Луї Антуан Караччолі 

(1719-1803)

Вихователь синів гетьмана Вацлава Петра Жевуського, завданням якого було адаптувати для них ідеї французького Просвітництва до традицій Речі Посполитої. Свої просвітницькі ідеї виклав у трактаті "Справжній наставник, або виховання дворянства", написаний у Підгірцях, і мав змогу втілити на практиці в освітніх подорожах з молодими Жевуськими до Європи. Після смерті гетьмана Вацлава Петра написав його біографію. 

"Дослідження ролі гувернерів у XVIII столітті виходить далеко за межі розгляду їхньої освітньої діяльності. З одного боку, вони дійсно були вчителями, залученими до процесу навчання і виховання, супутниками аристократичної молоді в освітніх подорожах (Grand Tour), а з іншого виконували важливу функцію посередників у культурному трансфері. 

Це явище, яке глибоко дослідив Мішель Еспаньї, полягало у взаємодії двох культур, результатом якої було створення нових цінностей. У процесі культурного трансферу відбувається не просто зовнішнє копіювання елементів одного культурного середовища іншим, а інтеграція, яка додає їм нового змісту, забарвленого іншими географічними і культурними умовами. Як приклад такого трансферу можна навести процес адаптації концепції громадянства, заснованої на буржуазній і протестантській етиці, до традиції камералізму в економічній політиці, яку принесли до Варшави німецькомовні іммігранти, в тому числі вчителі. Ключовим у теорії культурного трансферу є поняття посередника. Мішель Вовелль, окреслюючи риси культурних посередників у Європі XVIII століття, вказав на два відмінні типи: постать священика і клерка. Безумовно, третім типом у сфері передачі та адаптації культурних зразків того часу можна було б назвати репетитора. Іноді він виконував дві попередні функції одночасно, входячи в шляхетські та магнатські доми як священнослужитель і придворний чиновник.

Прикладом такого поєднання функцій, а також ілюстрацією до згаданого феномену культурної дифузії і важливості ролі посередників у цьому процесі може слугувати кар'єра та діяльність Луї Антуана Караччолі, вихователя синів польного гетьмана Вацлава Жевуського, який у 1754-1761 роках перебував при дворі в Підгірцях і організовував європейські освітні поїздки. Його приклад демонструє поєднання французького просвітницького католицизму з сарматським традиціоналізмом. На відміну від літературного образу французьких філософів, які випромінюють політичні і освітні концепції, на практиці скоріше відбулася адаптація поглядів на мораль і духовне життя представника французької християнської просвітницької течії, які в умовах Речі Посполитої середини XVIII ст. знайти для себе винятково сприятливий ґрунт.

Ким був Луї Антуан Караччолі? Народився в Парижі в 1719 році, хоча в історіографії зустрічаються також дати 1721 і 1723 рр. Походив з неаполітанського роду, представники якого переїхали до Франції. Можливо, саме тому в паризьких салонах Луї Антуана плутали з Доменіко Караччолі, неаполітанським послом при дворі Людовика XV. Після завершення освіти в Ле-Мані, де оселилася його родина, він вступив до Ордену ораторіанців, одного зі стовпів французької Контрреформації, але водночас і товариства видатних умів того часу, серед яких варто згадати Ніколя де Малебранша та Шарля де Кондрена. Молодий священнослужитель відточував свої педагогічні та проповідницькі навички як професор Колегії ораторіанців у Вандомі.

У 1753 році розпочався новий етап у його житті. Відвідавши Рим, він здобув довіру папського двору і розпочав довгу подорож Європою. У 1754 році він прибув до Варшави, а звідти потрапив до двору польного гетьмана коронного Вацлава Жевуського, де взяв під свою опіку синів магната: Станіслава, Юзефа та Северина. Залишивши двір Жевуських і Річ Посполиту в 1761 році, він оселився у Франції, перебуваючи переважно в Парижі і вступаючи в полеміку з філософською спільнотою. Однак він весь час підтримував контакти з Жевуськими, користуючись їхньою щедрістю. У Франції він присвятив себе переважно літературній творчості, опублікувавши, серед іншого, серію кольорових книжок про його досвід у галузі оптики, а головне, моральні трактати, полемічні щодо філософів на захист сучасного католицизму. 

У своїй книзі "Французька Європа" ("L'Europe française"), опублікованій у 1776 році, він оспівував французьке цивілізаційне домінування, привабливість французької мови і, що найважливіше, на його думку, першість моральних цінностей, що виростають з духу християнства. Марк Фумаролі влучно характеризує це ставлення: "Для Караччолі епоха Просвітництва — це час рясних врожаїв, вирощених з насіння, посіяного Контрреформацією — в Римі освіченими папами, а в Парижі — французькою монархією, великою за часів Короля-Сонця і надзвичайно приємною для життя за часів Людовіка XV. Саме в Парижі мало змогу розвиватися світське суспільство в гармонії з людською природою, не обтяжене святістю і відданістю, з його м'якістю і розсудливістю звичаїв, спокоєм у стилі Монтеня і євангельськими блаженствами — але також з усіма його слабкостями, недоліками і надмірностями".  

Важливою темою у творчості Караччолі є історія та сучасність Речі Посполитої, країни, яка багато років дарувала йому гостинність і забезпечувала пристойний дохід. Ось лише деякі з них: трактат "Польща, якою вона була, якою вона є, якою вона буде", опублікований у 1775 році, та "Листи до відомої небіжчиці, яка нещодавно померла в Польщі", видані в Парижі в 1770 році. У 1782 році вийшла біографія Вацлава Жевуського, в якій Караччолі змалював свого покровителя в панегіричній манері, але на ширшому тлі подій в Речі Посполитій. Він багато публікувався, часто під впливом моменту, вступаючи в полеміку з ідеями філософів. Помер у Парижі в 1803 році.

Караччолі в основному відомий як письменник і мандрівник. Однак його внесок у розвиток педагогічної думки, з одного боку, підкріплений теорією просвітницького християнства, а з іншого - досвідом вихователя магнатських синів, також є надзвичайно цікавим. У першому випадку йдеться про трактат "Справжній наставник, або виховання дворянства" ("Le véritable mentor, ou l’ éducation de la noblesse", 1755), який змальовує риси ідеального наставника і принципи правильного виховання молоді. А в другому про освітні подорожі синів Вацлава Жевуського, в яких французький наставник зміг втілити на практиці концепції, викладені в трактаті.

Луї Антуан Кароччолі, "Життя графа Вацлава Жевуського"

Справжній наставник, на думку Каррачолі, це насамперед добрий християнин, який передає своїм учням принципи віри і захищає юні уми від розбещення. У трактаті, який, по суті, є також путівником Європою і гідом по місцях, які варто відвідати, ми знаходимо постійні згадки про необхідність побожного життя і формування характеру. Міста, які послідовно відвідують вчитель та його учні, пропонують виховні виклики. Караччолі обґрунтовує необхідність відвідин Риму не лише його історією, пам'ятками, а й, перш за все, атракціями, які він преподносить католицькому мандрівникові. Підсумовуючи цей уривок роздумів, автор стверджує: "Яке благодатне поле для справжнього Ментора, що прагне ввести Релігію в серце свого вихованця і утвердити її там за допомогою принципів!" 

Описуючи послідовно міста, Караччолі наголошує на необхідності ознайомлення з їхньою історією, пам'ятниками, а також культовими місцями. Приклад Парижа видається символічним. Для польських мандрівників та їхніх супроводжуючих, особливо тих, хто слідував за програмою Grand Tour, французька столиця стала одночасно і викликом, і проблемою. З одного боку, це був виклик фінансовий — перебування там вимагало участі у світських заходах, поїздок у Версаль та Люневіль, життя на аристократичному рівні. З іншого боку, поїздки до Парижа супроводжувалися турботою про дотримання хороших манер, адже над Віслою швидко поширювалася дурна слава про розпусту, корупцію та небезпечні для молодих умів погляди "новомодних" філософів. 

"Справжній наставник" торкається і цієї проблеми. У своєму описі Парижа автор чесно перераховує всі небезпеки життя у великому місті, столиці, яку заполонили марнославці. Однак їх можна уникнути, якщо дотримуватися вказівок наставника. Караччолі показує інший Париж — місто церков, монастирів, побожних будинків і людей. У такій компанії навіть цілий рік перебування в цьому місті не завдасть учням моральної шкоди. 

"Справжній наставник..." Караччолі

Освітній трактат Караччолі, ймовірно, був написаний у Підгірцях, і його автор включив сюди не лише теоретичну лекцію про гарну освітню подорож, а й нотатки до майбутніх мандрівок синів гетьмана Вацлава Жевуського. На це вказує детальний опис маршруту можливої подорожі та розрахунки щодо тривалості перебування в окремих країнах і містах. Трактат був відповіддю на занепокоєння щодо моральної безпеки учнів, які вирушали в мандри, на що звертали увагу в тогочасних морально-сатиричних творах. Він також стосувався більш широкої дискусії про переваги подорожей і їхні потенційні небезпеки.

Невдовзі перед самим Луї Антуаном Караччолі постало завдання реалізувати на практиці ідеї свого трактату і організувати подорожі синів гетьмана Вацлава Жевуського. Перша з них, у якій взяли участь старші сини Юзеф і Станіслав та їхній супутник, звеленський староста Юзеф Потканський, відбулася у 1755-1756 роках і включала Відень, Рим і Париж. Друга, за участю Северина Жевуського, у 1759-1761 пролягала з Відня через Рим до Парижа роках і назад через Страсбург, Мюнхен і Відень до Кракова.

На жаль, листів синів гетьмана з їхніх закордонних мандрівок поки що не знайдено. Однак листи Караччолі до гетьмана Вацлава Жевуського, а також книга витрат за 1755-1756 та 1759-1761 роки є чудовими джерелами для дослідження цих мандрівок. Вони дозволяють не лише реконструювати маршрут та програму подорожей молодих Жевуських, а й простежити протистояння педагогічної теорії, викладеної у "Справжньому наставнику", з освітньою практикою".

Джерело