Антоніна Петронелія з Жевуських Малаховська [43], Марчелло Баччареллі або Олександр Рослін 1761-1764, Житомирський музей
Антоніна Петронелія з Жевуських Малаховська [43], Марчелло Баччареллі або Олександр Рослін 1761-1764, Житомирський музей
Молодша сестра Антоніна Петронелія Жевуська вийшла заміж у 1765 році, вже після того, як її старша сестра Анна Гумецька стала вдовою. Наречений Яцек Гіацинт Малаховський (1737-1821) був племінником покійного Юзефа Гумецького, сином його сестри та спадкоємиці Ізабели Малаховської з Гумецьких (прабабки Тайди Жевуської з Малаховських). З цього можна припустити, що шлюб був пов'язаний з урегулюванням майнових питань між родинами Жевуських та Гумецьких, які постали після смерті Юзефа. Подружжя мало двох дітей. Первісток Ян народився через рік після весілля у Львові, пізніше донька Францішка.
Яцек Гіацинт Малаховський був важливою фігурою в політичних подіях станіславівської доби Речі Посполитої — та послідовним прихильником росії. Вже до весілля у 1764 році був маршалком конфедерації Чорторийських, яка заручилася російською військовою допомогою, щоб просунути свого претендента на трон Станіслава Понятовського. У 1765 році замінив Францішека Жевуського на посаді посла у Петербурзі, коли той робив переву. Представляв російські інтереси на "сеймі Репніна" 1767 року, а під час "Чотрирічного сейму" 1788-1792 років доповідав росіянам про перебіг законотворчих дебатів. Саме він попередив росіян про ухвалення Конституції 3 травня напередодні її проголошення, а після проголошення приєднався до Торговицької конфедерації, яка виступала за її скасування. Тут він вперше опинився в одному політичному таборі з Северином Жевуським, послідовним опозиціонером, — саме тоді, певно, у Підгорецькому замку з'явився портрет Малаховського.
Яцек Гіацинт став консулом генеральної коронної конфедерації у складі Торговицької конфедерації, але її успіх не приніс її лідерам нічого доброго. Росіяни скористалися конфедерацією як прикриттям для свого вторгнення і, в результаті, другого поділу Речі Посполитої. Участь у Торговицькій конфедерації поставила хрест на подальшій політичній кар'єрі її лідерів. У 1793 році Яцек Гіацинт Малаховський подав у відставку з посади канцлера, щоб не брати участі у другому поділі Речі Посполитої. У 1794 році варшавський трибунал засудив його за участь у конфедерації, для поляків він став вигнанцем і усамітнився в своїх маєтках, що відішли до складу Австрійської імперії. Головною резиденцією Малаховських стало містечко Цмелюв.
Яцек Гіацинт Малаховський, Юзеф Пешка
Антоніна Петронелія була єдиною з дітей Михайла Юзефа Жевуського, хто успадкував його темперамент та інтереси. Вона не прагнула світської слави, а зосередилася на домашніх обов'язках та розвитку маєтків. Подружжя розвивало в них сільське господарство, гірничодобувну промисловість, заснувало чавунні заводи в Бодзехуві та Коньському і фаянсову фабрику в Цмелюві, яка заклала основу для його економічного зростання і працює до сих пір. У середмісті Цмелюва подружжя Малаховських також заснувало богадельню для людей похилого віку, влаштувало колодязь на Ринковій площі, розбудувало костел з годинником на дзвіниці, який також досі працює.
Антоніна Петронелія померла раніше за чоловіка, залишивши його вдівцем. Про те, що вона залишила по собі добрі спогади у містян Цмелюва, свідчить епітафія над її могилою: "Ті, хто встановлює пам'ятник, просять зітхнути за доброю пані, матір'ю, подругою та зразковою дружиною, яка померла 29 червня 1806". Надгробок було перероблено під час реконструкції костелу і зараз він має інакший вигляд, але текст епітафії зберігся той же. Нещодавно у 2020 році його було реконструйовано і він став однією з туристичних пам'яток міста.
Щодо дітей Антоніни Петронелії, то Ян Малаховський (1766-1821) був дуклянським старостою, а з 1804 року імператорським камергером (австрійським). У 1800 році він одружився з Барбарою Матильдою Солтик, дітей вони не мали.
Францішка Карвіцька з Малаховських
Донька Францішка Малаховська (1770-1843) вийшла заміж за Кшиштофа Дуніна-Карвіцького (1757-1813), власника маєтків Мізоч та Любар на Волині. "Кшиштоф Карвіцький був одружений із Францішкою Малаховською, дочкою Яцека канцлера коронного та Антоніни з Жевуських. У листуванні, збереженому в сімейному архіві, багато згадок про цей шлюб, укладений всупереч волі батька нареченої. Близько чотирьох років попри старання Карвіцького канцлер не давав свого дозволу, бажаючи, можливо, вигіднішого союзу для своєї доньки, або ж політичні переконання суперечили підтримці цього претендента. Марно канцлерова дружина підтримувала свою дочку, безрезультатними були втручання друзів. Нарешті, у липні 1793 року Карвіцький вже одружений. Шлюб відбувся в сільській церкві під Варшавою, з відома лише матері. Однак канцлер протягом багатьох років не бачив ні доньки, ні зятя, і навіть не знав своїх онуків. Спільний акт на доживоття Карвіцькі склали того ж 1793 року" [42].
Подружжя Дунін-Карвіцьких значно докладалося до розвитку маєтку, зокрема облаштували палац, збудували костел, довели до ладу Мізоцький парк, заснували у містечку школу. Вони також були меценатами Кремінецького ліцею та товаришували з освітянином Тадеушем Чацьким (1765-1813) в той самий час, як і Вацлав Емір Жевуський. Дунін-Карвіцькі мали двох дітей: Анну, у шлюбі Валевську (1795-1881), та Казимира Кшиштофа Яна Дунін-Карвіцького (1796-1852). Після смерті чоловіка Францішка опікувалася сином до його повноліття та до самої смерті керувала маєтками, залишеними від чоловіка. "Кшиштоф Карвіцький помер у 1813 році. Його вдова відмовилася від волинських маєтків на користь дітей у 1829 році. Казимир отримав Мізоч із прилеглими землями, а Валевська отримала Любар, сама ж генеральша Карвіцька оселилася у Львові, де, доживши до глибокої старості, померла у 1843 році" [42].
Епітафія Антоніни Малаховської з Жевуських у Цмелюві, Ян Канти Войнаровський 1861
Онук Францішки Юзеф Дунін-Карвіцький (1833-1910) став письменником, його краєзнавчі дослідження та мемуари є цінними джерелами з історії Волині та Поділля; зокрема фрагменти його робіт наведені на сторінках цього сайту про Вацлава Еміра, Адама Жевуського, Людвіку Марію з Жевуських Ходкевич.
Sophie de Korwin-Piotrowska, "Balzac et le monde slave: Madame Hanska et l'soeuvre balzacienne" (1933)
Filip Kucera, "Wacław Emir Rzewuski (1784-1831) podróżnik i żołnierz" (2016)
Kasper Niesiecki, "Korona polska przy złotey wolnosci starożytnemi wszystkich kathedr, prowincyi y rycerstwa kleynotami", T. 3 (1740)
Kasper Niesiecki, "Herbarz polski Kaspra Niesieckiego powiększony dodatkami z późniejszych autorów, rękopismów, dowodów urzędowych i wydany przez Jana Nep. Bobrowicza", T. 8 (1841)
Jerzy Sewer Dunin-Borkowski, "Genealogie żyjących utytułowanych rodów polskich" (1914)
Леонтій Войтович, "Розділ: столиця "Української Швейцарії" (2012)
Мирон Капраль, "Міста Жидачівського повіту XIV–XVI ст". (2021)
"Енциклопедія Львова", "Жевуські", Леонтій Войтович (2008)
Ядвіга Жевуська, "Wielka rodzina w wielkim narodzie" (1879)
Polski Słownik Biograficzny, "Stanislaw Rzewuski h. Krzywda", Miroslaw Nagielski
Polski Słownik Biograficzny, "Adam Rzewuski h. Krzywda", Miroslaw Nagielski
Polski Słownik Biograficzny, "Michal Jozef Rzewuski h. Krzywda", Henryk Palkij
Polski Słownik Biograficzny, "Franciszek Rzewuski h. Krzywda", Jerzy Michalski
Polski Słownik Biograficzny, "Jan Rzewuski h. Krzywda", Maria Czeppe
Юрій Овсінський, "Маєтковий комплекс Жевуських у Подільському воєводстві Речі Посполитої в XVIII столітті" (2009)
Dorota Wiśniewska, "Nic w świecie nie jest w stanie przekonać mnie do powrotu" – Franciszek Rzewuski wobec konfederacji barskiej" (2018)
Adam Kucharski, Agnieszka Wieczorek, "Kontakty listowne i kręgi korespondencyjne w podróżach edukacyjnych Rzewuskich na Podhorcach i Rozdole w XVIII wieku" (2020)
Adam Kucharski, "Blaski i cienie peregrynacji w cudzych krajach. Podróż edukacyjna Kazimierza Rzewuskiego (1766-1768)" (2019)
Małgorzata Ewa Kowalczyk, "To dziecko jest miłe, odważne i mądre, ale jego rodzice uczynili błąd…". Zagraniczna edukacja Kazimierza Rzewuskiego w latach 1766-1768" (2015)
Anna Markiewicz, "Bernard architekt, srebrny kałamarz i tarnosolis. Kilka uwag o rachunkach Rzewuskich z połowy xviii wieku" (2021)
Konrad Niemira, Michał Przygoda, "Trzy nieznane obrazy Marcella Bacciarellego z kolekcji ukraińskich" (2021)
Marcin Matuszewicz, "Pamiętniki Marcina Matuszewicza kasztelana brzesko-litewskiego 1714-1765" (1876)
Dorota Dukwicz "Sekretne wydatki rosyjskiej ambasady w Warszawie w latach 1772-1790" (2010)
Stanisław Kazimierz Kossakowski, "Monografie historyczno-genealogiczne niektórych rodzin polskich" T.2 (1860)
"Polska stanisławowska w oczach cudzoziemców" T.1-2 (1968)
Kazimierz Rzewuski, "Manifest Kazimierza Rzewuskiego, Pisarza Polnego Koronnego, Orderow Polskich Kawalera, Posła Chełmskiego, Do Akt Podany" (1786)
Kazimierz Rzewuski, "Głos Jasnie Wielmoznego Kazimierza Rzewuskiego, Pisarza Polnego Koronnego, Posła Chełmskiego w Izbie Poselskiey Na Rugach Miany" (1786)
Jadwiga Grzejszczak-Kondratowicz, Henryk Kondratowicz, "Zarys historii wolnomularstwa polskiego w rzeczypospolitej szlacheckiej 1738-1795" (2000)
Ludwik Hass, "Wolnomularstwo w Europie środkowo-wschodniej w XVIII i XIX wieku" (1982)
Adam Jerzy Czartoryski, "Pamiętniki i memoriały polityczne 1776-1809" (1986)
Tomasz Walerian Aleksandrowicz, "Pierre Corneille: Herakliusz. Tragedia z francuskiego na polski wytłomaczona. Jaśnie Wielmożnej Annie z Rzewuskich Humieckiej, miecznikowej koronnej dedykowana" (1749)
Michał Bajer, "Tragedia i dwór: Stan faktyczny oraz polemiczne użycie stereotypu w historii polskich przekładów Corneille'a i Racine'a" (2018)
Michał Bajer, "Lustra królowej. Obraz tragedii w perytekstach staropolskich i oświeceniowych przekładów Corneille'a i Racine'a" (2015)
Polski Słownik Biograficzny, "Antoni Józef Lanckoroński h. Zadora", Jerzy Kowecki
Stanisław Schnür-Pepłowski, "Obrazy z przeszłości Galicyi i Krakowa (1772-1858)", T.1 "Lwów i Lwowianie" (1896)
Kazimierz Pułaski, "Kronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy: monografie i wzmianki", T. 1 (1911)
Атрибуція Оксани Лобко, 2024