Францішек (праворуч) та Казимир (ліворуч) Жевуські на тлі Риму, Антон фон Марон, 1772

Жевуські у Роздолі

Різниця між "гетьманською" гілкою Жевуських у Підгірцях та гілкою у Роздолі — це різниця між діячами та урядниками. У політичних виборах, що визначали долю Речі Посполитої впродовж XVIII століття, коли перші послідовно відстоювали республіканські засади та відзначалися "вірністю справі переможених" [1], то другі радше керувалися питаннями благополуччя та безпеки. Відтак політичні вподобання їхні розходилися, і представники двох гілок раз по раз опинялися серед очільників протилежних таборів. Найбільшого розвитку Розділ отримав за Михайла Юзефа Жевуського, а найбільшу історичну роль серед представників цієї гілки відіграв Францішек Жевуський, що втілив у собі негативні прояви реформ часів Понятовського — а саме перерозподіл влади та ресурсів під виглядом реформаторства. Зворотний бік політичного опортунізму позитивний: Жевуські на Роздолі значно більше займалися облаштуванням господарства в усіх своїх маєтках, будівництвом храмів і закладів та залишили відповідну вдячну пам'ять у місцевого населення. 

Станіслав Бейдо Жевуський (близько 1600-1668)

Станіслав Бейдо Жевуський львівський суддя, перший достеменно відомий представник роду, у 1631 році одружився з Анною Чернейовською (близько 1600-1655), останньою зі свого роду, спадкоємицею Роздолу. Станіслав не був ані героєм, ні підприємцем, а піднявся з дрібної шляхти як ідеальний чиновник відповідно до своїх посад. Він відзначився "рідкісним почуттям справедливості без власного зиску", за словами київського єпископа Анджея Хризостома Залуського 1685 року. Оскільки розквіт діяльності Станіслава припав на часи Хмельниччини, він часто опинявся посередником між шляхтою та козаками в укладанні договорів, а також був важливою фігурою в самоврядуванні руської шляхти, входив до складу комісій для перевірки діяльності збирачів податків, обирався маршалком руського сеймику та депутатом від нього на сейм. 

Станіслав Бейдо Жевуський [38]

"Станіслав був міським писарем, підкоморієм Жидачева, а з середини 1630-х років також Вінниці. Обіймав посаду брацлавського підчашого. У 1641 році був прихильником Яна Казимира, якого підтримав і на виборах 1648 року. З 1655 року — міський суддя у Львові. У 1661 році виконував обов'язки комісара для укладення договорів з козаками. Був частим депутатом сейму і, безумовно, став шанованою людиною, оскільки в 1631 році добився руки доньки львівського каштеляна Анни з Чернейовських гербу Корчак. Саме вона принесла у придане маєток Розділ, розташований на Львівщині, якому у майбутньому судилося стати одним із найважливіших родових маєтків. Коли Станіслав обрав його своєю резиденцією, він, напевно, не очікував, що тут виросте нове родинне дерево. Жевуський залишив по собі трьох синів: Яна, Францішка Казимира і Михайла Флоріана, а також двох дочок: Анну і Катерину (Катажину). Він помер у 1668 році" [2]. 

Ядвіга Жевуська, третя дружина Адама Жевуського з Погребища, у своєму дослідженні родоводу чоловіка пише, що "у 1610 році Станіслав Жевуський, люблінський староста, зі своєю хоругвою супроводжував Сигізмунда II в поході на Смоленськ і Москву, де йому разом із [Миколою] Струсем було доручено утримувати Кремль. [...] Після річної облоги Станіслав Жевуський разом зі Струсем здав Кремль. Його кінська збруя донині зберігається в "Грановитій палаті" в Москві. [...] Його портрет на коні під Москвою у натуральну величину, написаний Смуглевичем, знаходиться в Україні, в Погребищі, маєтку графа Адама Жевуського" [9]. Така версія не узгоджується з архівами і навіть не згадується серед Жевуських з Роздолу та з Підгірців. Те, що вона згадана лише в гілці нащадків Станіслава Фердинанда Жевуського, може вказувати на те, що ця легенда виникла в добу Барської конфедерації, де він активно виступав проти московитів. 

Рід після Станіслава продовжив Михайло Флоріан Жевуський (1630-ті-1687). Про інших дітей відомо не багато. Яна Жевуського (?) у більш пізніх джерелах геральдистів називають львівським підчашим, але в офіційних документах міста він не фігурує; Леонтій Войтович називає його переяславським старостою. З дружиною з Язловських він мав сина Яна, який помер молодим у Франції. Анна Жевуська (?) вийшла заміж за Ільжицького, камергера мозирського, а Катерина Жевуська (?) за Францішека Гумовського [3, 4]. 

Францішек Казимир Жевуський (1630-ті-1683)

Ян Жевуський

Францішек Казимир Жевуський, як і Михайло Флоріан, був відомим воїном, хоча й не сягнув такої слави, як брат. Роки народження Жевуських перших поколінь невідомі, але судячи з біографії Францішека Казимира, він був найстаршим, бо вже у 1649 році (через 18 років після весілля його батьків) одружився з Софією Боруцькою (її мати Мар'яна, вдова Ольбрахта Боруцького, під цією датою передала їм за посагом село Шиїнці). Якщо Михайло Флоріан відзначився у війнах за Яна III Собеського, то його брат — за попереднього короля Яна ІІ Казимира, зокрема відіграв значну роль у подіях, відомих з історичних романів Генрика Сенкевича "Потоп" та "Пан Володийовський".

Під час "Потопу", шведської навали 1655-1660 років, коли переважна більшість шляхти перейшла на бік Карла X Густава, Францішек Казимир залишився вірним Яну Казимиру, разом із руським військом брав участь у боях проти шведів під час літньої кампанії 1656 року. Він супроводужвав короля у подорожі зі Львова до Варшави, за що Ян Казимир подарував йому земельну ділянку у Львові на Краківському передмісті. В той час Жевуський обіймав посади луківського стольника і львівського підкоморія. 30 серпня 1656 року львівський сеймик відправив його до Яна Казимира з проханням звільнити від обов'язку відправляти військо в похід, а натомість залишити для захисту краю та оборони Львова. Під Краковом Жевуський опинився у таборі коронного війська під час облоги шведського гарнізону. У той час і щонайменше до 1658 року він служив у панцирній хоругві Казимира Цецішевського, причому фігурує у реєстрах як її "товариш" і "депутат". 

Михайло Флоріан Жевуський

З 1658 року діяльність Францішека Казимира перенеслася в Кам'янець, де він очолював різні комісії та зростав за посадами аж до подільського старости, яку здобув 1670 року і зберігав до смерті. Він відіграв значну роль під час облоги Кам'янця турками у 1672 році, яка закінчилася здачею міста і художньо описана у романі "Пан Володийовський". Жевуський був членом ради під головуванням подільського воєводи Єроніма Лянцкоронського, яка вирішувала перебіг оборони та врешті капітуляції фортеці. Був серед парламентарів до візира Ахмеда Кеприли щодо умов капітуляції, а після того, як рада прийняла ці умови, знову вирушив до турецького табору з повідомленням про узгодження пунктів капітуляції. Перебуваючи 27 серпня у турецькому таборі, він потрапив у незручне становище, коли кам'янецький майор Геклінг підірвав порохові склади фортеці разом із вежею, де вони знаходилися. Після капітуляції Кам'янця Францішек Казимир одним із перших залишив його 30 серпня. Але на цьому його роль не завершилася: він опікувався облаштуванням долі біженців, які втратили майно після окупації Поділля турками — займався зборами та розподілом коштів для них. Реванш за втрату Кам'янця узяли нащадки: Станіслав Матеуш добився виконання умов з його звільнення від турків на перемовинах у Стамбулі, а Вацлав Петро укріпив фортецю. 

Після смерті Софії Боруцької Францішек Казимир одружився вдруге з Теофілією Терезою Погожельською [3]. Мав одну доньку Людвіку, яка вийшла заміж за Збігнева Оборського, голабського старосту. Серед численних, але не значних володінь Францішека Казимира можна відзначити Сутківці зі зруйнованим у той час замком, а також млин, броварню та виноградник на Підзамчі в Кам'янці. Після смерті Францішека Казимира значну частину його майна успадкували брати.

Часи дітей та онуків Станіслава Бейдо Жевуського були насиченими в історії Роздолу, адже він був осередком життя всієї численної родини. "Тут вони відпочивали між війнами та сеймовими баталіями. Рівночасно тут почала селитися їх клієнтела з дрібної шляхти. [...] У 1676 році тут жило аж 7 шляхтичів та 3 єврейські родини" [6]. Пізніше у 1752-1764 роках Михайло Юзеф Жевуський замовив своєму придворному художнику Шимону Яремкевичу портрети предків, і ця галерея нараховує аж 33 портрети Жевуських, щоправда щодо частини з яких не зберіглося історичних відомостей. 

Адам Михайло Жевуський (?-1717)

Адам Михайло Жевуський

Серед синів Михайла Флоріана родоначальником роздільської гілки роду став старший Адам Михайло Жевуський. Він розпочав кар'єру з військової служби у панцирній хоругві коронного війська і дослужився до звання отмістра, однак найбільше проявив себе в адміністративних питаннях: розподілі і розміщенні військ, ревізії фортець. Після смерті короля Яна Собеського підтримав Августа ІІ, під час Північної війни зі Швецією також виступав на його боці і користувався прихильністю, оскільки перебував із королем у Варшаві, коли у 1706 році той прибув туди після перемоги у битві під Калішем. Однак у бойових діях, на відміну від меншого брата Станіслава Матеуша, не відзначився. 

Адам Михайло входив до генеральної ради Сандомирської конфедерації у Львові, яка була створена на підтримку короля. Оскільки Швеція воювала проти Речі Посполитої та Московії, між ними підтримувався союз, і подекуди конфедерацію невірно називають "прибічниками росіян". Діяльність Жевуського свідчить про напругу цього союзу: він входив до складу комісії, яка мала перебрати фортеці Правобережної України з російських рук; клопотався перед Августом ІІ від імені маєтків, яким загрожували російські військові пости.

Адам Михайло був близький до королевичів Олександра і Костянтина Собеських та їхніх придворних, виступав повіреним та посередником у їхніх справах щодо захистку маєтків. З 1706 року мешкав у Жовкві, часто навідуючись до Львова, де також допомогав у справах гетьману Адаму Сенявському. Підтримував тісні контакти з шурином Яном Олександром Конецпольським, був розпорядником виконання його заповіту. 

Адам Михайло брав участь у сеймах як депутат від Подільського воєводства, у 1709 році був призначений депутатом від Львівького сейму до скарбового суду, а також виконував обов'язки збирача податків. У 1710 році його було призначено підляським каштеляном, і цю посаду він обіймав до смерті. Також він був віським та вишенським старостою.

Дружиною Адама Михайла з 1692 року стала Петронелія Збрашковна Жевуська (?). Вона була єдиною спадкоємицею своїх батьків і складала вигідну партію. Їх син Михайло Юзеф став спадкоємцем Роздолу, а дочка Антоніна Анна Жевуська (?-після 1737) у 1718 році вийшла заміж за Петра Михайла Мйончинського (1695-1776), пізніше холмського каштеляна, чернігівського воєводу, відомого богатством та меценатством [42]. У цьому шлюбі вони заснували волинську гілку Мйончинських через сина Юзефа Бонавентура Мйончинського (1731–1787), генерал-майора коронного. Онук Антоніни Ігнацій Мйончинський (1760-1809) — відомий багатій, колекціонер, підприємець та меценат, чия колекція творів мистецтв стала основою галереї, відкритої у 1911 році у палаці Дідушицьких у Львові. 

Другий син Антоніни Анни, Адам Каєтан Мйончинський (1725-1799), будував військову кар'єру, а з 1793 року став останнім в історії польним писарем коронним, перебравши цю посаду у кузена Казимира Жевуського. Окрім синів Мйончинські мали трьох доньок: Анеля вийшла заміж за хорунжого великого литовського Єроніма Радзивілла; потім за князя Максиміліяна Воронецького, старосту звенигородського і рожнівського; Петронелія за Онуфрія Сплавського, старосту торговицького; Анна Констанція стала черницею. 

Петронелія Збрашковна Жевуська

Михайло Юзеф Жевуський розбудував палац у Роздолі і мав за справу свого життя розширення володінь та розвиток міста. Доля його дітей склалася дуже по-різному. Адам Жевуський обрав духовний сан і в подальшому згадується як краківський канонік, львівський канцлер, абат у Вонгровці. Його приклад наслідувала сестра Катерина, монахиня-домініканка у Львові. Францішек та Ян Жевуські розбудовували політичну кар'єру у напрямку, протилежному до діяльності Жевуських Підгорецької гілки. Казимир та Анна відзначилися у світських салонах та в масонських ложах, а Антоніна Петронелія присвятила себе сімейному життю та господарюванню. Останньою з Жевуських у Роздолі стала дочка Казимира Людвіка, яка вийшла заміж за Антонія Лянцкоронського, її діти володіли містом вже під прізвищем Лянцкоронських.

Читати далі:

Джерела