліуш Коссак 1872, Національний музей у Варшаві
Після битви Леон, незважаючи на молодий вік, став начальником штабу генерала Томаша Любенського. Владислав Змойський записав: "На моєму місці як начальник штабу перебував капітан Леон Жевуський, видатний випускник школи прикладних військових наук, який у попередніх битвах, як ад’ютант головнокомандувача, продемонстрував блискучу відвагу. Я частково сам сприяв його призначенню на моє місце, похваливши перед [Яном] Скшинецьким. Під час перепочинку після битви під Гроховом я сказав йому: "Коли комісія наказала мені бути начальником штабу корпусу, я сумнівався, чи зможу виконати це завдання. Сьогодні ж я впевнено можу сказати, що для цих обов’язків потрібні молоді офіцери, за умови, що у них є добрий командир. Я відчуваю, що за цей короткий час у мені розвинулися здібності, про які я навіть не підозрював. Є й інші молоді люди, які, отримавши подібний досвід, безумовно, продемонструють свої здібності й розвинуть їх до ще більшого рівня". При цьому я назвав кількох із них, у першу чергу Леона Жевуського" [40].
"Зміна позиції", фрагмент з Леоном Жевуським, Юліуш Коссак 1872
Леон Жевуський перебував у Варшаві під час штурму міста росіянами 6 вересня 1831 року. Атака розпочалася після 3 години ночі і тривала весь день, який видався похмурий і холодний. Атаку підтримували майже 100 російських гармат: "Я довго залишався на укріпленнях між Волськими та Єрусалимськими редутами. Вогонь був настільки інтенсивний, що здавалося: ворог саме тут скеровує свої основні сили. Серед наших офіцерів і солдатів я помітив вагання, вони не виглядали готовими до всього. Цю ж думку висловив мені Леон Жевуський, ад’ютант головнокомандувача, який чудово тримав поставу під гарматними ядрами. Однак найбільше враження на нас із Жевуським справив один священник, мабуть, капелан 6-го стрілецького полку. Він зійшов на вал укріплення, не звертаючи уваги на кулі, що свистіли довкола, і обходив його, додаючи мужності офіцерам і солдатам, які, попри його приклад, схиляли голови перед кожним пролітаючим снарядом" [40].
Після капітуляції столиці 7 вересня Леон Жевуський разом із армією відступив до Модліна, де 13 вересня отримав звання капітана першого класу. У цей час він склав вірш "Думка волинська" ("Dumkę wołyńską"), що описує смуток мандрівника після падіння столиці. Попри блискучий початок військової кар'єри Леона, участь у Листопадовому повстанні і його поразка поставили на ній хрест. Повертатися до Королівства Польського він не міг і не хотів, намагався вступити на австрійську військову службу у Львові, але отримав відмову. Тому після амністії учасникам повстання у 1833 році оселився в Підгірцях. Його батько і старший брат Станіслав обидва померли у 1831 році, таким чином він став спадкоємцем родового гнізда.
Коли Леон Жевуський вперше прибув до Підгорецького замку, то побачив жахливе видовище. Його батько, уподобавши Саврань і Кузьмин, уникав старого замку і, як і його мати Констанція раніше, майже не навідувався у Підгірці. За його відсутності адміністратором був Францішек Ремішевський, "уповноважений з необмеженою владою" [18]. Той скористався своєю владою і можливостями по-вандальськи: зруйнував маєток і пограбував замок.
"Ще донедавна тут жили люди, які пам'ятали ці сумні часи. Вони розповідали, як холопи підгорецькі за наказом уповноваженого вивозили на Поділля різні меблі, картини, статуї та кам'яні балюстради; розповідали, що Ремішевський оголошував публічні торги, на яких євреї зазвичай купували різний посуд, порцеляну, підсвічники, бронзові статуї тощо; навіть кам'яні плити, що покривали тераси, уповноважений виривав і продавав євреям з Бродів" [18]. Палац був настільки спустошений, що залишився майже без даху, у вікнах не було шибок. Лише дві кімнати на першому поверсі, в яких мешкав Ремішевський, були в стерпному стані. У 1832 році Ремішевський помер. Тоді уповноваженим за його рекомендацією став Фелікс Дугоборський, який продовжив справу руйнування.
Леон прибув до Підгірців восени 1833 року: "Побачивши рідний замок у напівзруйнованому стані, він зі сльозами на очах увійшов на подвір'я. Там нікого не було, лише пані Дугоборська сиділа в кріслі з люлькою. Граф Леон Жевуський підійшов до неї і ввічливо запитав про бургграфа Ружицького, але у відповідь почув: "Хто ви такий? Зніміть спочатку капелюха!" У цю мить старий бургграф вийшов з-за кута і, впізнавши графа Леона, з плачем кинувся вітати його. А Леон запитав його: "Хто ця пані і де мешкає"? Отримавши пояснення, він кинувся на другий поверх в Жовту залу і в крайньому обуренні власноруч викинув всі меблі Дугоборських на кам'яне подвір'я" [18]. Того ж дня вони виїхали з Підгірців.
Екслібрис Леона Жевуського, Каєтан Вінцент Келісінський 1836
Леон хотів відбудувати резиденцію, повернувши їй хоча б тінь колишньої слави. Він почав з того, що вставив вікна і відремонтував дах, який тимчасово наказав покрити соломою. Це коштувало йому великих труднощів, але врешті-решт він врятував замок від повної руйнації і навіть зумів повернути значну частину втрачених сімейних реліквій. Антоніо Ролле писав: "Він прикрасив ними (родинними реліквіями) стару резиденцію Конецпольських, облаштувавши місце для цих пам'яток — і закінчив тим, що у величезному замку, де королів розважали з усією пишнотою, він зміг знайти для себе лише куточок у бідному і напівтемному підвалі, свого роду притулок для жебраків, тому що всі інші куточки заповнив пам'ятними речами і забезпечив, наскільки це було в його силах, зберігання цих пам'яток" [4].
Ядвіга Жевуська називала Леона "хранителем національних пам'яток" [19]. Більш далекі сучасники Леона уявляли його усамітнення в похмурих романтичних тонах: "Леон мешкає в Галичині, в Підгірцях, замку своїх предків, відомому своїм мальовничим розташуванням та красивим виглядом, що нагадує феодальні часи. Гарний, розумний і освічений, він там є жертвою чорної меланхолії, що віддаляє його від людей, не вірить в кохання жінок, ненавидить їх, ні в що не вірить, напуває матір жовчю свого серця і є живим образом якогось з фантастичних і похмурих героїв Байрона" [46].
Жевуський захоплювався архівними дослідженнями та жадібно вивчав родинні документи. Результатом його праці стала "Підгорецька хроніка" [13], опублікована в 1860 році, також з його фондів вийшли "Спогади про Конецпольських" [38] та "Дванадцять листів гетьмана Івана Мазепи до Станіслава Матеуша Жевуського" [39]. За ці дослідження Леона було прийнято членом Краківського наукового товариства, він також був у числі меценатів Оссолінеуму.
Мотивація до відродження Підгорецького замку, що з огляду на його стан і спустошені статки Жевуських можна назвати авантюрним починанням, була приватна: Леон прагнув переосмилити історичну роль своїх предків, зокрема Вацлава Петра та Северина, яку суспільна думка поляків того часу подавала переважно в негативному ключі, як противників реформ Конституції 1791 року. Результати його роботи добре видно в "Підгорецькій хроніці", яка і представляє історичні події з погляду Жевуських. Однак праця Леона співпала з хвилею інтересу до історії в польському суспільстві, що завжди супроводжує періоди націєтворення. Підгорецький замок, який зберігся в стані середини XVIII століття без пізніших реконструкцій, привернув увагу громадськості, і Леона нерідко відвідували дослідники, письменники та художники у пошуках джерел натхнення для історичних творів. Певно, найчастіше тут гостював у 1840-х роках і потоваришував із власником Юліуш Коссак (1824-1899), художник українського походження, відомий батальними полотнами на історичну тематику. Він написав портрет Леона (нагорі сторінки), а також змалював сцену його вилазки за гарматами у битві під Гроховом. Також були проведені археологічні дослідження городища Пліснесько біля Підгірців за участі Тітуса Адама Дзялинського і Августа Бельовського.
"Підгорецька хроніка", 1860
У 1839-1842 роках Леон, з кількома короткими поверненнями додому, перебував в Італії. Там він обертався серед європейської аристократії, розважався, оглядав визначні пам'ятки, трохи залицявся до Дельфіни Потоцької, чим викликав критику Зигмунта Красінського, який писав про нього: "Вміючи говорити 15 живими мовами і 7 мертвими, а крім того, володіючи всіма науками і мистецтвами, він продав душу нещасним блазням". Він помилявся: невдовзі Леон почав займатися громадською діяльністю, приділяючи особливу увагу так званому "селянському питанню". Але до того на початку 1840-х років займався організацією кінних перегонів у Львові і опублікував брошуру "Слово про коней" [17], де заохочував поміщиків розводити чистокровних англійських скакунів.
У 1842 році, невдовзі після смерті Калісти з Жевуських Теано і повернення Леона з Італії, Анджей Козьмян, зустрівши його у Львові, записав: "Обидва спершу не впізнали одне одного, обидва змінилися. Він і досі вродливий, але обличчя його набуло виразу, якого раніше не мало; нещастя і обставини загострили його риси, є щось різке, суворе в його погляді" [41].
У 1846 році Леон відвідав Лондон, щоб дослідити реформу митної системи Роберта Піла. На прохання гуртка готелю "Lambert" (політичний штаб польської емігрантської діаспори у Парижі) він представив звіт про ситуацію в Галичині, де говорив про необхідність усунення соціальної нерівності. Здивований звісткою про Галицьке повстання 1846 року, він повернувся до Підгірців у квітні.
У тому ж році Леон підготував "ноту" до Галицького економічного товариства про переваги заміни примусової форми праці на оплачувану добровільну. Він посилався на власні експерименти, які проводив у Підгірцях, а саме: платив власним кріпакам на лісоповалі та оранці за роботу, виконану понад кріпосної норми. Цю "ноту" через рік було опубліковано у "Галицькому хліборобсько-промисловому тижневику" [1848, № 2].
Леон Жевуський, близько 1860
Попри материнське виховання і переважно осідлий спосіб життя, захоплення і погляди Леона своєю оригінальністю і незрозумілістю для його сучасників вказують на його спорідненість із батьком "Еміром". Це, в свою чергу, вплинуло на його стосунки з матір'ю: вони підтримували родинне спілкування, але не були близькими через світоглядні розбіжності. Проте Розалія не заперечувала проти наміру Леона не одружуватися і не продовжувати згасаючий родовід, що було його свідомою позицією з 1830-х років. А що її турбувало, особливо на тлі революційних настроїв 1848 року ("Весна народів"), так це щоб він не потрапив до якоїсь політичної партії.
Втім, її побоювання виявилися марними: погляди Леона були незалежними настільки, що не вписалися в жодну з політичних сил. Іноді він був дуже радикальним: "Леон Жевуський мав давні стосунки з Францем Штадіоном і листувався з ним 10 років або й більше. Але коли Штадіон став губернатором [у 1847 році], він прийшов до нього і відкрито заявив, що дружнє і наукове спілкування мусить розірвати, оскільки той став губернатором провінції, в яку доля закинула його як громадянина. Між урядом і громадянами цього краю є калюжа крові, яку той повинний спочатку засипати і визнати, якщо хоче мати довіру своїх громадян і стати ближчим до них. Щораз виходячи від нього, оглядає, чи не заплямував тією калюжею свій одяг, бо це неуникненно, якщо він його відвідує" [23].
Леон Жевуський, Джакомо Лусверг 1860, Рим
1848 рік Леон зустрів у революційному Парижі, а до Львова прибув 27 березня в момент гарячої дискусії про те, як скасувати панщину і кріпацтво. Демократи тиснули на шляхту, щоб вона сама відмовилася від кріпацтва. Розуміючи, що скасування кріпацтва потребує цілого ряду реформ і процес треба спрямувати в безпечне правове русло, Леон з Адамом Потоцьким сформулювали памфлет з пропозицією відкласти реформи до сейму [11]. Однак розбурхана громадськість сприйняла цю позицію як спробу затягнути реформи і розколоти національну солідарність. Через це Народна рада відмовилася прийняти Жевуського до свого складу, і він поїхав у Підгірці, де звільнив селян від панщини, зберігши за ними їхні земельні ділянки (сервітути). Цим він завоював їхню довіру, чим дуже пишався.
З 15 квітня по 29 серпня 1848 року у Львові виходив "Поступ" ["Postęp"] — часопис, заснований з ініціативи та на кошти Леона, "трохи фантазера, під впливом як утопічного соціалізму, так і містицизму, пристрасно налаштованого проти власного класу" [20]. За цей час Жевуський опублікував 35 коротких афористичних статей про актуальні події, популяризував поширені у світі соціалістичні теорії. Він цитував у власному перекладі уривки з праць Луї Блана, Шарля Фур'є, Джузеппе Мацціні та П'єра Прудона, і хоча дистанціювався від їхніх утопій, проте виступав за принцип "від кожного по заслугах", восьмигодинний робочий день, третейські суди і, особливо, за надання селянам виборчих прав. Крім того, він проголосив кінець історичної ролі шляхти, рекомендував їй злитися з народом, і підписував свої тексти "громадянин ґміни Підгірці". Про Леона писали: "Жевуський [Леон] був відомим холопоманом і в 1848 році вів палку пропаганду за емансипацію селян з-під шляхетського гніту на правовому, економічному, політичному і культурному рівнях" [22].
Поміж іншим, Леон Жевуський розмежував "історичну польську націю" і "народну націю", а відтак наголошував на необхідності порозуміння з русинами-українцями. Його погляди, досі нечувані в Галичині, були сприйняті як атака на шляхту і поміщиків [21], а через національне питання зустріли шалений супротив не лише в консервативному Земельному товаристві, а й у Народній раді. На закиди одного з опонентів, Людвіка Скшинського, Леон відповів у "Листі про соціалізм" [10]. У ньому він визначив соціалізм як "демократію, практично застосовану до народного життя". "Народ, тобто клас фізичної праці," справедливо вимагає справедливої винагороди за працю, а обов'язок громади — "забезпечити своїм членам можливість працювати". На останок автор послався на Євангеліє.
Стаття Леона Жевуського "Лист про соціалізм", 1848
Розчарований революцією у Галичині, яка вже була в розпалі, і тими позиціями, на які постала місцева шляхта, Леон поїхав у Ішгль (Австрія). Звідти він надсилав поради своєму другові Северину Смаржевському щодо австрійської конституції, в підготовці якої той брав участь. Зокрема просував децентралізацію: "На вільній громаді стоїть свобода нації". Невдовзі Жевуський зблизився з редакцією політичного журналу "Час" ["Czas"], і відтоді публікував свої розмисли у ньому. Окрему серію брошюр надрукував у 1849 році у Парижі [32-34].
У 1850 році Леон Жевуський одружився з Тайдою Малаховською (1820-1911), відомою у вищому світі своїм дотепом ("elle a de l'esprit" [41]). Вона була дочкою Людвіка, сенатора Конгресового королівства, і Людвіки Комар (а також внучатою племіницею Яцека Малаховського). Таким чином, Леон відступив від свого рішення не одружуватись, але зробив це в оригінальний спосіб: знайомство і заручини відбулися через листування і обмін портретами, без жодної зустрічі до весілля.
Від 30 січня 1850 року: "Від пані [Розалії] Жевуської очікую цими днями листа та звістки про майбутній союз Леона з Тайдою. Про це говорять відкрито, є такі, що дивуються, але я вірю, бо Тайда дуже розумна і може подобатися, а її бідна мати хвора на рак і вмирає. Зрештою, цей князівський, монарший спосіб одруження через листи, за обміном портретами, через посередників має особливо лестити самолюбству Леона. Він уже одного разу хотів одружитися через листування з Вандою Оссолінською [донькою Софії з Ходкевичів], але його випередив давній товариш по артилерії Томаш Потоцький, який залицявся до неї особисто.
PS: Отримав зараз лист від пані Жевуської; пише мені про одруження сина. Думаю, Леон буде дуже щасливий одружитися з панною Тайдою, але аж дотепер зацікавлені сторони не знають одне одного, не бачать одне одного і навіть не зустрічаються — колись це називалося б перешкодою, але теперішнє століття таке винахідливе, що вже не знаходять труднощів ні в чому" [Анджей Козьмян, 41].
Попри авантюрність весілля, шлюб скалався щасливо. За рік Анджей Козьмян записав: "Щодня бачився з Жевуськими — здається, вони цілком щасливі разом, живуть у відособленні, але, певно, не нудьгують. У Леонові помітив явну зміну. Став м'якшим, милішим, не вражає гординею розуму, не софізмує, як раніше" [41]. Подружжя оселилося у Кракові, а зиму проводило в Римі з племінниками, дітьми Калісти. Відтоді Леон рідко відвідував Підгірці.
Хоча і Леон, і Тайда Жевуські були знані у світі як веселі, розумні та дотепні, після одруження обидва вдалися до релігії. Таке навернення дивувало сучасників, письменник Юзеф Шуйський висміяв метаморфози Леона Жевуського, назвавши його "Паном Вихором": "Один і той самий чоловік був тихим хлопчиком, вихованим у єзуїтській суворості, розпусним юнаком, демократом з комуністичним відтінком, німецьким раціоналістом, згодом англоманом і членом жокейського клубу, а тепер він легітиміст, ультрамонтан і має потяг до містицизму" [31].
Насправді можна сказати, що Леон повернувся до власних початків — тих ідей, на яких будував візії Станіслав Жевуський. Відступивши від лівих ідей як моделі політичної, спробував пов'язати їх з ідеями релігії та моралі. Також релігія дала плідний ґрунт для його бачення ролі аристократії у руслі соціальної відповідальності та доброчинності. Не пов'язане з побутовою набожністю, його релігійне бачення тяжіло до ідей святого Августина, який поєднав у своїх роботах християнські доктирни з античною філософією, зокрема неоплатонізмом; а бога уявляв як абстратне Буття, шляхом до якого є самопізнання людини. У 1853 році Леон Жевуський видав авторський переказ твору святого Августина "Про правдивість католицької віри" [30].
Тайда Жевуська, Андре-Адольф-Ежен Дісдері, Париж 1860, Орсе
У 1860 році розпочався процес об'єднання Італії, що мала інтегрувати в себе і території Папської держави; це викликало протести папи і заклики до католицьких держав втрутитися на захист віри. Польща не вважала за потрібне втручатися, і Леон Жевуський їздив до Риму на зустріч з папою, щоб донести до духовенства польську позицію [42].
У 1865 році Леон Жевуський продав Підгірці князю Владиславу Сангушку. Замок потребував реставрації, коштів на яку бракувало. Спершу Леон розглядав можливість продажу деяких картин зі збірки з метою отримати необхідні кошти [42], але зрештою зупинився на продажу самого замку під зобов'язання його реставрації та збереження як історичної пам'ятки з перетворенням на музей. З продажу були виключені деякі сімейні реліквії та архіви, які Леон заповів Адамові Жевуському в Погребищі. З повної вартості маєтку 30 000 флоринів були залишені покупцеві в рахунок зобов'язання підтримувати стан пам'ятки і зберігати всі історичні меблі, зброю і картини в замку. 10 000 флоринів були покладені на депозит, відсотки з якого були призначені на підтримку місцевих селян, ще 10 000 — на утримання костелу, і 4500 флоринів — на винагороду за багаторічну службу давнім слугам та службовцям палацу.
З решти коштів від продажу Леон придбав палац "на Шляху" у краківському передмісті Клепаж. Вибір цього передмістя, найбіднішого в той час, мав світоглядне підґрунтя: Жевуські вели тут активну благодійну діяльність, допомогаючи як церквам, так і бідним, вбачаючи сенс існування панівного класу в служінні знедоленим. За це місцеві прозвали їх "нашими святими" [37].
Тайда Жевуська, Андре-Адольф-Ежен Дісдері 1860, Париж
Навесні 1869 року Леон, як і щороку, повернувся з Риму у Краків. Він почувався погано і знав, що помирає. Свої роздуми він підсумував у книзі "Погляди та переконання", яку встиг опублікувати у Парижі [14]. У ній він зокрема говорить про священний обов'язок праці, як розумової (теоретичної), так і практичної, про те, що заможні люди мають обов'язок служити оточуючим. Леон Жевуський помер 21 жовтня, похований поруч зі своїм братом Станіславом при костелі капуцинів.
Як пише Ядвіга Жевуська, Леон був останнім з роду дідичем Підгірців, які, "помираючи бездітним і розлученим з близькими родичами, він передав абсолютно чужій для нього родині, хоча й славетній" [19]. Нащадок гетьманів, воїнів, солдатів, "одного дня він відвернувся від усього цього, поставив хрест на Підгірцях і залишив їх, останній Жевуський, як чужий" [18]. Антоніо Ролле писав: "Він не залишив нащадків чоловічої статі, він зійшов зі світу останнім — так зів'яла найрозкішніша гілка колись розкішного дерева" [4].
Подібне твердження висловив і Луціан Семенський, завершуючи свою біографію Вацлава Еміра Жевуського словами: "Пишучи ці спогади через сорок років після смерті Вацлава, я повинен додати лише те, що з доблесної гілки цього роду, яка дала стільки людей надзвичайної громадянськості, освіченості і доблесті — і завжди вирізнялася міцним розумом, — не залишилося нині жодного паростка чи бодай листочка [...]. У цьому можна побачити милість Провидіння, яке роди, створені для інших епох і цілей, усуває зі світової арени, досить вчасно, аби позбавити їх болісних труднощів пристосовувати себе до умов, не придатних для їхніх буйних організмів" [3].
Епітафія Леону Жевуському у Підгірцях, виготовлена Імманатті у Римі 1870
Filip Kucera, "Wacław Emir Rzewuski (1784-1831) podróżnik i żołnierz"
Lucjan Siemieński, "Wacław Rzewuski i przygody jego w Arabii opowiedziane z pism pozostałych po nim"
Antoni Józef Rolle, "Emir Rzewuski"
Leon Kapliński, "Emir Rzewuski"
Ludwik Zygmunt Dębicki, "Portrety i sylwetki z dziewiętnastego stulecia" Serya 1 (1905)
Stanisław Barzykowski, "Historya powstania listopadowego", T. 2
Andrzej Koźmian, "Wspomnienie o Kaliście z Rzewuskich księżnie Teano"
Kazimierz Pułaski, "Kronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy"
Leon Rzewuski, "List do p. L.S. (Ludwika Skrzyńskiego) o socjalizmie" (1848)
Leon Rzewuski, Adam Potocki, "Objaśnienia projektu prawa wyborczego" (1848)
Leon Rzewuski, "O dążnościach reorganizacyjnych w spółeczeństwie" (1849)
Leon Rzewuski, "Kronika Podhorecka: 1706-1779" (1860)
Leon Rzewuski, "Opinions et croyances" (1869)
Stanisław Tarnowski, "Leon Rzewuski: wspomnienie o pismach" (1870)
Ludwik Zygmunt Dębicki, "Leon hr. Rzewuski: wspomnienie pośmiertne" (1870)
Leon Rzewuski, "Słowo o koniach" (1846)
Władysław Kryczyński, "Zamek w Podhorcach" (1894)
Jadwiga Rzewuska під псевдонімом Ludwik-Piotr Leliwa, "Wielka rodzina w wielkim narodzie" (1879)
Jerzy Łojek, "Prasa polska w latach 1661-1864" (1976)
Teresa Zielińska, "Poczet polskich rodów arystokratycznych" (1997)
Stefan Kieniewicz, "Pomiędzy Stadionem a Goslarem. Sprawa włościańska w Galicji w 1848 roku" (1980)
Aleksander Batowski, "Diariusz wypadków 1848 roku" (1974)
Stefan Kieniewicz, “Do charakterystyki Leona Rzewuskiego" ("Roczniki Historyczne”, t. XVII, 1949)
Peter Brock, "The contribution of Leon Rzewuski to the socialist movement in 1848" ("Annali dell'Istituto Giangiacomo Feltrinelli", III, 1960)
Erazm Kostołowski, "Studia nad kwestią włościańską w latach 1846-1864 ze szczególnym uwzględnieniem literatury politycznej" (1938)
Franciszek Gawełek, "Podhorce" ("Ziemia. Tygodnik Krajoznawczy Ilustrowany”, 7, 1914)
Leon Rzewuski, "Wstęp do praktycznego wykładu teorii produkcji rolniczej" (1850)
Leon Rzewuski, "Wykład początkowych pojęć teoryi produkcyi rolniczej" (1851)
Leon Rzewuski, "O prawdziwości religii katolickiej" (1853)
Józef Szujski, "Portretach przez Nie-Van-Dyka" (1861)
Leon Rzewuski, "Essai sur le principe de la souveraineté" (1849)
Leon Rzewuski, "De la représentation, suite à l'écrit sur la souveraineté" (1849)
Leon Rzewuski, "Etude sur l'organisation de la société politique" (1849)
Peter Brock, "Leon Rzewuski and the Village Commune" ("Slavic Review", Volume 22, Issue 4, 1963)
Polski Słownik Biograficzny, "Leons (Leon) Rzewuski h. Krzywda", Stefan Kieniewicz
Constant von Wurzbach, "Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich" (1874)
"Pamiętniki o Koniecpolskich. Przyczynek do dziejów polskich XVII" (1842)
"Dwanaście listów hetmana Jvana Mazepy do Stanislawa Mateusza Rzewuskiego", Czas Dodatek Miesięczny. R.1, T.1, z.3 (1856)
Władysław Zamoyski "Jenerał Zamoyski: 1803-1868" T2 (1913)
Andrzej Edward Koźmian, "Listy Andrzeja Edwarda Koźmiana 1829-1864", T2 (1894)
Andrzej Edward Koźmian, "Listy Andrzeja Edwarda Koźmiana 1829-1864", T4 (1894)
Andrzej Edward Koźmian "Wspomnienia Andrzeja Edwarda Koźmiana", T2 (1867)
Natalia Anna Kicka, "Pamiętniki" (1972)
Kraushar Aleksander "Kamienica kasztelańska: ongi pieczętarzy koronnych i Chodkiewiczów" (1925)
Wirginia Jezierska "Z życia dworów i zamków na Kresach 1828-1844" (1924)