Підгорецький замок

(1718-1865)

"Коли я вперше приїхала в Підгірці, була ніч... Від сяйва смолоскипів блищав сніг на темній масі будівель. Наш кучер довго сурмив у свій поштовий ріжок. Нарешті з'явився старий консьєрж Роман з ліхтарем у руці. Довга статура, худорлявість, блідість робили його схожим на когось із редкліфівських персонажів. Ворота замку насилу піддалися спільним зусиллям кількох слуг. Карета в'їхала на невелике подвір'я, заросле сухим чагарником і колючками. Архітектура замку, анфілади кімнат, чорні мармурові портали дверей, мозаїчні столи, позолочені дзеркала, картини і численні портрети, що вкривали стіни, все це так нагадувало Італію, що можна було подумати, ніби замок емігрував з Венеції до Галичини. Не вистачало тільки південного сонця, щоб його зігріти" ["Мемуари графині Розалії Жевуської"].

"Архітектурна фантазія", картина з оздоблення Підгорецького замку

1718 року резиденцією роду Жевуських стали Підгірці. Навіть коли члени родини проживали в інших своїх маєтках або в столичних палацах, статус "родового гнізда" залишався за Підгорецьким замком і спонукав його господарів повертатися сюди знову і знову аж до згасання роду.  

Підгорецький замок, Кароль Ауер, 1837

Попередня історія Підгорецького замку описана на окремій сторінці до того моменту, як гетьман коронний Станіслав Матеуш Жевуський купив його у Собеських. Угоду купівлі-продажу було укладено 19 грудня 1718 року в Олеському замку, а 15 травня 1720 року у Вроцлаві підбиті остаточні розрахунки.

За Жевуських Підгорецький замок зазнав сутнісних змін, які сформували його сучасний вигляд. З заміської вілли для відпочинку він став магнатською резиденцією з власним двором. Постійне поживання потребувало розширення персоналу обслуги і охорони, розміщення придворних і війська. Станіслав Матеуш також заснував придворний театр. Це вимагало і перепланування, і добудов, тож невдовзі розпочалося будівництво другого поверху. 

За Жевуських Підгірці перестали бути "антикозацьким форпостом", яким були за Конецпольського. Вже у 1720 році Станіслав Матеуш переніс сюди (звідки — не відомо) дерев'яну українську церкву Архистратига Михаїла (у тому ж році він звів ще одну унійну і теж Михайлівську церкву в іншому своєму маєтку у Рейовці). Якщо не рахувати замокової каплиці, закритої для загального відвідування, це перший відомий громадський храм у Підгірцях, що говорить про склад їхнього населення: католицький костел з'явився тут лише через пів століття.  

Цікаво те, як цей хрестово-купольний храм завдяки масивній центральній бані і виразним фронтонам за формами перегукується з Підгорецьким костелом, складаючи невід'ємну частину Підгорецького архітектурного ансамблю. Храм згорів у 2006 році, у 2022 розпочалася ініціатива з його відбудови за збереженими кресленнями і обмірами. Навколо церкви збереглося давнє кладовище XVIII-XIX століть.

Михайлівська церква, німецький малюнок 1916-1919 років

Станіслав Матеуш заснував придворний театр, який по ньому розвинув його син. Він же прикрасив палац блакитно-білими кахельними печами з гербами Жевуських, замовленими у Гданську, а також облаштував Китайський кабінет, який став першою переоздобленою Жевуськими залою, і розпочав оздоблення мозаїкою Мозаїчного кабінету. 

Найбільші зміни відбулися за Вацлава Петра Жевуського, який став господарем Підгорецького маєтку у 1728 році після смерті батька. За нього завершилася надбудова другого поверху замку, і його загальний вигляд набув монолітності. Були переоздоблені зали палацу, зокрема в Столовій залі частину батальних полотен замінили зображення воєнних набутків Станіслава Матеуша, з нуля була декорована Дзеркальна зала. 

"Приєднання прихильників цього претендента [Станіслава Лещинського] до рядів Августа [III] означало довший мир для Речі Посполитої. Вацлав скористався ним, щоб опанувати і впорядкувати маєтки, успадковані від батька, частина яких перебувала на доживотті його матері Елеонори Людвіки Куницької. З маєтків, які гетьман [Станіслав Матеуш Жевуський] купив у королевичів Собеських, а саме Підгірців, Блудова і Олеська, резиденцією Вацлава стали Підгірці з прилеглими до нього селами. Там на крутій горі досі стоїть старий Підгорецький замок, який ще в молодості отримав Станіслав Конецпольський, коли став зятем володаря сусідніх Бродів Станіслава Жолкевського. Конецпольський вподобав оздоблювати цей замок, прикрасив його мармуром, на якому досі зображений герб Побуг, і залишив його у спадок своїм нащадкам. Тим, для кого пам'яткою про лицарські подвиги діда були картини Яна де Баана і цей замок, який, за свідченням Старовольського, був об'єктом подиву. Після смерті Яна Олександра, серадського воєводи, останнього з роду Конецпольських, Підгірці перейшли до Яна Собеського, дідича великих володінь від Зборова до Сасова, і, за описом д'Алейрака, король Ян ІІІ приїжджав до Підгорецького замку на полювання. Однак через недбалість управителів за відсутності дідича замок було спустошено, про що свідчить інвентарний опис, складений під час купівлі замку в 1720 [насправді 1717] році. Оселившись у замку, Вацлав майже все життя зберігав мебльований батьком перший поверх, добудував другий, і прикрасив усю будівлю витворами мистецтва. Перша згадка про його перебування в резиденції міститься в листі з Підгірців від 8 липня 1729 року до регіментаря, в якому він повідомляє, що отримав лист від королівської величності про надання йому після батьківської смерті панцирної хоругви і, як наслідок, роти в полку в складі великої коронної булави" ["Підгорецька хроніка"].

Якщо за Конецпольських окрасою палацу був парк за палацом, то Вацлав Жевуський сформував архітектурний комплекс з парадного боку, перенісши акцент на центральну алею, що прямувала до палацу. На протилежному її боці був зведений костел Знесіння святого Йосифа. Перед ним була сформована площа, домінантами якої стали колони з фігурами Діви Марії і святого Йосифа. Для розміщення придворних і гостей був збудований просторий флігель — Гетьманський заїзд, в якому була корчма. Парк також було суттєво розширено: до італійського на схилах за палацом додався французький спереду і обабіч. 

Підгорецький замок, Наполеон Орда, 1871-1873

Було розібрано надбрамну вежу і оборонний равелін перед брамою і засипано рів, а підйомний міст замінено на кам'яний. Зображення Марса в інтер'єрах замінили іншими. Замкова каплиця, яка була присвячена Скорботній Богоматері, що в ті часи символізувала воїнську непохитність перед обличчям втрат, набула мотиву Страстей Христових. А зображений над брамою девіз "Sudoris Martii victoria, Victoriae Triumphus, Triumphi proemium Quies" ("Вінець подвигів — перемога, перемоги — тріумф, тріумфу — відпочинок") замінив девіз роду Жевуських — "Quo via virtutis" ("Це звитяжний шлях"). А з іншого боку, на терасі, ще один: "Ille terrarum mihi praeter omnes angulus ridet" ("Ця земля всміхається мені більше за будь-яку іншу"). Відповідно Підгорецька резиденція втратила концепцію "відпочинку Марса після перемог", який відповідав статусу заміської вілли, і стала магнатським Домом, центром тяжіння. 

Підгірці на той час були дуже цінним маєтком. Окрім замкових споруд, він включав 30 770 моргів панської землі (1 морг = 0,5755 га). У 1754 році Вацлав успадкував від покійного брата Северина Юзефа прилегле Олесько і переніс звідти у Підгорецький замок цінні реліквії. З них і власних реліквій Жевуських у Підгорецькому замку він створив збройову палату і зібрав бібліотеку, яка налічувала за різними дослідженнями від 2000 [1] до 6000 [29] найменувань. Тут були перські мечі, турецька зброя, інкрустована золотом, мортири, барабани і цимбали яничарів. Одних лише гусарських обладунків налічувалося сорок, а особливо цінними серед них були обладунки Михайла Флоріана Жевуського, які він носив під час битви під Віднем. Було 90 гусарських пік з хоругвами, два прапори гетьманського полку, гетьманська шахівниця (хоругва), 18 панцирів з шоломами, гетьманські і турецькі намети, залізні та скляні кулі, луки, рушниці, палаші, багнети, мортири та трофейні залізні гармати. Частина реликвій з цієї колекції знаходиться в музеї Арсенал у Львові. Щодо бібліотеки, яка вважалася однією з найкращих в Речі Посполитій, то крім друкованих книг вона включала велику кількість рукописів і документів, зокрема королів Яна Казимира, Яна ІІІ Собеського, Августа ІІ, Августа ІІІ, гетьманів Богдана Хмельницького та Івана Мазепи. Картинна галерея, яку зібрав Вацлав Петро Жевуський, налічувала понад 900 полотен, включаючи оригінальні роботи італійських та фламандських митців [1]

Лицарський обладунок з Підгорецького замку

Підгорецький двір Жевуських

Головною відмінністю Підгірців часів Жевуських стало формування тут магнатського двору, якого не було за попередніх власників. Підгорецький замок став місцем тяжіння, де за столом у величній Столовій залі збиралися військові, політичні і культурні діячі, а також талановиті майстри свого часу. З багатьох із них писали портрети, які вісили у замковій каплиці на кшталт того, як зараз сторінки "Наша команда" прикрашають корпоративні сайти.  

Підгорецький замок, Каєтан Вінцент Келісінський, 1838

Станіслав Матеуш придбав Підгірці в той час, коли його сини мали вирушати в освітні подорожі, і це дало гарну нагоду залучти майстрів і персонал для замку з Європи. Ця відповідальна місія лягла на наставника молодих Жевуських, який і сам був цікавою постаттю. Марцін Кавецький (1677-1751), виходець із середньої шляхти і колишній офіцер, був палким прихильником французької культури, що зрештою зробило його експертом з французької мови, придворних манер і поціновувачем творів мистецтв, які він колекціонував і в яких добре знався. Завдяки набутим знанням він став популярним вихователем шляхетської молоді, яку долучав до світського життя європейських столиць. Його любов до мистецтв і колекціонування повною мірою передалася до його вихованця Вацлава Петра Жевуського. 

Під час освітньої подорожі молодих Жевуських у Парижі Кавецький шукав майстрів різних галузей для свого роботодавця, проводячи численні співбесіди і розпитуючи рекомендації у польських дипломатів у Франції. Так, відомо що на посаду кухаря він шукав "людину з європейською славою, яка була б вправною в кулінарії та кондитерському мистецтві" і мала "перевершити всіх тих, кого Річ Посполита має з Парижа" [18]. 

Окрім майстрів Марцін Кавецький розшукував військових офіцерів, чий досвід міг бути корисний для гетьмана, а також музикантів і акторів для театру Жевуських. У 1722 році, супроводжуючи Вацлава Петра в Італії, він підписав контракт із композитором і капельмейстером, який на чотири роки переїхав до України, щоб очолити трупу Жевуських. 

Джованні Антоніо Річчієрі (1679-1746) був на той час вже шанованим музикантом і композитором у Болоньї, членом Філармонічної академії, але через запальний характер, а може й "зіркову хворобу", розсварився зі своєю клієнтурою, тож запрошення гетьмано було на часі. Своє перебування у Жевуських, яке стало культурною подією в Речі Посполитій, він описував у щоденниках, які зараз досліджують історики. Композитор користувався не лише прихильністю гетьмана, а й обожнюванням і великою увагою музикантів. 

Після повернення до Італії Річчієрі сам запропонував собі заміну прислав до Жевуських свого учня Джузеппе Марія Нельві (1698-1756). Він також був членом престижної болонської академії і на той час мав у своєму доробку дві опери, поставлені в театрі Марсіглі-Россі в Болоньї. 

Джованні Антоніо Річчієрі

Після повернення Річчієрі до Італії його співробітництво з ансамблем Жевуських не припинилося, про що свідчить богате листування як з артистами, так і самим Станіславом Матеушом, який замовляв у композитора твори. 

"У грудні 1727 року гетьман попросив Річчієрі написати оперу на сім дійових осіб. Це питання стало провідною темою листування з Річчієрі. Побажання пана стосувалися насамперед лібрето: "Принаймні, щоб вона була красива і повна дій, бо польське панство, не володіючи італійською, дуже любить, коли є дії. Якщо в ній буде буфонада, то ще краще... [...] І з одним дотепним хлопчиком в жіночій ролі, який має високий голос, але не дуже вправний".

Композитор врахував побажання гетьмана і ввів в оперу роль дотепного слуги Армінда та його коханої Зельфірії. Згодом кількість дійових осіб в опері було розширено до восьми. Опера була написана для трьох жіночих персонажів (двох серйозних, одного комічного партію Зельфірії, можливо, за бажанням замовника, міг виконувати хлопчик) і п'яти чоловічих (у тому числі одного комічного Арміндо). Після першої та другої дії композитор ввів інтермедії: у першій співає Зельфірія, у другій Зельфірія та Арміндо. Опера починається і закінчується хором. Домінуючі у творі вихідні арії у формі da capo доповнюються численними короткими речитативами. Твір був завершений Річчієрі і відправлений до Жевуського в останні дні жовтня 1728 року, про що згадується в листі Карло Саларолі. Через місяць гетьмана вже не було серед живих, тож замовлена опера не дожила до прем'єри в Речі Посполитій. Ретельно опрацьоване рукописне лібрето твору "L'Armidoro" збереглося в болонській колекції, а партитура, на жаль, ні. 

Стефан Ярошевич [артист ансамблю] підкреслював, що Жевуський високо цінував талант Річчієрі, тому й замовив у нього оперу; він хотів отримати оригінальний твір, створений для його двору, а не компіляцію. Він також стверджував, що Жевуський хотів отримувати щонайменше по одному твору Річчієрі щороку, та ще й такий, "який вже виконувався в Італії"" [11].

Лібретто опери "L'Armidoro", написаної для театру Жевуських

Ансамбль Жевуських на 1728 рік складався з 13 виконавців. У трупі були чотири співачки, примою серед яких була Джованна Граціолі, подруга і протеже Річчієрі. Вона прибула з Італії разом із чоловіком Антоніо, імовірно також музикантом. Її напарнецею і ученицею була місцева вокалістка Яніна Венцковська, протеже Станіслава Матеуша, яку він згадав навіть у своєму заповіті. Інші дві співачки були італійками, Каміла Поле та ще одна, ім'я якої не збереглося. Було четверо кастратів, серед яких відзначився місцевий талант Стефан Ярошевич, сопрано, який розпочав кар'єру у Жевуських і дійшов до королівського оркестру Августа ІІІ. Іншними були контральто Казимир Древновський, Бартоломео Страпарапі і ще один з Риму. Чоловічими голосами були три тенори і два баси, зіркою серед яких був Марцін Папроцький. Дослідники припускають, що саме для нього написані вокальні концерти Річчієрі "O amor mi", "O esca viatorum", "Flammae amoris" з дуже складною партію, що свідчить про значні виконавські можливості баса. Крім основної трупи у листах Ярошевича до Річчієрі є згадка про хлопчиків, які навчалися на співаків і брали участь у виставах. 

Щодо інструментального складу ансамблю, то з десяти музикантів збереглися імена лише двох: Помпео Періні, гобоїст, та Доменіко Сарті, скрипаль, ймовірно, концертмейстер колективу. Помпео Періні є більш відомою постаттю: уродженець Турина, він працював у Болоньї, де в середині XVIII століття був шанованим лектором і гобоїстом. 

Ще однією визначною постаттю при дворі Станіслава Матеуша був його придворний капелан Ян Дамаскін Калінський (1664-1726). Представник ордену піаристів, він був знаним викладачем і домашнім вихователем синів гетьмана до їхніх освітніх подорожей. А після того, як покинув родину Жевуських, став ректором колегіуму у Домбровиці. 

Особливістю Калінського було захоплення античною культурою, поетичний і ораторський таланти, які передалися його вихованцю Вацлаву Петру Жевуському. Ян Дамаскін залишив по собі велику кількість творів, більшість з яких написав під час перебування при дворі Жевуських. Серед них і лірична поезія, і драми, що їх він складав за зразком Вергілія, Горація та Овідія, і проповіді, і промови, і навіть власний підручник з риторики "Маленькі атоми в сузір'ях красномовства" ("Atomi minores in sydera eloquentiae" 1718) у двох томах, один з яких був присвячений Северину Юзефу, а другий Вацлаву Петру Жевуським. А також численні панегірики для членів родини Жевуських — Ян Дамаскін Калінський був одним із тих, хто доклався до творення їхньої родинної легенди. Найбільшим твором була героїчна поема "Відень" ("Viennis", 1717) про перемогу Яна Собеського у битві під Віднем — і це звернення до історії Речі Посполитої як до художнього матеріалу також продовжив Вацлав Петро у своїй творчості

Значним членом двору був Габріель Пйотр Неронович Шпілловський (близ. 1700-1750), намісник гетьмана Жевуського, який виконував функції особистого секретаря і завідував листуванням гетьмана, в тому числі приватним.

Ян Дамаскін Калінський, підручник з риторики для Вацлава Петра Жевуського, 1718

Вже за Станіслава Матеуша Підгорецький замок розглядався як родова резиденція і мав відповідний статус, про що свідчить листування. Однак в цей час у замку велися будівельні роботи і гетьман зі своїм двором здебільшого перебували у Львові, в Королівській кам'яниці, яку він придбав у 1722 році. Остаточний "переїзд" відбувся за Вацлава Петра.

Підгорецький замок, Ян Матейко, 1872

За Вацлава Петра Жевуського Підгорецький замок став "святилищем гостинності, наук і витончених мистецтв". "Цей працьовитий і доброчесний громадянин, відомий чеснотами серця, розуму і пера, проживаючи тут до 1767 року, утримував придворний гарнізон, а гармати, встановлені на валах і мурах, надавали цьому місцю вигляду міцної фортеці. Замок тутешній за розміром і формами є найбільш вражаючою пам'яткою серед можновладських резиденцій" [7]. 

Марцін Матушевич, який відвідав замок у 1760 році, пише про нього: "Палац там схожий на маленький замок, на високій і крутій горі, а схил її засаджений терасами, де є звіринець, а огорожений звіринець високими дерев'яними стовпами, між якими, замість жердин, залізні ланцюги. А оскільки цей пан [гетьман Жевуський] має геній і смак до картин, музики і книг, то всього цього, з чудовим оркестром, інструментами і голосами, достаток є незмірний" [4]. 

"Підгорецький двір складався зі священика, якого називали отцем Богословом, кількох придворних, досить численного оркестру і, до речі, драматичної трупи, яка грала в замковому театрі трагедії та комедії, написані гетьманом під іменем свого сина Юзефа. Біля воріт замку стояла варта, навколо замку — садиби генеральських ад'ютантів та офіцерів, а в селах — солдатські казарми. Перед замком стояло чимало бронзових гармат і кілька залізних. Одна з них стояла на терасі з півночі, з неї вітали значних гостей, що під'їжджали до замку львівським шляхом з Олеська або варшавським шляхом з Чехії. Книги замку свідчать про те, з якою ретельністю гетьман приводив до ладу найдрібніші деталі у своєму будинку, в яких також можна знайти багато доказів його побожності" ["Підгорецька хроніка"].

Підгорецький замок, Едвард Гораздовський, 1871 

Йоганн Філіп Кірнбергер

За Вацлава Петра театр Жевуських дістав розквіту. Якщо для Станіслава Матеуша він був світською розвагою, то його син ставився до мистецтва серйозно і сам глибоко ним займався. Відомостей про склад його театру наразі бракує, це питання лишається предметом досліджень. Певне уявлення про музичний ансамбль дає реєстр музичних інструментів 1769 року. З нього випливає, що музична колекція замку містила 17 поперечних флейт, 15 скрипок, два клавесини, фортепіано, четверо клавікордів, декілька валторн, фагот, контрабас, віолу, басолю і велику кількість нотних збірок, головним чином для скрипок та флейт. З цього ж рєєстру відомі імена деяких виконавіців: Чолік (контрабас), Домінік (віола), Лінг (скрипка), Мислиборський (басоля) і скрипки: Серафинський, Сендзіви, Самолінський зі своїм хлопчиком, ім'я якого не вказане

У 1744-1745 роках клавесиністом у Підгірцях був учень Баха Йоганн Філіп Кірнбергер (1721-1783), в подальшому відомий композитор і теоретик музики, автор 8 теоретичних і педагогічних трактатів, серед яких словник "Загальна теорія образотворчих мистецтв". По собі він залишив кілька нотних зошитів, зокрема з власними сонатами для флейти (e minor, e flat minor, f major та f sharp major), адаптованим для Підгорецького ансамблю.  

Реєстр музичних інструментів Підгорецького замку, 29 липня 1769

Ще один відомий німецький музикант Підгорецького ансамблю скрипаль Йоганн Густав Шпанґенберг (1724-1801), якого особливо цінував Вацлав Петро Жевуський. До служби у гетьмана він працював у Августа III та Генріха фон Брюля, а після від'їзду з Підгірців у придворному оркестрі Шварцбурґа-Рудольштадта. 

Якість (і відповідна вартість) музичних інструментів (П'єр-Габріель Буффардін, Доменіко Пероза, Поль Віллар, Карл Паланка) та рівень складності творів у нотних збірках дає можливість припустити, що в Підгорецькому ансамблі були висококваліфіковані і відомі в усій Європі музиканти. Сам Вацлав Петро грав на скрипці і флейті, а його дружина Анна Жевуська на скрипці. 

Крім музикантів у Підгірцях була і театральна трупа, адже театр Жевуського уславився саме драматичними виставами авторства Вацлава Петра, серед яких відомі "Жолкевський" (1758), "Незваний гість" (1759), "Король Владислав під Варною" (1760), "Дивак" (1760). Однак відомостей про акторский склад театру наразі бракує. Можна лише припустити, беручи до уваги переважно польськомовний репертуар, що актори були місцевого походження.

Як гетьман Вацлав Петро Жевуський дуже відповідально ставася до своїх воєнних обов'язків і зокрема впроваджував реформи війська. Вони стосувалися як кількісно-якісних чинників, так і ідеології — морального духу, якому гетьмав надавав вирішального значення. Такі реформи вимагали як організаційного планування, так і теоретичної бази — усе це було предметом інтелектуальної діяльності Підгорецького двору. 

Гетьмав мав власний драгунський полк, на якому проводив опробації своїх реформ. Офіцерський склад полку складав близьке оточення гетьмана в Підгірцях, він також замовив серію їхніх портретів. Завдяки цьому у інвентарних описах замку позначені прізвища деяких офіцерів: полковник Іжевський, генерал Венявський, майори Дембовський і Клушевський, капітани Брах, Кенпліч і Вольський, поручник Русоцький; і ще вісім портретів офіцерів без зазначення прізвищ. Однак співставити збережені портрети з прізвищами наразі не вдалося. Був також гарнізон самого замку, який очолював капітан Францішек Ботті (1725-1768). Роль капелана виконував єзуїт Зеленевський (?–1751). 

З інвентарних описів також відомі прізвища деяких близьких клієнтів Жевуських, чиї портрети входили до колекції замку: Голеєвський (Голевський), конюший Вацлава Петра Жевуського; Спадині, секретар і придворний лікар гетьмана; придворний поет Францішек Лесьневський; Юзеф Гживачевський, "товариш панцерний" Ясілковський та дехто Скаржевський. 

Капітан замку Францішек Ботті, 1764 

Скупчення вчених, військових та політичних діячів робило Підгорецький двір місцем тяжіння для середньої та дрібної шляхти. Не маючи спроможності наймати для своїх дітей гарних вчителів, вони прагнули влаштувати їх на виховання до магнатського двору, щоб забезпечити майбутню кар'єру. "Коли старший брат мого батька Михайло закінчив придворну шляхетську підготовку при дворі пана Вацлава Жевуського, на той час воєводи подільського і польного гетьмана, дідусь відвіз у Підгірці і влаштував на місце старшого сина Ігнація, мого батька. Юнак доброї вдачі, він завжди був присутній при діях великих державних урядників і насолоджувався важливими політичними розмовами; не раз був посвячений у політичні таємниці, виконував обов'язки агента, був довіреною особою у справах вітчизни, відвідував публічні збори, слухав засідання сенату і палати депутатів, бував у королівських покоях, мав доступ до всіх знатних домів і до вищого столичного товариства, заводив знайомства зі співгромадянами, став добре знаним у всій країні і сам знав усіх видатних осіб; на балах та публічних забавах у ґроні перших осіб та перших красунь міг бути присутній" [Юзеф Руліковський, 46, 47]. Здобувши виховання при дворі Жевуських, шляхтичі і надалі залишалися їхніми клієнтами та в свою чергу забезпечували підтримку їхнього політичного курсу. Згаданий Ігнацій Руліковський (1731-1801), що розпочав кар'єру з підготовки коней для виїздів у Підгорецькому замку, в подальшому став консулом Торговицької конфедерації, ініційованої Северином Жевуським. 

Невідомий офіцер полку Жевуського

Близьким помічником Жевуського був Людвік Вікторіан Верещинський (?–1762), полковник драгунського полку гетьмана. Він не лише був товаришем, а й належав до родини: його дружина Катерина Куницька була кузиною Людвіки Куницької, матері Вацлава Петра. У 1754 році Жевуський суттєво посприяв тому, щоб Верещинський отримав посаду люблінського каштеляна. Натомість у 1758 році просив супроводити Станіслава Фердинанда Жевуського до Холма, де той мав дати присягу як новий староста холмський. Оскільки отримання саме цієї посади Михайлом Флоріаном Жевуськими колись стало віхою піднесення престижу родини, Вацлав Петро надавав призначенню сина великого значення: "Cто років минає відтоді, як мій Дім посів уряд Староства Холмського. Вже п'ятеро Жевуських виросло на тій пресвятій землі, на якій народилися, виховані і ступили на шлях Гідності." Відтак хотів, щоб такий близький і довірений пан, як Верещинський, "прикрасив своєю присутністю" важливу подію, про що гетьман попросив "зі щирою любов'ю і пошаною" [41]. У тому ж році Верещинський також виступив як сват, уклавши шлюбний контракт Станіслава Фердинанда і Катерини Кароліни Радзивілл: "Коли старша княгиня Теофілія великі дивацтва чинити почала, вже будучи зарученою, ніяк не хотіла виходити заміж за старосту холмського. Тому Верещинський, побачивши значно спокійнішу молодшу княжну, із нею для старости холмського передшлюбні справи домовив [4]." З цієї нагоди у Підгірцях був написаний портрет Верещинського.

Людвік Вікторіан Верещинський, 1758

Розробити теоретичну базу для військових реформ Жевуського допомогав капітан Самуїл Бродовський (?-1775), який також мешкав у Підгірцях. Тут на замовлення гетьмана він написав дві глибоко лицарські праці. Перша, "Життєписи гетьманів Королівства Польського і Великого князівства Литовського", окрім історичного екскурсу для формування патріотичного морального духу, характеризувала особисті якості колишніх і сучасних гетьманів. Опублікована книга була лише в 1850 році і пережила кілька перевидань [51]. Друга робота, натхненна гетьманом, посібник "Corpus iuris militaris polonicum", є збіркою усіх чинних на той час військових законів і інструкцій з коментарями та роз'ясненнями щодо їхнього виконання "щоб воїни армій Речі Посполитої були якнайкраще поінформовані про свої обов'язки", а також статей з воєнного права, стратегії та військового мистецтва. Книга була опублікована у 1753 році зі вступом самого Вацлава Петра Жевуського і також пережила декілька перевидань [50].

"XVIII століття це століття пошуку таких людей, які можуть супроводжувати людину в її незупинному дорослішанні" [Олександр Філоненко у лекції про Сковороду]. Значну увагу Вацлав Петро Жевуський приділяв освіті своїх синів, запрошуючи для них цікавих і прогресивних просвітників. Першим вихователем молодих Жевуських був видатний піарист Людвік Станіслав Гурський (1725-1799). У подальшому він став єпископом і прославився як видатний викладач словесного і образотворчого мистецтв у піарівських колегіумах, а в родині Жевуських зробив перші кроки своєї педагогічної кар'єри. 

Самуїл Бродовський, "Corpus iuris militaris polonicum" 

Математиці та фортифікаційному мистецтву синів гетьмана навчав Ян Лукаш де Ту де Сальватре (Toux de Salvert, 1707-1797), австрійський офіцер та інженер, а водночас головний масонский діяч Речі Посполитої. Він народився в Нідерландах, спочатку був учителем математики, а з 1733 року членом інженерного корпусу у Відні, де став ад'ютантом командира. Іініційований у масони, ймовірно, ще на батьківщині, у Відні він отримав найвищу ініціацію "Братства Трояндового Хреста" — давньої містичної та алхімічної організації. Заарештований у Брно в Моравії за заснування там ложі, після звільнення в березні 1749 року приїхав до Варшави, де вже у 1750 році заснував і очолив ложу "Добрий пастир". У 1752-1754 де Ту перебував у Підгірцях як вихователь, і вочевидь гетьман розумів, що це не проста людина, адже надав йому звання генерал-ад'ютанта. 

У 1756 році де Ту зробив спробу влаштуватися до двору великого гетьмана литовського Михайла Казимира Радзивілла "Рибоньки" і звернувся по рекомендацію до Жевуського. Підгорецький пан перелічив його якості: "Вільно володіє французькою, німецькою та латиною, досконалий інженер та архітектор, видатний математик. Знається на інженерії, в архітектурі, тактиці та артилерійській справі", а найцікавіше — перерахував умови до потенційного контракту. 

Капелан Зеленевський

Попри те, що Радзивілл відповів відмовою ("але оскільки дані умови перевищують мою здатність їх задовольнити, то я не бажаю милого пана розчарувати") і угода не склалася, цей документ дає уявлення про працевлаштування придворних того часу. Де Ту повернувся до Варшави, де став головою окультизму Речі Посполитої [17]. Оскільки сам він вважав своїм покликанням поширення герметичних наук та практики алхімії, дослідники висувають припущення, що саме він зацікавив Северина Жевуського алхімічними дослідами, хоча на той час тому було 9-11 років. 

"Побажання, які подає пан де Ту, щодо прийняття на службу у Ясновельможного князя його милості гетьмана Великого князівства Литовського, вісімнадцятого березня 1756 року від Різдва Христового у Підгірцях:

1. Пан де Ту виконує обов'язки секретаря у французьких, німецьких та латинських експедиціях [дипломатичне листування].

2. Пан де Ту виконує послуги архітектора, як у кресленні, так і в будівництві.

3. Пан де Ту береться за службу інженера, як у кресленні, так і на практиці, і щодо фортифікацій.

4. Ці три послуги пан де Ту завжди буде виконувати за наказом Ясновельможного князя його милості гетьмана, однак тільки для нього самого, а не для інших, і то без перевантаження такого, яке б могло нашкодити здоров'ю Пана і небезпечне було. Папір для письма і креслень має бути коштом Ясновельможного князя надано.

5. Пан де Ту претендує за пом'януту службу свою на грошове утримання на рік червоних злотих двісті, з яких половина, тобто сто червоних злотих, має бути виплачена йому наперед того дня, коли він вирушить до Ясновельможного князя гетьмана. І так наперед за кожні півроку.

6. Пан де Ту претендує столуватися за столом Ясновельможного князя його милості гетьмана, а коли за гетьманським столом буде тісно, то в своїх покоях. Чотири страви на обід, а три на вечерю, півкварти вина на обід, півкварти на вечерю, кварту пива на обід, кварту на вечерю. А коли буде в дорозі, то на день на страви, на вино і пиво три тинфи. 

7. У дорозі пан де Ту претендує на коляску напівзакриту і чотирьох коней, а також овес і сіно для тих коней і харчування для візника, або замість вівса, сіна і провіанту для візника по три тинфи на кожний день, але це тільки в дорозі.

8. Претендує пан де Ту на місці на кімнату завжди окрему для себе, в дорозі за можливістю він претендує також, щоб міг зупинятися окремо, переважно для своєї секретарської роботи.

9. Претендує пан де Ту на день на одну свічку воскову немаленьку і на день на одну сальну, теж немаленьку, а також взимку на опалення для своєї кімнати.

10. Претендує пан де Ту в Олиці чи Жовкві для дружини і дітей своїх на помешкання, або в офіцинах, або в садибі якійсь, таке, де було б три кімнати, одна кухня і одна пивниця, а за можливості і більше кімнат. 

11. Претендує пан де Ту для дружини і дітей своїх на таку ординарію [частина заробітку працівників, що виплачується в натуральній формі]: 1) Борошна пшеничного на тиждень львівських гарнеців чотири; 2) Житнього борошна на тиждень гарнеців чотири; 3) Гречаного борошна на тиждень гарнеців чотири; 4) Крупи гречаної на тиждень три гарнеці; 5) Крупи ячмінної на тиждень гарнець один; 6) Гороху на тиждень гарнець один; 7) Сала на рік вдвічі менше; 8) Масла на тиждень дві кварти; 9) Солі на тиждень дві кварти; 10) Пива на два тижні бочку; 11) Яєць на тиждень п'ятнадцять; 12) Курей на тиждень п'ять; 13) Качки на тиждень дві і одну гуску; 14) Дров на цілий рік сто фур. Сторожа одного на цілий рік. 

12. Претендує пан де Ту, аби до десятого травня була прислана до Вишнівця людина Ясновельможного князя його милості гетьмана з конкрактом, рукою панською підписаним, з грошима на півроку наперед, а також з коляскою на чотири особи з чотирма кіньми і бричкою для речей на шість коней, і щоб пом'янута людина до Вишнівця прислана не тільки згаданих коней доставила і транспортні засоби, а також щоб харчами в дорозі забезпечила пана де Ту, дружину, дітей і людей його, аж до місця, Ясновельможним князем його милістю призначеного.

13. Якщо Ясновельможний князь його милість гетьман Великого князівства Литовського зволить прийняти ці умови, просить пан де Ту аби відправив pro decima maj anni praesentis [на десяте травня цього року] людину свою і контракт з підписом панським до Вишнівця. Просить також пан де Ту, аби Ясновельможний князь його милість гетьман спершу і якомога швидше повідомив поштою Ясновельможного його милість пана гетьмана польного коронного [Вацлава Петра Жевуського], якщо він прийме ці умови і якщо він пришле свою людину з контрактом і грошима, щоб супроводити пана де Ту pro decima maj anni praesentia до Вишнівця. 

14. Наприкінці кожного року, якщо Ясновельможний князь його милість гетьман зволіє відіслати пана де Ту, або якщо пан де Ту забажає виїхати, тоді Ясновельможний князь його милість зволить відіслати своїм коштом до Варшави з дружиною, дітьми і речами його, у той самий спосіб, у який він буде привезений з Вишнівця" [40].

На заміну де Ту в 1754 році прибув наставником в Підгірці французький священник-просвітник маркіз Луї Антуан Караччолі (1719-1803). Навчальну діяльність у Жевуських він розпочав з розробки теоретичної бази, метою якої було адаптувати ідеї французького Просвітництва до традицій Речі Посполитої. Свої ідеї Карачоллі концептуалізував у книзі "Справжній наставник, або виховання дворянства" (1755 [48]), а згодом втілив їх на практиці в освітніх подорожах з молодими Жевуськими до Європи. Цей посбіник з виховання аристократичної молоді став популярним і неодноразово перевидавався. Окрім ролі вихователя Карачоллі займався наповненням бібліотеки Підгорецького замку — до його завдань входив пошук і закупівля книг, а паралельно і розповсюдження книг самого гетьмана (за Вацлава Петра у Підгірцях була власна типографія). 

Зв'язки Карачоллі з Жевуськими тривали і після завершення їхнього навчання у 1761 році. Вони відвідували його в своїх подальших візитах до Європи, а після смерті гетьмана Карачоллі написав його життєпис "Життя графа Вацлава Жевуського" (1782 [49])

Луї Антуан Караччолі

Загалом Караччолі залишив по собі великий доробок, зокрема чотири книги з природознавства Речі Посполитої, які написав після повернення до Франції. Цікаво, що попри те, що француз уславився саме як вихователь шляхти, його враження від устрою Речі Посполитої було таким: "Не буде помилкою сказати, що для Речі Посполитої було б краще, якби в ній було менше шляхти, а натомість більше купців, ремісників і робітників. Брак мануфактур та ремісників завдає реальної шкоди". Найкращим твором Караччолі вважається "Бесіда з самим собою" ("Conversation avec soi-même", 1758), написана в Підгірцях. В цій книзі він задовго до Зиґмунда Фройда розробив психологічну концепцію "Я" і спробував типологізувати ролі людини у світі.  

При Підгорецькому дворі працювали архітектори, художники, скульптори та інші майстри, що брали участь у розбудові та декоруванні палацового комплексу. Художників запрошували також для створення портретів членів родини Жевуських, їхніх друзів, придворних, важливих посадовців та урядників того часу. Ще з часів Станіслава Матеуша сімейні портрети для Жевуських малював Василь Петранович (1680–1759), відомий художник жовківської малярської школи і громадський діяч (війт) Жовкви. Він був придворним художником королевича Костянтина Собеського, і ця посада забезпечила йому незалежність від випадкових заробітків. Після смерті батька Вацлав Петро Жевуський також звертався до жовківського митця за парадними портретами. 

А під час свого перебування в Кам'янці запросив Кшиштофа (Юрія) Радиловського (Радзивиловського) (?-1770-ті) для написання парадного портрету на повний зріст. Це був місцевий шляхтич, який обіймав посаду поштмейстера і додатково займався такою неприбутковою на той час справою, як живопис. Загалом у інвентарних описах Підгірців зазначені чотири картини Радиловського, серед яких "Адам і Єва", а також "вісім картин у вікнах". Роботою митця були задоволені, адже після Жевуських він потрапив у Дубно до Любомирських, родичів Анни Жевуської. Після того працював над розписом собору святого Юра у Львові, а також написав два портрети жванецьких жінок на замовлення короля Станіслава Августа Понятовського [38]. 

Юрій (Кшиштоф) Радиловський (Радзивиловський), автопортрет

У 1740-1750 роках постійним придворним художником Жевуських був Гіацинт (Яцек) Олесинський (Олексінський) (?) місцевий митець із села Гумнисько. Його навчання живопису спонсорував Северин Юзеф Жевуський, а потім він потрапив до Підгірців, де окрім малювання портретів займався розписом замкової каплиці та, ймовірно, розписами стель залів замку. Про високе становище живописця у Підгірцях свідчить запис Вацлава Петра Жевуського, що він разом із музикантом Шпанґенбергом і годинникарем Кузімовським перебував у "одноосібному розпорядженні" пана [1]. 

З робіт Гіацинта Олесинського підписані автором чотири монументальні картини із зображенням Страстей Христових з замоковї каплиці, датовані 1746 роком, що перебувають в колекції Львівської галереї мистецтв, та портрет Северина Юзефа. Які ще з численних підгорецьких портретів належать цьому автору питання відкрите. Художник, який провів при дворі Жевуських щонайменше кілька років і виконав чотири масштабні картини за один рік мав залишити в Підгірцях значну кількість робіт. Те, що ми сьогодні не можемо їх ідентифікувати, пов'язано з недостатньою виразністю його авторського стилю. Наявний матеріал дозволяє охарактеризувати Олесинського як гарного портретиста, який добре володів моделюванням обличчя, значно складнішою для нього, як можна судити зі Страстей Христових, була композиційна побудова багатофігурних сцен. Однак, попри прогалини у майстерності, він не боявся великих форматів. Архівні фотографії стель Підгорецького замку дозволяють припустити його причестність до їхнього розпису. Ще одним напрямом його роботи було малювання копій картин за альбомами гравюр з бібліотеки палацу. Страсті Христові намальовані під впливом венеційської художньої школи,  зокрема робіт Якопо Пальма Молодшого, з якими Олесинський був знайомий саме з гравюр.

"Коронування терновим вінцем", одна з частин "Страстей Христових" Гіацинта Олесинського, 1746

Вацлав Петро оплачував семирічне навчання живопису у Радиловського в Кам'янці василіянина Антона Грушецького (1734-1798), який після цього працював кілька років у Підгірцях та в Олеську. Згодом став професором живопису Краківської академії та працював на короля Станіслава Августа. Портрет гетьмана Жевуського роботи Грушецького втрачений, однак лишився портрет Северина Юзефа приблизно 1755 року.  

Окрім колекції портретів офіцерів свого полку Вацлав Петро Жевуський залишив ще одну унікальну для свого часу добірку. У середині 1750-х років він замовив намалювати серію портретів селян Підгірців, переважно похилого віку. Лише один із них, "Портрет Коника", підписаний за прізвищем, а в інвентарному описі 1887 року до нього додано нотатку: "Ця родина існує і сьогодні, понад 300 років у Підгірцях". Решта портретів мали загальні назви: "Портрет старого холопа", "Портрет сліпого старця", "Портрет старого холопа з посохом та книжкою", "Молодий селянин з ціпком" тощо. Портрети підгорецьких холопів прикрашали Східний передпокій палацу посеред портретів офіцерів і державних діячів. За стилистикою картин можна припустити, що над ними працювали два різні художники. Одним із них мистецтвознавець Володимир Овсійчук називає імовірно Василя Петрановича, який і сам в цей час вже був старцем. 

"Портрет старого холопа з посохом та книжкою", 1757

Другим придворним художником у Підгірцях був Шимон Чехович (1689-1775), який вважається одним з найкращих художників епохи бароко на теренах Речі Посполитої. У свою чергу Підгорецький замок містив найбільше зібрання його робіт і став його своєрідним музеєм. Можна припустити, що художник познайомився з гетьманом через Олесинського, з яким, ймовірно, був у близьких родинних стосунках: відомо, що племінниця Чеховича Регіна мала призвіще Олесинська. 

"Чехович — найвидатніший релігійний живописець Речі Посполитої своєї епохи, добре відомий за кордоном. Мистецтво Чеховича, переважно релігійне, з глибоким почуттям, оповите своєрідною безтурботною молитовністю і часто поезією, близьке за художнім характером до італійської академічної еклектики. Ми знаходимо в ньому і певну солодкуватість Маратті, аранжування Рафаеля чи Гвідо Рені, ремінісценції Корреджо та інших, але це має радше характер засвоєння типу, ніж наслідування. Композиція на його картинах проста, малюнок правильний, колорит яскравий з деякими золотистими відблисками, драпірування загалом неспокійне, особливо біле, гарно впорядковане, але є деякі недбалості, ніби не з його руки. Художня виразність його композицій загалом гармонійна, спокійна, благородна і врівноважена. Він залишив незліченну кількість картин, працюючи наполегливо і швидко" [Гелена д'Аланкур, "Польський біографічний словник"].

Чехович виконував деякі замовлення Жевуського ще у 1749 році, а з 1762 року мешкав у Підгірцях з перервами близько п'яти років, аж до Калузького заслання гетьмана у 1767 році. Його приїзд до Підгірців, ймовірно, був пов'язаний з оздобленням Підгорецького костелу, будівництво якого якраз завершувалося. Художник виконав для нього вівтарний розпис, а також намалював картини для костелу капуцинів в Олеську. 

Як поціновувач мистецтва, Вацлав Петро зібрав в Підгірцях колекцію картин, величезну навіть порівняно з колекціями інших магнатських резиденцій понад 900 найменувань за обліком 1768 року. Збирав їх гетьман без системи, керуючись переважно власним смаком; тому довірив Чеховичу ще одну функцію в Підгірцях — зробити атрибуцію та оцінку картин. З цим завданням, однак, той впорався не дуже вправно, бо сучасні дослідники піддають його описи сумніву. Його атрибуція стала джерелом помилок і неточностей, що поширилися у подальшій літературі про замок. Варто зауважити, що попри нерівноміру митецьку цінність картин у колекції, вона є цікавою саме як прояв художнього смаку власника — як певний mood board "dark barocco" Підгорецького замку.

Шимон Чехович

Дуже важливу частину підгорецької колекції становили картини самого Шимона Чеховича: нараховують 107 картин. Переважна більшість з них була зібрана в одній кімнаті палацу Зеленій залі, яка слугувала Вацлаву Петру Жевуському спальнею і кабінетом. Усі вони представляли релігійну тематику. Картини були розташовані з чіткою концепцією, яка враховувала не лише формати, а й зміст полотен: наприклад, на північній та східній стінах була серія Страстей Христових (Хресна дорога), а у верхній частині північної стіни серія Мадонн. Облаштування кімнати, в якій гетьман проводив значну частину свого часу, не тільки свідчить про його особливу прихильність до творчості Чеховича, а й є першим відомим випадком концептуального підходу до розміщення картин. В колекціях того часу картини розвішували без урахування часу створення, авторства чи тематики, а перші спроби організувати галереї з цих позицій з'явилися лише наприкінці XVIII століття. "Музей" Чеховича в Зеленій кімнаті був, таким чином, унікальним, і дозволяє припустити його власну причетність до його створення. Адже хто, як не сам художник, міг напрочуд продумано розвісити понад 100 картин у дивовижно продуманій манері. Частина з них експонується в Жовківському замку, ще частина у Львівському музеї історії релігії (станом на 2023 рік).

Ікона Богородиці Холмської в оточенні ангелів, родинна ікона Жевуських, 1746

Ймовірно, за посередництвом Шимона Чеховича в Підгірці потрапив його талановитий родич і учень Лукаш Смуглевич (1709-1780), чоловік Регіни Олесинської, який на той час вже мав власну приватну художню школу у Варшаві. П'ятеро його синів також були художниками, і один із них Антоній Смуглевич (1740-1810) приїхав у Підгірці разом із батьком. У 1765-1766 роках вони займалися розписами Підгорецького костелу, а також обладнали і декорували театр Вацлава Петра Жевуського.  

Життя в Підгорецькому замку відзначалося впорядкованістю і церемоніальністю. Вацлав Петро Жевуський залишив величезну кількість письмових інструкцій ("диспозицій")  для придворних, слуг та дітей щодо їхніх обов'язків [17, 19, 21, 37]. Такий звичай діловодства маєтків існував ще в добу середньовіччя, зумовлений великими розмірами господарств і частими від'їздами володарів. У Підгорецькому замку він був доведений, так би мовити, до абсолюту, включаючи указівки слугам проводити інструктаж один одному і перечитувати інструкції задля самоперевірки. З цих записів ми знаємо імена мешканців і порядки Підгорецького замку

У Підгорецькому архіві, який зберігається у Вавельському відділенні Національного архіву в Кракові, є три унікальні книги. Перша з них має оригінальну назву "Книга диспозицій підгорецьких" і охоплює 1749-1762 роки. Крім того, в колекції є ще два рукописи схожого змісту, названі як "Книга нотаток і диспозицій Вацлава Жевуського". [...] Книга інструкцій відкривається своєрідним базовим закликом, адресованим слугам:

"Той з панів двору, хто отримає диспозицію, чи то від підcтолія Буського, чи від когось іншого, повинен добре поговорити з надавачем диспозиції, аби той належно поінформовав про те, як слід чинити. Після цього повинен отримати від надавача диспозиції інвентарний реєстр, реєстр пивниць, і після того повинен часто читати цю книгу і зважати, чи робить все згідно з викладеними в ній інструкціями. Хоча диспозиції Козловського і Конюшого своїм шляхом ідуть особо, однак пан Конюший та пан Козловський повинні усе узгоджувати з тим, хто виконує диспозицію". 

Важливість своїх інструкцій гетьман підкреслив кількома роками пізніше у своїй "Диспозиції пану Сидоровському від 1754 року, 1 червня в Холмі", де зазначив: "Книга замкова, в якій записані всі диспозиції, залишається пану Кіцеру від пана Шимановського. Ту книгу пан Сидоровський отримає і читати її буде часто, особливо застороги від вогня і злодіїв".

Жевуський своїми розпорядженнями окреслив іерархічну структуру служби, з якої, варто зазначити, були виключені капельмейстер ("пан Шпанґенбергер Музикант"), придворний маляр ("пан Олесинський") та годинникар ("пан Кузімовський"). Жевуський підкреслив: "Настійно раджу і рекомендую тим, хто має від мене диспозиції, аби не залучали до їх виконання згаданих придворних, оскільки вони виключені від усіляких інших диспозицій та юрисдикцій, окрім моєї одноосібної". Інші члени двору були вбудовані в драбину відповідальності та залежності. Ступінь деталізації правил вражає, як і взаємодоповнюваність записів. Тож, маємо в розпорядженні інформацію не лише "як належить діяти", а й "на підставі чого і з використанням чого" [37].

Підгорецький замок, Антон Лянге, 1820-ті

Господиня Анна Жевуська і її доньки мали фрейлін, сини — слуг, які на європейський манер називалися пажами. Здебільшого вони були місцевого походження, але був серед пажів і один турок. До їхніх обов'язків крім допомоги господарям входило дбати про їхню безпеку і супроводжувати у поїздках. За доньками наглядала наставниця охмістр пані Козловська. Стайнями опікувався головний конюший Козловський, імовірно родич пані. Підхорунжий Руліковський мав обирати коней для поїздок. Войцех Юзеф Лонгін Вегленський (?-1786), підстолій буський, відповідав за харчування і продовольче забезпечення. Вольський був призначений наглядати за сріблом у палаці. Замковою каплицею опікувався брат Бенедикт: окрім годин служби її було суворо наказано тримати зачиненою. На утриманні Жевуських жив у Підгірцях сумнозвісний ксьондз Антоній Корнелій Пшедвоєвський, який посприяв їхньому арешту у 1767 році: "видав свого благодійника пана гетьмана під батіг". 

Гостей та відвідувачів Підгорецького замку вітали пострілом з гармати з боку парку. Для найбільш важливих осіб чи нагод використовували особливий "надзвичайний вогонь" з шести гармат, за розпорядженням господарів. До обіду сідали рівно опівдні, а на вечерю збирались о сьомій вечора. Звичайною першою стравою був суп-пюре "потаж", який: "щоб  він був добрий, має бути підрум'янений, прозорий, чистий, не темний і не густий; фаршу, м'яса і хліба не повинно бути в потажі забагато, а краще менше, ніж більше. Бульйон також має бути прозорий і чистий, м'ясо в ньому не брудним, а білим, і також не треба багато м'яса, краще менше, ніж більше. Печеня має бути підрум'янена, а не пригоріла". А хліб до нього "гарний, високий, а не плаский, круглий, а не довгастий, рум'яний, а не білуватий". Окрім кухарів у замку був окремий кондитер, що займався виключно дисертами: "якщо гість дуже значний, [кондитер] може поміж солодким подати кілька тарілок тонко нарізаного пармезану, а якщо гість не дуже екстраординарний, то не пармезан, а голландський сир; крім сирів і фруктів до солодкого слід давати мигдаль у шкаралупі, інжир, турецькі горіхи, каштани, а фініків не купувати, бо вони дуже швидко псуються" [37]. Відмітним звичаєм у Підгірцях було подавати страви до столу не почергово, а усі одразу, лише дисерт виносили окремо після основних страв.

Безпеку замку забезпечувала варта, яка розташовувалася біля брами. Також нічну варту несли в сінях резиденції: Східному і Західному передпокоях. Строком на тиждень призначали на чергування слугу, який мав на ніч обійти палац і перевірити, чи усі погашені свічки, а потім ночувати у Столовій залі, поруч зі знаряддям для швидкого гасіння пожежі. Для деяких кімнат були вжиті додаткові правила. Наприклад, у кабінеті гетьмана в Зеленій залі за відсутності господаря мав ночувати слуга Магерович і було заборонено пускати гостей. А кімната господині Жовта зала мала опалюватися навіть за її відсутності, бо там вона тримала півочих птахів. В Скарбниці (на другому поверсі над Китайською залою), де зберігалися готівка, документи й книги, мав ночувати мозаїст Антоній Новицький, а впродовж дня він мав тричі (зранку, опівдні та ввечері) перевіряти, чи на місцях всі цінні речі. 

Для освітлення замку слугам видавали на день по п'ять сальних ламп (півтора фунта сала кожна) і 29 сальних свічок (2 фунти сала кожна). Каміни палили для опалювання приміщень вранці з 9 до 13 години і ввечері з 18 до 21 години. Першого дня кожного місяця слуга Сокольський мав оглядати стан дахів щодо протікання, а взимку чистити їх від снігу. Особливу увагу Вацлав Петро Жевуський приділяв захисту від пожежі. Він залишив такі докладні протипожежні інструкції (аж до визначення точних місць, де у кімнатах мають стояти свічки, і до якого стану їх можна допалювати), що деякі дослідники [21] припускають, що гетьман надзвичайно боявся вогню, подеколи аж до фобії, а інші [44] пов'язують це з вибухонебезпечними хімічними дослідами у лабораторії замку. 

"Натюрморт з птахами"

У 1766 році до Підгірців завітав у своїх мандрах Джакомо Казанова: "З Леополя [Львова] я поїхав у невеличке містечко, назву якого не запам'ятав, де жив гетьман Юзеф [насправді Вацлав Петро] Жевуський, якому я привіз лист від стражника князя Любомирського; це був міцний старий, що носив довгу бороду, аби показати друзям своїм, якої прикрості завдають йому новітні зміни, що збурюють Вітчизну. Людина він був багата, вчена, побожна до забобонів, ввічлива до надзвичайності. Я пробув у нього три дні. Він, як і слід було очікувати, командував невеликою фортецею з гарнізоном у п'ятсот чоловік. У перший день мого гостювання за годину до полудня я був у кімнаті його з трьома чи чотирма офіцерами. Я розповідаю йому якусь цікавинку, тут з'являється офіцер, підходить до нього, він щось говорить йому пошепки, а офіцер передає мені на вухо: "Венеція і Святий Марк". Я привселюдно відповідаю, що Святий Марк покровитель Венеції; всі навколо сміються, а я зметикую, що це пароль на сьогодні, який комендант призначив на мою честь, і мені по секрету повідомили. Я прошу вибачення, і пароль змінюють. Цей магнат безупинно розмовляв зі мною про політику; він не був ніколи при дворі, але вирішив поїхати на сейм, щоб протидіяти російським указам, які потурають іновірцям. Він був одним із чотирьох, кого князь Репнін наказав схопити і відправити до Сибіру. Розпрощавшись із видатним республіканцем, я вирушив до Христинополя..." [Джакомо Казанова, "Мемуари..."].

"Юнак з мавпою", Готфрід Лібальт

У Підгорецькому замку діяла друкарня, яку у 1772 році було продано Антону Піллеру. Він переніс обладнання до Львова і відкрив "Типографію Піллерів", що проіснувала аж до 1939 року. Про якість обладнання говорить те, що саме завдяки перевагам друку Піллеру вдалося подолати місцевих конкурентів, отримати привілей на друк навчальних підручників і з 1776 року почати випуск першої львівської газети "Gazette de Leopol". 

Підгорецький костел

Костел Знесіння Святого Йосифа став останнім шрихом і перлиною архітектурного ансамблю у Підгірцях. Його будівництво розпочалося у 1752 році і автором вважається сам Вацлав Петро Жевуський — або ж він запропонував своє бачення, а його придворний архітектор італієць Кароль Романус (?-1811), що керував будівництвом, допрацював. Можливо, джерелом натхнення слугувала базиліка ді Суперга, яку Жевуський міг бачити у Турині під час своєї освітної подорожі. Також у проєкті взяли участь Христіан Дальке, військовий інженер-фортифікатор, комендант Кам'янецької фортеці, який відзначився її реконструкцією, укріпленням Станіславівської фортеці і монастиря у Підкамені; і підгорецький садівник Йоган Христіан Зайдель — у ті часи ця професія виходила за межі ботаніки і передбачала інженерні знання.  

Підгорецький костел, літографія типографії Піллера, XIX ст.

"У 1752 році за власним проєктом гетьмана було зведено костел у Підгірцях, збудований з місцевого каменю місцевими майстрами, а його внутрішнє оздоблення виконали польські художники: Чехович і Смуглевич, перший з яких мешкав у Підгірцях з 1762 року і залишив там велику кількість картин. Костелом, який у 1766 році освятив експропріатор капуцин Антоній, не зміг довго насолоджуватися Вацлав, оскільки у 1767 році він потрапив у російський полон і більше ніколи не повернувся до Підгірців" ["Підгорецька хроніка"]. 

Крім Чеховича і Смуглевичів розписи створювали галицькі майстри: Дем'ян, Войцех, Костянтин та Микола з Жовкви і львівські Гургелевич та Витанецький. Згадується також участь двох художників-василіян, одним з яких міг бути відомий майстер Яків Головацький.  Над портиком встановлені 8 скульптур святих покровителів Жевуських роботи Себастьяна Фесінгера і Юзефа Лебласа, видатних скульпторів "львівського рококо". Ще 4 скульптури розміщені навколо костелу: святих Антонія, Яна Непомуцького, Онуфрія, Каєтана з Тьєне; ще дві, самого святого Йосифа і Богоматері з немовлям, встановлені на 10-метрових колонах обабіч центральної алеї від замку до костелу. Численні дерев'яні елементи інтер'єру і меблі виготовив микулинецький різьбяр Марцін Твардовський, двері — Амброзій Пньовський з Олеська

У туристичній літературі часто можна зустріти думку, що костел споруджений як родова усипальня Жевуських, але в такому його призначенні є сумніви хоча б тому, що жодного члена родини там не поховано. До Вацлава Петра родинною усипальнею лишався костел кармелітів у Роздолі, його функцію перейняв після спорудження монастир капуцинів у Олеську — саме тут поховані фундатор Северин Юзеф, Анна Жевуська і її діти, що померли в дитинстві. Северин Жевуський бажав зробити усипальнею родини домініканський костел у Старокостянтинові, де й похований із дочкою Ізабелою. 

Що ж до самого Вацлава Петра Жевуського, то він був прихильником ідеї скромного поховання і заповідав на похоронах спрямувати кошти на роздавання милостині, а не на спорудження монументу: "За прикладом свого діда, Михайла Флоріана Жевуського, він сам вступив до францисканського ордену і одягнув чернечу рясу. І от 27 жовтня о 7 годині ранку, після 16 годин страждань і святих таїнств, він віддав душу богові. Його тіло в чорній дерев'яній труні без пишного похорону поклали до фундаторської могили Реформаторської церкви [міста Холм], де воно й спочиває донині" [8]. За поширеною практикою того часу нутрощі небіжчика були вилучені і поміщені до родової усипальні — знову ж таки в монастир Олеська, а не в Підгірці. Через деякий час тіло гетьмана було перенесене з Холма до каплиці, збудованої на цвинтарі костелу в Кумові біля Сельця, де він мешкав останні роки. 

Підгорецький костел, Броніслав Подбєльський, 1862

Скромність поховання гетьмана можна було б пояснити боргами, якими він був обтяжений наприкінці життя, бо він сам посилається на них у заповіті: "Щоб заради моїм боргам, хай при моєму похованні не буде ніякого обряду, тільки чотири свічки хай горять біля непокритої труни, але тільки пофарбовані чорною фарбою". Однак підкреслена аксетичність цієї останньої волі та інші практики самообмеження подружжя Жевуських, такі як самобичування Анни Жевуської, відрощування бороди на знак свого мучеництва Вацлава Петра і його вибір саме францисканського ордену для чернецтва, вказують на те, що скоромність мала світоглядні релігійні засади. Аналогічні побажання щодо поховання залишив і Северин Жевуський: "Я не хочу пишного похорону, але хочу, щоб мене поховали якомога скромніше. Те, що має бути віддане на пишноту, нехай буде віддане на месу і роздане бідним". 

Будівництво нової каплиці у Кумові замість перенесення останків до Підгірців також говорить про те, що функції мавзолею для Підгорецького костелу не передбачалося. Лише Леон Жевуський, останній з роду, розмістив у ньому меморіальні дошки в пам'ять родичів: Анни Коломби, Розалії та Олександра Любомирських, Розалії Жевуської. Також помилковою є поширена на літографіях та старих листівках атрибуція костелу як каплиці — невеликої споруди для молитви без вівтаря. 

Чи планувалась для костелу інша функція окрім богослужінь, чи мав він додаткове символичне навантаження — не відомо. На нерозгадані сенси натякають розписи, більш схожі на античний пантеон, аніж на християнських святих. Присутність при Підгорецькому дворі масонських діячів спонукає уважніше придивитися до панегірика на честь іменін Анни Жевуської, що має алегоричну назву "Підгірці під символом Ханаану і Храму Чесноти..." Храм Чесноти (Tempel der Tugend) — алюзія на храм, що був споруджений у Давньому Римі на честь перемоги над лігурійцями. У XVII-XVIII століттях просвітницькі кола згадали про нього, наділивши символічним значенням жаданого кінцевого пункту складного шляху паломництва. Таке прочитання можна знайти, наприклад, у "Пригодах..." барона Мюнхаузена: "Я вирушив у подорож до московії посеред зими, бо цілком слушно припустив, що мороз і сніг мають нарешті покращити, навіть без витрат з боку державних урядів, дороги через північні регіони Німеччини, Польщі, Курляндії та Ліфляндії, які, за описом усіх мандрівників, є чи не більш нездоланними, аніж дорога до Храму Чесноти". 

Печатка ложі "До Храму Чесноти"

Упродовж життя Вацлава Петра образ Храм Чесноти використовували художники (наприклад, Франческо Фараоне Аквіла, 1724), архітектори (Храм Чесноти 1737 року у парку Стоу, Англія) і масони (ложа під назвою "До Храму Чесноти" німецького міста Шведт). Усі вони зображували його як ротонду з колонадою, що перегукується з архітектурним вирішенням Підгорецького костелу. Гіпотетично, до відповідного символізму міг звернутися і гетьман Жевуський, у книгах і промовах якого тема честі і чесноти була провідною. Є, зрештою, тут і символічний "паломницький шлях" — 300-метрова центральна алея, що сполучає костел із замком, утворена суцільним коридором підстрижених кущів. 

"Храм Доблесті і Чесноти", 1641

Цікавим є і вибір святого Йосифа покровителем костелу: ім'я Юзеф (Йосиф) не тільки належало братові і одному з синів гетьмана, а й сам Вацлав Петро використовував його як псевдонім для своїх літературних творів.

Занепад і відродження

Найбільший розквіт життя Підгорецького замку припав на 1736-1767-ті роки: від моменту, коли Вацлав Петро з дружиною Анною Коломбою прибули сюди з Кам'янця і з року в рік почали народжуватися їхні діти Станіслав Фердинанд, Юзеф, Тереза Кароліна, Северин і Людвіка Марія — і до калузького полону. 8 квітня 1764 року та 1 січня 1766 року у Підгорецькому замку справляли весілля доньок гетьмана, відповідно Терези Кароліни з Каролем Станіславом Радзивіллом "Пане Коханку" і Людвіки Марії з Яном Миколаєм Ходкевичем. До 1767 року пані гетьманша померла, старші діти роз'їхались, і після арешту гетьмана Жевуського та Северина замок лишився пусткою. Невдовзі російська армія вдерлася до нього для мародерства: "Для помсти князю Репніну не достатньо було особистого переслідування, і він додав розорення маєтків. Нагадуванням про той час залишилися в Підгорецькому замку шрами на камінах з чорного мармуру. Фігури, розбиті солдатськими прикладами, свідчать про сліпу лють загарбників" [8]. 

Підгорецький замок, Антоній Тепплар, 1839

Упродовж п'яти років, поки тривало заслання, за замком наглядав Юзеф Жевуський. Про це свідчить інвентарний опис 1769 року, де згадана "кімната старости дрогобицького" на цокольному поверсі, якої в раніших описах не було. На те, що житло було тимчасовим, а не постійним, натякає його розміщення на поверсі, який відводився для гостей. 

Тим часом у країні тривала громадянська війна, ініційована Барською конфедерацією, а за нею й Гайдамаччина, що завершилися введенням закордонних військ і Першим поділом Речі Посполитої. Підгірці опинилися у складі Австрійської імперії. І коли у 1773 році Жевуських звільнили з полону, вони вирушили на територію, ще підконтрольну Речі Посполитій. Вацлав Петро Жевуський оселився у Сельці на Холмщині і більше ніколи не повертався до Підгірців. Там до нього приєднався і Юзеф. Ідосі у Сельці можна побачити рештки замку, де провів останні роки життя підгорецький господар. 

У Підгірцях оселився Северин Жевуський. Навіть такі ґрунтовні дослідники Підгорецького замку, як Владислав Кричинський [6] і Роман Афтаназі [26], писали, що новий господар нечасто відвідував маєток; його біографи однак говорять протилежне — навіть умовно називають період перед Торговицькою конфедерацію "підгорецьким усамітненням". Це можна пояснити тим, що доба його панування не відбилася на стані замку. Ще одним поясненням, чому дослідники оминають постать Северина Жевуського в історії Підгорецького замку, є, власне, его участь в Торговицькій конфедерації, за яку у XIX столітті, в часи постійних спроб поляків відродити свою державність, він здобув славу "зрадника нації". Владислав Кричинський, автор першої книги про Підгорецький замок, писав її задля його популярізації, як адміністратор тутешнього музею. Недарма він робить акцент на добі Конецпольських та Собеських, які бували у замку епізодично, але є для поляків "національними героями". Натомість з усіх згадок про Северина Жевуського в його книзі складається враження, що це "незручна" постать, згадок про яку автор намагається уникати. Книга Кричинського, у свою чергу, стала базовим джерелом, на яке спиралися подальші дослідники, зокрема й Роман Афтаназі.

Занурений в державні справи, Северин Жевуський багато часу перебував у роз'їздах, проте саме Підгорецький замок був його домом, куди він повертався, до Другого поділу Речі Посполитої. Він не намагався відродити життя резиденції, яке вирувало за його батька (відтворити його у своєму маєтку в Млинові намагалася Людвіка Марія Жевуська Ходкевич), а зупинявся тут для усамітнення і роздумів. Саме в Підгорецькому замку визрівали думки, ймовірно підсилені реваншизмом за п'ятирічний полон і скасування гетьманських вольностей, що врешті склалися в проєкт Торговицької конфедерації. Северин постійно перебував у стані гострої опозиції до короля Станіслава Августа Понятовського і його уряду, життя Жевуського в цей час було бентежним і неспокійним. 

Підгорецький замок, літографія 1847

Після весілля 7 листопада 1782 року до Северина приєдналася Констанція Жевуська, до шлюбу княжна Любомирська. Вже на третій день після весілля молодята покинули надвіслянську резиденцію Любомирських і вирушили у Підгірці. Газети писали: "Княгині перед весіллям казали, що їй доведеться покинути Варшаву і після цього її рідко будуть бачити. Вона ж відповіла: "Я не настільки прив'язана до Варшави, щоб сумувати за нею без неї"" [22]. 

"Вона прийняла його спосіб життя, оселилася з ним у Підгорецькому замку і не знайшла там жодного з тих задоволень, які її статок міг би з легкістю забезпечити. Навпаки, пані Жевуській довелося терпіти незручності холодного, недоглянутого житла і всілякі негаразди. Відсутність елементарно необхідних речей в оселі, де було багато мармуру, дзеркал і позолоти, була наслідком не скупості, а морального спустошення гетьмана, яке позначилося і на матеріальному стані. Це була звичка жити без жодного плану, поки не трапиться нагода, станеться щось таке, що ніколи не ставалось" [9].

Під час перебування у Підгірцях основним заняттям Северина було листування з політичних питань з широким колом його кореспондентів. Одним із них був колишній офіцер полку Вацлава Петра Жевуського Шимон Кортічеллі, який після арешту гетьмана потрапив на службу до короля і став його довіреною особою, проте зберіг вірність політичним поглядам колишнього начальника. Таким чином він виступав посередником між Северином і королем, доповідаючи в Підгірці про настрої і наміри в Варшаві, а також про реакцію королівського оточення на відкриті листи Северина, часом провокативні та іноді зухвалі. У подальшому Кортічеллі досяг посади посла у Відні, а наприкінці його життя історик моралі Мацей Дульський так охарактеризував його у своєму щоденнику: "Витончений знавець філософії та літератури, камергер і королівський інформатор, колись славний своєю красою, улюбленець жінок і лицар салонів, тепер зламаний стражданнями, жахливий не тільки через хворобу, відому в провінції як "варшавка", а й через роки зловживання меркуріанським лікуванням" [Maciej Dulski, Diariusz].

Як батько, Северин займався літературою, а саме поезією. В Підгірцях зав'язалося його листування з поетом Францішеком Карпінським, творчістю якого Северин був захоплений. Цікаво, що в дитинстві Францішек став свідком нападу на маєток його батька Олекси Довбуша, який гуманно і благородно повівся з господарями, про що пізніше Карпінський розповів у спогадах. 

Шимон Кортічеллі

У період проживання у Підгірцях у Жевуських народилися діти: Ізабела (1783), Вацлав Северин (1784) та Марія (1786). Северин віддячив дружині за народження дітей віршем "До дружини", який був анонімно надрукований і став доволі відомим. Це панегірик жіночих чеснот з численними алюзіями з історії Речі Посполитої, що робить його більш патріотичним, аніж ліричним. 

Після подій Торговицької конфедерації, які завершилися Другим поділом Речі Посполитої, родина Жевуських переїхала у Відень, але Северин продовжував приїзджати у Підгорецький замок до кінця життя. Саме в цей період, вимушений відійти від політичних справ, він захопився хімічними та алхімічними експериментами, хоча лабораторія для дослідів на другому поверсі замку згадується і раніше. Думка про те, що до алхімії він вдався, щоб покращити фінансовий стан родини, хибна — Жевуські володіли в цей час численними статками. Радше його спонукав дослідницький інтерес, вельми природний для людини доби просвітництва, у поєднанні з вимушеною суспільно-політичною бездіяльністю. 

Підгорецький замок, Фрідріх Оманн, 1898

"На той час Жевуського вже не приваблювало публічне життя. Він проводив час переважно вдома, читаючи старі латинські хроніки. Він часто повертався до рідних Підгірців і працював над генеалогічним деревом своїх предків, простежуючи родовід аж до ідола ятвягів! Однак найбільше він віддавався своїм незліченним "винаходам", більшість з яких були створені між 1796 і 1808 роками. Щоденник Жевуського під назвою "Різні рецепти, нотатки, замітки з хімії або її історії та алхімії" містить близько 3 000 записів на різні теми. Найбільше місця автор присвятив описам хімічних робіт. Він також занотував багато експериментів у галузі медицини, магії, техніки та сільського господарства, а також дав численні практичні поради для полегшення життя" [24]. 

У дослідах Северин поєднував рецепти середньовічної алхімії з досягненнями сучасних технологій. Окрім традиційних спроб виплавлення дорогоцінних металів його досліди стосувалися відбілювання воску, конструювання розбірної похідної плити і плавзасобів (навіть підводного човна), виготовлення ліків від ревматизму, спирту, клею, засобів для виведення плям і вуликів для бджолярства з гіпсу. У дослідах йому допомогали слуги замку і ад'ютант генерал Міхал Кобилецький, в якому Северин вбачав природні магічні здібності. Також Жевуський поглибив літературну діяльність, залишивши два досить серйозні світоглядні вірші, сповнені символізму "Віковий ритм з описом часу" і "Надмірність у всьому шкідливому".

Після смерті Северина Жевуського у 1811 році розпорядницею його спадщини стала Констанція Жевуська. Спадкоємцем Підгорецького замку був Вацлав "Емір", однак керувала усіма маєтками його мати, яка прагнула реалізувати себе в управлінській діяльності, а дітям була призначена рента з доходів. Констанція Жевуська володіла величезними маєтностями, які не могла контролювати самостійно, і довірила справи управителям, що у подальшому призвело до її банкрутсва. 

У заповіті Северин зазначив: "Утримувати Підгорецький замок і залишити його таким, яким я його залишаю, а з речами на середньому поверсі, нагорі і внизу, можна чинити на власний розсуд. [...] Також і синові моєму раджу, якщо Бог милістю своєю у свій час дітей дасть, аби той замок Підгорецький так дітям своїм залишив, як я його залишаю" [25]. 

Якщо за Северина Підгорецький замок не вирував життям, але залишався жилим, то в цей період здебільшого стояв зачинений під наглядом старого слуги Ігнація Ружицького, якого було призначено бургграфом (адміністратором та охоронцем резиденції) . Однак варто зауважити, що це вберегло його від видозмін, бо в той час на зламі століть, епох і відповідно моди більшість старовинних резиденцій зазнавали реконструкцій з метою модернізації.  

Підгорецький замок, Антон Лянге, 1820-ті

За свідченням Владислава Кричинського [6], в цей період стан замку залишався добрим. Зиму 1810-1811 років у замку провела Розалія Жевуська, дружина Вацлава "Еміра", її спогад про цей візит винесений до епіграфу сторінки: "Я оселилась у склепінчастій кімнаті, єдиній, що була придатна для життя в замку. Вона нагадувала в'язницю; грати на вікнах довершували ілюзію, було чутно лише посвисти вітру. Мені здавалося, що я опинилась в Удольфі чи Блані. Начитаність цими романами пом'якшувала моє зимування. Я не скаржилась ані на темряву своєї кімнати, ні на крижаний холод мармурової підлоги, ні на протяги, що їх примножували потаємні двері в кожному кутку. Я забула, що давні портрети нагадують старі корости. Мені не набридала нестерпна балаканина консьєржа Романа. Всі ці умови довершували схожість із замком а-ля Редкліфф" (Енн Редкліфф англійська письменниця, одна з засновників готичного роману) [9]. Загалом пані Розалія кілька разів зупинялася у Підгірцях. 

Підгорецький замок, Мацей Богуш Стенчинський, 1848

У 1814-1818 роках проводились ремонтні роботи, проте частина речей, зокрема китайська та саксонська порцеляна і кілька турецьких наметів, були вивезені до маєтку Констанції Жевуської у Григорівці біля Старокостянтинова. Сама вона відвідувала замок, і "Підгірці в той пам'ятний день були схожі на гай, прикрашений всілякими чарами", а з 1819 року навіть мешкала тут певний час. Але у 1820 році письменник Юліан-Урсин Нємцевич зазначив сліди занепаду замку: "Ці картини, такі гарні і такі для нас живі, в багатьох місцях продірявлені, потьмянілі, вицвілі, зіпсовані. Серед численних картин рідко яка з них може привабити красою пензля. Пліснява, вогкість і вода, що протікає з дірявих дахів, доводять, як важко одному господареві стежити і керувати всім у такій безлічі графств, ключів і палаців" [27]. 

У 1826 році відбувся поділ майна Жевуських, за яким у володіння Підгірцями вступив Вацлав Северин "Емір" Жевуський. Пародоксально певним чином, що за найбільш відомого і популярного зараз власника Підгорецький замок зазнав найбільшого занепаду. Поглинений у мандри та амбітні й авантюрні проєкти, Вацлав "Емір" мало уваги приділяв родовій резиденції, а горбистий ландшафт Підгрців гірше надавався для вигулу його дорогоцінних коней, аніж степи Саврані та Кузьмину, які і стали його улюбленими маєтками. Підгірці опинилися під владою управителя Францішека Ремішевського, що й стало для замку чорною сторінкою. Найбільш докладно і красномовно занепад і відродження палацу передає Владислав Кричинський: 

Підгорецький замок, 1905-1914

"За відсутності Вацлава, Францішек Ремішевський, уповноважений з необмеженою владою, керував усім маєтком у Підгірцях. Він скористався владою і можливостями по-вандальськи: маєток був зруйнований, а замок розграбований. Ще донедавна тут жили люди, які пам'ятали ці сумні часи. Вони розповідали, як холопи підгорецькі за наказом уповноваженого вивозили на Поділля різні меблі, картини, статуї та кам'яні балюстради; розповідали, що Ремішевський оголошував публічні торги, на яких євреї зазвичай купували різний посуд, порцеляну, підсвічники, бронзові статуї тощо; навіть кам'яні плити, що покривали тераси, уповноважений виривав і продавав євреям з Бродів. Щодо маєтку — найкрасивіші села: Кути, Лабач, Разнів, Ясенів, Кадлубисько, віддав судовому виконавцю Листовському за провадження справ Жевуських" [6].

Саме в цей час з'являється наратив про пошуки скарбів у Підгорецькому замку, які у сучасніх блогах чомусь приписують Северинові Жевуському. Як пише в спогадах Олександр Єловицький, який у юності знавав Вацлава "Еміра": "Все у нього було безладно, і в господарстві, і вдома. Не міг собі нагосподарювати золото, думав, що викопає його, шукав скарб, про який йому бабця розповідала, марив про скарб у мурах Підгорецького замку і вже збирався знести ті мури" [43]. Оскільки "бабця" "Еміра" Анна Жевуська померла задовго до його народження, а друга, Ізабела Любомирська, була не дотична до Підгірців і надто багата, щоб цікавитися міфічними скарбами, ймовірно ця історія записана не з особистих слів Жевуського, а за місцевими переказами, які таким чином могли "пояснювати" руйнацію замку: мовляв, то не мародерство управителя, а пан-дивак скарби шукає. 

"Після смерті Вацлава свавілля уповноваженого було необмеженим, тим більше, що з роду Жевуських, здавалося, не залишилося нікого. Старший син Вацлава Станіслав, також поранений у 1831 році і доставлений до Кракова, помер; другий син Леон (ад'ютант Хлопіцького під Гроховом) був змушений емігрувати за кордон після поразки повстання; третій син Вітольд вступив до російської армії, щоб врятувати батьківське майно на Волині, якому загрожувала конфіскація. Ремішевський вважав себе господарем Підгірців, робив тут все, що заманеться, і жахливо хазяйнував. 

Замок був у найгіршому стані, і хоча Ремішевський помер у 1832 році, надії на кращі часи для Підгірців не було. Помираючи, Ремішевський передав замок і маєток якомусь Феліксу Дугоборському, який продовжив справу руйнування. Досить сказати, що замок лежав у руїнах: майже не було даху, скла у вікнах, кімнати першого поверху були відкриті, і сільські хлопці у покоях королівських влаштовували сходки. Збереглися лише дві кімнати, оскільки в них жив узурпатор маєтку пан Дугоборський. Був живий і бургграф Ружицький, який бачив усе, що відбувалося, і благав небо, щоб беззаконня було покаране. І незабаром вірний слуга дожив до цієї щасливої миті.

Стілець з Підгорецького замку, Юзеф Смолінський 1904

Після амністії 1833 року Леон Жевуський повернувся на батьківщину і восени того ж року як єдиний законний власник замку приїхав до Підгірців. Побачивши рідний замок у напівзруйнованому стані, він зі сльозами на очах увійшов на подвір'я. Там нікого не було, лише пані Дугоборська сиділа в кріслі з люлькою. Граф Леон Жевуський підійшов до неї і ввічливо запитав про бургграфа Ружицького, але у відповідь почув: "Хто ви такий? Зніміть спочатку капелюха!" У цю мить старий бургграф вийшов з-за кута і, впізнавши графа Леона, з плачем кинувся вітати його. А Леон запитав його: "Хто ця пані і де мешкає"? Отримавши пояснення, він кинувся на другий поверх в Жовту залу і в крайньому обуренні власноруч викинув всі меблі Дугоборських на кам'яне подвір'я. Дугоборського не було вдома, а коли він повернувся, то знайшов свої речі вже за воротами. Не було іншої ради: він знайшов порятунок у втечі. 

Настав час оглянути замок і решту майна. Все було, звичайно, в найгіршому стані. 

Окрім сумних слідів діяльності уповноваженого Ремішевського, тут варто навести хвалебний вірш, який дехто Юзеф Заремба написав у книзі для відвідувачів замку в 1829 році [тобто адресований Ремішевському].

"Хто в величних руїнах наводить порядок,

Серце ніжно тішить, стоїть на сторожі розуму,

Завдяки вам цей замок сьогодні в кращому стані,

Тому прийміть подяку від ніжних сердець".

Коли Леон Жевуський прочитав це, то помістив поруч наступну відповідь:

"Хто в науці крадіжки наводить порядок,

Доводить, що Бог і божевільному дає розум.

Твоя вина, що замок у пограбованому стані,

Тож нехай тобі віддячить диявол, 

Це замість віршів, які написав Заремба,

Мовить щире серце, мовить щире обличчя".

Видно, Провидіння опікувалося замком, бо останній нащадок роду Жевуських вважав своїм обов'язком врятувати рештки батьківської спадщини від погрому. Перше, що він зробив, — це як міг відновив дах, потім наказав поставити нові вікна, деякі забити дошками, деякі замурувати, залатати всі проломи в стінах і обвалені склепіння, а над казематами, де уповноважений Ремішевський зірвав плити, зробити дерев'яний дах і тимчасово покрити його соломою. Але всередині замку, в королівських покоях, де розписані різьблені і багато позолочені стелі загрожували обвалитися через тривале протікання, Леон Жевський не проводив значної реставрації. Лише в одній Лицарській залі (колишній Столовій), де зі розписаних суфітів звисали лише підрамники, він наказав поновити розписи, тобто старе полотно наклеїти на підрамники і поновити малюнок. За цю роботу взявся митець-художник зі Львова Едвард Рачинський. Рами, що обвалювалися, в цій кімнаті та в усіх сусідніх приміщеннях підперли балками. Вся реставрація просувалася повільно аж до 1856 року, коли Леон Жевуський наказав покрити весь замок залізною бляхою" [6]. 

Леона відвідували мати і сестра Каліста Жевуська: "Через багато років я знову побачила Підгірці з моєю дорогою Калістою. Чудове розташування захоплювало, весна здавалася нам чарівнішою, ніж будь-де; наша кімната була елегантно облаштована моїм сином, який вже кілька років мешкав у цій самоті" [9].  

У вересені 1836 року Розалія написала звідси Евеліні Жевуській, у шлюбі Ганській: "Вже три тижні, як я у Підгірцях, і завтра їду до Леополя, а потім до Ополя... Немає нічого сумнішого і пустельнішого за цей замок, і треба мати велике щастя всередині себе, щоб приємно проводити в ньому час і знайти гармонію у вітрах, які дмуть тут з усіх боків. Старі портрети розповідають мені багато похмурих історії. Якби я була змушена тут залишитися, я б себе занапастила, намагаючись підтримати те, що розвалюється. Але я віддаю належне красі Підгірців: природа тут посміхається, і можна знайти чарівні краєвиди. Правду кажучи, не вистачає чорних ялин і загрозливих скель, щоб довершити декорацію для жахіть, яку можна зробити з цього замку" [28].

Підгорецький замок, Тадеуш Рибковський, злам XIX-XX ст.

Замальовка портрету Вацлава Петра Жевуського з інтер'єрів замку, Юліуш Коссак 1872

Відродження Підгорецького замку припало на часи піднесення інтересу до історії на тлі націєтворчих процесів у польському суспільстві. Як писав Вацлав Новаковський: "З багатьох розкішних панських резиденцій старої Речі Посполитої Підгірці, мабуть, єдина залишилася недоторканною, зберегла для нас давню пам'ять про тих могутніх панів, що змагалися з королями, перевершуючи за значенням, силою і багатством німецьких князів..." [42]. Оскільки замок зберігся без перебудов з початку XVIII століття, він привернув увагу громадськості, і його нерідко відвідували дослідники, письменники та художники у пошуках джерел натхнення для історичних творів. Зокрема неодноразово гостював тут Юліуш Коссак (1824-1899), художник українського походження, відомий батальними полотнами на історичну тематику. Також були проведені археологічні дослідження городища Пліснесько біля Підгірців за участі Тітуса Адама Дзялинського і Августа Бельовського [35]. 

Варто, однак, зауважити характер цих історичних захоплень: вони були спрямовані не стільки на дослідження, як на пошук національних героїв, які б підживлювали польську самосвідомість. Тому на передній план висувалася дотичність Підгорецького замку до короля Яна Собеського та Конецпольських. Відповідно до нових наративів Столову залу було перейменовано на "Лицарську", Мозаїчний кабінет на "Спальню Яна Собеського", з'явилися назви "фортепіано королеви Марисеньки", "ліжко Яна Собського" та навіть про горіх, що ріс на бастіоні біля Мозаїчного кабінету, стали говорити, ніби його посадив сам король. 

У туристичній літературі є поширеною інформація про те, що Підгорецький замок відвідав Оноре де Бальзак під час поїздки в Україну до Евіліни, його майбутньої дружини. Бальзак був обізнаний в історії роду Жевуських і дуже пишався дотичністю до нього, тож цей візит міг бути реалізований, але прямих свідчень про нього немає. Письменник відвідував Україну двічі: з вересня 1847 по січень 1848 і з кінця 1849 по квітень 1850 року. Під час першого візиту Леон Жевуський перебував у Парижі, під час другого готувався до весілля у Кракові. Тож якщо Оноре де Бальзак і заїхав у Підгірці, прийомом цей візит не відзначався. 

Ключник Підгорецького замку, Юліуш Коссак 1872

"Може виникнути питання: чому останній Жевуський не намагався відновити спадщину до первісного стану і чому він не зробив більше? На це не важко відповісти. Програвши війну 1831 року, Леон Жевський втратив усе: він втратив родину, майно, опинився на самоті в Підгірцях на руїнах свого Єрусалиму. І коли до загальної суми цього сумного дефіциту мусив додати ще й себе, як втрачену одиницю, то не дивно, що "підгорецький відлюдник" замкнений у стінах замку, оточений пам'ятками своїх предків, не бачачи майбутнього, впав у байдужість і сумніви, в певний моральний занепад. Для такого духу, який мусив сам себе жаліти, здавалося достатнім зробити найнеобхідніше, покласти край подальшому руйнуванню родового гнізда, зібрати розкидані пам'ятники, закрити їх і сказати: "Vae mihi victo" ["Горе мені, переможеному"]. Після стількох невдач і розчарувань цей, безсумнівно, чудовий чоловік мав собі сказати, що все на світі суєта, що треба відсторонитися від себе і відмовитися від того, що любиш. Тут не місце для подальшого обговорення цього акту зречення, але це єдиний спосіб пояснити те, що обговорювали у 1865 році: Жевуський продає Підгірці. [...]

Одного дня він відвернувся від усього цього, поставив хрест на Підгірцях і залишив їх, останній Жевуський, як чужий, і все ж він подолав це, чи то через делікатність до інших, чи то остаточною перемогою над собою, що не заповів, а забезпечивши довічний фонд для костелу, муніципалітету та на утримання історичних пам'яток — продав" [6].

У 1865 році Леон Жевуський продав Підгорецький замок Владиславу Ієроніму Сангушку (1803-1870), а деякі сімейні реліквії та архіви передав Адамові Жевуському в Погребище. Вирішальною умовою продажу, а ймовірно і головною метою цього рішення, було збереження замку як історичної пам'ятки. Від продажу Леон отримав ті кошти на реставраційні роботи, яких йому бракувало. З них він створив відповідний фонд, тобто передав покупцеві під зобов'язання завершити реставрацію споруди, забезпечити збереження історичних інтер'єрів та колекцій, а також спрямувати на утримання костелу та винагороду слугам. 

Владислав Сангушко передав Підгірці синові Євстахію Станіславу Сангушко (1842-1903), після якого їх успадкував Роман Владислав Сангушко (1901-1984). Відповідно до умов договору з Жевуським, Підгорецький замок функціонував як музей, а не як житло, а самі господарі, відвідуючи його, зупинялися в приміщеннях, які обладнали собі на цокольному поверсі. Адміністратором замку став Антоній Кричинський, після якого його обов'язки перейняв син Владислав Кричинський, який написав цитовану книгу "Замок у Підгірцях" (1894): "Жевуський продав Підгірці князю Владиславу Сангушку, який, однак, у 1867 році передав весь маєток своєму молодшому синові, князю Євстахію, нинішньому власнику. Відтоді почалися дуже дорогі реставрації замку: зокрема, над першим поверхом були встановлені нові перекриття для захисту дорогоцінних стель; відреставровані зовнішні стіни, як кам'яні, так і цегляні; відновлений з фундаменту східний кутовий балкон, де росте легендарний горіх; входи і балюстради позаду замку були встановлені наново; у 1878 році новими кам'яними плитами було відновлено платформи над казематами, впорядковано історичні колекції, словом, весь замок був убезпечений таким чином, що сьогодні він сяє у всій своїй красі як старовинна резиденція тих королів XVII століття, які правили Річчю Посполитою. Всі реставраційні роботи проводить багаторічний бургграф замку Антоній Кричинський. Ті, хто бачив і знав замок 30 років тому, можливо, не впізнають його сьогодні, адже раніше вони бачили його в руїнах, а сьогодні — у чудовому стані. Дякуючи нинішньому спадкоємцю Підгірців, князю Євстахію Сангушку, який розпорядження Леона Жевуського так сумлінно виконує!" [6].

"Повернення Романа Адама Сангушка з Сибіру у Підгірці" (вигадана подія, насправді у Славуту), Яцек Мальчевський 1895

Джерела