Северин Жевуський, 1773/74, з колекції Підгорецького замку, Окружний музей Тарнова
Северин Жевуський, 1773/74, з колекції Підгорецького замку, Окружний музей Тарнова
"Гетьман був високий і добре збудований, мав шляхетну статуру, чарівну усмішку, велику освіченість, впевнений і тонкий літературний смак. Він досконало знав латину, легко висловлювався у віршах і прозі кількома мовами. Його промови і сьогодні вважаються взірцем красномовства. Він не надавав їм жодного значення, так само, як і чарівним віршам, які він складав. Він цінував успіхи лише як державний діяч. Влада, якою він користувався, повага, якою його оточували, сприяли підвищенню його власної думки про себе. Переконаний, що на його життя було кілька замахів, він пояснював свою втечу від ворогів божественним втручанням. Але якою б не була його впевненість у своїй долі, він носив із собою, як і в часи громадянських воєн, пістолети, заряджені кулями" ["Мемуари графині Розалії Жевуської", 10].
Северин Жевуський народився 13 березня 1743 року в Підгірцях, найменший син Вацлава Петра та Анни Жевуських. Його батько писав до невідомого адресата: "Хвала богові, дружина моя щасливо розродилася сином. Я хотів вчора в той же день поспішити припасти до її ніг, але сильна нежить з кровотечею і мокротою затримала мене на деякий час вдома" [1]. Хлопчик "з ранніх років виявляв живий розум, надзвичайну пам'ять і рідкісну дотепність" [7].
Вихованням Северина і його братів опікувався та керував їхній батько. Він особисто укладав для них розпорядок дня, розклад занять, інструкції щодо правил поведінки, а також брав їх із собою на політичні та світські заходи і у поїздки до резиденцій, щоб молоді Жевуські були долучені до справ і набиралися досвіду. Окрім практичних навичок таке навчання мало на меті виховати характер, манери та принципи відповідно до ідеалу шляхетного кавалера та майбутнього державного діяча. Сам Северин пізніше стверджував, що "був вихований у суворих принципах чесності своїм батьком, який діяв не стільки повчаннями, скільки власним прикладом" [51]. Оскільки підгорецький пан був постаттю різнобічною, то його сини отримали всебічну освіту, але в подальшому старший Станіслав Фердинанд зосередився на військовій кар'єрі, середній Юзеф обмежився літературою та колекціонуванням творів мистецтв, а Северин виявився так "запрограмований" на політичну діяльність, що у купі з потягом до містицизму це призвело зрештою майже до месіанства.
До домашнього навчання були долучені наставники. У 1752-1754 роках гетьманських синів навчав математиці та фортифікаційному мистецтву Ян Лукаш де Ту де Сальверте, артилерійський офіцер та провідний масонський діяч у Речі Посполитій. Припускають, що це він прищепив вихованцю інтерес до алхімії, проте варто зважати, що на час його перебування у Підгірцях Северину було 9-11 років. Шкільну освіту Северин Жевуський здобув у колегіумі театинів у Варшаві. Школа мала елітарний характер і через високу плату за навчання призначалася для дітей заможної шляхти і магнатів. У ній викладали всебічно освічені вчителі, переважно італійці. Найвідомішими з них були Юзеф Калатерса, Ян Баптист Ротінго, Юзеф Торі, Ігнатій Россеті. Це була лицарська академія, що виховувала в молодих людях такі якості, як честолюбство, почуття честі, презирство до страху, вміння вести за собою людей.
"Молодь, яка там навчалася, брала уроки танців, фехтування та верхової їзди; хоча варшавські монастирі не мали власної школи верхової їзди, але знайшли зручне місце у саксонському палаці, де можна було проводити такі важливі для них заняття. Для танців і фехтування тримали спеціальних вчителів" [2]. Відомо про участь Северина у двох шкільних театральних виставах: 26 вересня 1754 року він з'явився в адаптації італійської трагедії "Тітове милосердя" (П'єтро Метастазіо) в ролі одного з восьми римських солдатів, а ще через два дні зіграв жіночу роль Гортензії, дочки Річарда, у французькій комедії "Буркотун" (Давид-Огюстен Брюес і Жан Палапра).
Роки навчання Северина у театинів припали на період їх найбільшого розквіту. Чудову освіту, яку він отримав, в подальшому неохоче відзначали навіть ті, хто критикував його діяльність. Наприклад, Юліан Нємцевич: "Єдиною перевагою Жевуського було те, що він досконало володів мовою. Він говорив і писав з чистотою неперевершеного [Петра] Скарґи".
Колегіум театинів на вул. Длугій, друга будівля з правого краю, не зберіглася
16 грудня 1756 року Вацлав призначив сина капітаном свого драгунського полку коронної польної булави, проголосивши: "До відома всіх вищих і нижчих офіцерів війська Королівського Короного, з огляду на похвальні здібності та щире пагнення до військової служби мого сина Северина Жевуського, воєводича подільського, вирішив надати йому чин капітана хоругви у моєму драгунському полку коронної польної булави з усіма відповідними субвенціями та прерогативами" [1]. Це підвищення аж ніяк не означало завершення освіти молодого аристократа: нею продовжував займатися і сам його батько, і домашній наставник Луї Антуан Караччолі, у супроводі якого Северин здійснив дворічну (1759-1761) освітню подорож Європою. Їхній маршрут пролягав з Відня через Рим до Парижа, включаючи візит до колишнього короля Станіслава Лещинського у Люневілі, і назад через Страсбург, Мюнхен і Відень до Кракова. По поверненні до Підгірців у березні 1761 року, у віці лише сімнадцяти років, Северин отримав патент генерал-майора коронного війська. У грудні 1766 року батько передав Северину староство долинське, а невдовзі він отримав і стуленське. Відтоді разом із батьком він брав участь у громадському житті.
Під час Конвокаційного сейму 1764 року Северин був депутатом на вибори і дотримувався інструкцій, отриманих від батька. У той час Жевуські підтримували саксонського кандидата Фридриха, а після його смерті Яна Клеменція Браницького. Був у числі восьми депутатів, які проголосили маніфест про незаконність виборів під силовим тиском російських військових, про що залишив спогади [61]. Жевуські були проти кандидатури Станіслава Понятовського, але після коронації визнали його королем, бо не бачили реальної можливості для опозиції. Однак і після формального визнання продовжили відстоювати свої політичні погляди і критикувати короля за самовпевненість та слабкість, а головне за потурання російському впливу. Вже у 1765 році Северин гострим пером засудив політику короля в анонімному друкованому виданні під назвою: "Iter Polydori ad Arcem quae vocatur Deigratia" ("Подорож Полідора до цитаделі під назвою Божаблагодать"). "Станіслав дізнався про авторство і присягнув автору в такій ненависті, яку тільки міг собі дозволити такий жіночний персонаж" [9]. У своїх подальших політичних маніфестах Северин Жевуський часто згадував саме 1764 рік як початок епохи поразок країни, після якого "кожен рік, кожен новий сейм приносив Речі Посполитій новий удар", а цими ударами були "купа нових законів, часто незрозумілих, часто суперечливих і майже завжди шкідливих" [12].
Після коронації Понятовського Річ Посполита ставала дедалі більш залежною від росії, що знайшло своє відображення у так званиій "справі дисидентів", або іновірців. Під лозунгом віротерпимості Катерина роздмухувала релігійний конфлікт, щоб поглибити вплив на внутрішні справи Речі Посполитої і під лозунгом "зрівняння у правах" просунути на важливі посади своїх маріонеток. Питання дисидентів росіяни висували ще на коронаційному сеймі, але тоді воно не мало ефекту. Тому його знову висунули 1766 року, Катерина прислала на засідання свої інструкції і розраховувала, що сейм ухвалить рішення відповідно до них. Северин Жевуський був депутатом у Кам'янці. Він голосно протестував проти втручання іноземної держави у внутрішню політику Речі Посполитої. Після його протестів листи Микити Паніна та Миколи Репніна не були взагалі зачитані, а один із цих листів він сам розтоптав перед депутатами. Северин закликав депутатів сейму виступити проти російських вимог. Цей виступ, підсилений молодістю, показною зовнішністю і красномовством оратора, зробив його героєм антиросійської опозиції. У полум'яній промові Северин Жевуський оголосив про боротьбу з російським пануванням: "Я ніколи не дозволю цього [щоб дебати проходили під російську диктовку], і якщо на те божа воля, я і мої колеги впадемо завтра мертві в костелі, але дамо слово захисту вільній нації, рівній монархам. Дасть бог, будемо жити або помремо. Москва страшна тим, хто не любить свою вітчизну. Ми її не боїмося" [12].
Микола Репнін (1734-1801)
Російський посол Репнін був обурений цим вчинком і вирішив залякати Жевуських, для чого використовував різні форми тиску. Він писав командувачу російських військ у Речі Посполитій генерал-майору Петру Кречетникову: "Зухвалість Подільського воєводства настільки велика і непристойна, що, звичайно, не може залишитися без відповідного покарання [...]. Не знаю, яких заходів може бути вжито проти Жевуського, долинського старости, який найбільше заслуговує на покарання, бо він не має жодного майна у власному володінні, оскільки все його майно є власністю його батька, краківського воєводи. Відтак прошу послати до цього воєводи толкового офіцера, щоб розтлумачів, що я вкрай незадоволений діями його сина, і додав, що якщо його син і він сам не зобов'яжуться урочисто в письмовій формі в усьому надалі дотримуватися моїх наказів, а долинський староста не вибачиться переді мною письмово в найпокірніших виразах за свої дії на Подільському сеймі, — то всі села краківського воєводи негайно захоплять наші війська і будуть безоплатно експлуатувати їх на свою користь" [1]. Ані вибачень, ні зобов'язань від Жевуських не послідувало.
Для тиску також послідували репресії. 22 серпня 1766 року був заарештований Фелікс Чацький, чернігівський депутат, коронний підчаший, який також виступав проти "справи десидентів" у палкій прокламації, виданій на сеймі. Через кілька місяців подібна доля спіткала Францішека Кожуховського. Після арешту Чацького Северин Жевуський, незважаючи на небезпеку, таємно відвідав його в місці утримання — Порицьку (нині Павлівка). Він зробив це замасковано, маючи план звільнення в'язня, однак той, побоюючись за свою родину і майно, відмовився скористатися допомогою. Згадку про ці події можна знайти в драмі "Чеснота пригноблена, свобода утиснена" ("Cnota uciemiężona, Wolność obarczona"), авторство якої приписують Ігнацію Лопачинському, писарю скарбовому литовському. У першій сцені п'ятого акту Северин Жевуський, який виступає під прізвищем Обронський, так розповідає про долю заарештованого: "До нього [Фелікса Чацького, який фігурує в драмі під прізвищем Моцноверський] навіть не пускають нікого, забороняють листування, ледве дали написати до Одстепського [князя Кароля Радзивілла] і Подсцівецького [Вілогурського, кухмістра литовського], які поїхали до двору пана Пшемоцького [Репніна], щоб хоча б поклопотатися про його звільнення звідти. Я був у нього, але довелося переодягтися по-лакейському і пішки пройти милю, щоб відвідати в'язня, заарештованого за захист віри і вітчизни".
Фелікс Чацький (1723-1790)
Під час сейму 1767 року, відомого як Репнінівський сейм, Северин продовжував антиросійський курс. Він рішуче виступив проти Репніна та його втручання в справи Речі Посполитої. Батько і син Жевуські, а також єпископи Юзеф Анджей Залуський і Каєтан Солтик виголосили протест проти російського тиску на депутатів парламенту. Репнін усвідомлював, що їхні промови можуть підбурити народ, тому після тижня роздумів вирішив їх позбутися силовим методом.
"У вівторок вночі близько опівночі нас: мого батька Вацлава Жевуського, на той час воєводу краківського, коронного польного гетьмана, і мене, тоді старосту долинського, подільського депутата, 14 жовтня викрали з Варшави за наказом князя Репніна, посла великоросійського, і вивезли до Смоленська, а потім до Калуги. Там в жорстокій неволі ми перебували упродовж п'яти років і чотирьох місяців. Дяка Богу і за неволю. Маршалки Лютеранської конфедерації Грабовський і Гольц підписалися під тим, аби нас забрали. Того ж самого дня, вночі, забрали краківського єпископа Солтика і київського єпископа Залуського і також повезли до Смоленська, а потім до Калуги. Все це було справою рук короля Понятовського" [Северин Жевуський, 9].
Калузький полон Вацлава і Северина Жевуських докладно описаний на окремій сторінці. Час ув'язнення Северин присвятив підготовці до майбутньої політичної діяльності, перекладаючи твори Монтеск'є, Фоларда, Шувалова тощо. Цікавим є зашифроване листування бранця з Міхалом Яном Пацем, діячем Барської конфедерації, яке свідчить про винахідливість Жевуського та майстерність у володінні словом [47].
Северин Жевуський, копія Підгорецького портрету XVIII, "націоналізовано" росією Смоленська художня галерея
Після Першого поділу Речі Посполитої, коли опозиціонери перестали бути загрозою для російського впливу, у січні 1773 року Жевуських було звільнено. Опинившися на кордоні, Северин написав подільському воєводі Яну Замойському: "Суворий і довгий полон любові до віри та свободи, хвала Богу, в мені не зменшив. Я повернувся на вітчизну таким, яким був до арешту, і гноблення моєї особи протягом такого тривалого часу не мало іншого ефекту, окрім того, що любов до вітчизни і моя невинність проявилися ясно і перед світом. Тим, хто намагався мене поневолити, я пробачаю від щирого серця, хоча вони цього не потребують. Тим, хто боровся за мою свободу, я вдячний, хоча не знаю, хто вони. Хто буде діяти заради вітчизни, я буду з ним; хто буде діяти проти вітчизни, я не буду прихильний до нього. Я все життя вчився чеснот під оком свого батька, я не можу інакше мислити. Такі мої справи. А як же вітчизна? Яка її доля? Чого нам чекати? Тут проливаються сльози з тих очей, що висохли від гніту п'ятирічної неволі" [1]. У Варшаві Жевуських зустріли як героїв. Адам Єжи Чорторийський пише про Северина в цей час: "Жевуського поважали як людину, до якої належало звертатится в першу чергу, коли хтось мав намір працювати на благо вітчизни та її свободи" [48].
Медаль з зображенням Северина Жевуського, 1776
8 лютого 1774 року Северин Жевуський став польним гетьманом коронним. Це призначення відбулося за результатами домовленості між Вацлавом Петром Жевуським, великим гетьманом коронним, та польним гетьманом коронним Францішеком Ксаверієм Браницьким (1730-1819): Вацлав Петро передав велику булаву Браницькому за умови, що той передасть польну булаву Северину. Таким чином Северин став третім поспіль гетьманом в роду Жевуських — і, як це виявилося пізніше, останнім в історії Речі Посполитої.
Северин Жевуський, 1774, з Підгорецького замку, ©Музей Тарнова
Хоча політичні супротивники дорікали Северину за те, що він отримав найвищу військову гідність, не бравши участі у бойових діях, він добре розумів політичний сенс цієї посади як противажеля до централізації влади в руках короля і збереження республіканського устрою. Як ніхто з попередників Северин захищав цю роль булави під час подальших реформ; ба більше, реагував на них саме так, як перебачало його розуміння посади — аж до крайнощі вважати протистояння з королем своїм головним обов'язком. За це львівський історик Валеріян Калінка влучно прозвав його "Дон Кіхотом булави": "Відновлення гетьманської влади стало єдиною метою його життя з 1776 року" [50]. Таке ставлення до неї було зумовлене не лише політичними поглядами чи бажанням влади, як то тлумачили політичні супротивники, а й почасти сімейною традицією, що брала початок від заповіту Станіслава Матеуша Жевуського, першого гетьмана з роду: "Будь завжди готовий пролити всю свою кров за святу віру, за свободу виборів, за гетьманську владу в усій її повноті та за liberum veto. Це чотири стовпи Речі Посполитої". Гетьманська булава була для Северина Жевуського чимось сакральним. Опоненти звинувачували його у "манії" і називали "фанатиком": "З булавою на голову Северина Жевуського впала нещасна манія. [...] Булава біля узголів'я завжди лежала у його покоях. Ад'ютанти [Міхал Кобилецький і Марцін Даровський] при стрічці не відходили від нього ні на крок" [54]. Сам він відповідав на звинувачення: "Я вважаю за краще бути вільним фанатиком, аніж мудрим і політично грамотним рабом" [51].
Призначення, за допомогою якого Станіслав Август Понятовський прагнув привернути Жевуських на свій бік, врешті зробило їх ще більшими супротивниками — з того моменту, коли король розпочав обмежувати гетьманську владу. У 1775 році, після першого поділу Речі Посполитої, на вимогу Катерини II була створена Постійна рада, яка мала стати вищим адміністративним органом над усіма галузями державної служби. Вона складалася з департаментів: військового, казначейства, юстиції, поліції та закордонних справ. Громадськість була налаштована до неї скептично: "З 1775 року, коли цариця нав'язала нам Постійну раду, з дивним привілеєм тлумачити права так, ніби вони були написані по-єврейськи; ця Рада, що складалася з двох представників від кожної провінції, шести сенаторів і маршалка, збиралася двічі на тиждень о півдні, засідала до другої години, після чого розходилась обідати" [54].
Постійна рада, графіка
Постійна рада була підконтрольна королю і фактично сприяла централізації влади навколо монарха. Вона контролювала магнатів, міністрів і передовсім прагнула обмежити прерогативи гетьмана. Вона вважала себе вищою військовою владою, що не сприймалося ані гетьманами, які прагнули традиційної для своєї посади незалежності, ні великими магнатами. Опозиція до Постійної ради вперше зблизила Жевуського з партією "Фамілія", він опинився в одному таборі з Адамом Казимиром Чорторийським, своїм дядьком і майбутнім тестем маршалком Станіславом Любомирським (1722-1783), двома його зятями Ігнацєм та Станіславом Косткою Потоцькими, та з гетьманською партією, очолюваною Францішеком Ксаверієм Браницьким і Михайлом Казимиром Огінським, гетьманом литовським.
Опозиція мала багато внутрішніх протиріч: Чорторийські прагнули внутрішніх реформ і пропагували польський націоналізм, гетьманська партія мала проросійські погляди, Станіслав Любомирський орієнтувався на Відень, а сам Жевуський був найближче до ідеології барських конфедератів, які після поразки перебували здебільшого в еміграції, але все ще мали прихильників усередині Речі Посполитої. Він підтримував контакти з вигнанцями Міхалом Яном Пацем, своїм шурином Каролем Радзивіллом та Міхалом Дзержановським.
Цей останній, Міхал Дзержановський (1725-1808), мав надзвичайну долю: йому судилося бути ув'язненим у Лондоні, брати участь у війні за австрійську спадщину, служити в Індії та досліджувати береги Мартиніки, воювати проти Парагваю і бути обраним королем Мадагаскару; як маршалок Барської конфедерації він очолював військо під час захоплення Кракова, а після поразки оселився у Відні, де впродовж багатьох років був кореспондентом Северина Жевуського, з яким його пов'язували не лише політичні інтереси, а й до езотеричних вчень.
Найбільше протистояння опозиції з королем загострилося напередодні сейму 1776 року. Разом із російським послом Отто фон Штакельбергом, який фактично був співправителем, Станіслав Понятовський доклав зусиль, щоб не допустити опозицію до сейму: виступав за обмеження кількості депутатів, за недопущення представників земель, відчужених після поділу, надсилав російські війська на сеймики для контролю виборів, в тому числі із застосуванням зброї і жертвами серед шляхти.
Северин Жевуський відкрито не підкорявся наказам Постійної ради і у своїх парламентських промовах постійно критикував її. На сеймі 1776 року, напередодні ухвалення законодавства щодо повноважень Постійної ради, він проголосив промову, яка викликала суспільний резонанс і стала широко відомою: "Ми стоїмо на краю прірви, і лише один крок треба зробити, щоб загинути. Дайте тільки більше влади Постійній Раді, і Речі Посполитій прийде кінець! [21]" Посилення Постійної ради, на думку гетьмана, перетворювало Річ Посполиту на "азійське самовладдя". Одним із супротивників гетьмана в дебатах щодо Постійної Ради став його кузен Францішек Жевуський з роздольської гілки, товариш Станіслава Понятовського, якого було призначено консулом Ради. У відповідь на промову Северина, під час голосування, Францішек проголосив: "Перший крок, який я роблю, щоб вилізти з прірви, в яку нас завела анархія".
Найбільший резонанс викликала промова Северина Жевуського від 22 жовтня під час обговорення умов поверення з політичного вигнання Кароля Станіслава Радзивілла "Пане Коханку", поплічника Жевуських часів Конвокаційного сейму 1764 року. Власне, у своїй промові гетьман нагадав сумні обставини цього сейму, що відбувся під збройним тиском росіян, покликаних на підтримку Станіслава Понятовського: "Відбулося скликання сейму під чужою зброєю і була затверджена литовська конфедерація з метою позбутися князя Радзивілла" [4].
Северин Жевуський, 1776, Національний музей у Варшаві
Згадування 1764 року як початку занепаду Речі Посполитої було лейтмотивом у промовах Жевуського, але дане формулювання викликало особливий резонанс, бо поставило під сумнів легітимність і короля, і роботи сейму. До того ж саме питання було винесене з метою знайти політкоректний спосіб примирення із Радзивіллом, а Жевуський натомість ескалював конфлікт. Станіслав Понятовський скористався нагодою нейтралізувати свого опонента, дорікнувши за образу гідності і вказавши на недоречність, з вимогою офіційного вибачення під загрозою сеймового суду. За посередництвом маршалка Станіслава Любомирського, який супроводив його до королівського трону, Жевуський висловив формальне вибачення. Щоб уникнути резонансу, зі свого боку Станіслав Понятовський продемонстрував милосердя і ухвалив позитивні рішення щодо Радзивілла. Ця подія мала ще один несподіваний наслідок: наступного дня 23 жовтня, щоб відвернути увагу громадськості від промови гетьмана, Станіслав Понятовський висунув на обговорення популістичний законопроєкт щодо скасування тортур і судів за чаклунство. Незадовго до того громадськість сколихнули новини про кілька випадків такого середньовічного судочинства, що бурхливо обговорювалися. Новий закон було подано як прогресивний крок та взірець для наслідування усім іншим європейським країнам [55]. Однак на практиці суди над відьмами на території Польщі та Галичини траплялися ще близько століття. Северин Жевуський також спробував зам'яти принизливий інцидент, опублікувавши переклади своїх кращих сеймових промов французькою мовою: він попросив Радзивілла поширити їх за кордоном.
Після поразки на сеймі 1776 року активність опозиціонерів знизилася. Їх розділяли внутрішні протиріччя: гетьманська партія з Браницьким мала проросійську орієнтацію, натомість Жевуський розбудовував зв'язки з європейськими дворами, зокрема з австрійським. У 1778 році Австрія побоювалася втручання росії на боці Пруссії у війну за баварську спадщину і була зацікавлена у формуванні антиросійської партії в Речі Посполитій. Австрійський посол у Варшаві Карл Сандор Ревіцький рекомендував Жевуського як того, хто міг би сформувати таку партію: "Стійкий у своїх починаннях, з честю і ненавистю до росії". За планом посла, він мав залучити до неї колишніх барських конфедератів. Для переговорів та розбудови зв'язків Северин Жевуський у супроводі ад'ютантів вирушив у подорож Європою: відвідав Відень, Мюнхен, Аугсбург, Мангейм і Страсбург, де зустрівся з Міхалом Яном Пацем, а потім Париж і Версаль — з метою залучити до антиросійської каоліції і французів. Зворотний шлях гетьмана знову пролягав через Страсбург і Відень.
Масштаб планів стимулював Северина Жевуського до накопичення знань для розбудови своєї політичної моделі. Дослідження його бібліотеки демонструє широке коло зацікавленостей, де переважала військова тематика — відповідно до гетьманської посади. Настільною книгою гетьмана була "Історія Риму" Полібія: у розбудові своєї візії він орієнтувався на тріумвірат пізньої республіки, на відміну від якого віденський проєкт передбачав кватровірат — Quattuorvirat.
Северин Жевуський, Тімоті Стенсфельд Енгльгарт 1844
Бібліотека Северина Жевуського включала історико-географічні енциклопедії, які допомогали гетьману орієнтуватися у зовнішній політиці, а також інженерні, фармацевтичні та хімічні трактати. Поступово поряд з роботами з хімії з'являються книги з алхімії, зацікавлення Северина якою є широко відомим.
У 1778-1779 роки книжки з алхімії складали лише незначну частку бібліотеки Северина Жевуського, серед книжок з хімії та медицини. Це були виключно недавні публікації, що вказує на те, що Жевуського цікавили лише сучасні для нього дослідження. У європейській подорожі, окрім політичних зустрічей, він познайомився з рядом таких дослідників. Вирушивши з Підгірців, першу зупинку на ночівлю він зробив у Щирці, маєтку одного з провідних алхіміків та містиків-ілюмінатів Речі Посполитої лівського старости Тадеуша Гребінки. Цей факт часто згадують в контексті аліхімічних зацікавлень Северина, проте він ніяк не засвідчив контакту з господарем, а натомість приділив увагу розмові з управителем маєтку про розведення шовкопряда — цей епізод перегукується з більш пізніми дослідженнями Жевуського з бджолярства. У Європі гетьман зустрічався з невстановленим хіміком на ім'я Руель, аптекарем з Жиліни Філіпом Клімешем, який стверджував, що володіє алхімічним артефактом ovum philosophicum ("філософським яйцем"), і зацікавив гетьмана своєю теорією про походження нижчих живих організмів з органічної неживої матерії; а також познайомився зі старим алхіміком П'єтро Кечеле у Відні, який, у свою чергу, стверджував, що володіє "lapidem philosophicum" ("філософським каменем") — однак Жевуський залишив скептичний відгук про його досліди.
Європейські справи гетьмана перервала хвороба його батька Вацлава Петра Жевуського: звістка про його тяжкий стан змусила Северина повернутися восени 1779 року додому, де 27 жовтня старий підгорецький пан помер. А вже 18 листопада, тобто менш ніж через місяць, Теодор Островський, професор Collegium Nobilium, занотував: "Подейкують, що коронний гетьман польний знову їде за кордон, а також що він змагається за руку княжни Констанції [Любомирської]. Цього бажає князь, але не княжна, оскільки князь Міхал доклав стільки зусиль для цієї партії. На заваді гетьману стоїть близька спорідненість, але якщо казати про близькість, то князь Міхал ближчий" [4]. Шлюбні плани Жевуського увінчалися успіхом лише через три роки, а чутки про його виїзд за кордон підтвердилися вже на початку грудня того ж року: він прибув до Відня разом із братом Юзефом.
Цей візит, другий за рік, викликав багато цікавості. Станіслав Седліський інформував Северина Жевуського з Дрездену: "Коли я приїхав до Дрездену, де пана добродія багато хто обожнює, мене всюди почали про нього розпитувати. Всі при дворі хочуть знати, чому ви, пане добродій, славний і голосний захисник вольностей своєї вітчизни, перебуваєте за кордоном. Відповідаю коротко, що так панові добродію доводиться, коли в Польщі робить добра немає змоги" [4]. Однак, проєкту гетьмана з австрійським урядом не судилося справдитися: саме в цей час, коли він перебував у Відні, імператор Йосиф II та Катерина II уклали у Могильові союз проти Прусії та Туреччини, і антиросійські ініціативи Відня втратили актуальність.
Але Северин Жевуський не поспішав покидати Європу і переключився на світські розваги і дослідницькі зацікавлення. Він намагався налагодити контакти з відомим енциклопедистом, астрономом та математиком Яном Снядецьким і з фізиком Яном фон Інген-Гусом, імператорським лікарем. Останній у цей час проводив експерименти у ботанічному саду щодо впливу сонячних променів на рослини, які дуже зацікавили гетьмана. Але обидва дослідники уникали Жевуського через його прихильність до алхімії [60]. Юзеф Борувласький також згадує, що гетьман проводив у Відні певні хімічні приготування з генералом Моріцом Беньовським, колишнім барським конфедератом і майбутнім колонізатором Мадагаскару [66].
З Відня Жевуський вирушив до Страсбурга, де у вересні 1780 року познайомився з найбільш відомим "алхіміком" Алессандро Каліостро — італійцем Джузеппе Бальзамо (1743-1795). На той час Каліостро вже був широко відомий своїми "передбаченнями" та магічними сеансами, але ще не був викритий як шарлатан. У червні 1780 року він влаштував виступ у Богуславському палаці у Варшаві, де його експерименти зазнали невдачі, і вирушив до Страсбугу, щоб уникнути скандалу. Тут знайомство з Жевуським врятувало його репутацію і відкрило двері до світських салонів, де він здобув симпатію свого подальшого покровителя кардинала Еммануїла де Роана, великого магістра Мальтійського ордену. Знайомство з Каліостро не мало продовження, але гетьман цікавився новинами про нього; зокрема під час скандальної "Справи про намисто королеви Марії-Антуанетти" (1785) стежив за її перебігом за повідомленнями свого кореспондента Міхала Дзержановського.
"Алхімік", П'єтро Лонгі 1757
Наприкінці 1780 року Северин Жевуський прибув до Італії. У Неаполі він зустрівся зі своїм колишнім вихователем маркізом Луї Антоніо Караччолі, який влаштував на його честь бенкет біля підніжжя Везувію. На святі була присутня родина Караччолі з 20 осіб. Цю зустріч маркіз змалював у передмові до життєпису імператора Йосифа ІІ, який було видано у 1790 році з присвятою Северину [62]. А на самій зустрічі, можливо, обговорювалася біографія Вацлава Петра Жевуського, яку Карачоллі видав у 1782 році. Після Неаполя гетьман відвідав Рим, звідки повернувся до Відня [4].
Лише у другій половині 1781 року Северин Жевуський з'явився у Речі Посполитій, де спробував домогтися руки 23-річної вдови Анни Сангушко з Цетнерів (1764-1814). Спершу красуня приймала його залицяння прихильно, але вже у січні 1782 року у гетьмана з'явився суперник Казимир Нестор Сапіга (1757-1798), генерал литовського війська. Змагання за руку красуні-вдови знайшло вираз у поетичному батлі: обидва суперники наввипердки оспівували свої почуття у ліричних та навіть еротичних віршах. Северин Жевуський є автором шести творів, пов'язаних з цим суперництвом, які послідовно відображають перебіг залицяння до таємничої "Теміри" від щасливої надії до розчарування невдачі: "Odza do Temiry" ("Ода до Теміри"), "Śliczne zwierciadło Temiry duszy" ("Прекрасне дзеркало душі Теміри"), "Choć na los mój utyskuję" ("Хоч на долю свою нарікаю"), "Do niewdzięcznej niestałej" ("До невдячної непостійної"), "Oda o miłości" ("Ода про кохання") та "Śnieżek" ("Сніжок"). Зрештою, у травні 1782 року Анна з Цетнерів вийшла заміж за генерала Сапігу, але шлюб не приніс їм щастя: вже через рік вони розпочали розлучення і виснажливий багаторічний судовий процес поділу майна. А Северин Жевуський знайшов розраду у відновленні своєї опозиційної активності у зв'язку зі "справою єпископа Каєтана Солтика".
Анна Цетнер, Елізабет Віже-Лебрен 1791
23 лютого 1782 року у Кракові капітула обманом заманила єпископа Каєтана Солтика (1715-1788), товариша Жевуських по Калузькому полону, до семинарії, де його силоміць ув'язнили, оголосивши божевільним і не здатним виконувати свої обов'язки. Обурена громадськість почала виходити на вуличні протести, і до справи долучився військовий департамент Постійної ради, наказавши міському гарнізону забезпечувати порядок на вулицях.
Справа була настільки політизована, що не можливо встановити достеменно, чи дійсно єпископ страждав на душевний розлад і якою мірою. Серед свідотств сучасників є такі, що говорять, ніби його душевний стан зазнав шкоди ще під час російського полону і після повернення поступово погіршувався. Проте є і листи, написані єпископом незадовго до ув'язнення, в тому числі і до Жевуського, де не простежується жодних ознак божевілля. Хай там як, а протести були спрямовані не стільки на проголошений єпископу "діагноз", скільки на форму його викрадення і на політичну складову. Єпископ виступав проти присутності на території Речі Посполитої іноземних військ, чим викликав роздратування не лише росіян, а й прусської та австрійської влади. Єпископ критикував королівський двір за розпусту, за присутність там іновірців під іноземною протекцією і за ідеї реформ, які ними просувалися. Найбільш гострий конфлікт точився між ним і краківською капітулою навколо реформ краківського університету, ініційованих Гуго Коллонтаєм під впливом ідей французьких "прогресистів". Єпископ заступався за професорів, які були стурбовані цими реформами, і врешті 22 листопада 1781 року виголосив Коллонтаю прокляття. Ймовірно, саме це і спричинило його ув'язнення через три місяці. Гостроти ситуації додавало і те, що перейняти посаду єпископа мав, за порядком черговості, брат короля Міхал Єжи Понятовський.
Ув'язнення єпископа Солтика за участі Постійної ради сколихнуло опозицію. Вона вбачала в ув'язненні єпископа небезпечний прецендент порушення привілею особистої недоторканності neminem captivabimus, який могло бути поширено на подальші політичні репресії.
Усередині Ради протест очолив маршалок Станіслав Любомирський, який писав племіннику у Підгірці: "Те, що сталося в Кракові, відомо. Капітула, заманивши єпископа до Місіонерського костелу на Замку, затримала його, ув'язнила в семінарії, уряд і адміністрацію віддала коад'ютору [Міхалу Понятовському]. Нечуване насильство!" З подібною заявою виступив на засіданні Ради Ігнацій Потоцький, зять Любомирського: "Можливо, хтось і бачить єписокопа краківського позбавленим здорового глузду, я ж бачу його позбавленим свободи і власності". Єпископ кам'янецький Адам Красінський писав Жевуському: "Вчинене над краківським єпископом може бути використане до всіх, хто має староства або високі сани, і таким чином кожний з нас може бути підданий такому насильству" [4].
Северин Жевуський надіслав листи до Папи Римського із закликом втрутитися і до короля з вимогою звільнити єпископа і покарати капітулу. Про реакції Станіслава Понятовського та Постійної ради на листи його інформував Шимон Кортічеллі — колишній офіцер Вацлава Петра Жевуського, який став довіреною особою короля, але підтримував контакт з підгорецьким паном. Король призначив комісію для обстеження стану єпископа, і коли та підтвердила психічний розлад, справа зайшла в глухий кут. Дізнавшись вирок, гетьман надіслав королю різкого листа (від 28 березня), в якому поставив під сумнів неупередженість комісії, а також висловив застереження, що за відсутності гарантії безпеки в країні громадянин, якому загрожує небезпека, може звернутися по закордонну допомогу. Ці слова спричинили скандал у Постійній раді і звинувачення гетьмана у державній зраді. Кортічеллі писав: "Під час читання цього листа вся Рада була настільки обурена, що король ледве заспокоїв ображені уми, і резолюцію було відкладено до наступної сесії". На захист Жевуського виступив Ігнацій Потоцький, який пояснив його слова як застереження проти іноземного втручання, а не погрозу ним. Але на тому скандал не закінчився, бо був роздмуханий як Радою, так і опозицією. Постійна рада не відповіла на лист, і на наступному сеймі восени того ж року опозиція висунула за це звинувачення військовому відомству. 31 жовтня лист було зачитано перед сеймом і він знову викликав бурхливі реакції. До того ж опоненти розпустили чутки, ніби Жевуський керується меркантильними інтересами: єпископ мав намір зробити гетьмана одним зі своїх спадкоємців, а визнання недієздатним позбавило його права розпоряджатися власністю.
Єпископ Каєтан Солтик у вигнанні, французька графіка початку XIX
Зрештою, скандал навколо листа Жевуського і контрпропаганда, розгорнена проти його автора, похитнули суспільний імідж гетьмана як самовідданого патріота і змусили на певний час відсторонитися від гучних політичних дій; зокрема, він не з'явився і на сеймі. З іншого боку, розголос посприяв тому, що рішення щодо долі єпископа було ухвалене компромісне: йому призначили опікунів, але з числа найближчих родичів, капітулі була винесена догана, єпархія перейшла до Міхала Понятовського, але без права розпоряджатися доходами Солтика до його смерті. Єпископ провів останні шість років життя замкнений у палаці у Кельці.
7 листопада 1782 року, через тиждень після скандального сейму, Северин Жевуський одружився з Констанцією Любомирською, дочкою свого дядька маршалка Станіслава Любомирського. Урочисте весілля відбулося у Грущині, в маєтку матері нареченої Ізабели Любомирської з Чорторийських. Через три дні молоді виїхали до Підгірців, де гетьман відійшов на кілька років від проактивної участі у політичному житті аж до Чотирічного сейму (1788-1792). Цьому "підгорецькому усамітненню" гетьмана, як казали його сучасники, сприяли і сімейні справи, і бажання дистанціюватися від скандалів, і потреба узгодити свої погляди з інтересами нової родини та виробити засади для подальших політичних кроків. У цей період у Підгірцях народилося нове покоління Жевуських: Ізабела (1783), Вацлав Северин (1784) та Марія (1786).
Жевуські володіли величезними маєтностями: "Старокостянтинівський ключ, маєток Гримайлів у Тернопільському повіті, величезне село Лука у Брацлавському, Підгірці, Олесько, Савранський ключ, Ковельський маєток, Новокостянтинів, чотири села біля Кам'янця Подільського, численні староства і т. д.; після продажу Новокостянтинова в 1799 році цей маєток, як кажуть, складався з 10 міст, 116 сіл і 30 000 кріпаків" [63]. Втім, більшість маєтків, що перейшли Северину від батька, були обтяжені боргами, для їхньої сплати було продано Олесько і ще кілька років гетьман продовжував судитися з батьківськими кредиторами. Оскільки в судових справах він потребував участі короля, то це вважається ще однією причиною його довгого мовчання.
Северин Жевуський, з палацу у Ланьцуті, приватна колекція Марека Потоцького
Насправді гетьман врахував поразку опозиції на сеймі 1776 року, коли було збільшено повноваження Постійної ради: "Без жодного плану ми взялися за справу, яка, ставши нещастям для нас і для нашої вітчизни, навчила нас, на нашу шкоду, що не можна розпочинати велику справу, не підготувавшися до неї добре". Тому Жевуський узяв собі за правило "Не бути присутнім на жодному сеймі, не склавши заздалегідь повного плану". На заклики приїхати на сейм він відповідав: "Не мені — не вшанованому жодною іноземною протекцією — приступати до якоїсь справи, заздалегідь міцно не заклавши під неї ґрунту, не кажучи вже про те, щоб не знати цього ґрунту [...]. Якщо є план цього сейму (а він, напевно, має бути), в якому заздалегідь передбачені всі негаразди і заздалегідь підготовлений порятунок від негараздів, то результатом цього сейму, напевно, буде загальне благо, навіть якщо мене там не буде. Якщо ж, навпаки, не буде повного плану, то навіть якби на сеймі була сотня кращих за мене людей, загального блага було б марно очікувати" [4]. Розалія Жевуська змальовує цей період життя гетьмана менш конструктивно: "Це була звичка жити без жодного плану, поки не трапиться нагода, станеться щось таке, що ніколи не ставалось. Люди з таким характером немов отаборилися, чекаючи на повернення якогось кочового племені, яке про них забуло" [10].
Ще однією причиною відмови Жевуського від відвідувань Варшави було те, що саме у столиці згуртувалися прихильники короля та його реформ. Політика Понятовського була централізаторською і, зокрема, варшавоцентричною. Натомість чимдалі від столиці зростало невдоволення, панували інші настрої, в тому числі на українських та білоруських територіях і у Великій Польщі. Новини з Варшави Жевуський отримував від свого агента близького до короля Шимона Кортичеллі, а спостерігати за сеймовою діяльністю відправляв ад'ютанта Міхала Кобилецького.
Втім, "підгорецьке усамітнення" зовсім не було бездіяльним. Як видно з листування, опозиція вважала Жевуського одним зі своїх ідеологів та пропагандистів, і її представники зверталися до нього, коли треба було скласти проєкт чи написати маніфест: "Треба вчасно гідний, ґрунтовний план скласти, а для ухвалення узгодженого та відважного рішення потрібна велика та досвідчена пана Добродія порада", — писав йому, до прикладу, Браницький [4]. Після смерті Станіслава Любомирького у 1783 році саме Жевуський ініціював, щоб звільнену посаду маршалка литовського обійняв Ігнацій Потоцький, а наступного року розробив для нього проєкт реформи виконавчої влади. Хоча сам він не був присутній на сеймі, його ідеї палко просував інший оратор Юзеф Зайончек.
У 1785 році гетьман, попереджений про можливість замаху на нього, слідкував за "справою Догрумової", і хоча й не брав в ній безпосередньої участі, але виступав радником, пропонуючи ті ідеї, які опозиція могла узяти собі на озброєння. Хоча "справа Догрумової" завершилася поразкою для опозиції, її учасниця Ізабела Любомирська, теща гетьмана, виїхала подалі від скандалу до Парижу, а Чорторийські усамітнилися у Пулавах, суспільний резонанс створив сприятливий ґрунт для консолідації магнатської опозиції навколо Пулав. Це знайшло втілення в літературному процесі, до якого долучився і Северин Жевуський.
Северин Жевуський, 1786, з Підгорецького замку, пастель, Курницька бібліотека
Літературна діяльність опозиції добре ілюструє взаємозв'язок політичних та культурних процесів. Критикуючи королівський двір, опозиція звернулася до літератури, щоб знеславити його пишноту та надмірності, якому протиставила суворий спартанський стоїцизм, громадянські чесноти та історичний епос. На цих засадах формувалася течія сетименталізму, спрямована на пробудження національного духу, просуваючи думку, що вітчизна, яка перебуває під загрозою, повинна знайти захисників не лише у хоробрих лицарях, а й у доброчесних громадянах. До цієї літературної течії доклалися і Станіслав Щенсний Потоцький, і Станіслав Костка Потоцький, і Адам Казимир та Ізабела Чорторийські, при дворі яких у Пулавах у 1786 році було поставлено оперу "Матір Спартанка" — найбільш масштабний твір опозиції, який став широко обговорюваною культурною подією (автор тексту Францішек Діонісій Князнін, музики Вінцентій Фридерик Лессель). У тому ж напрямі кипіла літературна діяльність у Підгірцях.
У цей період Северин Жевуський зблизився з видатним поетом доби сентименталізму Францішеком Карпінським (1741-1825). Вони обмінювалися своїми творами, обговорювали їх та підживлювали один в одного натхнення. Окрім гетьмана Карпінський тривало листувався з його сестрою Людвікою Марією Ходкевич, намовляючи її також на письменницьку діяльність.
Францішек Карпінський (1741-1825), Францішек Смуглевич
У 1786 році під впливом ліричної добірки Карпінського "До Юстини" та на хвилі успіху "Матері Спартанки" Северин Жевуський видав анонімно вірш "До дружини" ["Do mojej żony"]. З одного боку, твір був створений з нагоди народження сина і містить ряд приватних деталей: наприклад, що Констанція Жевуська захоплювалася малюванням та вишивала для своїх дітей. А з іншого боку, сімейну сцену автор помістив у історичний вимір, наповнивши твір численними згадками про "славетних предків" — видатних постатей Речі Посполитої, причому акцентуючи на подіях, коли "патріотичні" дії шляхти були спрямовані на захист золотих вольностей і вільних виборів — тих самих цінностей, які просував сам гетьман. Зрештою, нібито ліричний твір набуває змісту громадянського маніфесту дидактично-морального характеру.
Твір вийшов друком у 1786 році у формі брошури, анонімно, без зазначення місця і року видання, без окремого титульного аркуша, і налічував 6 сторінок. У Підгорецькому архіві існує примірник з виправленнями автора та примітками інших осіб. Зокрема, на першій сторінці чиясь рука зробила помітку: "Цей вірш написаний після того, як була створена Постійна рада 1776 року. Штакельберг оточив тоді замок солдатами, а сеймова конфедерація наказала, щоб до сенату були допущені тільки ті депутати, які тоді трималися з королем і з Москвою, або ті, щодо яких вони були впевнені, що вони будуть мовчати" [4].
Консолідації магнатської опозиції мала успіх на сеймі 1786 року, де за відсутності Жевуському його "очами" був ад'ютант Міхал Кобилецький. Сейм розпочався з галасу та бійок, аж до того, що в залі "двічі гасили свічки, аби до шабель не дійшло" [4], але згодом гетьманська партія змогла об'єднати палату в певних питаннях. Зокрема, вдалося просунути реформу війського статуту, яка запобігла наміру короля ще більше підпорядкувати гетьманські повноваження.
"Коли на порядку денному постало питання про військовий статут, Жевуський почав уважно стежити за новинами зі столиці. 18 жовтня Кобилецький повідомив його про намір короля підвищити на посаді принца Карла де Нассауського, під командування якого мав бути переданий Станіслав Щенсний Потоцький, "щоб таким чином позбутися його". Руський воєвода і Браницький негайно висунули через своїх прихильників (у тому числі Яна Сухоржевського) пропозицію виключити іноземців з офіцерської служби. Пропозиція була з ентузіазмом сприйнята депутатами. Король писав Деболю: "Запал і радість були такі великі, що я не пригадую, щоб коли-небудь бачив щось подібне [...], шум і галас стали такими гучними, що мої найдовіреніші люди прийшли просити мене, щоб я дав цьому натовпу, який ніби охоплило божевілля, те, чого вони вимагали, бо інакше вони наразили б свої особи на небезпеку, а я ризикував би втратити всю свою більшість у всіх парламентських справах".
Так у битві з магнатами король програв. Навіть через рік Жевуський згадував про це із задоволенням: "Польський світ бачив, якими були сейми в минулому, і якби протягом двадцяти років постала хоча б одна конституція, така ж хороша, як на цьому сеймі, яка, усунувши з війська іноземців і призначивши до нього тільки корінну польську шляхту, вирвала зброю з рук тих, хто, не маючи нічого спільного з вітчизною, міг при нагоді торгувати тією свободу, яку, не маючи причин для її збереження, не мав причин і захищати"" [4].
У 1787 році росія готувалася до російсько-турецької війни, і Станіслав Понятовський скористався цим як нагодою укласти з Катириною II союз, запропонувавши військову підтримку за територіальні надбання у вигляді Бесарабії з виходом до Чорного моря. Опозиція, відчувши загрозу зміцнення короля у союзі з росіянами, мобілізувалася, щоб зірвати цей план. Король мав зустрітися з царицю у Каневі під час її поїздки у Херсон на зустріч з цісарем Йосифом II. Але магнати перехопили її у Києві, де запропонували власний варіант угоди. У Потьомкінському палаці в Києві відбувся справжній з'їзд опозиціонерів на чолі з гетьманом Браницьким і трьома Потоцькими: Щенсним, Ігнацієм і Станіславом Косткою. Їхня пропозиція передбачала створення конфедерації на українських землях, яка б за фінансової підтримки сформувала армію, що підтримала б росіян у війні, а потім залишилася б на службі конфедерації: власне, те саме, що пропонував би король, тільки без його участі.
"Відправлення Катерини ІІ з Канева", Ян Богумил Плерш 1787
Зустріч у Києві не принесла згоди, але було домовлено розробити більш ґрунтовний проєкт конфедерації. Тим не менш, пропозиція опозиції випередила короля, який чекав на зустріч у Каневі аж 7 тижнів. Вона відбулася 6 травня 1787 року на галері імператриці, що пришвартувалася на березі Дніпра. Король озвучив свою пропозицію, яку Катерина прийняла лише частково, погодившись на створення польсько-литовського військового корпусу під командуванням великого гетьмана коронного Францішека Ксаверія Браницького. Як згадує Симон Себаг Монтефіоре у своїй книзі про Потьомкіна, Катерина, невдоволена зустріччю, покинула Канів того ж дня, ледь глянувши на феєрверк, яким Понятовський хотів її задобрити.
Северин Жевуський, не маючи симпатій до росії, не брав участі у зустрічі в Києві, однак саме до нього, як "креативного центру" опозиції звернувся Браницький за проєктом конфедерації.
"Феєрверк у Каневі на честь Катерини II", Ян Богумил Плерш 1787
Поки опозиціонери перебували в Києві, Северин Жевуський гостював в Парижі у своєї тещі княгині Ізабели Любомирської, в будинку якої на той час зібралося велике польське товариство. Окрім Жевуського тут перебували інші зяті Станіслав Костка та Ян Непомукен Потоцькі, а також брат княгині Адам Чарторийський. Усі вони були активними політичними діячами і розробляли власний план реформ у Речі Посполитій, без участі росії.
У домі Любомирських часто гостювали політики, науковці та митці. Серед них — майбутній президент Сполучених Штатів Америки Томас Джефферсон, адмірал Жан-Батіст-Шарль д'Естен, учасник боротьби за незалежність США, філософ і письменник, автор Великої французької енциклопедії абат Андре Морелле, портретисти і художники: Елізабет Віже Лебрен, Марі Луїза Косвей, Луїс Давид, Юбер Робер та Жан-Батіст Грюз, а також поет Жак Деліль, тісні стосунки підтримувалися з домом герцога Луї Філіпа Орлеанського. Серед інших контактів Любомирської було коло паризького двору та аристократії: вона товаришувала з Марією Антуанеттою, а передусім з її найближчою подругою, мадам де Ламбаль.
Під час перебування Жевуського в Парижі його зацікавив магнетизм Месмера, віденського лікаря, який лікував за допомогою навіювання та гіпнозу. Месмер, який відвідував Париж з 1778 року, став модною сенсацією у вищих класах, і Любомирська також захопилася цією новинкою. Поруч з її ліжком стояли вази з "намагніченими" кущиками, до яких прив'язували волосся княгині, яке на той час вже дуже поріділо: це мало сприяти його інтенсивному відновленню. Княгиню "намагнічував" такий собі пан Ламотт, учень Месмера, який робив цю практику щоранку.
Паризька поїздка Жевуського послужила приводом для поетичного листа, написаного шевальє де Гудан де Ланд, капітаном бретонського полку, який підкреслював палкий республіканізм Жевуського, підносив його політичну кар'єру і висловлював переконання, що адресат його твору гідний корони.
Після повернення у Підгірці Северин Жевуський узявся за "меморандум" для Катерини, який складав в тісному контакті з Браницьким; а той, в свою чергу, консультуючись з Григорієм Потьомкіним, працював над проєктом щодо російсько-турецької війни. На відміну від Браницького, який захоплювався ідеєю участі в російсько-турецькій війні, Жевуський, вірний консервативним традиціям у цьому питанні, радив нейтралітет Речі Посполитої. У такому вигляді він передав проєкт Браницькому, однак в остаточному тексті, який було надіслано до Петербурга, до аргументів Жевуського було додано заключний параграф, що передбачав військовий союз з росією [12].
Проєкт Жевуського був передовсім спрямований проти короля. Його думка полягала в тому, що російський двір повинен спиратися в Речі Посполитій на об'єднання приватних осіб, політично слабших за короля, щоб деверсифікувати ризики його повновладності. План передбачав утворити конфедерацію у провінціях: Волинь, Поділля, Велика (Наддніпрянська) Україна, Брест-Литовське (Берестейське) воєводство та Велика Польща. У якості її лідерів були запропоновані Ксаверій Браницький і Щенсний Потоцький, які перебували в безпосередньому контакті з Потьомкіним, а також Казимир Нестор Сапіга, племінник першого, та Міхал Валевський, воєвода серадський, і Северин Жевуський. Новостворена конфедерація мала відправити послів до Катерини ІІ, щоб укласти договір з росією, враховуючи передусім "збереження прерогатив і привілеїв Народу Польського та Великого князівства Литовського". Після ухвалення внутрішнього устрою цієї конфедерації та її зовнішньої політики передбачалося запросити до неї короля і ті провінції, які ще не приєдналися до союзу.
Наприкінці вересня 1787 року Войцех Суходольський відвіз розробку Жевуського з Підгірців у Білу Церкву, після чого дружина гетьмана Олександра Браницька, племінниця Григорія Потьомкіна, передала його дядьку, а в листопаді меморандум переслали до Петербурга. У листі до Ігнація Потоцького Жевуський розповідав: "Я передав проєкт письмово Суходольському для інформування гетьмана, щоб він мав готові відповіді на ті пункти, які, як я передбачав, могли бути висунуті гетьману від Потьомкіна; просив також про тверде схвалення цієї справи і про таємницю. Гетьман вхопився за це і відправив свою дружину з цим проєктом, написавши мені, що справу зроблено".
Суходольський, у свою чергу, виконавши доручення, писав до Жевуського з Білої Церкви: "Я дуже задоволений, що, виконавши наказ пана Добродія, я також посприяв інтересам країни; дай тільки Боже, щоб це мало бажаний ефект. Тепер опишу детально. Я застав пана гетьмана на полюванні за чотири милі від Білої Церкви. Він прийняв мене охоче, але я відчув з його слів, що він схиляється до турецької війни [...] Після повернення з полювання пані гетьманша надзвичайно цікавилася, з чим я приїхав, і їй повідомили про проєкт, що її дуже потішило з точки зору необхідної обережності петербурзького кабінету, але їй також не сподобався нейтралітет поляків під час цієї війни. Звідси можна легко зробити висновок, що вони підбурюють гетьмана до участі у війні. Наступного дня вона негайно поїхала до Кременчука до князя Потьомкіна і взяла його [тобто проєкт] з собою, а пан гетьман залишився з паном писарем [Казимиром] Жевуським і паном Забєлло у Білій Церкві. Лист від пана гетьмана до пана Добродія додаю [...]" [4].
Катерина, однак, не прийняла пропозицію. На полях меморандуму вона написала: "Гетьман Жевуський? Чи не той це, що був 1767 року заарештований і утримувався в Калузі? Якщо це він, то на нього важко розраховувати" [1]. Її відповіддю було: "Утворювати конфедерацію у провінціях небезпечно. Того в секреті зробити не можна; а це матиме вигляд бунту проти короля, що дасть прусському королю привід якнайшвидше запровадити конфедерацію зі свого боку".
Опозиція також стикнулася зі зневажливим ставленням Григорія Потьомкіна до Браницького, з неприязню росіян до Ігнація Потоцького, Казимира Нестора Сапіги та інших опозиціонерів, що похитнуло її компактний магнатський табір. Ігнацій Потоцький писав Адаму Чорторийському: "Інтриги нашого двору спрямовані на: 1) тісний і безпосередній зв'язок з Потьомкіним, 2) конфедеративний сейм, 3) затвердження проспекту просування на важливі посади, які можуть бути у нас вакантними [...]. Затвердження того, що називається "проспектом просування на вакантні посади", має на меті виключити Жевуського, Коссовського і мене. Нас вважають членами партії, яку дуже помилково називають опозиційною і дуже злослівно галицькою" [4].
Небажання Катерини II підтримати проєкт не закрило справу остаточно. Відомо, що в січні 1788 року Жевуський робив спробу залучити до опозиції російського посла Штакельберга, озвучивши йому вимоги: "1) щоб до престолонаслідування дорога була закрита назавжди, 2) щоб повернулася гетьманська влада, 3) щоб посади призначалися не à merci du royal [з королівської милості]". Цей діалог не мав наслідків, однак варто зауважити ці умови — ключові для Жевуського засади гетьманського республіканізму.
Северин Жевуський, 1780-ті, з Підгорецького замку, Львівська галерея мистецтв
Станіслав Щенсний Потоцький, портрет з Ланьцута
Станіслав Щенсний Потоцький (1751-1805), Йоганн Баптист Лампі старший бл. 1790
Францішек Ксаверій Браницький (1730-1819) з синами, Йоганн Баптист Лампі старший бл. 1790
"Якщо засідання сейму відбувалися у межах пристойності, то цього не можна сказати про полеміку, що розгорілася поза сеймом між партіями. Публікації консерваторської партії ще виявляли певну поміркованість, але твори реформаторської партії завжди були їдкими і, зрештою, стали настільки наклепницькими й образливими, що сьогодні навіть неможливо їх читати без зніяковіння через таке порушення всіх правил пристойності авторами, які вже мали вплив на громадську думку. Вони відкрито закликали народ до запровадження спадковості трону, не шкодуючи образ для старої виборчої форми. Консерватори стали на захист цієї форми, вважаючи це своїм обов'язком. Їхні твори з цього питання й досі можна читати з задоволенням, навіть не поділяючи їхніх поглядів, вони ґрунтовно висвітлюють питання. Стаття Жевуського, гетьмана польного коронного, під назвою "Про спадковість трону в Польщі" завжди вважатиметься знавцями зразком польської ораторії; інше його творіння, відповідь на образливий твір ксьондза Коллонтая, є зразком парламентської критики та свідчить про глибоке історичне й політичне знання польських справ. Хто відмовиться визнати повагу до твору Дизми Бонча Томашевського, який відстоює виборність? Я переконаний, що ці твори, які зараз є бібліографічною рідкістю, колись будуть дуже затребуваними. Але якщо статті консерваторів завжди вирізнялися пристойністю і поміркованістю, то писаки реформаторської партії заповнили кав’ярні журналами, де єдиною логікою була пристрасть. Їхньою зброєю були отруйні наклепи, злісні образи. Вони нищили заслужений авторитет керівників протилежної партії та підбурювали натовп до люті" [65].
Лист Северина Жевуського до російського посла Якоба Йоганна фон Сіверса від 25 квітня 1793 року.
"Пане посол.
Я відповідаю на лист, який Ваша Екселенціє зробила мені честь написати. Ваша Екселенціє зробила мені честь повідомити, що генерал-аншеф [Михайло] Кречетніков скаржиться на накази захищатися, які я віддав військам, а також на накази, які я віддав коменданту Кам'янця, захищати фортецю і не капітулювати, якщо не буде наказу Конфедерації. Я відверто зізнаюся Вашій Екселенції, що ніколи не міг собі уявити, щоб у світі знайшлася бодай одна людина, бодай один народ, який би дивувався тому, що слід захищатися, коли на тебе нападають, і щоб хтось міг допустити таку думку, що коли хтось хоче роззброїти війська Речі Посполитої або відібрати у неї фортеці, то має право, і ми не зобов'язані чинити опору. Я не міг також собі уявити, щоб генерал-аншеф Кречетніков міг стверджувати, що військовий міністр, який отримав наказ обороняти країну, однак, не має змоги його виконувати. Це вже занадто. Я не буду вдаватися в подробиці на цю тему; бо Вашій Екселенції і так добре відомо, бо я мав честь повідомити, що віддав наказ військам і фортеці оборонятися. Вона мені сказала, що я не можу не виконати свій обов'язок, якщо не буде наказу атакувати. Оскільки Конфедеративна Республіка ніколи не віддавала мені таких наказів, я був дуже обережний, компенсуючи їх своїми власними. Ви кажете, пане посол, що мої накази виконуються. Без сумніву, так і є. І чому мало б бути інакше? Невже Ваша Екселенціє вірить, що я здатний виконати свій обов'язок лише показово, а насправді здатний зрадити свою країну? Невже Ваша Екселенціє вірить, що я буду потай спонукати Кам'янець до капітуляції, всіляко вдаючи, що хочу його захистити? Я не вважаю, що заслужив таку думку з її боку. Ваша велика Государиня знає мене краще, тому вона зволила віддати належне моєму способу мислення в листі, який написала до Вашої Екселенції, незважаючи на те, що їй з перших вуст було відомо, якого нещастя мені завдало розчленування Речі Посполитої і як наполегливо я намагався відрадити Її Величність від цієї думки. Накази повторювалися щоразу, коли генерали запитували мене, що вони мають робити у випадку наступу або роззброєння, бо це свідчило про те, що мої попередні накази до них не дійшли. Пан [Антоній] Злотницький, якого Конфедерація призначила комендантом Кам'янця, виїхав, не дочекавшись наказів, які я мав йому віддати щодо оборони цієї фортеці, тому я відправив їх йому навздогін кур'єром, і якби не об'їзд, який цей генерал, комендант Кам'янця, здійснив до Лабуня, щоб побачитися з генералом-аншефом Кречетніковим, він отримав би їх по дорозі. Щодо протесту, який я висловив, то повторюю те, що мав честь повторювати багато разів у своїх відповідях на листи Вашої Екселенції: «Ви хочете, щоб у нас забрали півкраїни, а ми нічого не сказали? Ви хочете, щоб ми, не протестуючи, зробили вигляд, що домовилися з Вами про поділ Речі Посполитої, і мали нещастя втратити наші найкрасивіші провінції, мали ще більше нещастя втратити нашу честь і все, чим ми є, і з чистої поблажливості до Вас прийняли на себе титул зрадника батьківщини? Що ще я можу до цього додати? Я думаю, що в тій нещасній ситуації, в якій ми опинилися, протест - це все, що ми можемо чинити, а бажання змусити нас мовчати — це бажання погіршити нашу долю, без будь-якої мети, а виключно заради задоволення зробити її ще гіршою. Тепер я переходжу до останнього пункту листа Вашої Екселенції. У ньому йдеться про те, що Ваша Екселенція вимагає, щоб я негайно виїхав з Гродно, і доводить до мого відома, що генерал-аншеф Ігельстром попереджає, щоб я не вирушав до Варшави, і що для мене відкрита тільки дорога на Галичину. Дозвольте мені, пане посол, не торкатися цієї статті, не вдаватися в подробиці, які могли б ще більше загострити справу, і вже досить того, що я не відповідаю на неї; але я прошу Вас поставити себе на моє місце і відповісти за мене. Маю честь бути з почуттям глибокої поваги.
Пана посла Вашої Екселенції покірний слуга, Северин Жевуський.
Гродно, 25 квітня 1793 року" [51].
Filip Kucera, "Wacław Emir Rzewuski (1784-1831) podróżnik i żołnierz" (2016)
Hugo Kallatay, "Stan oświecenia w Polsce w ostatnich latach panowania Augusta III (1750-1764)" (1841)
Jadwiga Grzejszczak-Kondratowicz, Henryk Kondratowicz, "Zarys historii wolnomularstwa polskiego w Rzeczypospolitej szlacheckiej 1738-1795" (2000)
Krystyna Maksimowicz, "Seweryn Rzewuski w nowej familii 1779-1788" (1993)
Krystyna Maksimowicz, "Seweryn Rzewuski i okolicznościowa poezja polityczna doby Sejmu Czteroletniego" (1991)
Krystyna Maksimowicz, "Schyłek życia Seweryna Rzewuskiego (1794-1811)" (1989)
Ludwik-Piotr Leliwa (Jadwiga Rzewuska), "Wielka rodzina w wielkim narodzie" (1879)
Adam Kucharski, "Instrukcje rodzicielskie Wacława Rzewuskiego dla syna Seweryna oraz córek Teresy i Ludwiki z lat 1754 i 1763/64" [Батьківські настанови Вацлава Жевуського] (2017)
Леон Жевуський, "Підгорецька хроніка" (1860)
Władysław Smoleński, "Przewrót umysłowy w Polsce wieku XVIII. Studya historyczne" (1891)
Zofia Zielińska, "Republikanizm spod znaku buławy: publicystyka Seweryna Rzewuskiego z lat 1788-1790" (1988)
Северин Жевуський, "Mens Humana immortalis" (1760)
Северин Жевуський, "Głos JMci Pana Rzewuskiego Wojewodzica Krakowskiego Starosty Dolińskiego Posła Podolskiego, na Seymie Extraordynaryinym Warszawskim Dnia Szostego Pazdziernika 1767 Roku Miany" (1767)
Северин Жевуський, "Głos Rzewuskiego Starosty Drohobyckiego, Posła Ziemi Chełmskiej na Seymie Warszawskim miany, Die 5ta Martii 1768" (1768)
Северин Жевуський, "Mowa jasnie wielmoznego ... Seweryna Rzewuskiego hetmana polnego koronnego na seymie dnia 23 7bris 1776 roku miana" (1776)
Северин Жевуський, "Mowa jasnie wielmoznego ... Rzewuskiego ... miana na seymie dnia 28 sierpnia 1776" (1776)
Северин Жевуський, "Discours Prononcé Par Son Excellence Monseigneur Le Comte Severin Rzewuski General Des Camps De la Couronne à la Diete le 28 Août 1776" (1776)
Северин Жевуський, "Mowa Jasnie Wielmoznego Jmci Pana Rzewuskiego hetmana polnego koronnego miana na seymie die 28 Augusti 1776" (1776)
Северин Жевуський, "Mowa Jasnie Wielmoznego Jmci Pana Seweryna Rzewuskiego Hetmana Polnego Koronnego Miana Na Seymie Dnia 6 Septembra 1776 Roku" (1776)
Северин Жевуський, "Zdanie J. W. Jmci Pana Seweryna Rzewuskiego Hetmana Polnego Koronnego, Ex Turno Die ... Septembris 1776 Anno Na Propozycyą, Czy Maią Bydz Dawane Głosy? Lub Nie? Ante Turnum" (1776)
Северин Жевуський, "Discours de S. E. Monseigneur le Comte Severin Rzewuski, Général De La Couronne, Prononcé En Pleine Diete, Dans la Séance du 23 septembre 1776" (1776)
Северин Жевуський, "Mowa jasnie wielmoznego ... Seweryna Rzewuskiego hetmana polnego koronnego na seymie 10 października roku 1776 miana" (1776)
Северин Жевуський (?), "Przeciwko tym, którzy myślą o sukcessyi tronu polskiego" (1790)
Северин Жевуський, "Seweryna Rzewuskiego hetmana polnego koronnego O sukcessyi tronu w Polszcze rzecz krotka" (1790)
Tadeusz Morski, "Tadeusza Morskiego Uwagi nad pismem Seweryna Rzewuskiego, hetmana polnego kor.: O sukcessyi tronu w Polszcze r. 1790" (1790)
Bartłomiej Werpechowski, "List jp. Bartłomieia Werpechowskiego obywatela woiewództwa podlaskiego do jw. Rzewuskiego [...] z okazyi pisma jego względem sukcesyi tronu" (1790)
Ignacy Potocki (?), "Reflexye nad pismem wydanym pod imieniem jmci pana Rzewuskiego, hetmana polnego koronnego" (1790)
Северин Жевуський, "Odpis na list biskupa kamienieckiego" (1790)
Северин Жевуський, "Seweryna Rzewuskiego hetmana polnego koronnego Odpis na list przyiaciela względem listu IMX. Krasinskiego biskupa kamienieckiego" (1790)
Северин Жевуський, "Odpis Na Odpowiedz Anonima, Na Odezwę Potockiego Generała Artyleryi Koronney, Do Narodu" (1790)
Северин Жевуський, "Seweryna Rzewuskiego Hetmana Polnego Koronnego Punkta Do Formy Rządu" (1790)
Северин Жевуський, "Seweryna Rzewuskiego Hetmana Polnego Kor. Nad Prawem, któreby Szlachcie bez Possessyi Activitatem na Seymikach odbierało Uwagi" (1790)
Северин Жевуський, "Protestacya Przeciw Sukcessyi Tronu W Polszcze" (1790)
Северин Жевуський, "Zreflektowanie Autora Odpowjedzj Na Odezwę Do Narodu Jaśnie Wielmożnego Potockiego Generała Artylleryi Koron., Posła Woiewodztwa Bracławskiego, Przed Seymikami z determinacyi Stanow, dnia 16. 9bris 1790 Roku nastąpić maiącemi" (1790)
Северин Жевуський, "Rozwagi o krolach polskich, bezkrolewiach, elekcyach i sukcessyi tronu : z powodu pism za sukcessyą pod imieniem Refleksyi, Uwag, Listow i innych wielu" (1790)
Adam Kucharski, "Lektury oświeconego wojażera-Sarmaty w świetle katalogu ksiąg zabranych w podróż przez Seweryna Rzewuskiego (1778)" (2017)
Adam Kucharski "Źródła inspiracji alchemicznych pasji Seweryna Rzewuskiego. Tropy bibliologiczne" (2018)
Roman Bugaj, "Hermetyzm w Polsce doby stanisławowskiej" (1993)
Krystyna Maksimowicz, "Jak więźniowie Nikołaja Repnina radzili sobie z cenzurą podczas pobytu w niewoli kałuskiej?" (2009)
Adam Jerzy Czartoryski, "Pamiętniki i memoriały polityczne" (1986)
Jan K. Ostrowski, Jerzy T. Petrus, "Podhorce. Dzieje wnętrz pałacowych i galerii obrazów" (2001)
Waleryan Kalinka, "Sejm Czteroletni" (1895)
Bronisław Dembiński, "Zmierzch hetmana: Seweryn Rzewuski w latach 1788-1793" (1938)
Bronisław Dembiński, "Plany Seweryna Rzewuskiego" (1919)
Artur Kula, "O początkach mitu Targowicy" (2018)
Julian Ursyn Niemcewicz, "Żywoty znacznych w XVIII wieku ludzi" (1904)
Piotr Ugniewski, "Zniesienie tortur i procesów o czary na sejmie roku 1776"
Krystyna Maksimowicz, "Zagadkowe autorstwo poematu Supplex libellus populorum ad reges z oprac. utworu: Seweryn Rzewuski: Supplex libellus populorum ad reges; Pokorna prośba od ludzi do monarchów wojujących, tłum. Józef Rzewuski" (2000)
Krystyna Maksimowicz, "Wokół koligacji rodzinnych Ignacego Krasińskiego z Sewerynem Rzewuskim" (2002)
Krystyna Maksimowicz, "Wokół autorstwa poematu Mens humana immortalis" (2003)
Iwona Węgrzyn, "Polskie piekło. Literackie biografie zdrajców targowickich: Stanisława Szczęsnego Potockiego, Franciszka Ksawerego Branickiego i Seweryna Rzewuskiego" (2005)
Michał Baliński, "Pamiętniki o Janie Sniadeckim, jego życiu prywatném i publiczném, i dziełach jego", T. 1 (1865)
Henryk Schmitt, "Materyały do dziejów bezkrólewia po śmierci Augusta III i pierwszych lat dziesięciu panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego" T. 1 (1857)
Louis Antoine Caraccioli, "La vie de Joseph II Empereur d'Allemagne Roi de Hongrie Et de Bohème" (1790)
Giżycki Jan Marek Antoni, "Spis ważniejszych miejscowości w powiecie starokonstantynowskim na Wołyniu z 32 rycinami" (1910)
Jan Duklan Ochocki "Pamiętniki Jana Duklana Ochockiego" T2 (1910)
Henryk Rzewuski "Pamiętniki Bartłomieja Michałowskiego" T2 (1857)
Józef Boruwłaski "The Memoirs of Count Joszef Boruwlaski. The Last Court Dwarf" (2012)