Підгорецький замок:

картинна галерея

  

  

 

Картинна галерея Підгорецького замку була зібрана Вацлавом Петром Жевуським і лише трохи доповнена подальшими власниками. Підгорецький замок було придбано Жевуськими без картин, тож від часів Конецпольських до збірки потрапили лише вбудовані в інтер'єр полотна Яна де Баана на плафонах стелі Столової зали та образ Богородиці Скорботної з вівтаря замкової каплиці. Можливо, ще портрет Станіслава Конецпольського, походження якого не відоме. Портрети Собеських, родина яких володіла Підгірцями до Жевуських, імовірно з'явилися у замку пізніше — були перенесені з Олеська. 

"Ми нічого не знаємо про галерею Підгорецького палацу за часів Конецпольських. Найдавніші інвентарні описи 1717 та 1729 років також не містять жодної інформації про картини. І це не видається випадковим пропуском, оскільки в цих документах зазначено і меблі, і тематику та колорит розписів стелі. Також серед полотен галереї немає жодного, маркування чи характер якого однозначно вказував би на їхній зв'язок з Підгірцями часів Конецпольських або Собеських. Поодинокі винятки, наведені нижче, не суперечать цьому твердженню. Два історичні полотна зі сценами з військової історії Станіслава Конецпольського спочатку належали до архітектурного оздоблення палацу, оскільки походять зі стелі Столової зали, звідки вони були зняті після того, як Жевуські придбали Підгірці. Портрет того ж Станіслава Конецпольського може походити з первісного оздоблення палацу, але це не підтверджується джерелами. Кілька портретів відносяться до родини Собеських, в тому числі чудовий портрет королевича Якуба роботи Франсуа де Труа. Однак вони могли потрапити до Підгірців іншими шляхами, з Олеська. Тому, не боячись припуститися великої помилки, можна стверджувати, що в 1729 році в Підгірцях навряд чи були картини, а колекція була створена за часів Вацлава Жевуського" [5]

Станом на 1768 рік колекція картин Підгорецького замку налічувала до 900 полотен. Переважно це були роботи художників, що працювали на замовлення Вацлава Петра Жевуського, та майстрів Речі Посполитої, але серед них трапляються і оригінальні картини італійських та фламандських митців, привезені з відряджень до Дрездену. Після смерті гетьмана частину картин (другорядних з другого поверху палацу) було продано задля розрахунку за його боргами, частину втрачено під час занепаду замку у 1820-1830 роках. У 1884 році колекція нараховувала 598 полотен, майже половину з них було втрачено під час Першої та Другої світових війн. На сьогодні відоме місцезнаходження близько 290 картин. 

Найціннішим збереженим полотном з Підгорецької колекції сучасні мистецтвознавці називають картину "Милосердний самарянин" роботи Якоба Йорданса, одного з видатних представників фламандського бароко [5]. Картина датується 1616 роком і належить до юнацького періода Йорданса, коли він перебував під впливом натуралізму Рубенса. Це полотно широко відоме в світовій мистецтвознавчій літературі. 

Не відомо, яким чином картина потрапила до Підгірців, перша згадка про неї засвідчена у інвентарному описі 1768 року. Картина має заплутану історію атрибуції. Інвентарні описи 1859 та 1887 років правильно ідентифікують її як роботу Йорданса, але в описі Кричинського (1894) з'являється атрибуція на користь Рубенса. Доктор Абрахам Бредіус з Гааги, який відвідав Підгірці в 1897 році, спочатку намагався приписати роботу Рубенсу, але врешті-решт пов'язав її з Антонісом ван Дейком. Полотно було відреставроване в Берліні та виставлене на ювілейній виставці ван Дейка в Антверпені в 1899 році, а також опубліковане з цією атрибуцією в ряді каталогів. Лише завдяки Рудольфу Ольденбургу (1918) та Людвігу Бурхарду (1928) картина була повернута Йордансу, і відтоді авторство не викликає сумнівів: його підтверджують знайдені ескізи автора. Картина перебувала у Підгірцях до Першої світової війни: у 1915 році її вивезли до Нижнього Новгорода, а після повернення в 1924 році господарям Сангушки переховували її в Гумниську (біля Тарнова). Покидаючи країну у 1939 році, Роман Сангушко забрав картину з собою, вона потрапила до фонду Сангушків у Сан-Пауло. У 2014 році картину придбав Лувр Абу-Дабі, де вона експонується нині. У 1760-х роках Шимон Чехович зробив копію "Милосердного самарянина", яка зберігається у Львівській галереї мистецтв. 

"Милосердний самарянин", Якоб Йорданс 1616

Серед інших важливих полотен з колекції Підгорецького замку можна виділити портрет королевича Якуба Людвіка Собеського роботи Франсуа де Труа, "Юнака з мавпою" Готфріда Лібальта, "Меркурій закохується в Геру" Яна Бокехорста, полотна Яна де Баана тощо. Важливою складовою колекції є роботи Шимона Чеховича, більшість яких збереглися до наших днів, та інших митців, які працювали безпосередньо для Жевуських: Гіацинта Олесинського, Василя Петрановича, Кшиштофа Радиловського та Августина Міріса (про його контакти з Жевуськими не відомо, але в колекції нараховувалося шість його картин, включаючи автопортрет; зберіглося три). Зі втрачених робіт дослідники, які їх застали, відзначали "Благовіщення" Віллема ван Ньюландта II; "Noli me tangere (Не торкайся мене)", яку приписували Рубенсу, та "Прометея з вогнем", яку намагалися пов'язати з Леонардо да Вінчі: хоча ці дві атрибуції малоймовірні, вони свідчать про митецьку якість полотен. 

На окремій сторінці зібрана галерея портретів з Підгорецького замку, яка презентує зовнішній вигляд багатьох історичних постатей та моду їхніх часів. Ця колекція нараховувала 200 портретів і є не типовою. Зазвичай галереї палаців включали зображення членів родини та впливових постатей, що свідчило про широкі зв'язки власника і сприяло підвищенню його престижу. Така категорія портретів становила ядро і підгорецької добірки, однак вона містить чимало портретів людей, які займали значно нижчі щаблі в суспільній ієрархії, ніж Жевуські: клієнтів, духовних осіб, офіцерів, художників і навіть селян та євреїв. Виразна серійність (зокрема портретів офіцерів та селян) вказує на те, що за їхнім створенням стояли ініціатива Вацлава Петра Жевуського та певний задум. Портрети підгорецьких селян, зокрема, перегукуються з поетичною творчістю гетьмана, в якій він сам виокремив як окремий жанр "пасторальну пісню". У його віршах селянська тематика постає не в соціальному контексті, а як метафора взаємодії людини з природою, "матір'ю-землею", і трапляється як в ідилістичному забарвленні, так і в драматичному: "Карбує ниви та поля, | Слідуючи за плугом з волами, | Пітніє, вгризаючись в нутрощі своєї матері" ("Життя людини"). Ще одним лейтмотивом у поезії Жевуського є тема плинності буття, яка також перегукується з портретами старців і натюрмортами у жанрі Ванітас

Гравюра "Ecce Homo" (П'єр-Франсуа Базан 1754), з якої змальована відповідна картина у колекції. Оригінал приписувався Караваджо і знаходився в колекції Генріха Брюля; нині атрибутований як Джованні Баттіста Караччола (1615) і відомий під назвою "Христос і Каяфа"

Деякі картини цікаві своєю історією. Наприклад, Ікона Богородиці Холмської пов'язана з перемогою у битві з татарами під Підгайцями 1698 року, яка стала останньою битвою останньої війни Речі Посполитої з Портою: "Панцирна хоругва Станіслава Матеуша Жевуського, оточена татарами в битві під Підгайцями, відчайдушно відбивалася упродовж восьми годин. Командувач і його хоругва закликали до захисту Богородиці Холмської і прорвалися до табору. Звідти у Підгорецькому замку образ цієї Богородиці, покровительки роду від часів тієї сутички" [10]. Після перемоги Станіслав Матеуш вирушив послом до Константинополя і зустрів там Клода де Бонневаля, французького авантюриста, що залишив свою батьківщину та перейшов на службу до турецького султана, і він подарував Жевуському свій портрет, який потрапив у Підгірці [8]. Пізніше на портрет було додано підпис "Магомет ІІ", що вводить в оману деяких дослідників [5]. Незвичайним є портрет Богдана Хмельницького із підписом 1650, на якому він представлений в турецькому вбранні, подарованому султаном. Портрет Івана Мазепи нагадує про його листування зі Станіславом Матеушем, а портрети англійських монархів Карла I та Марії Моденської про контакти Вацлава Петра Жевуського з англійським принцем Джеймсом Стюартом у справах поділу спадщини Яна III Собеського [10]. З портретом Розалії Любомирської була пов'язана легенда, нібито вона виходить з нього в день свого народження і блукає по замку привидом, хоча сама портретована не мешкала у Підгірцях, а її портрет перевіз сюди з Ополя Леон Жевуський [9]. 

Загалом колекція картин Підгорецького замку має велике історичне значення: дає можливість дослідити способи наповнення магнатських резиденцій XVIII століття, смаки їхніх власників та місцеву живописну культуру. Її риси проявлені навіть в копіях західноєвропейських творів мистецтва. Значну частку з них придворні художники перемальовували з гравюр, зокрема з добірок за картинами з колекції Генріха Брюля та за картинами Рафаеля, виконаними Шарлем ду Фло. Друковані принти гравюр дзеркально відображені, і оскільки художники не бачили оригіналів картин, їхні варіації "дивляться" в протилежний бік, відрізняються за технікою та мають власну колористику.

Картини, що знаходяться в українських музеях (Львівська галерея мистецтв [ЛГМ 1], Львівський історичний музей [ЛІМ 2], Львівський музей історії релігії [ЛМІР 3]), підписані звичайним шрифтом. Коліром виділені назви картин, які знаходяться у Muzeum Ziemi Tarnowskiej [MZT 4]; репродукції з позначкою @ надані для сайту музеєм з обмеженим правом на повторне використання. Кольоровим курсивом позначені картини в інших колекціях. Курсивом  — втрачені картини, реконструйовані за архівними світлинами та аналогами. 

"Джаель і Сісера", Антоніо Дзанкі або копія [ЛГМ 1]

"Лукреція", Антоніо Дзанкі або копія [ЛГМ 1]

"Самсон з ослячою щелепою", Італія, за Гвідо Рені [@MZT 4]

"Давид з головою Голіафа", художник з кола караваджистів [MZT 4]

"Прибережний пейзаж" [ЛГМ 1]

"Прибережний пейзаж" [ЛГМ 1]

"Архітектурний пейзаж", XVII [ЛГМ 1]

"Пейзаж із вершниками" [MZT 4]

"Пейзаж із вершниками" [MZT 4]

"Зимовий пейзаж" [ЛГМ 1]

"Пейзаж зі струмком" [@MZT 4]

"Пейзаж із пастухами" [@MZT 4]

"Пейзаж зі струмком" [@MZT 4]

"Сутінки (Італійський пейзаж)" [MZT 4]

"Хлопчик з картами" (за деякими гіпотезами Адам Вавжинець Жевуський) [MZT 4]

"Пасторальний пейзаж", за Філіпом Пітером Роосом [ЛГМ 1]

"Мисливські трофеї", Ян Венікс (?) [ЛГМ 1]

"Пташиний двір", Мельхіор де Хондекутер (?) [ЛГМ 1]

"Стара жінка, що гріється біля вогню" [ЛГМ 1]

"Меркурій закохується в Геру", Ян Бокехорст [ЛГМ 1]

"Тріумфальна хода Давида", копія Антоона Клайсенса [MZT 4]

"Дитяче свято Бахуса" [@MZT 4]

"Переправа Александра Великого через річку Гранік", копія Шарля Лебрена [@MZT 4]

"Битва при Гавгамелах (при Арбелах)", копія Шарля Лебрена [@MZT 4]

"Поразка короля Поруса", копія Шарля Лебрена [@MZT 4]

"Вступ Александра Великого до Вавилону", копія Шарля Лебрена [@MZT 4]

"Геракл і Омфала", Августин Міріс (?) за Франсуа Лемуаном [ЛІМ 2]

"Венера і Адоніс (Смерть Адоніса)", репліка або копія П'єра Паоло Б'янкі [ЛІМ 2]

"Юдиф", Італія XVII [MZT 4]

"Ecce Homo", за Джованні Баттіста Караччола [@MZT 4]

"Купель Діани" [@MZT 4]

"Тріумф Венери" [ЛГМ 1]

"Амури і сатири", за Карло Чіньяні [ЛГМ 1]

"Милість земна і небесна", імітація барельєфу, копія Франсуа Дюкенуа [ЛГМ 1]

"Інтер'єр церкви", Габріель Амброзій Донат [ЛГМ 1]

"Інтер'єр церкви", Габріель Амброзій Донат [@ЛМІР 3]

Ванітас (Vanitas) [@ЛМІР 3]

"Архітектурна фантазія" [ЛГМ 1]

"Архітектурна фантазія" [ЛГМ 1]

"Фрагмент парку з гірляндою квітів і фруктів", копія Ніколи Малінконіки [MZT 4]

"Медальйон з портретом римського імператора" [ЛГМ 1]

"Натюрморт з птахами" [ЛГМ 1]

"Натюрморт з птахами" [ЛГМ 1]

"Амур робить лук", копія Парміджаніно [@MZT 4]

"Розп'яття" [ЛГМ 1]

"Алегорія літа", Шимон Чехович [MZT 4]

"Алегорія зими", Шимон Чехович [MZT 4]

"Немовля Ісус спить серед ангелів", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

Ікона Богородиці Холмської в оточенні ангелів, 1746 [@ЛМІР 3]

Бертольд Шварц [ЛГМ 1]

Діоген [MZT 4]

"Мавр із конем" [@MZT 4]

"Видіння святого Франциска", за Аннібале Карраччі

"Римське милосердя (Цимон і Перо)" [MZT 4]

"Марія Магдалина" [@MZT 4]

"Венера і Амур" [MZT 4]

"Діана і Ендиміон" [ЛГМ 1]

"Непорочне зачаття" [@MZT 4]

"Марія Казимира у образі Марії Магдалини" [@MZT 4]

"Саломія з головою святого Іоана", за Якопом Пальма старшим [@MZT 4]

"Юдиф із головою Олаферна", копія Крістофано Аллорі [@MZT 4]

"Святий Єронім", за Джузеппе Анджелі

"Святий Матвій" [ЛГМ 1]

"Святий Яків" [@MZT 4]

"Апостол Петро", копія Антоніса ван Дейка

"Мадонна з немовлям", Василь Петранович за Джузеппе Анджелі [ЛГМ 1]

"Мадонна з немовлям", Шимон Чехович за Рафаелем [ЛМІР 3]

"Мадонна з немовлям", Шимон Чехович за Карло Маратті

"Мадонна з немовлям", Шимон Чехович [ЛМІР 3]

"Причастя святого Станіслава Костки", Шимон Чехович [ЛІМ 2]

"Ангел і Товій", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Христос у саду", Шимон Чехович 1759 [ЛІМ 2]

"Видіння святого Антонія Падуанського", Шимон Чехович [ЛМІР 3] 

"Святий Павло (Жертвування бика в Лістрії)", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Обрізання Христа", копія Джуліо Романо [ЛГМ 1]

"Мідний змій", Шимон Чехович [ЛІМ 2]

"Немовля Ісус спить серед ангелів", Шимон Чехович (фрагмент) [ЛІМ 2]

"Мучеництво Ісуса Христа", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Умивання ніг апостолам", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Вечеря в Емаусі", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Явлення Христа апостолам", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Смерть святого Йосифа", Шимон Чехович [ЛМІР 3]

"Христос перед Пилатом", I частина Страстей Христових, Шимон Чехович, 1747 [ЛМІР 3]

"Христос бере хрест на плечі", II частина Страстей Христових, Шимон Чехович, 1747 [ЛМІР 3]

"Падіння під хрестом", III частина Страстей Христових, Шимон Чехович, 1747 [ЛМІР 3]

"Христос зустрічає Діву Марію", IV частина Страстей Христових, Шимон Чехович, 1747 [ЛМІР 3]

"Симон Киринеянин допомагає нести хрест", V частина Страстей Христових, Шимон Чехович, 1747 [ЛМІР 3]

"Свята Вероніка обтирає обличчя Христа", VI частина Страстей Христових, Шимон Чехович, 1747 [ЛМІР 3] 

"Друге падіння під хрестом", VII частина Страстей Христових, Шимон Чехович, 1747 [ЛМІР 3]

"Христос втішає жінок", VIII частина Страстей Христових, Шимон Чехович, 1747 [ЛМІР 3]

"Третє падіння під хрестом", IX частина Страстей Христових, Шимон Чехович, 1747 [ЛМІР 3]

"Роздягання догола", X частина Страстей Христових, Шимон Чехович, 1747 [ЛМІР 3]

"Зняття з хреста", XIII частина Страстей Христових, Шимон Чехович, 1747 [ЛМІР 3]

"Зложення до гробу", XIV частина Страстей Христових, Шимон Чехович, 1747

"Зішестя Христа до пекла", Шимон Чехович [ЛМІР 3]

"Свята Маргарита Марія Алякок перед Христом", Шимон Чехович [ЛМІР 3]

"Вбивство монаха-францисканця", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Святий Франциск Ассізький", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Адорація святого Франциска", Шимон Чехович [ЛМІР 3]

"Видіння святого Фелікса з Канталіче", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Адорація святого Франциска", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Святий Антоній з Падуї", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Святий Бенедикт", Шимон Чехович [ЛМІР 3]

"Свята Схоластика", Шимон Чехович [ЛМІР 3]

"Вінчання терновим вінцем", Гіацинт Олесинський 1746 [ЛГМ 1]

"Зложення до гробу", Гіацинт Олесинський 1746 [ЛГМ 1] 

"Христос у саду", Гіацинт Олесинський 1746 [ЛГМ 1]

"Бичування Христа", Гіацинт Олесинський за Якопом Пальма II 1746 [ЛГМ 1]

"Введення Марії до храму", Шимон Чехович [ЛМІР 3]

"Святий Франциск Ксав'єр", Шимон Чехович [ЛМІР 3]

"Святий Станіслав воскрешає Петровина", Шимон Чехович

"Передача ключів святому Петру", Шимон Чехович

"Мучеництво святої Аполонії", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Видіння святого Роха", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Зложення до гробу", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Мадонна із немовлям і святими", копія Франческо Солімена [@MZT 4]

"Різня немовлят", Шимон Чехович за Гвідо Рені [ЛГМ 1]

"Адорація святого Франциска", Шимон Чехович [ЛГМ 1]

"Свята Анна з Марією", Шимон Чехович [ЛМІГ 3]

"Святий Станіслав зі Щепанова" [ЛІМ 2]

"Битва при Каліші 1706 року", розпис стелі Столової зали, копія з Музею Чорторийських у Кракові 

"Шведські посли перед Владиславом IV і Конецпольським під Штумсдорфом у 1634 році", початково зі стелі Столової зали, Ян де Баан [ЛГМ 1]

"Станіслав Конецпольський на чолі гусарів у битві під Смоленськом у 1611 році", початково зі стелі Столової зали, Ян де Баан [ЛГМ 1]

"Станіслав Жолкевський представляє королю Сигізмунду ІІІ полонених царів Шуйських", за Томазо Долабелла [ЛІМ 2]

"Милосердний самарянин", Шимон Чехович [ЛГМ 1]